|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: «دنياي اقتصاد» از عايدي فعاليت هاي ساختماني در استان تهران گزارش مي دهد: نماي پنهان ساخت و سازهاي ۹۶
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» از عايدي فعاليت هاي ساختماني در استان تهران گزارش مي دهد: نماي پنهان ساخت و سازهاي ۹۶
     عرضه ميکروني کوچک متراژ ها در پايتخت
     دنياي اقتصاد : عايدي ساخت و سازهاي مسکوني در استان تهران به عنوان نماي پنهان فعاليت هاي ساختماني مشخص شد. گزارش «دنياي اقتصاد» از جزئيات دو آمار رسمي درباره فعاليت هاي ساختماني در مناطق شهري کشور طي سال گذشته حاکي است: در سال ۹۶ و پس از اولين پرش قيمت مسکن، سازنده هايي که واحدهاي «تازه ساز» را در استان تهران به بازار عرضه کردند، توانستند به طور ميانگين نزديک به ۴۵ درصد از محل مابه التفاوت قيمت تمام شده و بهاي فروش، عايدي به دست بياورند.
     اطلاعات مربوط به مجموع هزينه هاي ساخت و ارزش زمين به کار گرفته شده در ساخت وسازهاي مسکوني استان تهران –پايتخت و ۴۰ شهر اطراف آن- نشان مي دهد: قيمت تمام شده ساخت مسکن براي پروژه هاي تکميل شده در اين استان طي ۹ ماه اول سال گذشته به طور متوسط رقمي معادل ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان به ازاي هر متر مربع بوده که ۶۰ درصد اين رقم را بهاي خريد زمين (ملک کلنگي) تشکيل داده است.
    از طرفي، اطلاعات تغيير و تحولات قيمت مسکن نيز مشخص مي کند: آپارتمان هايي که طي سه فصل اول سال ۹۶ در استان تهران معامله شد، با قيمت ميانگين حدود ۳ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان فروش رفته است. به اين ترتيب، چنانچه واحدهاي تکميل شده در سال گذشته –آپارتمان هاي تازه ساز- در همان بازه زماني و با قيمت ميانگين معاملات مسکن، فروخته شده باشد (فروش به محض تکميل)، سازنده هاي اين واحدها معادل ۴۴ درصد قيمت تمام شده، سود کسب کرده اند. اين ميزان سود حاصل از ساخت و فروش مسکن براي آن دسته از پروژه هايي بوده که سال گذشته در فاصله ۹ ماه اول سال، به پايان مرحله تکميل ساخت رسيدند و عمليات فروش آنها نيز در همين بازه زماني انجام شد. در بازار ملک به خصوص در اواخر رکود يا ميانه رکود و رونق، فروش واحدهاي تازه ساز با تاخير دست کم يک فصلي نسبت به آخرين مرحله ساخت، انجام مي شود. اين فاصله در دوره رکود حتي تا يک سال افزايش پيدا مي کند و در دوره اوج رونق نه تنها اختلاف زماني به صفر مي رسد، که در صورت تمايل سازنده، عمده واحدها قبل از رسيدن به مرحله تکميل، فروخته مي شود.
    بازار معاملات مسکن سال گذشته تا اواسط پاييز در مرحله پيش رونق قرار داشت و معاملات خريد از رشد چندان قابل توجهي برخوردار نبود ضمن آنکه، تمايل به خريد آپارتمان نيز در ۹ ماه اول سال گذشته به مراتب کمتر از فصل آخر ۹۶ و بهار ۹۷ بود. بنابراين، دامنه برخورداري از اين ميزان سود در بازار ساخت و سازهاي مسکوني استان تهران به لحاظ تعداد پروژه ها و عوامل ساخت آنها، چندان گسترده نبوده است.
    علاوه بر دامنه برخورداري، يک ملاحظه ديگر نيز درباره عايدي ۴۴ درصدي فعاليت هاي ساختماني با کاربري مسکوني در استان تهران طي سال گذشته مطرح است و آن به مقايسه اين ميزان سود در طول دوره ساخت و ساز با سود سرمايه گذاري در مثلا بازار رقيب مسکن مربوط مي شود. فعالان بازار ملک، بازار پول (سپرده گذاري بانکي) را محل رقيب براي سرمايه گذاري مي دانند و براي برآورد بازدهي نسبي ساخت و ساز، نرخ سود بانکي را ملاک مقايسه قرار مي دهند. سود ۴۴ درصدي حاصل از فروش پس از تکميل ساختمان هاي مسکوني در سال گذشته، عملا براي يک دوره متوسط ۲۱ ماهه سرمايه گذاري شامل پروسه ۱۸ ماهه ساخت و ساز و ۳ ماهه فروش، عايد گروهي از سازنده ها شده است. در نتيجه، با توجه به سطح ميانگين نرخ سود بانکي در سال هاي ۹۵ و ۹۶ که حول و حوش ۲۰ درصد در برخي بانک ها بوده، مشخص مي شود آن دسته از سازنده هايي که سال گذشته موفق به تکميل پروژه هاي ساختماني و همزمان فروش واحدهاي تازه ساز شدند، حدود ۵ واحد درصد بيش از نرخ سود سپرده هاي بانکي، از سرمايه گذاري انجام داده، بازدهي به دست آوردند.
    آمارهاي بانک مرکزي درباره فعاليت هاي ساختماني در سال ۹۶ نشان مي دهد: در استان تهران سهم زمين در قيمت تمام شده هر متر مربع بناي ساختمان مسکوني طي ۹ ماه اول پارسال، به طور ميانگين رقمي معادل يک ميليون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. ميانگين قيمت هر متر مربع زمين در پروژه هايي که پارسال تکميل شدند، در استان تهران حدود ۶ميليون تومان بوده اما با توجه به ميانگين تراکم ساختماني و سطح اشغال بناهاي مسکوني و تقسيم بهاي کل خريد زمين در مجموع مساحت زيربناي ساختمان ها، سهم زمين در قيمت تمام شده هر مترمربع آپارتمان به حدود ۶۰ درصد کل قيمت تمام شده رسيده است. سال گذشته در استان تهران، جزء اصلي قيمت تمام شده ساخت مسکن –زمين- ۲۴ درصد افزايش بها پيدا کرد که اين ميزان تورم بيشتر از رشد قيمت جزء مربوط به هزينه احداث بود. طي ۹ ماه اول پارسال ميانگين هزينه احداث ساختمان مسکوني در اين استان، ۲۰ درصد افزايش يافت.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، در سال گذشته، بخش قابل توجهي از فعاليت سرمايه گذاران ساختماني به خصوص در نيمه دوم سال، در حوزه تکميل ساختمان هاي از قبل ساخته شده متمرکز شد. آمار بانک مرکزي در اين زمينه مشخص مي کند: در ۹ ماه اول سال گذشته ميزان سرمايه گذاري در ساختمان هاي تازه ساز (تکميل شده)، ۵۱ درصد رشد کرد در حالي که سرمايه گذاري صورت گرفته براي پروژه هاي جديد فقط ۶/ ۱ درصد نسبت به ۹ ماه اول سال ۹۵ افزايش پيدا کرد. در مجموع سه فصل اول سال گذشته، نزديک به ۱۰ ميليون متر مربع بناي مسکوني به مجموع ساختمان هاي مسکوني استان تهران اضافه شد.
    
    عرضه انبوه واحدهاي کم مشتري در پايتخت
    سال گذشته، شکاف بزرگ بين عرضه و تقاضا در بازار آپارتمان هاي پرمشتري در تهران، بزرگ تر شد و در مقابل، تيراژ واحدهاي کم تقاضا تحت تاثير تداوم بزرگ سازي در بازار مسکن افزايش پيدا کرد. به گزارش «دنياي اقتصاد» و براساس آمار بانک مرکزي، در ۹ ماه اول سال گذشته ۶۷ هزار واحد مسکوني جديد در قالب آپارتمان هاي تازه ساز به موجودي بازار مسکن استان تهران افزوده شد. معمولا ۸۰ درصد از ساخت و سازهاي استان تهران، در مناطق ۲۲ گانه پايتخت انجام مي شود، بنابراين آمار تحولات ساختماني استان، متاثر از فعاليت هاي ساختماني کلان شهر تهران است.
    از مجموع ۶۷ هزار واحد مسکوني جديد عرضه شده به بازار مسکن استان تهران، آپارتمان هاي پرمشتري، سهم ميکروني (نزديک به صفر) داشته اند. طي ۹ ماه اول سال گذشته، فقط ۱۲ واحد مسکوني از ۶۷ هزار واحد تکميل شده در استان تهران، مساحت کمتر از ۶۰ متر مربع داشته اند؛ به اين معنا که از هر يک ميليون واحد مسکوني جديد، ۱۷۹ واحد، «ريزمتراژ» بوده اند. سهم ميکروني ساخت وسازهاي مصرفي و پرتقاضا در بازار مسکن تهران در شرايطي اتفاق افتاده که ۴۳ درصد واحدهاي مسکوني تازه عرضه شده به اين بازار مساحتي داشته اند که فقط ۷ درصد از خريداران آپارتمان به دنبال چنين واحدهايي هستند. در ۹ ماه اول پارسال ۲۹ هزار واحد مسکوني از ۶۷ هزار واحد تکميل شده در استان تهران مساحت بالاي ۱۵۰ مترمربع داشته اند. سهم اين واحدها در معاملات مسکن تهران ۷درصد است. با اين حال، بيش از ۵۰ درصد آپارتمان هايي که در بازار مسکن تهران فروش مي رود مساحتي کمتر از ۹۰ مترمربع دارند.
    شکاف بين عرضه و تقاضاي مسکن کم متراژ در تهران با سرعت بالا رو به گسترش است. آنچه اين سرعت را نشان مي دهد کاهش قابل ملاحظه تعداد واحدهاي مسکوني جديد کم متراژ در سال ۹۶ نسبت به همين واحدها در سال ۹۵ است. عرضه آپارتمان تازه ساز در استان تهران در ۹ ماه اول سال گذشته تغييرچنداني نسبت به ميزان عرضه در ۹ ماه اول سال ۹۵ نداشته است اما تعداد آپارتمان هاي جديد با مساحت حداکثر ۶۰ مترمربع در اين فاصله، دچار ريزش شديد شده است. در ۹ ماه اول سال ۹۵، تعداد ۳۹۰ واحد مسکوني با مساحت زير ۶۰ مترمربع در استان تهران، تکميل و به عنوان واحد تازه ساز روانه بازار مصرف شد. اين تعداد اما در ۹ ماه اول سال ۹۶ به کمتر از ۱۵ واحد سقوط کرد.
    طي سه فصل اول پارسال، ۹۲۵ واحد مسکوني با مساحت حداکثر ۸۰ متر مربع در استان تهران به بازار عرضه شد در حالي که طي سه فصل اول سال ۹۵، تعداد ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکوني جديد با همين ميزان مساحت در اين استان عرضه شده بود. آمارها مشخص مي کند، روند نزول تيراژ عرضه مسکن کم متراژ در استان تهران در سال گذشته نيز ادامه داشته است که تبعات آن را مي توان در بازار معاملات مسکن سال ۹۷ به شکل کميابي واحدهاي زير ۹۰ مترمربع و نايابي واحدهاي حداکثر ۶۰ مترمربع در يکي دو ماه اخير رديابي کرد.
    «دنياي اقتصاد» از عايدي فعاليت هاي ساختماني در استان تهران گزارش مي دهد: نماي پنهان ساخت و سازهاي ۹۶
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري هاي پدافند نوين
متن مطالب شماره 3 (پياپي 37)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است