|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: بازي دوجانبه كلنگي ها در بازار ملك بررسي شد: اثر تورم زمين بر جهش مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


بازي دوجانبه كلنگي ها در بازار ملك بررسي شد: اثر تورم زمين بر جهش مسكندنياي اقتصاد : تازه ترين گزارش مرکز آمار ايران از وضعيت بازار زمين در پايتخت حاکي از رشد ۳۴ درصدي قيمت مسکن در بهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. اگرچه در گام اول رفتار قيمتي در بازار زمين و املاک کلنگي آماده تخريب و نوسازي دنباله روي پرش قيمت مسکن در زمستان سال گذشته بود و از افزايش قيمت مسکن پيروي کرد، اما در بهار امسال تورم زمين خود به عنوان يکي از عوامل اصلي جهش قيمت مسکن ايفاي نقش کرد. به بيان ديگر، اين اثر متقابل قيمت زمين و مسکن روي يکديگر به مثابه يک بازي دوجانبه در بازار املاک کلنگي در شهر تهران زمينه ساز جهش قيمت مسکن در بهار امسال شد.
     به گزارش «دنياي اقتصاد»، مرکز آمار ايران در آخرين گزارش خود درباره تحولات قيمت زمين و مسکن در بهار امسال، ميانگين قيمت هر مترمربع زمين و ملک کلنگي آماده تخريب معامله شده در تهران طي فصل گذشته را ۶ ميليون و ۱۷۰ هزار تومان اعلام و ميانگين مساحت زمين هاي فروخته شده در اين فصل را ۲۵۹ مترمربع اعلام کرد. بر اساس اين گزارش و طبق بررسي مرکز آمار، قيمت زمين با افزايش ۳ درصدي نسبت به فصل قبل و نزديک ۳۴ درصدي نسبت به فصل بهار ۹۶ همراه بوده است. گزارش مرکز آمار همچنين حاکي است، ميانگين قيمت هر مترمربع آپارتمان مسکوني در معاملات فصل بهار در شهر تهران ۶ ميليون و ۲۵۰ هزار تومان بوده که اين ميزان نسبت به فصل زمستان ۴/ ۶ درصد و نسبت به بهار پارسال ۳۷ درصد افزايش يافته است. همچنين ميانگين مساحت آپارتمان هاي فروخته شده در تهران طي سه ماه بهار ۹۷ معادل ۸۸ مترمربع و ميانگين عمر بناي آنها ۱۱ سال بوده است.
    اين آمارها نشان مي دهد فاصله ميان تورم زمين و مسکن بسيار اندک بوده و بازار زمين با تورمي حدود سه برابر نرخ تورم عمومي در بهار امسال، يک رکورد رشد قيمت را ثبت کرده است. بررسي «دنياي اقتصاد» از رفتار قيمت زمين و مسکن در طول هشت ماه گذشته نشان مي دهد، فرآيند رشد قيمت مسکن از اواخر پاييز و ابتداي زمستان آغاز شد و به دنبال اين تغييرات قيمتي، معاملات مسکن نيز فاز رکود را به شکل کامل ترک کرد و بازار رونق گرفت. نقطه آغاز رشد قيمت زمين نيز به دنبال پرش قيمت مسکن در زمستان سال گذشته شکل گرفت. در واقع مالکان املاک کلنگي با مشاهده تغييرات قيمت مسکن در فصل زمستان، بهاي جديد آپارتمان ها را در مذاکرات خود با سازنده ها هنگام عقد قراردادهاي مشارکت ساخت يا فروش ملک مبنا قرار دادند و در نتيجه افزايش قيمت مسکن زمينه ساز تورم زمين نيز شد. اما قيمت مسکن و زمين در طول چند ماه اخير بر يکديگر اثر متقابل داشت، طوري که با شروع فصل بهار سازنده ها افزايش قيمت زمين را که سهم زيادي در قيمت تمام شده مسکن دارد، در قيمت گذاري آپارتمان هاي تکميل شده و آماده عرضه خود نيز اعمال کردند و همين موضوع به جهش قيمت مسکن در فصل بهار منجر شد، طوري که قيمت مسکن در ارديبهشت و خرداد به ترتيب با رشد نقطه اي بيش از ۳۰ و ۴۰ درصدي همراه شد. به اين ترتيب کلنگي هاي پايتخت هم تحت تاثير پرش قيمت مسکن قرار گرفتند و هم خود يکي از دلايل جهش قيمت مسکن در ماه هاي اخير بوده اند.
    در هفته هاي اخير نيز «دنياي اقتصاد» با انتشار گزارش هاي حاصل از تحقيقات ميداني، يکي از دلايل التهابات قيمت مسکن را رشد قيمت زمين اعلام کرده بود که گزارش مرکز آمار اکنون شاهد عيني اين مدعاست. بسياري از سازنده ها قيمت جديد زمين را مبناي قيمت گذاري آپارتمان هايي که در زمين هايي با قيمت عرف سال هاي گذشته ساخته بودند، قرار داده و در نتيجه با افزايش نجومي قيمت مسکن به ويژه در گروه نوسازها، معاملات اين آپارتمان ها نيز ريزش کرد. سهم خريد و فروش آپارتمان هاي نوساز تا ۵ سال ساخت از کل معاملات مسکن از حدود ۵۳ درصد در سال ۹۵ اکنون به حدود ۴۰ درصد کاهش يافته است.
    
    سه آمار از يک بازار براي بهار
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، علاوه بر مرکز آمار ايران، بانک مرکزي و دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي نيز هر ماه آمارهايي از وضعيت بازار مسکن منتشر مي کنند که به دليل مبناهاي متفاوت اين سه مرجع، تفاوت هاي اندکي ميان ارقام اعلامي آنها وجود دارد. بر اساس گزارش بانک مرکزي از تحولات فصل بهار، ميانگين قيمت مسکن در معاملات انجام و ثبت شده از طريق بنگاه هاي املاک شهر تهران طي سه ماه فروردين تا خرداد ۹۶ حدود ۶ ميليون تومان بوده که اين ميزان در گزارش دفتر اقتصاد مسکن نيز ۶ ميليون تومان اعلام شده است؛ اما مرکز آمار ميانگين قيمت مسکن در بهار را ۶ ميليون و ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرده است. همچنين ميانگين تورم نقطه اي قيمت مسکن در سه ماه بهار امسال از نگاه آمارهاي بانک مرکزي حدود ۳۷ درصد، اما بر اساس گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي ۳۴ درصد بوده است. اين در حالي است که تغييرات نقطه اي قيمت مسکن در گزارش مرکز آمار نيز ۳۷ درصد اعلام شده که مشابه آمار بانک مرکزي است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، گزارش مرکز آمار ايران از تحولات بازار اجاره مسکن در بهار امسال نيز حاکي است، ميانگين مبلغ اجاره‎ بهاي ماهانه به علاوه ۳ درصد وديعه‎ پرداختي براي اجاره‎ يک مترمربع زيربناي مسکوني از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي در شهر تهران طي سه ماه اول امسال، ۲۹ هزار و ۸۴۰ تومان بوده است. اين گزارش همچنين نشان مي دهد ميانگين مساحت آپارتمان هاي اجاره شده در طول سه ماه بهار امسال ۷۸ مترمربع با متوسط عمر ۱۴ سال بوده است. مرکز آمار ميزان تغييرات فصلي اجاره بها نسبت به زمستان پارسال را ۸/ ۵ درصد و نسبت به بهار پارسال ۷/ ۲۶ درصد اعلام کرده است. به اين ترتيب متوسط سن بناي آپارتمان هاي استيجاري در تهران قدري بالاتر از آپارتمان هايي است که در بازار مسکن، خريد و فروش شده اند.
    بازي دوجانبه کلنگي ها در بازار ملک بررسي شد: اثر تورم زمين بر جهش مسکن
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات كاربردي تندرستي در فيزيولوژي ورزش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است