|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهمصالح ساختماني چند درصد گران شد؟
     شاخص کل قيمت نهاده هاي ساختمان هاي مسکوني شهر تهران، بر مبناي سال پايه ١٣٩٠، در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۸/ ۲۵۰، که نسبت به فصل قبل (۱/ ۲۲۳)، ۴/ ۱۲درصد افزايش و نسبت به فصل مشابه سال قبل (۱/ ۱۹۷)، ۳/ ۲۷ درصد افزايش داشته است.
     گزارش مرکز آمار ايران از تغييرات قيمت خريد مصالح ساختماني براي سازنده ها در پايتخت طي سه ماه نخستين سال جاري نشان مي دهد رشد شاخص کل قيمت نهاده هاي ساختمان هاي مسکوني در شهر تهران طي فصل بهار سال جاري نسبت به دو سال ۹۵ و ۹۶ پيشي گرفته است. براساس اين گزارش، اگرچه رشد اين شاخص در سال ۹۶ معادل ۱۲ درصد و در سال ۹۵ معادل ۶/ ۶ درصد نسبت به سال قبل از آن ثبت شده است اما رشد شاخص کل قيمت نهادهاي مسکوني در سه ماه ابتدايي سال جاري نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته معادل ۳/ ۲۷ درصد بوده است.
    در همين حال، درصد تغييرات شاخص کل در چهار فصل منتهي به فصل بهار سال ١٣٩٦ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۴/ ۱۷ درصد بوده که نسبت به همين اطلاع در فصل قبل (۳/ ۱۲درصد) با افزايش روبه رو بوده است. جزئيات اين گزارش نشان مي دهد: بيشترين رشد شاخص قيمت نهاده هاي ساختمان هاي مسکوني در فصل بهار به گروه «آهن آلات، ميلگرد و پروفيل در و پنجره» تعلق دارد. بررسي ها حاکي از آن است که در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۴/ ۲۵۵ است که نسبت به فصل قبل ۲/ ۲۱ درصد افزايش داشته است.
    روند رشد شاخص قيمت نهاده هاي ساختمان هاي مسکوني در گروه «سيمان، بتن، شن و ماسه» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۹/ ۲۲۷ است که نسبت به فصل قبل ۹/ ۱ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «گچ و گچ کاري» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۸/ ۲۲۵ است که نسبت به فصل قبل ۷/ ۹ درصد رشد داشته است. شاخص گروه «انواع بلوک سفالي و آجر» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۴/ ۱۹۵ است که نسبت به فصل قبل ۶/ ۶ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «موزائيک، کاشي و سراميک» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۷/ ۲۰۷ است که نسبت به فصل قبل ۳/ ۷ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «سنگ» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۶/ ۲۲۰ است که نسبت به فصل قبل ۷/ ۶ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «چوب» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۹/ ۲۴۷ است که نسبت به فصل قبل ۱/ ۱۵ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «ايزوگام، قيرگوني و آسفالت» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۷/ ۲۶۳ است که نسبت به فصل قبل ۰/ ۱۶ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «شيرآلات بهداشتي» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۱/ ۳۳۶ است که نسبت به فصل قبل ۹/ ۱۱ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «تاسيسات مکانيکي و انواع عايق هاي حرارتي» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۳/ ۲۸۹ است که نسبت به فصل قبل ۶/ ۱۱ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «يراق آلات در و پنجره» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۶/ ۳۱۶ است که نسبت به فصل قبل ۰/ ۱۶ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «نقاشي ساختمان» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۵/ ۳۰۹ است که نسبت به فصل قبل ۸/ ۱۲ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «تاسيسات برقي» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۷/ ۳۰۷ است که نسبت به فصل قبل ۲/ ۱۴ درصد افزايش داشته است. شاخص گروه «شيشه» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۴/ ۲۲۷ است که نسبت به فصل قبل ۲/ ۸ درصد افزايش داشته است. در نهايت شاخص گروه «خدمات» در فصل بهار ١٣٩٧ برابر با ۲/ ۲۶۴ است که نسبت به فصل قبل ۵/ ۱۴ درصد افزايش داشته است.
    
    
    اجراي طرح «دوچرخه اشتراکي» از شهريورماه
    
     معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با اعلام جزئيات طرح «دوچرخه اشتراکي» در تهران، اعلام کرد: اين طرح از هفته اول شهريور ماه امسال اجرا مي شود.
    
    
    
    اجراي طرح «دوچرخه اشتراکي» از شهريورماه
    

    به گزارش خبرگزاري فارس، محسن پورسيدآقايي با اشاره به اجراي طرح «دوچرخه اشتراکي» از شهريورماه امسال، به تاثير دوچرخه سواري بر ارتقاي سلامت عمومي شهروندان، کاهش آلودگي هوا و رفع معضل ترافيک اشاره کرد و گفت: نتايج مثبت دوچرخه سواري براي شهر و شهروندان، شهرداري تهران را بر آن داشت تا با همکاري بخش خصوصي طرح دوچرخه اشتراکي را در پايتخت اجرا کند.
    وي ادامه داد: در قالب اين طرح، شهروندان با نصب اپليکيشن روي تلفن همراه مي توانند تقاضاي خود را براي دريافت دوچرخه ثبت و با استفاده از دستگاه GPS که داخل بدنه دوچرخه نصب شده است، نزديک ترين دوچرخه را انتخاب کنند. معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه همزمان با برگزاري نمايشگاه دوچرخه از ۶ تا ۸ شهريورماه، اجراي طرح دوچرخه اشتراکي با ورود ۵ هزار دوچرخه به خيابان هاي تهران آغاز مي شود، افزود: هم اکنون اقدامات مربوط به تست کيفيت دوچرخه از سوي دانشگاه تربيت مدرس در حال انجام است و پس از اتمام مراحل تست، دوچرخه ها با همکاري سرمايه گذار بخش خصوصي در اختيار شهروندان قرار مي گيرد.
    پورسيدآقايي با تاکيد بر اينکه يکي از شروط شهرداري تهران براي اجراي اين طرح، لحاظ بيمه سرنشين و رعايت تمامي مقررات ايمني از سوي سرمايه گذار است، اظهار کرد: با در نظر گرفتن اين شروط از سوي بخش خصوصي، شهرداري تهران پروانه عمومي براي اجراي طرح دوچرخه اشتراکي را صادر کرده است و معتقديم با استقبال خوب شهروندان، در آينده بسياري از سرمايه گذاران در اين طرح مشارکت خواهند کرد. وي در پاسخ به سوالي مبني بر محدوديت هاي زنان براي استفاده از دوچرخه گفت: محدوديت خاصي براي استفاده خانم ها از دوچرخه پيش بيني نشده است و طبيعتا اگر دوچرخه سواري با رعايت شئونات اسلامي انجام شود و موجب شکستن برخي حدود نشود، مشکلي پيش نمي آيد، مگر آنکه محدوديت از جاي ديگري باشد.
    
    ويژه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است