|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 23 (حمل و نقل ريلي) > متن
 
 


خبرمتر بازسازي روزانه مسير بافق- کرمان
    مديرکل راه آهن کرمان گفت: روزانه ۳۵۰ تا۴۰۰ متر بازسازي در مسير بافق- کرمان انجام و تا پايان امسال ۶۰ کيلومتر از اين مسير بهسازي مي شود. به گزارش روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران، محمدرضا فيروز کوهي، مديرکل راه آهن کرمان با اشاره به اينکه از ابتداي سال ۹۷ تا کنون ۴۹۱ هزار و ۲۶۰ تن بار در راه آهن کرمان حمل شده است که در مقايسه با سال ۹۶ رشد ۶۵ درصدي را نشان مي دهد. وي با اشاره به اينکه از ابتداي سال تاکنون ميزان تناژ تخليه راه آهن کرمان ۳۰۶ هزار و ۳۲۴ تن بار بوده است، افزود: اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه ۱۰۷ درصد رشد داشته است. فيروزکوهي بابيان اينکه تن کيلومتر مرزي نيز ۱۶۶ ميليون و ۵۶۳ هزار بوده، اضافه کرد: اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه در سال گذشته، رشد ۶۶ درصدي را نشان مي دهد.
    
    رشد ۹ درصدي جا به جايي مسافر
    مدير کل راه آهن کرمان در ادامه با بيان اينکه اين اداره کل در بخش جا به جايي مسافر در ۳ ماه نخست امسال رشد ۹ درصدي نسبت به سال گذشته داشته، گفت: مجموع ورودي و خروجي مسافر در اين مدت ۲۴۵ هزار و ۶۰۷ نفر بوده است. وي همچنين از اتمام پروژه نصب دوربين هاي مدار بسته خبر داد و گفت: اعتبار اين پروژه يک ميليارد تومان بوده که طي آن ۹۳ دستگاه دوربين نصب شده است. فيروزکوهي با بيان اينکه ۳۰ دستگاه دوربين در سال ۹۵، معادل ۵۱ دستگاه دوربين در سال ۹۶ و ۱۲ دستگاه دوربين در ۴ ماه اول سال ۹۷ نصب شده است، تصريح کرد: کل اين قرارداد با نصب دوربين ها در سال ۹۷ خاتمه يافت. به گفته مدير کل راه آهن کرمان، اين اداره کل امسال در بخش خط حدود ۴ کيلومتر بازسازي انجام داده و کل بازسازي انجام گرفته در اين بخش در سال گذشته، ۱۶ کيلومتر بوده است.
    
    
     افزايش دو برابري ظرفيت قطار تهران- پيشوا- گرمسار
    در پي تقاضاي عمومي و با پيگيري مسوولان راه آهن، ظرفيت قطار حومه اي تهران- پيشوا- گرمسار و بالعکس دو برابر شد. به گزارش روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران، درپي درخواست مسافران قطارهاي حومه اي و افزايش رفاه آنها در مسير تهران- پيشوا- گرمسار، از ۲۰ مردادماه ظرفيت اين مسير حومه اي ارتقا يافت. بنا براعلام مهدي قمري نژاد، مجري طرح قطارهاي حومه اي، از اين تاريخ ظرفيت قطار حومه اي تهران- پيشوا- گرمسار از ۳۳۰ صندلي به ۶۷۰ صندلي افزايش يافته است تا بخشي از نياز مردم در اين مسير مرتفع شود. بر اساس اين گزارش، ساعت حرکت قطار ريل باس، از تهران ساعت ۱۹:۲۵ و از گرمسار ساعت ۵:۳۰ صبح است. اين قطار در ايستگاه هاي قرچک، ورامين، پيشوا نيز مسافرگيري دارد.
    
    
    
مديرکل راه آهن شرق خبر داد:فعال سازي مجدد صادرات ريلي سيمان به افغانستان
    فعال سازي مجدد صادرات ريلي سيمان به افغانستان و ترانزيت کلينکر سيمان به ازبکستان در برنامه هاي راه آهن شرق براي افزايش ميزان ترانزيت قرار دارد.
    به گزارش روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران، حسن ماسوري، مدير کل راه آهن شرق با اعلام اين خبر گفت: در چهار ماه اول سال ۹۷، ميزان حمل بار در اين منطقه، ۲ ميليون و ۳۲۵ هزار و ۶۴۲ تن بار بوده است. وي افزود: از سال گذشته تا کنون يک ميليون و ۱۷۹ هزار و ۸۱۰ تن بار در اين منطقه حمل شده که بدون احتساب دو مبدا بارگيري در ايستگاه هاي «سه چاهون و بيشه در» اين ميزان به يک ميليون و ۹۴۲ هزار و ۹۰۵ تن بار مي رسد و رشد ۳/ ۱۹ درصدي نشان مي دهد. مديرکل راه آهن شرق با بيان اينکه طي سال ۹۶ تعداد واگن هاي به کارگرفته در راه آهن شرق ۱۹ هزار و ۳۰۰ واگن بوده که با احتساب دو ميدان بارگيري «بيشه در و سه چاون» اين ميزان به ۳۱ هزار و ۲۳۵ واگن در سال گذشته مي رسد، اضافه کرد: امسال ۳۲ هزار و ۹۴۶ واگن به کار گرفته شده و اين نشان دهنده رشد ۷۱ درصدي در اين زمينه است. وي با بيان اينکه تناژ تخليه بار در سال گذشته ۵۱ هزار و ۶۲۵ تن بوده و امسال به ۳۲۳ هزار و ۱۵۹ تن رسيده، در مورد ترانزيت بار در اين منطقه گفت: در سال گذشته ۵ هزار و ۱۶۵واگن ترانزيت داشتيم که امسال اين ميزان به ۹ هزار و ۷۶۹ واگن رسيده و از رشدي ۷/ ۸۹ درصدي حکايت مي کند. ماسوري با بيان اينکه شاخص تن کيلومتر خالص بار حمل شده در سال گذشته يک ميليارد و ۵۱۵ ميليون و ۸۱۳ هزار و ۹۴ تن کيلومتر بوده است، افزود: اين ميزان امسال به يک ميليارد و ۸۶۱ ميليون و ۷۵۶ هزار و ۸۹۹ تن کيلومتر رسيد و با رشدي ۱/ ۲۲ درصدي همراه است.
    
    پايان باز سازي پلاک تل حميد و منتظرقائم
    وي همچنين در مورد توسعه زير ساخت هاي راه آهن در اين منطقه اضافه کرد: عمليات اجرايي پروژه احداث کمربندي (واريانت) سالار – شادمهر به طول ۵۰ کيلومتر از پيشرفت فيزيکي خوبي برخوردار بوده است. مدير کل راه آهن شرق با تاکيد بر اينکه احداث اين خط موجب صرفه جويي در مصرف سوخت به دليل کاهش مدت زمان توقف قطارها و کاهش سير حمل بار مي شود، گفت: همچنين بازسازي بلاک ۱۵ کيلومتري تل حميد و منتظرقائم ۵۰ درصد پيشرفت فيزيکي داشته است که ظرف ۲ ماه آينده به بهره برداري مي رسد. ماسوري با بيان اينکه احداث سازه فضايي در ايستگاه راه آهن طبس با اعتباري بالغ بر يک ميليارد و ۷۰۰ ميليون تومان و احدث تصفيه فاضلاب با اعتبار ۴۶۰ ميليون تومان به ترتيب ۵۰ و ۶۱ درصد پيشرفت فيزيکي داشته اند، افزود: پروژه هاي ايستگاه راه آهن بشرويه ۵۷ درصد و تطويل سکوي مسافري اين ايستگاه ۴۶ درصد پيشرفت داشته و اجراي زير گذر بتني پيش ساخته در محور بافق – کاشمر به پايان رسيده و آماده بهره برداري است. ماسوري همچنين تکميل محور ريلي راهبردي بافق- کاشمر را موجب افزايش ترانزيت ريلي به شبکه راه آهن هاي آسياي ميانه دانست.
    
    
    
اعتبار ۴۵۰ ميليارد توماني براي تکميل پروژه راه آهن ميانه – تبريز
    معاون وزير راه و شهرسازي به همراه معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه از راه آهن ميانه- تبريز بازديد کرد و از قول مساعد وي در پرداخت ۴۵۰ ميليارد تومان اعتبار براي تکميل اين طرح خبر داد.
    اعتبار ۴۵۰ ميليارد توماني براي تکميل پروژه راه آهن ميانه – تبريز
    به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شرکت ساخت وتوسعه زيربناهاي حمل ونقل کشور، خيرالله خادمي به همراه رئيس سازمان برنامه و بودجه از راه آهن ميانه- تبريز بازديد کرد و در اين خصوص گفت: راه آهن ميانه- تبريز از پروژه هاي اولويت دار در حوزه ريلي و يکي از طرح هاي بزرگ و راهبردي استان آذربايجان شرقي به طول ۲۰۵ کيلومتر است. وي افزود: اين خط آهن از شهرستان ميانه شروع و پس از عبور از شهرستان ترکمنچاي و بستان آباد و گردنه شبلي به شهر تبريز ختم مي شود و در حدفاصل ميانه تا بستان آباد در مناطق زاويه، نقلان، ترکمنچاي، شهريار، تيکمه داش و بستان آباد داراي ايستگاه است.
    معاون وزير راه وشهرسازي با اعلام تکميل زيرسازي اين خط ريلي حدفاصل ميانه تا بستان آباد اظهار کرد: زيرسازي محدوده بستان آباد تا تبريز هم با پيشرفت فيزيکي۶۲ درصد در حال اجرا است. خادمي ادامه داد: پيشرفت فيزيکي بخش روسازي ميانه تا بستان آباد ۶۵ درصد است که در صورت تخصيص اعتبار به موقع اين پروژه در زمان مقرر تکميل مي شود و به بهره برداري مي رسد. مديرعامل شرکت ساخت و توسعه با تاکيد بر قول مساعد رئيس سازمان برنامه و بودجه مبني بر تامين بودجه مورد نياز طرح گفت: به منظور تکميل راه آهن ميانه- تبريز، از سوي دولت ۳۰۰ ميليارد تومان اسناد خزانه و ۱۵۰ ميليارد تومان نقدي در نظر گرفته شده است. خادمي درخصوص ايستگاه هاي اين محور عنوان کرد: در اين مسير ۹ ايستگاه طراحي شده که تاکنون سه ايستگاه ساخته شده و شش مورد ديگر نيز در حال ساخت است.
    وي ايستگاه مسافري بستان آباد را يکي از ايستگاه هاي مهم اين خط معرفي و اظهار کرد: اين ايستگاه در ۱۴ هکتار با زيربناي ۶ هزار و ۸۳۶ مترمربع طراحي شده و مساحت ساختمان اصلي آن ۱۸۲۰ مترمربع است که با ۶۳ درصد پيشرفت فيزيکي در حال اجرا است و پيشرفت فيزيکي کل ايستگاه نيز ۴۲ درصد تخمين زده شده است. معاون وزير راه و شهرسازي در ادامه اضافه کرد: اين محور ۱۷ کيلومتر تونل دارد که تاکنون ۱۵ کيلومتر آن احداث شده و پنج کيلومتر پل خاص هم در اين محور اجرايي مي شود که تاکنون ۲ کيلومتر از آن ساخته شده است. خادمي در خاتمه با اشاره به خط آهن فعلي اين مسير که از ايستگاه موجود ميانه واقع در مسير تهران- تبريز شروع مي شود، گفت: مسير فعلي عمدتا از مناطق کوهستاني عبور مي کند و سرعت قطارها در اين خط به لحاظ مشخصات هندسي فوق العاده کم است و در نتيجه با احداث خط آهن ميانه- بستان آباد- تبريز که ۱۱۴کيلومتر کوتاه تر از مسير موجود است، زمان سفر نسبت به خط ريلي موجود ۵/ ۵ ساعت کاهش مي يابد.
    
    
     ضريب اشغال ۷۸ درصدي در قطارهاي محور خراسان
    مديرکل راه آهن خراسان اعلام کرد: متوسط ضريب اشغال قطار هاي مسافري در محور خراسان در ۴ ماه نخست جاري، به بيش از ۷۸ درصد رسيده است. به گزارش روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران، محمدهادي ضيايي مهر، مديرکل راه آهن خراسان با اعلام اين خبر گفت: در همين مدت شاهد رشد ۱۶ درصدي ضريب اشغال قطار هاي مسافري در مسير ريلي تهران- مشهد و بالعکس نسبت به مدت مشابه سال قبل هستيم به طوريکه در ۴ ماه نخست سال جاري متوسط ضريب اشغال قطار هاي مسافري در اين مسير به بيش از ۷۸ درصد رسيده است.
    وي افزود: متوسط ضريب اشغال قطارهاي مسافري کمربندي نيز در اين مدت رشد ۱۸ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به بيش از۸۱ درصد رسيده است. ضيايي مهر ادامه داد: قطار هاي مسافري حومه اي نيز در اين مدت رشد قابل توجهي در متوسط ضريب اشغال داشته اند به طوري که متوسط ضريب اشغال در اين قطارها به بيش از ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسيده است. وي خاطر نشان ساخت: طي اين مدت، راه آهن خراسان با جابه جايي بيش از ۴ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر مسافر، علاوه بر رشد ۲۰ درصدي جابه جايي مسافر نسبت به مدت مشابه سال قبل، موفق به کسب رتبه نخست جابه جايي مسافر در شبکه ريلي کشور شده است. ضيايي مهر تصريح کرد: با وجود تردد بيش از نيمي از قطار هاي شبکه ريلي کشور در مسير هاي منتهي به مشهد مقدس و نيز افزايش قابل توجه ضريب اشغال قطار ها در ۴ ماه نخست سال جاري، علاوه بر اينکه قريب به اتفاق قطارها در موعد مقرر و طبق برنامه تنظيمي به ايستگاه مشهد رفته و يا اعزام شده اند، با ارتقاي خدمات مسافري و ايستگاهي شاهد کاهش ۳۹ درصدي شکايات در حوزه مسافري بوده ايم.
    
    
    مديرکل راه آهن شمال شرق خبر داد:حرکت دومين قطار گردشگري در مسير جنگل ابر
    مديرکل راه آهن شمال شرق گفت: دومين قطار گردشگري به مقصد شاهرود و جنگل ابر به حرکت در آمد. به گزارش روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران، فرشاد زادخور، مديرکل راه آهن شمال شرق با بيان اين خبر گفت: دومين قطارگردشگري، گردشگران را با قطار از ايستگاه تهران درمسيري ۴۲۹ کيلومتري سير مي دهد و به ايستگاه شاهرود مي رسد. او درخصوص جذابيت هاي اين مسير توضيح داد: جاذبه هاي گردشگري اين مسير فراوان است و جنگل شگفت انگيز ابر، شهر بسطام، آرامگاه بايزيد بسطامي و آرامگاه شيخ ابوالحسن خرقاني در اين مسير قرار دارد. وي افزود: بازارهاي تاريخي وساير اماکن تاريخي وگردشگري هم در اين مسير گردشگري وجود دارد که از ديگر جذابيت هاي اين مسير است. زادخور افزود: دسترسي آسان، حس و حال دوستي، راحتي وآرام بخش بودن سفر وگردشگري با قطار نکته اي است که در اين سفر مسافران تجربه مي کنند. گفتني است اين قطار گردشگري با تعامل بخش خصوصي و راه آهن جمهوري اسلامي ايران راه اندازي شده و درصورت استقبال گردشگران به صورت برنامه اي اعزام خواهد شد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 23 (حمل و نقل ريلي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 30)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است