|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: چرا تاكتيك هاي اصلاحي مادورو موفق نخواهد شد؟: اقتصاد در وضعيت آچمز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


چرا تاكتيك هاي اصلاحي مادورو موفق نخواهد شد؟: اقتصاد در وضعيت آچمز
    
     دنياي اقتصاد : در مواجهه با يک تورم غير قابل تصور، يعني تورم ۳۲ هزار و ۷۱۴ درصدي، مقامات ونزوئلا گمان مي کردند که يک راه حل براي خروج از اين وضعيت پيدا کرده اند: آنها در سر و شکل پول کاغذي و نامش دست بردند، سپس آنها سه صفر را حذف کردند و وقتي متوجه شدند که حذف سه صفر افاقه نخواهد کرد آنها اعلام کردند که دو صفر ديگر را نيز حذف خواهند کرد.
     تاکتيک هاي ونزوئلايي ها مانند يوسمر نواک که صاحب يک کافي شاپ در کاراکاس است کمتر مردم اين کشور را متقاعد کرده است و به اين باور رسيده اند که ديگر اين تاکتيک ها پاسخگو نيست، چراکه قيمت يک فنجان قهوه نيز هنوز پايين نيامده و قيمت ها به شکل سرسام آوري درحال افزايش است. يک خانم اهل کاراکاس به نام نواک مي گويد: فکر مي کنم تا ماه دسامبر نيز چنين رويه اي حاکم باشد. او تصريح مي کند براي يک سال مجبور شده است که چهل بار قيمت قهوه را افزايش دهد. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، حذف صفرها تاثير ناچيزي در مهار ابرتورم ونزوئلا داشته است، درحالي که مادورو تقلا مي کند تا بر اين مشکل بزرگ فائق آيد اما تورم ونزوئلا ۵ رقمي شده است و صندوق بين المللي پول در گزارش خود درباره تورم اين کشور گزارش داده است که اين تورم تنها با تورم کشور زيمبابوه قابل مقايسه است.
    با اين حال مقامات ونزوئلا گفته اند از واحد پولي جديد خود روز دوشنبه رونمايي خواهند کرد. نام اين واحد جديد با اندکي تغييرات به «بوليوار قدرتمند» تغيير کرده است. علاوه بر اين، رئيس جمهوري ونزوئلا دستور داده است تا سياست هايي که در گذشته در اين حزب مورد غفلت قرار گرفته است مورد بازنگري قرار گيرد: افزايش قيمت بنزين براي برخي رانندگان و تسهيل در سياست هاي ارزي که موجب شده بود براي ساليان سال دلار از دسترس ونزوئلايي ها خارج شود. با اين وجود اين تغييرات نتوانسته اقتصاددانان را متقاعد کند و آن را به چشم آخرين تقلاهاي مادورو تلقي مي کنند و مي گويند واحد پولي جديد خود نشان دهنده فصل جديدي از دهه ها سوءمديريت حاکم بر ونزوئلا بوده که به نابودي اين کشور منجر شده است. استيو هانکه، اقتصاددان برجسته که در دانشگاه جان هاپکينز تدريس مي کند، مي گويد: حذف صفرها يک عمل تزئيني است و تا زماني که در سياست هاي اقتصادي تان تغييري به عمل نياوريد هيچ اتفاقي نخواهد افتاد.
    با حذف صفرها مادورو به دنبال حل آنچه اقتصاددانان ابر تورم ناميده اند، برآمده است. اما مساله اينجاست تا زماني که پول شما بي ارزش باشد، حذف صفرها کارآمد نخواهد بود و مجددا چرخ دستي پول را به دست خواهيد گرفت و به دنبال پخش آن بر خواهيد آمد. با حذف صفرها در واحد پولي جديد، پول هاي قديمي از دور خارج خواهد شد و با اين پول جديد قيمت يک فنجان قهوه از کافي شاپ خانم نواک به ۲۰ «بوليوار قدرتمند» خواهد رسيد. اما تنها تعداد اندکي بر اين باورند که اين قيمت براي مدت زيادي دوام خواهد داشت. نواک مي گويد: ما انتظار داريم که افزايش حداقل دستمزد هزار برابر باشد و منتظر تورم بيشتر نيز هستيم. نواک تاکيد مي کند که همهمه ها بسيار بالا گرفته است و آنها قصد ندارند که روز دوشنبه کافي شاپ خود را باز کنند. کارشناسان مي گويند که مشکلات جاري ربطي به حذف صفر ندارد و اين نماي بيروني ساختاري مشکلات به حساب مي آيد. دولت ونزوئلا بايد با فروش نفت خود مشکلات بدهي اش را حل وفصل کند. اما سوءمديريت موجب شده است که در ماه ژوئيه توليد نفت در اين کشور به روزي ۲/ ۱ ميليون بشکه کاهش پيدا کند. اين رقم با نرخ توليد نفت در سال ۱۹۴۷ برابري مي کند.
    در مواجهه با اين کمبود، دولت به بانک مرکزي دستور داده است تا پول بيشتري چاپ کند. درحالي که ممکن است براي کوتاه مدت اين راه درماني نقش مسکن را بازي کند اما هزينه هاي آن براي درازمدت بالا است و خود بوليوار اولين چيزي است که در اين راهکار مورد آسيب قرار مي گيرد. در واقع افزايش بيشتر چاپ پول به بي ارزشي بوليوار منجر مي شود و اين را هم بايد افزود که پرداخت صورت حساب ها مي تواند تنها يکي از هزاران نگراني موجود براي مادورو باشد. در چهارم اوت، دو پهپاد جنگي بالا سر مادورو که درحال سخنراني بود منفجر شد و بلافاصله دولت اعلام کرد که اين حمله به قصد جان رئيس جمهوري اين کشور صورت گرفته بود. همزمان رئيس جمهوري اين کشور پس از پيروزي در انتخابات با انزواي اقتصادي بيشتري روبه رو شده، زيرا اعتقاد بر اين است که وي با تقلب پيروز انتخابات شده است.
    در ميان هرج ومرج ها، هزاران هزار ونزوئلايي ها از کشور خارج مي شوند تا مايحتاج روزانه خود را تامين کنند زيرا که قفسه هاي مغازه ها و داروها به شدت خالي شده اند و بيمارستان ها، حتي در کاراکاس، پايتخت اين کشور، با کمبود آب روبه رو هستند. از سوي ديگر ارز نيز يکي ديگر از مشکلات مادورو به حساب مي آيد. ابتدا دولت اعلام کرد که سه صفر از پول رايج اين کشور کم مي کند. اما در ۲۵ ژوييه، ارزش هر يک دلار به ۵/ ۳ ميليون بوليوار رسيد. اين امر نشان مي داد که پول اين کشور بيشتر بي ارزش شده است و به همين منظور دولت اعلام کرده که دو صفر بيشتر از پول حذف خواهد کرد. با اين حال حتي اين اعلام نيز کارآمد نبود و ارزش بوليوار روز به روز بيشتر کاهش يافت، به گونه اي که هر يک دلار به ۶ ميليون بوليوار رسيد.
    درحالي که اين تغييرات به معناي اين است که قيمت ها کمتر نجومي خواهند شد، اما يک مشکل ديگر براي ونزوئلايي ها خلق شده است: تقسيم تنزل قيمت بر رقم درشت ۱۰۰ هزار. اقتصاددانان مي گويند تنزل قيمت ها معمولا بر حسب ده ، هزار و ميليون صورت مي گيرد تا عمل محاسبه رياضي راحت تر صورت بگيرد. ادوين گارسيا که يک کارگر ساختماني است و سعي مي کند تا پولي را که در آينده به دست خواهد آورد، حساب کند، مي گويد: من کاملا گيج شده ام. بسياري از فروشگاه هاي بزرگ پايتخت هم اکنون قيمت ها را به دلار زده اند تا از سردرگمي بيشتر جلوگيري به عمل آورند. در صورتي که هنوز مشخص نيست پشتوانه پول جديد چه چيز خواهد بود.
    ارزهاي مشکل دار معمولا با يک وعده از سوي حکومت ها همراه مي شوند و تبديل آن ارز مشکل دار به يک پول قدرتمند مانند دلار يا يورو است. در حالي که، مادورو گفته است که پشتيبان پول جديد اين کشور پترو، همان ارز ديجيتالي ونزوئلا بوده که از ماه فوريه رسميت يافته است. خود پترو نيز اما پشتوانه اش ذخاير نفتي اين کشور است که اقتصاددانان مي گويند ذخاير نفتي اين کشور خود يکي ديگر از معضلات مادورو است، زيرا بايد با آن بدهي هاي سرسام آور خود را به چين و روسيه بدهد.
    دنيل لسنبرگ رودريگوئز، يادداشت نويس سياسي و اقتصادي در روزنامه ال ناسيونال ونزوئلا مي گويد: شما دست به اصلاح موقت پولي زده ايد که هيچ کس ديگر خواستار آن نيست. طرح افزايش قيمت بنزين مادورو نيز با شک و ترديدهايي همراه است. درحال حاضر قيمت بنزين در ونزوئلا در ميان کشورهاي جهان از پايين ترين قيمت برخوردار است. در اين راستا مادورو قول داده است کساني که براي کارت شناسايي دولتي ثبت نام کرده اند همچنان از يارانه بنزين بهره مند خواهند شد و گفته است کساني هم که در اين مرحله ثبت نام نکنند، مجبور هستند که هزينه بنزين را به قيمت بين المللي بپردازند.
    رودريگوئز مي گويد: اين به شما اجازه مي دهد به برخي از مردم سوبسيد پرداخت کنيد. اين پيشنهاد وفاداري به نظام تان است. در مورد پمپ بنزين هاي کاراکاس، شک و ترديدهاي زيادي درخصوص اين طرح به وجود آمده است. آلخاندور بوليوار، يکي از مسوولان اين پمپ بنزين ها در حومه الهاتيلو مي گويد: هنوز هيچ کس از سوي دولت به اينجا نيامده است تا دستگاه هاي سوخت رسان را با واحد پولي جديد سازگار کند و هنوز مشخص نشده که چگونه قرار است افرادي که داراي کارت هاي شناسايي جديد هستند براي دريافت بنزين سوبسيددار مورد تاييد قرار گيرند.
    دولت ونزوئلا به نوبه خودش ادعا مي کند تورم موجود ناشي از جنگ اقتصادي است که توسط ايالات متحده و هم پيمانانش به راه انداخته شده است. اما اقتصاددانان مي گويند اگر ونوزئلا قصد دارد بر ابرتورم پيروز شود بايد مانع چاپ پول شود. هانکه اقتصاددان دانشگاه جان هاپکينز از دوراني مشابه در يوگسلاوي سابق مي گويد که تا سال ۱۹۹۱ به آنها مشاوره مي داد. درحالي که هانکه مخالف تغيير واحد پولي بود،آنها در سال ۱۹۹۰، ۴ صفر را حذف کردند. دولت بعدي هم که در سال ۹۲ روي کار آمد يک صفر ديگر حذف کرد. در اکتبر سال ۱۹۹۳، ۶ صفر از واحد پولي آن کشور حذف شده بود و در دسامبر به ۹ صفر رسيد و در سال ۹۴ نيز ۷ صفر ديگر حذف شد. درحالي که نرخ ابرتورم به ۳۱۳ ميليون درصد در ماه رسيده بود و ضرب سکه هم ديگر امکان نداشت. هانکه خاطرنشان مي کند که آن کشور داراي يک کلاس جهاني در ضرب سکه بود اما ونزوئلا فاقد سيستم ضرب سکه است و بايد پول کاغذي بيشتري وارد کند. به گفته هانکه ونزوئلا و مادورو کاملا آچمز شده اند.
    چرا تاکتيک هاي اصلاحي مادورو موفق نخواهد شد؟: اقتصاد در وضعيت آچمز
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيماريهاي پوست
شماره 1 (پياپي 87)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است