|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: گزارش
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارشترامپ در سيبل ۳۵۰ روزنامه آمريکايي
     دنياي اقتصاد : ترامپ از زماني که وارد کاخ سفيد شد، شمشير را عليه رسانه ها از رو بست. او بارها آنها را متهم به نشر اخبار جعلي کرد و بارها خواستار تحديد آنها شد اما اين رفتار وي با واکنش روزنامه نگاران آمريکايي روبه رو شد. ۳۵۰ روزنامه آمريکا در اقدامي مشترک سرمقاله خود را به دفاع از آزادي مطبوعات و حمله به رويکردهاي دونالد ترامپ اختصاص دادند. برخي از روزنامه هاي ديگر از اين اقدام انتقاد کرده اند.
     روزهاي چهارشنبه و پنج شنبه ده ها روزنامه آمريکا در اقدامي مشترک به دفاع از کارکرد خود در آگاهي رساني و نقد و روشنگري پرداختند و در سرمقاله هاي خود اتهام دونالد ترامپ به رسانه ها را به باد انتقاد گرفتند. ترامپ روزنامه ها و رسانه هاي آمريکا را در وجه عمده «دشمن مردم و ناشر اخبار جعلي» توصيف مي کند. فراخوان به اين اقدام مشترک را روزنامه بوستون گلوب داده بود و تاکنون ۳۵۰ رسانه آمريکا با آن همراهي کرده اند. بوستون گلوب در فراخوان خود نوشت: «جايگزين کردن رسانه هاي آزاد با رسانه هايي که از سوي دولت کنترل مي شوند پيوسته از اهداف و اقدامات اوليه دولت هاي فاسد بعد از به قدرت رسيدنشان بوده است. ترامپ از جمله به اشاعه اين دروغ مشغول بوده است که رسانه هايي که حامي سياست هاي او نيستند دشمن مردمند. اين حمله بي محابا پيامدهاي خطرناکي دارد. روزنامه «پست ديپچ» در سنت لوئيس آمريکا در سرمقاله خود نوشته است که روزنامه نگاران واقعي ترين ميهن دوستان هستند. روزنامه «فايته ويل ابزرور» که در کاروليناي شمالي منتشر مي شود هم با ابراز اين اميدواري که ترامپ به حملات خود به رسانه ها پايان دهد، نوشته است: «ما آرام نخواهيم نشست و اميدواريم که حاميان رئيس جمهور دريابند که شيوه او دستکاري در واقعيت به منظور رسيدن به هدف است.»
    روزنامه «سيراکس نيوتايمز» که در نيويورک منتشر مي شود هم در سرمقاله خود نوشته است: «ما دشمن مردم نيستيم، خود مردميم. اخبار جعلي منتشر نمي کنيم، بلکه شب و روز سخت کار مي کنيم تا خبرهاي درست را به مردم برسانيم.» روزنامه معروف نيويورک تايمز هم در سرمقاله خود خوانندگان را فراخوانده که روزنامه هاي محلي را آبونه شوند و خواسته آنها را اگر کارشان را خوب انجام مي دهند بستاييد و اگر معتقديد که آنها بايد کار خود را ارتقا دهند از آنها انتقاد کنيد. ما همه در يک قايق نشسته ايم. در اين ميان البته برخي رسانه ها بودند که از اين اقدام جمعي ابراز ناخرسندي کرده اند. روزنامه محافظه کار وال استريت ژورنال نه تنها به اين حرکت نپيوسته، بلکه گفته است فراخوان بوستون گلوب نافي استقلال تحريريه ها است و از سويي ترامپ هم مانند مخالفانش از آزادي بيان برخوردار است. در اين راستا بي بي سي در گزارشي اعلام کرد که بيش از ۵۰ درصد از مردمي که داراي گرايشات جمهوري خواهانه هستند بر اين باورند که رئيس جمهوري از حق تعطيلي رسانه برخوردار است.
    
    
    تحريم هاي جديد آمريکا عليه ترکيه
     دنياي اقتصاد : وزير خزانه داري آمريکا روز پنج شنبه گفت: ايالات متحده تحريم هاي تازه اي را عليه ترکيه آماده کرده است تا در صورت آزاد نشدن کشيش آمريکايي آنها را اعمال کند. استيو منوچين به اعضاي کابينه دولت آمريکا گفت: «ما با همکاري (رئيس جمهوري)، چند نفر از اعضاي کابينه آنها را تحريم کرديم و تحريم هاي بيشتري را داريم که در صورت عدم آزادي (کشيش برانسون) آنها را اعمال خواهيم کرد.»
     به گزارش رويترز، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا نيز در نشست کابينه دولت خود گفت، آنها (ترکيه) نتوانستند ثابت کنند که دوست خوبي هستند. وي اضافه کرد: «آنها مي خواهند اين کشيش عزيز را نگه دارند، اين نه درست است و نه عادلانه.» اندرو برانسون در پي کودتاي نافرجام سال ۲۰۱۶ به اتهام «جاسوسي» و «تروريسم» ارتباط با شبکه فتح الله گولن، روحاني تبعيدي ترک مقيم آمريکا و گروهاي شورشي کرد بازداشت شده است. وي اين اتهامات را رد کرده است. محاکمه کشيش برانسون به چالشي مهم در روابط آمريکا و ترکيه بدل شده است.
    واشنگتن محاکمه کشيش برانسون را «ناعادلانه» خوانده و عبدالحميد گل، وزير دادگستري و سليمان سويلو٬ وزير کشور ترکيه را به خاطر نقششان در بازداشت برانسون تحريم کرده است. يک مقام کاخ سفيد نيز هفته جاري هشدار داد در صورتي که ترکيه کشيش زنداني را آزاد نکند احتمالا با فشارهاي بيشتر اقتصادي مواجه خواهد شد. تلاش آمريکا براي تحريم ترکيه و سقوط ارزش لير در حالي است که برات آلبايراک، وزير دارايي ترکيه در صفحه توييتر خود نوشت: «ترکيه با اتخاذ سياست هاي منطقي، استراتژي هاي قوي و با دوستان و همکاري هايي که با آنها دارد از بحران اقتصادي موجود قوي تر بيرون خواهد آمد.» وي تاکيد کرد: «ترکيه براي ارتقاي سطح همکاري با قطر تلاش خواهد کرد و سرمايه گذاري ۱۵ ميليارد دلاري قطر در کشور ما تاکيدي بر سطح دوستي بين دو طرف است.» امير قطر در ديدار روز چهارشنبه خود با رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه اعلام کرد، کشورش به مبلغ ۱۵ ميليارد دلار در قالب پروژه هاي مختلف در ترکيه سرمايه گذاري مي کند. اين گام در پي بحران بزرگ اقتصاد ترکيه به دليل کاهش شديد ارزش لير برداشته شده است.
    
    اثر اقدام قطر بر ارزش لير
    نشريه انگليسي گاردين نوشت پس از آنکه قطر اعلام کرد قصد دارد ۱۵ ميليارد دلار در ترکيه سرمايه گذاري کند، ارزش لير ترکيه در برابر دلار آمريکا افزايش يافت و موجب شد گمانه زني ها در مورد اينکه ترکيه مجبور خواهد شد از صندوق بين المللي پول درخواست کمک کند، رنگ ببازد. اقدام قطر در کنار راهکارهاي بانک مرکزي ترکيه براي تقويت بخش مالي بانک هاي اين کشور موجب شد ارزش لير در برابر دلار افزايش ۶ درصدي را ثبت کند. هر چند روز جمعه نگراني ها دوباره اثرهاي منفي خود را بر ارزش لير برجاي گذاشت.
    
    هشدار موديز به ترکيه
    موسسه رتبه سنجي موديز که يکي از سه موسسه برتر رتبه سنجي در سطح جهان است به ترکيه هشدار داد که اگر ريسک هاي اقتصادي خود را در سال جاري کاهش ندهد، رتبه اعتباري آن کاهش خواهد يافت. اين موسسه اعلام کرده است که ترکيه بايد ريسک هاي مربوط به حساب هاي خارجي خود را حل وفصل کند. اين درحالي است که قرار بود موسسه استاندارداند پورز که يکي ديگر از موسسات برتر رتبه سنجي جهان است روز جمعه و با بسته شدن بازارها گزارشي را در راستاي بررسي رتبه اعتباري ترکيه منتشر کند.
    گزارش
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آرشيو رازي
شماره 2 (پياپي 7402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است