|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: فاز خرسي براي بازارهاي پايه دنيا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


فاز خرسي براي بازارهاي پايه دنيا
قيمت انواع كالا در هفته گذشته با افت هاي شديد روبه رو شد


دنياي اقتصاد : اوضاع بازارهاي پايه دنيا چنگي به دل نمي زند. روز چهارشنبه يکي از بزرگ ترين افت قيمت ها در بازار اين گروه از کالاها به ثبت رسيد. وضعيت کلي حاکم بر بازارها و البته سيگنال هاي اقتصاد کلان در اقصي نقاط جهان نشان مي دهد در آن طور که بايد روي پاشنه نمي چرخد. از بحران مالي ترکيه گرفته تا جنگ تجاري چين و آمريکا و مشکلات بازارهاي نوظهور و تهديد رشد اقتصادي در دنيا همگي باعث شده تا بازارهاي کالايي بار ديگر روند رو به افتي را در پيش بگيرند.
    اين در حالي است که پيش از اين «دنياي اقتصاد» در گزارش هايي اين وضعيت را پيش بيني کرده بود و حتي احتمال آغاز يک رکود ديگر به بزرگي رکود اخير بر بازارها را دور از ذهن ندانسته که علائم آن در حال ظهور و بروز است. بررسي روند هفته گذشته بازارهاي کالايي نشان مي دهد هرچند ديروز اغلب بازارها روند مثبتي را تجربه کردند (تا لحظه تنظيم اين گزارش ساعت ۱۴ به وقت تهران) اما اکثر بازارها با کاهش قيمتي روبه رو بوده اند. قيمت نفت آمريکا در هفته گذشته ۳ درصد افت کرد و اين کاهش براي نفت برنت ۷/ ۱ درصد گزارش شده است؛ اين در حالي است که بنزين ۶/ ۲ درصد و نفتا نيم درصد افت قيمت را در بازه هفتگي تجربه کردند.
    در بازار فلزات پايه نيز با آنکه قيمت ها در روز تا حدي به ثبات رسيده بود اما در بازه هفتگي شاهد افت قيمتي قابل توجهي در اغلب بازارها بوديم. قيمت مس در هفته گذشته ۵/ ۴ درصد افت کرد و به زير ۶ هزار دلار در هر تن رسيد. قيمت اين فلز اکنون ۵ هزار و ۹۱۲ دلار است که نسبت به روز چهارشنبه تا حدي بهبود يافته است با اين حال از اوضاع خوبي برخوردار نيست. سرب در بازار نيز طي هفته گذشته بيش از ۵ درصد افت قيمت را به ثبت رسانده و به ۲ هزار و ۱۴ دلار در هر تن رسيده است، اين در حالي است که افت قيمتي ثبت شده براي بازه هفتگي در مورد فلز آلومينيوم ۷۵/ ۲ درصد بوده و به اين ترتيب قيمت هر تن فلز نقره اي در بازار لندن ديروز به ۲ هزار و ۴۸ دلار در هر تن رسيد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» قلع و روي نيز در هفته گذشته به ترتيب ۴ درصد و ۵/ ۸ درصد افت قيمتي را از سر گذراندند و قيمت هاي ۱۸ هزار و ۶۱۵ دلار براي قلع و ۲ هزار و ۳۹۲ دلار براي روي به ثبت رسيد. نيکل نيز با ۳/ ۵ درصد افت قيمتي در سطح ۱۳ هزار و ۲۳۰ دلار در هر تن ايستاد. بر اساس اين گزارش بهاي هر تن سنگ آهن ۵/ ۶۷ دلار ثبت شد که از کاهش ۶/ ۳ درصدي قيمت در هفته گذشته حکايت دارد. بر اساس آمارهاي مربوط به شاخص هاي کالايي، شاخص LME Index در هفته گذشته ۴/ ۶ درصد کاهش را ثبت کرده درحالي که S&P GSCI افت ۸۳/ ۲ درصدي را از خود نشان داده و اين موضوع نشان مي دهد افت بازار فلزات پايه شديدتر از ساير کالاها بوده است.
    به اين ترتيب بازارهاي مختلف وارد يک فاز خرسي شده اند و حتي طلا نيز که انتظار مي رود در اين شرايط پايگاه امن تري براي سرمايه گذاران باشد با وضعيت کاهش قيمت روبه رو شده است. در اين رابطه يک تحليلگر بازار فلزات در دويچه بانک آلمان مي گويد: عوامل کلان اقتصادي هستند که موج فروش را در بازارهاي پايه تقويت کرده اند و اين بازارها بسيار دشوار به نظر مي رسد که بتوانند مسير خود را عوض کنند. ترس رو به رشدي وجود دارد که مشکلات در چين و ترکيه به تضعيف رشد اقتصادي در دنيا منجر شوند که اين امر تقاضا را نيز تحت تاثير خود قرار خواهد داد.
    در حال حاضر ارزش لير به شدت در برابر دلار و يورو کاهش يافته و اين موضوع ارزش يورو را نيز تهديد کرده و اقتصاد اروپا را آسيب پذير کرده است. به همين دليل نگراني هايي مبني بر اينکه اقتصاد ترکيه به زودي به وضعيتي مشابه يونان تبديل شود ايجاد شده و هر روزه در حال تقويت شدن است. اين مساله در شرايطي که در طرف مقابل بين چين و آمريکا جدال رو به رشدي براي تعرفه هاي تجاري ادامه دارد باعث شده تا نگراني ها از وضعيت آينده اقتصاد افزايش يابند.با اين حال يک مقام چيني اعلام کرد اواخر ماه جاري يک هيات چيني براي از سر گيري دور جديد مذاکرات با آمريکا وارد عمل خواهد شد که اين موضوع شايد بتواند بخشي از مشکلات فعلي را برطرف سازد. وزارت بازرگاني چين در اين باره اعلام کرد که يک هيات چيني به رهبري معاون وزير بازرگاني چين، در اواخر ماه اوت براي مذاکرات به آمريکا سفر خواهد کرد. در حال حاضر تعرفه هاي سنگيني که به خصوص در بخش فلزات بين دو کشور وضع شده نگراني هاي شديدي را از آسيب ديدن تقاضا ايجاد کرده اند.
    از طرفي رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه در تلاش است تا وابستگي تجاري کشورش را به دلار تا حد ممکن کاهش دهد و با ارزهاي محلي به معامله بپردازد که در اين زمينه معامله بر اساس واحد پولي روسيه، چين و ايران را در دستور کار خود قرار داده است.وي روز يکشنبه هفته گذشته در ترابزون اعلام کرد به آمريکا که تحريم ها و تعرفه هاي تجاري سختي را در مسير حرکت ترکيه قرار مي دهد از طريق ايجاد اتحادهاي جديد و بازارهاي جديد پاسخ مي دهد.اما آن طور که گاردين نوشته اتفاقات ترکيه فراتر از اختلافات تجاري گسترش يافته است. سرمايه گذاران به طور فزاينده اي از بدهي هاي خارجي که بانک ها و شرکت هاي ترکيه دارند در هراسند و معتقدند ناتواني آنها در تامين مالي اين ارقام با کاهش ارزش پول و افزايش تورم در حال خودنمايي است. با افزايش بحران، مصرف کنندگان ترکيه با افزايش قيمت مواد غذايي، سوخت و دارو مواجه شده اند و انتظار مي رود نرخ تورم از نرخ فعلي ۴/ ۱۵ درصدي فعلي به سرعت افزايش يابد. وزير دارايي ترکيه، در مصاحبه اي با روزنامه حريت که روز يکشنبه منتشر شده، با توصيف ضعف لير اظهار کرد که برنامه عملي براي مهار وضعيت موجود آماده است.
    
    
فاز خرسي براي بازارهاي پايه دنيا / قيمت انواع کالا در هفته گذشته با افت هاي شديد روبه رو شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است