|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: كوچ نقدينگي از بازار آتي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


كوچ نقدينگي از بازار آتي؟
كاهش شديد عمق بازار و افت حجم معاملات ادامه دارد

نويسنده: محمدحسين بابالو

دنياي اقتصاد : قيمت ها در بازار آتي سکه در روزهاي اخير افزايشي بود؛ اگرچه در پايان هفته گذشته با کاهش مقطعي قيمت ها همراه شد. نوسان نرخ و صف خريدهاي متوالي و همچنين سختگيري هاي قيمتي و افت حجم معاملات چهره متفاوتي از بازار آتي را در هفته هاي اخير ترسيم کرده که با ذهنيت هاي پيشين در مورد اين بازار در تضاد است. کاهش آزادي عمل در بازار آتي شايد به تداوم کاهش حجم معاملات منجر شود که دورنماي جذابي را براي روند فعاليت اين بازار در آينده ترسيم نمي کند.
    هنوز بازار آتي از بازار نقدي جهت مي گيرد ولي آزادي عمل آن به شدت کاهش يافته است. کاهش جدي حجم معاملات و رخدادهاي پيراموني در اين بازار و همچنين تداوم حباب قيمتي در بازار سکه نقدي و کاهش قيمت هاي جهاني از رخدادهاي زيرپوستي بسياري در بازار آتي حکايت دارد؛ اگرچه چارچوب هاي معاملاتي موجود اجازه نمي دهد بازار آتي ايفاي نقش چنداني براي شفاف شدن انتظارات قيمت در بين اهالي بازار داشته باشد.
    
     تداوم افت حجم معاملات در بازار
    ضعف نسبي حجم معاملات در بازار آتي سکه هنوز هم ادامه دارد و تحرک جديدي در اين بازار تجربه نمي شود. گويا سقف مجاز ۲ درصدي در کنار نوسان قيمت ها در بازار نقدي و البته فاصله قيمتي بين بازار آتي و نقدي که در برخي روزها جدي شده؛ جذابيت معاملاتي چنداني را براي بازار آتي به ارمغان نداشته است. بهاي سکه نيز ديگر همچون گذشته جرقه رشد نرخ هاي گسترده اي را به همراه نداشته است. اين شرايط اگرچه با رشد قيمت ها در بازار آتي همراه شد ولي در نهايت بازار چهره اي همچون گذشته را از خود بروز نمي دهد. اين وضعيت چهره اي مخدوش از بازار آتي را نشان مي دهد يعني همچون گذشته، آتي نمايشگر انتظارات و خبرهاي حاشيه اي در بازار نيست.
    اين وضعيت به معني آن است که بازار آتي زنده است ولي گويا نفس کشيدنش هم به قدر ضرورت بوده و نمي توان از فعاليت آن در مسير مورد انتظار سخن گفت. بازار آتي به آرامي با خروج معامله گران همراه شده اگرچه براي اثبات اين ادعا به زمان بيشتري نياز است. حال در شرايطي که اسب سرکش قيمت سکه نقدي اندکي رام شده؛ شايد به زمان معاملات طبيعي در بازار آتي نزديک شده باشيم. رصد ذهنيت ها و البته رفتار معامله گران دو نکته مهم را برجسته مي سازد؛ يکي نگراني از کاهش جدي قيمت هاست و ديگري سختگيري هاي معاملاتي و عدم جذابيت نوسان نرخ و خروج آرام آرام از بازار. در کل ديگر نمي توان همچون گذشته بازار آتي را ملاکي مهم براي نوسان نرخ در بازار سکه به شمار آورد ولي شايد با آرامش بازار و نوسان مقطعي بتوان روزهاي بهتري را براي بازار با همين سختگيري هاي معاملاتي انتظار کشيد.
    
     نوسان قيمت ها به رغم محدوديت سقف و کف قيمتي
    بازار آتي هنوز مسير قيمتي خود را مي پيمايد؛ اگرچه در برخي ايام به قدري حجم معاملات کاهش مي يابد که گويي بازار به بيماري ضعف معاملات مبتلا شده است. اين مطلب در نمودار قيمتي مغفول مي ماند؛ اگرچه باز هم قيمت هاي کشف شده در بازار آتي مخابره شده و ملاکي نه چندان قدرتمند براي رصد انتظارات قيمتي است. نگاهي به نوسان قيمت ها نشان مي دهد که بهاي سکه آتي در روزهاي اخير در يک فاز افزايشي قدرتمند نوسان کرد و تا روز چهارشنبه هفته گذشته نيز اين روند صعودي ادامه داشته است. به صورت دقيق تر در فاصله ۱۵ تا ۲۴ مرداد که يک سيکل افزايشي کامل شده، بهاي سکه در سررسيدهاي مختلف رقمي نزديک به ۱۵ درصد رشد را نشان مي دهد. همين مطلب يعني در بازار نقدي مسير افزايشي قيمت ها سيگنال تاثيرگذار اصلي براي بازار آتي بوده ولي نوسان قيمت ها کاملا منطبق با بازار آتي نبوده است. در بازار آتي با فرض نوسان مجاز ۲ درصدي اين فضا وجود ندارد که آتي همگام با بازار نقدي رشد قيمت داشته باشند؛ بنابراين تلاش اين بازار به همراهي با بازار نقدي آن هم در شرايطي که يک فاز تاخير در رشد قيمت ها درج شده به تداوم افزايش نرخ در بازار آتي منجر شده است.
    هم اکنون نزديک ترين سررسيد معاملاتي در بازار آتي، سررسيد شهريور ماه است؛ يعني نرخ هاي کشف شده در بازار آتي با احتساب يک ماه خواب سرمايه ثبت مي شود. همين داده ساده نشان مي دهد که قيمت هاي آتي بايد بيشتر از قيمت هاي نقدي باشد ولي در پاره اي از اوقات اين گونه نبوده و بازار آتي براي همتراز کردن خود با رخدادهاي قيمتي در نهايت رشد نرخ را در پيش گرفته است. از طرف ديگر کف قيمتي ۲ درصدي نيز به اين معناست که اگر بازار بيش از ۲ درصد کاهش نرخ داشته باشد و البته با فرض جايگاه طبيعي بازار آتي در مقايسه با نرخ هاي بازار نقدي، باز هم پتانسيل کاهش قيمت ها تجميع شده و يک پله ديرتر از بازار نقدي واکنش نشان خواهد داد.در آخرين روز معاملاتي هفته گذشته شاهد کاهش قيمت ها در بازار آتي سکه بوديم؛ اگرچه شرايط مشابهي نيز در بازار نقدي همين کالا به ثبت رسيد تا برعکس روزهاي گذشته که بازار صف خريد بود، اين بار بازار صف فروش باشد. همين داده ساده نکته جالبي را نشان مي دهد و آن نوسان قيمت ها بين دو سقف است؛ يعني بازار يا صف خريد است يا صف فروش. طنز تلخ معاملات در بازار آتي در روزهاي اخير نيز همين صف نشيني هاي مستمر معامله گران براي خريد يا فروش است؛ گويي فرهنگ سازي در صف ايستادن اين بار رويکرد غالب بازار سرمايه است.عدم آزادي عمل واقعي در بازار شايد براي برخي جذاب باشد ولي ذات معاملات و دقيق تر آزادي عمل معامله گر را تحديد (محدود) و تهديد کرده است که خود مي تواند يکي از شائبه هاي مديريت دستوري بازار باشد که بورس کالا هميشه از آن گله مند است. اين بار ولي نوسان ۲ درصدي قيمت ها از دستورالعمل هاي استخراجي بورس کالا خارج شده و بعيد است که ارگان هاي ديگر با اين دقت براي مديريت بازار دست به کار شده باشند. از سوي ديگر کف قيمتي ۲ درصدي گويي حاشيه امني است براي معامله گران؛ يعني در صورت سقوط آزاد نرخ شايد قرار است زمان بيشتري براي خروج از بازار به معامله گر اختصاص يابد.
    در هر حال اين قبيل بازي ها براي مديريت بازار نه بر نرخ هاي کشف شده در بازار نقدي تاثير گذاشته و نه از رشد نرخ يا سقوط قيمت ها در بازار آتي جلوگيري مي کند بلکه زمان ايفاي نقش آن را به تاخير مي اندازد. در صورتي که بازار کاهشي باشد و فعالان بازار نيز از افت قيمت ها نگران شوند باز هم کاهش نرخ، افت حجم معاملات و تضعيف کلي در بازار تجربه مي شود ولي اين بار کاهش مثلا ۴ درصدي قيمت ها در بازار آزاد در طول دو روز پياپي در بورس کالا به وقوع مي پيوندد. از سوي ديگر کاهش مستمر قيمت ها در بازار آزاد به معني تجميع داده هاي کاهشي بسياري در بازار آتي خواهد بود؛ يعني تلاقي صف هاي فروش عميق تر شده و زمان بيشتري به طول مي انجامد. اين وضعيت نگراني در بين اهالي بازار را تعميق کرده و به خروج سريع تر فعالان بازار و مهاجرت سرمايه ها منجر مي شود اگرچه در فاز حجم معاملات باز هم به اين موارد خواهيم پرداخت.نکته ديگر در بازار آتي کاهش موقعيت هاي باز معاملاتي است که اين روند نزولي گويا ادامه دار بوده و قرار نيست موقعيت هاي داد و ستد افزايش يابد. موقعيت هاي باز معاملاتي در بورس کالا از ابتداي سال جاري از رقمي نزديک به ۲۴ هزار واحد به کمتر از ۴ هزار واحد کاهش داشته. اگرچه اين موضوع نياز به تحليل بيشتري دارد ولي چيزي که نگران کننده است کاهش عمق معاملات خواهد بود که در کنار کاهش جدي تر حجم معاملات بازاري خطرناک را ترسيم مي کند.
    
     سياست مديريت بازار از کجا آغاز شد؟
    نگاهي به نوسان قيمت ها نکته جالب توجه ديگري را نشان مي دهد. اوج قيمت هاي روز چهارشنبه تفاوت چشمگيري با قله تاريخي نرخ در بازار آتي ندارد يعني در زماني که قيمت سکه نقدي سقف ۴ ميليون توماني را شکست و حتي به ۴ ميليون و ۴۰۰ يا ۴ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان نزديک شد همين قيمت ها با کمي تفاوت ثبت شد و در شرايطي که قيمت سکه به زحمت به نزديکي ۳ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان رسيد نيز همين قيمت ها درج شد. اين به آن معناست که در زمان اوج قيمت ها نيز بهاي آتي سکه باز هم مديريت شده بود و در وضعيت فعلي نيز شرايط مشابه همان رخدادهاي قيمتي و مديريتي را تجربه مي کند.
    اين موضوع باز هم داده اي از مديريت بازار آتي است و تنها نوسان قيمت در چارچوب مدنظر را فراهم مي سازد. اگر قرار است بازار آتي واقعا چراغ راهنماي انتظارات و سيگنالي براي آينده بازار باشد بهتر است مسير فعاليت در اين بازار هم مساعد و فراهم بوده و به جاي اين قبيل بازي هاي معاملاتي فضا را براي حضور بخش بزرگ تري از فعالان بازار آماده کنيم. سختگيري در اخذ کدهاي جديد يا محدود کردن موقعيت هاي تعهدي همگي ابزارهايي است که شايد در کوتاه مدت جذاب به نظر برسد ولي در نهايت سيگنال مثبتي را براي دورنماي اين بازار به همراه نخواهد داشت. حتي اگر سختگيري هاي موجود نيز مرتفع شود ولي باز هم التهاب قيمتي در اين بازار يا بازار مشابهي رخ دهد، اولين برداشت معامله گران اين خواهد بود که بازار آتي بسته شده، يک طرفه مي شود يا معامله گر را مجبور به پذيرفتن دستوري سختگيري هاي جديد مي کنند. اين ذهنيت براي فعاليت مداوم بازار جذاب نيست.
    
     کاهش مستمر حجم معاملات
    کمترين حجم معاملات سال جاري در ۳ هفته اخير به ثبت رسيد؛ يعني دادو ستد سکه آتي به ارقامي بسيار پايين و حتي خطرناک رسيده است. هفته گذشته شاهد داد و ستد ۵ هزار و ۲۳۲ قرارداد سکه آتي در بورس کالا بوديم که به نسبت هفته قبل از آن ۱۶ درصد کاهش داشته و دومين رکورد سال جاري از کمترين حجم معاملات هفتگي بود. اين وضعيت به صراحت نشان مي دهد که ديگر بازار آتي عمق معاملاتي پيشين را نداشته و ساده تر از حالت عادي تحريک پذير شده است. متوسط حجم قراردادهاي هفتگي سکه در بورس کالا براي سال جاري رقمي نزديک به ۱۳۰ هزار قرارداد در هر هفته بود که تقريبا ۲۵ برابر حجم قراردادهاي هفته گذشته در بازار آتي سکه بوده است. هفته قبل ۹۹۸ خريدار – معامله در بازار آتي ايفاي نقش کردند ولي در برابر آن ۸۶۷ فروشنده – معامله به ثبت رسيد که نشان مي دهد به رغم رشد نرخ در طول هفته گذشته باز هم بازار به سمت فروش ترغيب شده است. اين دو رقم از جهتي مهم ارزيابي مي شود که متوسط معاملات در طول سال جاري به صورت هفتگي ۷ هزار و ۶۰۰ نفر – معامله بوده يعني وضعيت مشارکت به صورت عمومي به شدت کاهش داشته است.البته اين احتمال نيز وجود دارد که تعداد معامله گران تغيير چنداني نداشته باشد ولي حجم قراردادهاي آنها کاهش چشمگيري داشته ولي بررسي هاي ميداني عکس اين مطلب را نشان مي دهد. واقعيت آن است که ديگر جذابيت آتي سکه همچون گذشته نيست و فعالان بازار نيز بعضا به سمت بازارهاي ديگر تغيير جهت داده اند. ذات رشد قيمت ها در دو هفته اخير در کنار عدم رشد حجم معاملات خود نشان مي دهد که نگراني ها از تغيير فاز بازار جدي تر از چيزي است که به نظر مي رسد.
    
     کاهش قيمت هاي جهاني طلا
    اگرچه بازار بيش از حالت عادي به نوسان قيمت هاي جهاني طلا بي توجه است ولي در خلال آن شاهد کاهش جدي قيمت طلا در بازارهاي جهاني هستيم تا جايي که کف ۱۲۰۰ دلاري براي هر اونس شکسته شد و طلا در سطوحي نزديک به ۱۱۷۰ دلار مورد معامله قرار گرفت. اين سيگنال کاهشي خود يکي از دلايل کاهش رغبت برخي فعالان حرفه اي بازار به نوسان قيمت هاي نقدي و آتي سکه بوده و اگر وضعيت متعادل نرخ به بازار سکه بازگشته و حباب قيمتي موجود فروکش کند، پتانسيل افت قيمت هاي جدي را در بر خواهد داشت. اين وضعيت شايد در شرايط موجود که هنوز هم التهاب بخش مهمي از واقعيت هاي قيمتي را رقم مي زند چندان مشهود نباشد ولي ذات وجود حباب، چندنرخي بودن ارز و کاهش بهاي اونس و نگراني از تداوم افت قيمت هاي جهاني طلا مواردي است که در نهايت دورنماي نگران کننده اي را به همراه خواهد داشت.
    براي کاهش قيمت طلا بيش از همه از افزايش ارزش دلار در مقايسه با سبدي از ارزهاي معتبر جهاني استفاده مي شود ولي از اوايل آگوست تا اوج قيمت دلار در روزهاي اخير رقمي نزديک به ۳ درصد رشد ثبت شده ولي در بازار طلا در همين مدت بيش از ۴ درصد افت نرخ داشته است. کاهش جدي بهاي فلزات در بازارهاي جهاني خود عاملي براي تاثيرگذاري بر نوسان قيمت طلا بود و فلز سرخ در نهايت روزهاي دشواري را ثبت کرد. روند کاهشي بهاي طلا در هفته هاي اخير به شدت ادامه داشت و هنوز هم نمي توان گفت که اين جريان نزولي قيمتي به پايان راه رسيده است. ذات نوسان قيمت طلا در ماه هاي اخير نشان مي دهد چهره ديگري زير پوست بازارهاي جهاني پنهان شده و ممکن است نگراني هاي تازه اي را به همراه داشته باشد؛ در آينده بيشتر به اين موارد خواهيم پرداخت.
    
     نوسان آتي زعفران
    نوسان قيمت ها در بازار آتي زعفران با قيمت هاي آتي سکه طلا شباهت دارد ولي گويا نوسان نرخ سکه آتي سريع تر و شديدتر از بازار آتي زعفران است که همين نکته مي تواند به مهاجرت سرمايه ها بين دو بازار منجر شود. در شرايطي که بازار سکه با سختگيري همراه مي شود ممکن است بخشي از سودآوري مورد انتظار در بازار زعفران محقق شود که خروجي آن در نهايت تقويت بازار آتي زعفران و رشد حجم معاملات در اين بازار خواهد بود. نگاهي به نوسان قيمت ها و حجم معاملات از تمايل اين بازار به افزايش حجم داد و ستد با نزديک تر شدن به زمان سررسيد شهريورماه خبر مي دهد که خود يک داده مثبت براي اين بازار محسوب مي شود. هم اکنون کشف نرخ شفاف به سادگي در بازار آتي زعفران انجام مي شود اگرچه اين بازار همچون بازار آتي سکه از نوسان قيمت دلار و رشد نرخ در بازار نقدي دستور مي پذيرد.
    
    
کوچ نقدينگي از بازار آتي؟ / کاهش شديد عمق بازار و افت حجم معاملات ادامه دارد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار



آثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه و حقوق اسلامي
متن مطالب شماره 17، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است