|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: «افت بزرگ» در انتظار خودروسازي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


«افت بزرگ» در انتظار خودروسازي
«دنياي اقتصاد» با توجه به تحريم هاي داخلي و خارجي پيش بيني كرد    
    دنياي اقتصاد : در شرايطي که گمان مي رفت خودروسازان داخلي بتوانند با استفاده از فرصت توافق هسته اي و برجام، رکورد توليد را طي سال جاري بشکنند، بازگشت تحريم ها و مجموعه محدوديت هاي داخلي، اين فرصت را نه تنها از توليدکنندگان گرفت، بلکه پيش بيني ها از افت تيراژ حکايت دارد.
    افت تيراژي که در حال حاضر از آن صحبت به ميان مي آيد، بخش هاي مختلف خودروسازي کشور شامل «بخش نيمه دولتي»، «بخش خصوصي» و «بخش تجاري» را در بر خواهد گرفت، هرچند به نظر مي رسد خصوصي ها در مقايسه با دو بخش ديگر کمتر متاثر از اين ماجرا خواهند شد. اين «افت احتمالا بزرگ» دو دليل عمده دارد؛ اول بازگشت تحريم هاي ايالات متحده آمريکا عليه خودروسازي ايران و دوم «محدوديت هاي داخلي.»پيش از آنکه به بررسي تاثير اين دو عامل اصلي و شاخه هاي فرعي آنها بر روند توليد خودرو طي سال جاري بپردازيم، ابتدا نگاهي مي کنيم به آنچه در پسابرجام بر صنعت خودرو کشور (در حوزه توليد) گذشت.
    خودروسازان داخلي پس از آنکه توانستند در سال ۱۳۹۰ به رکورد توليد يک ميليون و ۶۴۰ هزار دستگاهي برسند، به سد تحريم ها خورده و به نوعي سقوط آزاد را در تيراژ طي دو سال بعدي تجربه کردند. در اوايل سال ۹۱ و در شرايطي که خودروسازان خود را آماده مي کردند رکورد سال ۹۰ را شکسته و تيراژ را به مرز دو ميليون دستگاه برسانند، به تدريج با موجي از تحريم ها مواجه شدند و برنامه شان به هم ريخت. اولين شوک را در اين ماجرا، پژو فرانسه به خودروسازي کشور وارد آورد، چه آنکه ناگهان اعلام کرد ارتباط خود با ايران خودرو را قطع و به همکاري با صنعت خودرو ايران پايان داده است.رفتن ناگهاني پژو (و البته چند خودروساز خارجي ديگر) در کنار تشديد تحريم هاي بين المللي عليه ايران و البته بروز مشکلات نقدينگي در خودروسازان، به تدريج اثرات منفي خود را نشان داد و در پي آن، تيراژ کاهش يافت.
    شرايط به شکلي پيش رفت که تيراژ خودرو در کشور به نصف سال ۹۰ رسيد و توليد برخي خودروها نيز متوقف شد. يکي از تبعات بزرگ اين اتفاق، رشد شديد قيمت خودروهاي داخلي بود، چه آنکه در آن مقطع اعلام شد قيمت به طور متوسط ۲/ ۲ برابر شده است. اين اما پايان کار نبود و در سال ۹۲ (منهاي چند ماه پاياني) کاهش توليد ادامه يافت و قيمت ها نيز به روند صعودي خود ادامه دادند. در مجموع، سال هاي ۹۱ و ۹۲، سال هاي سياه خودروسازي کشور در بخش تيراژ به حساب مي آيند که ضمن بر باد رفتن روياي توليد دو ميليون دستگاهي، افتي شايد بي سابقه دامان اين صنعت را گرفت و قيمت هايي نجومي گريبان مشتريان را فشرد.
    اين در شرايطي بود که با روي کار آمدن دولت يازدهم در تابستان ۹۲ و توافق هسته اي موقت در آذر ماه همان سال، رفته رفته اوضاع خودروسازي ايران رو بهبود رفت و نشانه هايي از اميد در اين صنعت پديدار شد. بر اين اساس، خودروسازان کشور توانستند افت توليد را به تدريج و از ماه هاي پاياني سال ۹۲ کنترل کرده و به سمت افزايش تيراژ بروند. طبق آمارهاي موجود، توليد خودرو در کشور طي اين سال، ۵۰ درصد در مقايسه با سال قبل رشد کرد تا مشخص شود خودروسازي کشور سال هاي سخت تحريم را پشت سر گذاشته است. هرچند در سال ۹۴، تيراژ کاهشي نسبتا اندک را تجربه کرد، با اين حال طي سال هاي ۹۵ و ۹۶، خودروسازان توانستند رقم توليد را صعودي قابل توجه داده و حتي به رکورد سال ۹۰ نزديک شوند.
    اين اتفاق مثبت در حوزه تيراژ خودروهاي داخلي، بيشتر از ناحيه توافق هسته اي و امضاي برجام سرچشمه مي گرفت زيرا امکان ارتباط با خودروسازان و تامين کنندگان جهاني فراهم و مشکلات اقتصادي داخلي نيز کمرنگ تر از گذشته شده بودند. در اين شرايط و با توجه به روند صعودي توليد، پيش بيني مي شد صنعت خودرو ايران بتواند طي سال جاري رکورد قبلي توليد (يک ميليون و ۶۴۰ هزار دستگاه در سال ۹۰) را بشکند و تيراژ را به بالاي ۷/ ۱ ميليون دستگاه برساند. اين در حالي بود که دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا سرانجام به وعده انتخاباتي خود عمل کرده و از برجام خارج شد و اعلام کرد تحريم ها عليه ايران را دوباره برقرار خواهد کرد. با وجود مخالفت و اعتراض بسياري از کشورهاي دنيا به نقض برجام، دولت آمريکا از اواسط مرداد امسال تحريم هاي صنعت خودرو را به شکلي سختگيرانه تر از قبل برقرار کرد تا ارتباط خودروسازي ايران با دنيا محدود شود.
    در کنار اين موضوع، مجموعه محدوديت هاي داخلي به خصوص مشکلات ارزي نيز دست به دست تحريم ها داد تا دومين صنعت بزرگ کشور از دو ناحيه داخلي و خارجي تحت فشار قرار گيرد. در حال حاضر، جدا از اينکه بازگشت تحريم ها دسترسي خودروسازان و قطعه سازان را به منابع خارجي محدود و حتي در مواردي قطع کرده است، کاغذبازي هاي داخلي نيز به نوبه خود دست و پاي آنها را بسته و اين دو عامل در کنار هم، تيراژ خودرو را در مسيري نزولي قرار داده اند. از همين رو، نه تنها ديگر اميدي به شکسته شدن رکورد توليد خودرو طي سال جاري نيست، بلکه پيش بيني مي شود افتي شديد گريبان خودروسازان را طي امسال و احتمالا سال هاي آتي بگيرد.
    در باب اينکه چرا چنين سرنوشتي انتظار خودروسازي کشور را مي کشد، دلايل مختلفي وجود دارد که تقريبا همه آنها به تحريم هاي خارجي و داخلي برمي گردد. در اين بين، به واسطه تحريم هاي خارجي، خودروسازان علاوه بر اينکه شرکاي معتبر بين المللي خود را از دست داده اند، دسترسي شان به منابع تامين قطعه نيز محدود شده و از همين رو نمي توانند مانند دوران پسابرجام، بدون محدوديت و مانع، قطعات موردنظر خود را تامين کنند. مشکل بسيار بزرگ در اين ماجرا، محدود و ممنوع شدن نقل و انتقال پول است، چه آنکه زنجيره خودروسازي کشور با موانعي بزرگ بر سر راه تامين قطعات و مواد اوليه خارجي مواجه است.
    «افت بزرگ» در انتظار خودروسازي / «دنياي اقتصاد» با توجه به تحريم هاي داخلي و خارجي پيش بيني کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است