|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: رسوب زدايي كالا از گمرك سرعت مي گيرد: گام دوم براي توليد آسان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


رسوب زدايي كالا از گمرك سرعت مي گيرد: گام دوم براي توليد آسان
     دنياي اقتصاد : متوليان دولتي پس از در نظر گرفتن معافيت هاي ارزي براي برخي توليدکنندگان در راستاي ترخيص کالا، در دومين گام اين امکان را براي بنگاه هاي توليدي در نظر گرفتند تا علاوه بر حقوق ورودي گمرک، در ماليات ارزش افزوده نيز از ضمانت نامه بانکي در راستاي ترخيص نسيه کالا استفاده کنند.
     براساس دستورالعمل جديد گمرک و در راستاي تسريع در روند توليد بنگاه هاي صنعتي اين امکان براي واحدهاي توليدي در نظر گرفته شده تا بتوانند علاوه بر ارائه ضمانت نامه براي حقوق ورودي گمرکي به منظور ترخيص نسيه کالاها، براي ماليات ارزش افزوده نيز از ضمانت نامه بانکي استفاده کنند تا به اين طريق روند دسترسي به مواد و تجهيزات موردنياز براي خطوط توليد تسريع شود. در کنار موارد پيش بيني شده و در راستاي جلوگيري از تخلف واحدهاي توليدي، گمرک کشور اين امکان را نيز براي واحدهاي توليدي در نظر گرفته است که انبار اختصاصي در محل توليد خود داشته باشند تا به اين طريق محموله هاي وارداتي خود را از هر مرز گمرکي که وارد کشور مي کنند، بتوانند به اين انبارها که به خودشان اختصاص دارد، اما تحت نظارت گمرک است انتقال دهند. ارائه بسته جديد ارزي در روزهاي گذشته از سوي رئيس کل بانک مرکزي، با استقبال فعالان اقتصادي و بخش خصوصي همراه شد و اجراي سياست هاي جديد ارزي را به عنوان ضرورتي براي ساماندهي بازار ارز و فضاي کلي اقتصاد عنوان کردند. اما از ابتداي هفته گذشته، انتقادات و نگراني ها نسبت به اجراي بندي از اين بسته جديد که به پرداخت ما به التفاوت ارزي کالاهاي وارداتي براي ترخيص از گمرک اشاره دارد، قوت گرفت. در بخشي از بند ۵ مصوبه جديد ارزي تاکيد شده است که سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان مکلف است براي کليه کالاهايي که تا زمان ابلاغ اين تصويب نامه، ارز آنها به صورت بانکي يا در سامانه نيما (گروه هاي کالايي اول و دوم) تامين شده و ترخيص آنها صورت نپذيرفته، (به جز کالاهاي موضوع (۱) اين تصويب نامه)، ضمن اخذ مابه التفاوت نرخ ارز زمان پرداخت و نرخ ارز در بازار در تاريخ ترخيص و با رعايت ساير ضوابط، نسبت به صدور مجوز ترخيص اقدام کنند، اقدامي که به چالشي بزرگ براي واحدهاي توليدي بدل شد.
    چالشي که براي عبور از آن، بخش خصوصي در هفته گذشته دست به نامه نگاري با متوليان اين بخش زدند و توانستند و نظر موافق آنها را جلب کنند، به طوري که وزير صنعت، معدن و تجارت چهارشنبه گذشته بعد از جلسه هيات دولت از معافيت مواد اوليه و ملزومات خط توليد از پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز براي ترخيص از گمرکات خبر داد و اعلام کرد در اين خصوص پيشنهادي به هيات وزيران ارائه شده که براساس آن تجهيزات، ماشين آلات و مواد اوليه بتوانند با لحاظ کردن ضوابط تعيين شده، از پرداخت ما به التفاوت ارزي معاف و از گمرک ترخيص شوند. براساس پيشنهادي که به هيات وزيران ارائه شد تمامي کساني که وارداتشان به گمرکات رسيده و موضوع واردات آنها، تجهيزات و ماشين آلات توليد است، با اخذ گواهي از وزارتخانه توليدي مربوطه بتوانند به گمرکات مراجعه و نسبت به ترخيص کالاهايشان اقدام کنند. محمد شريعتمداري همچنين عنوان کرده بود که مواد اوليه و ملزومات موردنياز خط توليد براي آن دسته از واردکنندگاني که محصول نهايي آنها با ارز ۴۲۰۰ توماني به بازار عرضه مي شود و اسم آنها جزو کالاهاي گروه يک تحت کنترل دولت است نيز مجاز هستند با دريافت گواهي از وزارتخانه ذي ربط، به گمرکات مراجعه و بدون پرداخت مابه التفاوت، نسبت به ترخيص کالايشان اقدام کنند.
    
    صدور دستور همکاري به گمرکات
    علاوه بر شريعتمداري، وزير امور اقتصادي و دارايي نيز در واکنش به برخي گلايه هايي که درباره بند پنج مصوبه ارزي دولت و اثرگذاري آن بر حوزه توليدي کشور شده، از همراهي گمرکات براي ترخيص کالاهاي مورد نياز توليد خبر داده است. مسعود کرباسيان اين اطمينان را به صنايع داد که گمرک هاي سراسر کشور به ترخيص درصدي از کالاهاي موردنياز خطوط توليد مکلف شده اند. براساس بند ۵ مصوبه ارزي دولت، سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان مکلف شده براي همه کالاهايي که تا زمان ابلاغ اين تصويب نامه، ارز آنها به صورت بانکي يا در سامانه نيما (گروه هاي کالايي اول و دوم) تامين شده و ترخيص آنها صورت نپذيرفته است، ضمن اخذ مابه التفاوت «نرخ ارز زمان پرداخت» و «نرخ ارز در بازار در تاريخ ترخيص» و با رعايت ساير ضوابط نسبت به صدور مجوز ترخيص اقدام کند. حال در رابطه با اين بند قانوني نيز کرباسيان اعلام کرده که با توجه به برخي مشکلات پيش آمده، از گمرک خواستم براي جلوگيري از انباشت کالاهاي مربوط به خط توليد صنايع و واحدهاي توليدي، حداکثر همکاري را با آنان به عمل آورند تا فعالان اقتصادي نسبت به ترخيص درصدي از کالاي مورد نيازشان اقدام کنند؛ به اين ترتيب با ارائه درخواست از طرف صاحب کالا، امکان ترخيص به صورت نسيه و با اخذ ضمانتنامه بانکي در گمرکات سراسر کشور فراهم آمده است. به گفته وزير امور اقتصادي و دارايي، براي تسهيل در فرآيندهاي اجرايي نيز اختيارات لازم براي گمرک هاي سراسر کشور فراهم شده است و رئيس کل گمرک نيز به دقت اين موضوع را پيگيري مي کند.در اين رابطه رئيس کل گمرک ايران نيز مي گويد: تمهيداتي انديشيده شده که واحدهاي توليدي بتوانند کالاهاي خود را راحت تر از گمرک ترخيص کنند.
    فرود عسگري در توضيح تسهيلات جديد گمرکي براي واحدهاي توليدي مي گويد: واحدهاي توليدي که مشکلات کمبود نقدينگي دارند، مي توانند کالاي خود را به صورت نسيه ترخيص کرده يا با توديع ضمانت نامه بانکي از گمرکات خارج کنند. رئيس کل گمرک ايران افزود: توليدکنندگان پيش از اين در حقوق ورودي با ارائه ضمانت نامه مي توانستند کالاي خود را به طور نسيه از گمرک ترخيص کنند اما از اين پس نه تنها در حقوق ورودي که در ماليات ارزش افزوده هم مي توانند از ضمانت نامه بانکي استفاده کنند. عسگري ابراز اميدواري کرد توليدکنندگاني که مشکلات کمبود نقدينگي دارند بتوانند از آن استفاده کنند. معاون وزير اقتصاد درباره ارائه ديگر تسهيلات گمرکي افزود: علاوه بر تمهيدات پيش بيني شده در پرداخت نسيه ماليات ارزش افزوده، واحدهاي توليدي مي توانند انبار اختصاصي در محل توليد خود داشته باشند و محموله هاي وارداتي خود را از هر مرز گمرکي که وارد مي شود به اين انبارها که به خودشان اختصاص دارد اما تحت نظارت گمرک است، انتقال دهند.عسگري ادامه داد: ما با حداقل حقوق ورودي از واحدهاي توليدي تضمين مي گيريم و تسهيلاتي به آنها داده ايم که کالاها زير نظر خودشان و تحت نظارت گمرک باشد. وي تاکيد کرد: واحدهاي توليدي که داراي مشکلات بانکي يا در صف تخصيص يا تامين هستند، براي ترخيص کالاهايشان مي توانند به گمرک مراجعه کنند و گمرک با توجه به شناختي که از آنها دارد، در ترخيص ۷۰ تا ۸۰ درصد کالاهايشان با آنها همراهي خواهد کرد و واحدهاي توليدي پس از حل مشکلات بانکي خود مي توانند به تسويه با گمرک اقدام کنند.
    اقدامات صورت گرفته پيرو چالش به وجود آمده براي برخي از واحدهاي توليدي در راستاي ترخيص کالا صورت گرفته، به طوري که در ماه هاي اخير و همزمان با تغيير سياست هاي دولت بسياري از واحدهاي توليدي با چالش ترخيص کالا مواجه شدند که اين امر دپوي کالا در گمرک را به همراه داشت و موجب شد تا واحدهاي توليدي با کمبود مواد اوليه مواجه شوند، چالشي که براي عبور از آن تاکنون راهکارهاي بسياري در نظر گرفته شده که در اين خصوص مي توان به ترخيص کالا به صورت نسيه اشاره کرد، در اين خصوص گمرک اين امکان را براي واحدهاي توليدي در نظر گرفت که بتوانند کالاهاي خود را به صورت نسيه ترخيص کنند؛ براساس اقدام در نظر گرفته شده از سوي گمرک بخشي از کالا در گمرک به صورت امانت نگهداري مي شود و بخش عمده کالا بدون پرداخت هرگونه حقوق گمرکي ترخيص و پس از آنکه اين کالاها وارد چرخه توليد شد، از محل گردش مالي ايجادشده توليدکننده مي تواند علاوه بر پرداخت حقوق گمرکي مابقي کالاي خود را ترخيص کند. يکي ديگر از تسهيلاتي که گمرک براي بنگاه هاي توليدي در نظر گرفته به ضمانت نامه صادره براي واحدهاي توليدي بازمي گردد، براساس تمهيدات درنظر گرفته شده ضمانت نامه هاي صادره براي واحدهاي توليدي يک ساله شد و حتي براي واحدهايي که نمي خواهند درصدي باشند نيز اين امکان در نظر گرفته شد که بتوانند کالاي خود را وارد کنند و در ازاي آن ضمانت نامه بانکي بدهند.
    رسوب زدايي کالا از گمرک سرعت مي گيرد: گام دوم براي توليد آسان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است