|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: جايي كه سايرين موانع را مي بينند شما فرصت سازي كنيد!
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


كارآفريني براي همه 
جايي كه سايرين موانع را مي بينند شما فرصت سازي كنيد!
بخش بيست و سوم

نويسنده: Anthony Iaquinto، Stephen Spinelli. JR
مترجم: آناهيتا جمشيدنژاد
برگرفته از: كتاب Never Bet The Farm

در مقاله هفته گذشته بيان کرديم که موفق ترين کارآفرينان کساني هستند که آموخته اند چگونه در «ناحيه خاکستري» عمل کنند؛ به عبارت ديگر، آنها به طور کامل قوانين را زير پا نمي گذارند اما مي دانند چگونه درون اين ناحيه خاکستري وسيع که قوانين «به طور واضح مثبت» را از قوانين «به طور واضح غيراخلاقي» جدا مي کند، حرکت کنند.
    
    ديديم که فرصت ها براي به کارگيري قوانين به نفع خود در چهار ناحيه رخ مي دهند:
    ۱- مواجهه با سيستم
    ۲- ايجاد يک تصوير از شرکت
    ۳- به توافق رسيدن در يک معامله
    ۴- فرصت طلب بودن
    
    دو مورد اول در مقاله هفته گذشته به طور مفصل شرح داده شد. مواجهه با سيستم، زماني است که با بوروکراسي سخت مواجه مي شويد. در اين موارد اغلب زير پا گذاشتن قوانين غيرقابل اجتناب و حتي مرجح است. شما نبايد کار غيرقانوني انجام دهيد، اما گاهي بايد خلاق باشيد و اندکي جسارت براي به دست آوردن چيزي که مي خواهيد از خود نشان دهيد.
    در توضيح مورد دوم، «ايجاد يک تصوير از شرکت» نيز بايد گفت که ممکن است کارآفرينان گفتن يک موضوع دوپهلوي اتفاقي را به منظور ايجاد تصوير از شرکت شان ضروري يا مصلحت آميز بيابند. گرچه ما از دروغ گفتن دفاع نمي کنيم، اما گاهي اندکي زيرکي مي تواند تاثير درستي بگذارد.
    
    در مقاله پيش رو دو مورد آخر را توضيح مي دهيم: به توافق رسيدن در يک معامله
    کارآفرينان موفق مي دانند که چگونه در يک معامله به توافق برسند. آنها مي دانند که براي نهايي کردن يک معامله زير فشار، دقيقا چه بايد بکنند. رسيدن به توافق يک هنر است، بنابراين برخي افراد از بقيه بهتر هستند. اما مواقع بحراني وجود خواهد داشت که يک کارآفرين بايد کارهاي نه چندان خوشايند، مانند سرويس دادن اضافه براي مشتريان مهم را انجام دهد. گاهي اوقات ممکن است ضروري باشد که به منظور ايجاد فروش، در نظراتمان اغراق کنيم؛ به عنوان مثال بيل گيتس، IBM را متقاعد کرد که مايکروسافت بايد شرکتي باشد که براي Big Blue يک سيستم عامل عرضه کند؛ اين در حالي بود که شرکت او در آن زمان هيچ سيستم عاملي براي فروش نداشت.
    ريچارد برانسون به سرعت دريافت که آگهي دهندگان بالقوه نسبت به پرداخت هزينه براي آگهي ها در يک مجله دانش آموزي که هنوز منتشر نشده است محتاط هستند. بنابراين برانسون با بانک ملي وست مينيستر تماس گرفت و به آنها گفت که رقيب اصلي آنها، بانک لويدز، موافقت کرده است يک تبليغ تمام صفحه از آنها بخرد. سپس او به طور اتفاقي اشاره کرد که مجله او بزرگ ترين مجله اي بوده است که مستقيما جوانان بريتانيا را هدف قرار داده است. به اين ترتيب بانک وست مينيستر با برانسون همکاري کرد.
    
     فرصت طلب بودن
    کارآفرينان موفق استعداد فرصت طلب بودن دارند و يک فرصت را تشخيص مي دهند و از اندکي خلاقيت يا پررويي براي سود بردن از آن استفاده مي کنند. يک بار يک جواهرساز براي يک بانکدار به نام جي پي مورگان (بانکدار و بنيان گذار بانک جي پي مورگان چيس) يک سنجاق کراوات مرواريدي گرانبها به همراه يک صورت حساب ۵۰۰۰ دلاري فرستاد. روز بعد، جواهرساز متوجه شد که مورگان بسته را به همراه يادداشتي روي آن پس فرستاده است؛ يادداشتي که روي آن نوشته شده بود: «سنجاق کراوات را دوست دارم؛ اما قيمت آن مناسب نيست. اگر چک ضميمه شده به مبلغ ۴۰۰۰ دلار را خواهيد پذيرفت، لطفا بسته را بدون اينکه مهر و مومش باز شود بفرستيد.» جواهرساز از قبول پيشنهاد مورگان امتناع کرد اما بعدا که او جعبه را باز کرد، متوجه شد که سنجاق کراوات با چک مورگان به مبلغ ۵۰۰۰ دلار جابه جا شده بود و آن تنها يک پيشنهاد زيرکانه بوده است. لري اليسون، از موقعيت خود در شرکت Precision Instrument استفاده کرد تا اطمينان يابد که پيشنهاد مناقصه ارائه شده توسط شرکت تازه تاسيس او، پايين ترين مقدار خواهد بود و زماني که ساير افراد در شرکت در مورد توانايي اين شرکت جديد براي تکميل موفقيت آميز قرارداد شک داشتند، او براي متقاعد کردن آنها در مورد توانايي شرکت آنجا حضور دارد.
    ريچارد برانسون، در اوايل حرفه خود، پول بسيار زيادي را در يک خانه بزرگ در خارج از لندن سرمايه گذاري و آن را به يک استوديوي ضبط موسيقي تبديل کرد. او اميدوار بود که اندازه و مکان اين استوديو براي موزيسين ها جذاب باشد چرا که آنها مي توانستند در آن محل بمانند، در يکي از چند اتاق خواب آن خانه بخوابند و هر زمان که خواستند، سريع وارد اتاق ضبط شوند و يک آهنگ تنظيم کنند. گرچه، يکي از همسايگان، با اشاره به سرو صدا در آخر شب ها، براي بستن اين خانه بزرگ دائما با مقامات محلي لابي مي کرد. به نظر مي رسيد که اين فرد با متوقف کردن شرکت ضبط صداي نوپاي برانسون پيروز خواهد شد. اما برانسون با دو همسايه ديگر ملاقات کرد؛ يک زوج مسن که گزارش داده بودند که تقريبا همه افراد در آن ناحيه با اين فرد مشکل داشته اند و فرد شاکي از همه آنها درخواست پول کرده و به آنها گفته است اگر پول پرداخت کنند، سکوت خواهد کرد. برانسون احساس کرد که يک فرصت نصيبش شده است. او يک ضبط صوت به خودش بست و به ملاقات دشمن خود رفت. او در حين مکالمه، پيشنهاد همسايه اش مبني بر پرداخت پول و حق السکوت را ضبط کرد. برانسون از پرداخت پول امتناع کرد و در پايان آن روز، براي آن فرد باج گير يک کپي از ضبط مکالمه اش را همراه با يک يادداشت که در آن اعلام کرده بود که همسايه مذکور بايد از اهدافش عقب نشيني کند براي او فرستاد. برانسون هرگز چيز ديگري از اين فرد نشنيد.
    
     چرا عمل در «ناحيه خاکستري» مهم است؟
    گرچه زير پا گذاشتن قوانين پرريسک است، اما فعاليت در «ناحيه خاکستري» چنين نيست. ميل شما براي فعاليت در اين ناحيه مي تواند با ارائه يک مزيت رقابتي به شما، واقعا ريسک ها را کاهش دهد. ناحيه خاکستري منابع فوق العاده اي نيز ايجاد مي کند که به موفقيت فعاليت اقتصادي شما کمک خواهد کرد. همچنين اين کار غريزه کارآفريني شما را برمي انگيزاند و موجب مي شود تا چابک تر و زيرکانه تر عمل کنيد و جايي که سايرين موانع را مي بينند، شما فرصت ها را ببينيد.
    كارآفريني براي همه : جايي که سايرين موانع را مي بينند شما فرصت سازي کنيد! / بخش بيست و سوم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از "Anthony Iaquinto، Stephen Spinelli. JR"

  سرمايه كمتر، نتايج بزرگ تر! / بخش يازدهم
Anthony Iaquinto، Stephen Spinelli. JR، دنياي اقتصاد 1/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است