|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟
بخش سيزدهم

نويسنده: سيدكامران باقري (bagheri@hamafarini.com)

«ما به خوبي به اهميت نوآوري واقفيم. به همين دليل است كه نظام پيشنهادها را در شركت مستقر كرده ايم و از ايده هاي نوآورانه همكاران استقبال و از ايده هاي برتر تقدير مي كنيم.» كساني كه در جلسات مديريتي يا همايش هايي با موضوع نوآوري حضور داشته اند، حتما اين عبارت يا عباراتي شبيه آن را بارها و بارها از مديران ارشد شركت هاي ايراني شنيده اند. اين عبارت، نشانه برداشتي نادرست از مفهوم نوآوري در كسب وكار است كه نوآوري را در بسياري از شركت هاي ايراني زمين گير كرده است.

شايد بفرماييد وجود نظام پيشنهادها و جلب مشاركت كاركنان و مديران در مسير بهبود و تعالي كسب وكار، بركات فراوان و اثبات شده اي دارد. شايد بفرماييد كه شركت هاي پيشرو و نوآور جهاني هر كدام به گونه اي نظام پيشنهادها را متناسب با الزامات و شرايط ويژه خود برقرار كرده اند. پس چرا ارجاع به آن در سخنان مديران، مي تواند مانعي بر سر راه نوآوري باشد! متاسفانه برخي مديران، نوآوري را با ايده پردازي و ارائه ايده هاي خلاق هم وزن مي پندارند يا دست كم ايده پردازي را مهم ترين و بلندترين گام در راه نوآوري مي دانند. از نگاه آنان، كافي است همكاران سازمان براي بهبود كارها خلاقانه بينديشند و ايده هاي شان براي بهبود را با مديران در ميان بگذارند. از آن جا به بعد، مسووليت اجراي ايده هاي برگزيده و برتر با مديران است. آنها بايد بتوانند ظرفيت هاي اجرايي سازمان را براي اجراي اين ايده ها به خدمت بگيرند. از قضا مشكل از همين نوع نگاه است!

نگاه بالا درست مانند اين است كه نوآوري را همچون شمع جرقه زن خودرو در نظر بگيريم و انتظار داشته باشيم كه هر چه كيفيت و تعداد جرقه ها بيشتر باشد، حركت خودرو پرشتاب تر و پرقدرت تر شود. اين انتظار به شرطي منطقي است كه شمع جرقه زن را نه موجوديتي مستقل كه بخشي از يك سيستم كامل به نام موتور خودرو بدانيم. شمعي كه خارج از موتور جرقه بزند هيچ گاه موجب حركت نخواهد شد! اما اگر شمع درون موتور و در جاي مناسب خود تعبيه شود، نقشي بسيار كليدي بر عهده دارد. سوخت تركيب شده با هوا به ميزان مشخص به داخل پيستون هايي كه در اندازه صحيح و با موارد مناسب طراحي و ساخته شده اند، تزريق مي شود. در آنجا به اندازه معيني تحت فشار قرار مي گيرند تا براي انفجار مهيا شوند. درست در لحظه اي كه فشار بيشينه مي شود، شمع عمل كرده و جرقه اش منجر به انفجار مي شود. اين انفجار باعث حركت پيستون شده و از طريق ميل لنگ به چرخ ها منتقل مي شود. گاز حاصل از انفجار هم از مسيرهاي مشخص از موتور خارج مي شود. اگر حتي يكي از اجزاي اين سيستم پيچيده موتور به درستي عمل نكند، كل عملكرد موتور مختل شده و حركت خودرو با مشكل مواجه مي شود.

ايده هاي خلاقانه، اگرچه جرقه اوليه نوآوري در كسب وكار هستند، اما تنها زماني مي توان به آنها نوآوري اطلاق كرد كه براي شركت ارزش آفريني كنند. اين ايده ها بايد در گذر از فرآيندي هدفمند، غربال شده، توسعه يافته، تست شده، دوباره غربال شود تا دست آخر تعداد اندكي از آنها بتوانند براي سازمان ارزش بيافرينند. اين فرآيند، به هيچ روي تصادفي نيست. بخش هاي گوناگون سازمان در اين فرآيند مشاركت و در قبال آن مسووليت دارند. اين نقش ها و مسووليت ها بايد به دقت تعريف شده و با پايش و ارزيابي همراه باشند. غربال ايده هاي خلاق بايد براساس يك راهبرد مشخص در راستاي راهبرد كلان كسب وكار انجام شود. فرآيند رسيدن ايده ها به مرحله ارزش آفريني براي شركت، ماهيتي همراه با ريسك دارد. تعداد زيادي از ايده هاي اوليه در اين فرآيند شكست خورده يا كنار گذاشته مي شوند. شركت بايد آستانه ريسك پذيري خود در حوزه نوآوري را از پيش تعيين كرده باشد. پيشبرد و توسعه ايده هاي خلاق، نيازمند تخصيص منابع كافي در زمان مناسب است. اين تخصيص منابع در مراحل مختلف توسعه و بر پايه شاخص هاي متفاوتي انجام مي پذيرد. افراد مختلفي از بخش هاي مختلف سازمان در فرآيند تصميم گيري براي تخصيص يا عدم تخصيص منابع مشاركت دارند. اين افراد و حوزه صلاحيت و اختيارات آنها در فرآيند نوآوري بايد به دقت تعريف شود.

موارد بالا، برخي از ابعاد سيستم نوآوري در درون شركت هستند. اين سيستم نقش موتور خودرو را بازي مي كند. اگر ايده هاي خلاق در دل يك فرآيند مناسب و هدفمند مطرح شوند، گويي شمع جرقه زن در دل اين موتور عمل كرده و احتمال اينكه به حركت خودرو يا همان ارزش آفريني براي شركت بينجامد زياد است. اما اگر در شركتي، اين سيستم و اجزا و الزامات آن تعريف نشده باشد يا بخش هايي از آن به خوبي عمل نكند، ايده ها و پيشنهادهايي كه در قالب نظام پيشنهادها يا هر نظام ايده پردازي و مشاركت ديگري مطرح مي شوند، موثر واقع نمي شوند. اين ايده ها حكم همان جرقه هاي پراكنده را پيدا مي كنند كه در خارج از موتور زده مي شوند و نمي توانند ارزش آفرين باشند. زماني كه فرآيند نوآوري در نظام پيشنهادها خلاصه مي شود، بخش زيادي از ايده هاي خلاق كاركنان به ثمر نمي نشينند. اين امر نه تنها به شركت سودي نمي رساند، بلكه اثرات مخربي بر جاي مي گذارد. غير از هزينه هاي راه اندازي و حفظ نظام پيشنهادها، سرخوردگي ناشي از اجرايي نشدن ايده هاي ارائه شده، كاركنان خلاق و با دانش شركت را به مرور به سوي انفعال، عدم مشاركت و نارضايتي سوق مي دهد. به همين دليل، اقدامات آتي براي پياده سازي فرآيند نوآوري در چنين شركت هايي با موانع و مخالفت هاي به مراتب بيشتري روبه رو مي شوند.

محدود كردن نوآوري به نظام پيشنهادها، مشكلات ديگري نيز بر سر راه نوآوري ايجاد مي كند. فرآيند نوآوري داراي ورودي هاي متعددي است. ايده هاي خلاق از منابع متفاوت درون و برون سازماني وارد اين فرآيند مي شوند. از جمله اين منابع مي توان به مشتريان، كاركنان، شركت هاي همكار، دانشگاه ها، مراكز پژوهشي، استارت آپ ها، واسطه هاي نوآوري و... اشاره كرد. ايده هاي وارد شده از هر كدام از اين منابع، ويژگي هاي خود را دارند. شركت هاي پيشرو بسته به اهداف و راهبرد خود در حوزه نوآوري، سبدي از ايده هاي خلاق از منابع مختلف را به عنوان ورودي فرآيند نوآوري استفاده مي كنند. مديراني كه سيستم نوآوري شركت خود را تنها در ايده پردازي و نظام پيشنهادها خلاصه مي بينند، نادانسته راه را بر منابع متعدد نوآوري مي بندند. به عبارت ديگر، كاركنان تنها يكي از منابع نوآوري هستند و گونه مشخصي از ايده ها را مي توان از آنها انتظار داشت. در فضاي كسب وكار امروزي كه دانش مفيد به شدت پراكنده و به سرعت در حال پيشرفت است، هيچ شركتي نمي تواند خود را از ايده ها و فناوري هاي خلاق برون سازماني محروم كند و در نوآوري موفق باشد. اين امر بي شك باعث ناكارآمدي و پرهزينه شدن فرآيند نوآوري مي شود.


*مشاور مديريت نوآوريچرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بارآثار ديگري از " سيدكامران باقري"

  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش دوازدهم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 20/5/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش يازدهم
سيدكامران باقري*، دنياي اقتصاد 13/5/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش دهم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 6/5/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش نهم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش هشتم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 16/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Communication in Combinatorics and Optimization
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است