|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: نقشه ائتلاف تو ريستي 5 كشور خزري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


نقشه ائتلاف تو ريستي 5 كشور خزري
«دنياي اقتصاد» سهم كشورهاي حاشيه خزر را در توسعه گردشگري يكديگر بررسي مي كند

نويسنده: نويد شكراللهي

ساحل درياي خزر در باكوي آذربايجان

    دنياي اقتصاد : هفته گذشته امضاي کنوانسيون وضعيت حقوقي درياي خزر در نشستي با حضور روساي جمهور پنج کشور حاشيه اين دريا، سوژه خبري بسياري از رسانه ها بود. هرچند اين نشست آغازگر رشته اي از مذاکرات درخصوص سهم هر يک از کشورهاي ايران، قزاقستان، ترکمنستان، جمهوري آذربايجان و روسيه از اين دريا و مرزهاي سياسي آن است، اما کارشناسان باور دارند با توجه به مناسبات پنج کشور و تعاملات آنها در حوزه گردشگري و همچنين با توجه به سابقه توريستي اين منطقه جغرافيايي، مي توان طرح يک ائتلاف بزرگ در گردشگري را در چارچوب اين مذاکرات پي ريزي کرد. در اين خصوص رئيس جمهوري روسيه نيز در اين نشست به لزوم همکاري کشورهاي حوزه خزر در زمينه گردشگري اشاره و تصريح کرد که نهادهاي متولي گردشگري در پنج کشور مي توانند براي اجراي پروژه هاي مشترک گردشگري، اقدام به برنامه ريزي مشترک کنند. در همين حال بسياري از کارشناسان بر اين باورند که تعريف مسير مشترک توريستي، تعريف نظام مشترک صدور ويزا و تاکيد بر اشتراکات فرهنگي مي تواند همزمان اثرات مثبتي بر توسعه توريسم پنج کشور ايران، روسيه، جمهوري آذربايجان، ترکمنستان و قزاقستان داشته باشد.
    
    سهم ۲۲درصدي خزرنشينان در توريسم ايران
    عموم کارشناسان و فعالان صنعت گردشگري ايران بر اين باور هستند که زيرساخت هاي گردشگري در کشور به تناسب تقاضايي که براي آن موجود است، توسعه نيافته است و شايد اوج اين مساله در سواحل شمالي کشور و در حاشيه درياي خزر قابل مشاهده باشد. سواحل خزر موقعيت ويژه اي در گردشگري داخلي ايران دارد و جاذبه سفر به آن براي ايرانيان به حدي است که سه استان مجاور اين درياچه يعني گيلان، مازندران و گلستان همه ساله در ميان پربازديدترين استان هاي کشور قرار مي گيرند. صاحب نظران بر اين باورند که توسعه زيرساخت هاي اقامتي و حمل ونقل جهت شکوفايي صنعت گردشگري ايران و خصوصا نوار ساحلي خزر بايد در دستورکار مديريت گردشگري کشور قرار بگيرد و علاقه گردشگران به تماشاي جاذبه هاي طبيعي و ظرفيت هاي گردشگري موجود در اين ناحيه، اين سرمايه گذاري را پرسود خواهد کرد؛ خصوصا که هرچند تعداد گردشگران خارجي که سالانه به ايران سفر مي کنند چندان زياد نيست، اما کشورهاي حاشيه درياي خزر سهم قابل توجهي از اين تعداد را به خود اختصاص داده اند.
    بنا بر آخرين آمار موجود که از طرف سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درخصوص تعداد تفکيک شده گردشگران ورودي و خروجي کشور منتشر شده، ايران در سال ۱۳۹۶ تعداد ۵ ميليون و ۱۱۳ هزار و ۵۲۴ نفر گردشگر خارجي پذيرش کرده که مبدا سفر بيش از ۲۲ درصد از اين تعداد که معادل يک ميليون و ۱۴۳ هزار و ۹۴ نفر است، چهار کشور ديگر حاشيه درياي خزر بوده است. از اين تعداد، بيشترين سهم را اتباع جمهوري آذربايجان به خود اختصاص داده اند که انگيزه عمده آنان از سفر به ايران زيارتي - مذهبي است. تعداد ۹۵۹ هزار و ۶۵۳ گردشگر آذربايجاني در سال ۱۳۹۶ به ايران سفر کردند تا به اين ترتيب اين کشور تبديل به دومين مبدا برتر گردشگران ورودي به ايران باشد. در ادامه اين فهرست، ترکمنستان به چشم مي خورد که تعداد ۱۴۹ هزار و ۹۴۹ نفر از گردشگران ورودي به کشور را در سال ۹۶ رقم زدند. همچنين روسيه با ارسال ۳۰ هزار و ۱۳۴ گردشگر و قزاقستان با ارسال ۳ هزار و ۳۵۸ گردشگر به ايران، در رتبه هاي سوم و چهارم مبادي حاشيه درياي خزر بوده اند.
    
    سهم مشابه روس ها
    اما در ميان کشورهاي حاشيه درياي خزر، روسيه حائز عظيم ترين اقتصاد توريستي است. بنا بر آمارهاي سازمان جهاني گردشگري، تعداد گردشگران ورودي به روسيه از سال ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۱۶، به استثناي دو سالي که اين کشور درگير مناقشات ديپلماتيک در عرصه جهاني بود، همواره رو به رشد بوده است. به روايت گزارش آماري سازمان جهاني گردشگري و در سال ۲۰۱۶، روسيه مقصد سفر بيش از ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار گردشگر خارجي بوده و اين در حالي است که رسانه هاي روسي اين رقم را بيش از ۳۰ ميليون گردشگر مي دانند. صنعت گردشگري در اين کشور حدود ۶ درصد از توليد ناخالص داخلي را تشکيل داده و کارشناسان پيش بيني مي کنند با توجه به برگزاري موفق جام جهاني در سال جاري در روسيه و معرفي شدن اين کشور به عنوان مقصد سفري جذاب براي گردشگران جهان، رشد روزافزون اين صنعت در سرزمين تزارها استمرار داشته باشد.
    در همين حال، از صحبت هاي رئيس جمهوري روسيه در جمع ديگر روساي جمهور کشورهاي حاشيه درياي خزر در جريان امضاي کنوانسيون وضعيت حقوقي اين دريا، چنين به نظر مي رسد که وي به توسعه گردشگري بر بستر درياي خزر نيز تمايل دارد. ولاديمير پوتين در جريان اين نشست اظهار کرد: «نهادهاي متولي گردشگري در پنج کشور حاشيه خزر مي توانند براي اجراي پروژه هاي مشترک در حوزه گردشگري برنامه اي مشترک آماده کنند. ما در روسيه در حال ساخت کشتي هاي کروز و تفريحي هستيم که توانايي پهلو گرفتن در سواحل تمامي کشورهاي حاشيه درياي خزر را خواهند داشت. اين کشتي ها همچنين توانايي جابه جايي و ارائه خدمات به گردشگران از درياي خزر به درياي سياه را نيز خواهند داشت. به باور من تحقق چنين همکاري هايي در حوزه گردشگري، به نزديک شدن هر کشور اين منطقه و مردمشان و گسترش عوايد اقتصادي آنان کمک خواهد کرد.»
    صحبت هاي پوتين و توجه وي به گردشگري حوزه خزر در حالي انجام شده که کشورهاي حاشيه اين درياچه بخش قابل توجهي از بازار گردشگري روسيه را شکل داده اند؛ اگر رقم اعلام شده از طرف سازمان جهاني گردشگري را مبنا قرار دهيم، کشورهاي قزاقستان، آذربايجان، ايران و ترکمنستان سالانه و مجموعا ۵ ميليون و ۴۳۸ هزار و ۴۶۷ گردشگر به روسيه مي فرستند که به معناي سهم ۲۲ درصدي کشورهاي حوزه خزر در صنعت گردشگري روسيه است.
    
    وضعيت سه کشور ديگر
    در همين حال، طي سال هاي اخير آذربايجان توجه ويژه اي به توسعه گردشگري در مرزهاي خود داشته و آن را تبديل به يکي از ابزارهاي توسعه در کشور خود کرده است. با استناد به آمارهاي سالانه سازمان جهاني گردشگري نيز به نظر مي رسد آذربايجان توانسته در اين زمينه به توفيقاتي دست پيدا کند. بازار دوم گردشگران ورودي به ايران که تا سال ۲۰۱۰ به سختي سالانه يک ميليون گردشگر را پذيرش مي کرد، در سال ۲۰۱۶ توانست اين رقم را به بيش از ۲ ميليون نفر برساند و به باور کارشناسان آذربايجان با تمرکزي که بر توسعه زيرساخت هاي گردشگري خود و اراده اي که براي بازاريابي و جذب گردشگر از بازارهاي هدف خود دارد، اين روند رو به رشد را ادامه خواهد داد و اين رقم را طي سال هاي آينده به سطوح بالاتري خواهد رساند.
    بنا به آخرين آمار موجود که مربوط به سال ۲۰۱۶ است، اتباع کشورهاي حاشيه درياي خزر سهمي ۴۶ درصدي از گردشگران ورودي به آذربايجان را تشکيل داده اند؛ يعني يک ميليون و ۳۲ هزار و ۳۸۲ نفر از کل ۲ ميليون و ۲۴۸ هزار و ۷۷۳ گردشگري خارجي ورودي به اين کشور. در ميان کشورهاي شريک آذربايجان در درياي خزر، اتباع روسي با ۷۴۴ هزار و ۱۲۵ سفر بيشترين سهم را در اجتماع گردشگران ورودي به اين کشور دارند. در اين فهرست ايراني ها با ۲۴۸ هزار و ۶۳۲ سفر، قزاقستاني هاي با ۳۱ هزار و ۹۹۴ سفر و ترکمنستاني ها با ۷ هزار و ۶۳۷ سفر در جايگاه هاي بعدي قرار دارند.
    درخصوص تعداد گردشگران ورودي به ترکمنستان اما آمار صريح و مشخصي وجود ندارد و در رديف گزارش آماري سالانه سازمان جهاني گردشگري نيز عددي مقابل نام اين کشور درج نشده است؛ با اين همه با استناد به آخرين آمارهاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، بده بستان گردشگري ترکمنستان با ايران از اين قرار است: در سال ۹۶ تعداد ۱۴۹ هزار و ۹۴۹ نفر و در سال ۹۵ تعداد ۱۰۴ هزار و ۸۵۹ نفر از اين کشور به ايران سفر کرده اند؛ در طرف مقابل در سال ۹۶ تعداد ۵۴ هزار و ۹۰۸ نفر و در سال ۹۵ تعداد ۷۶ هزار و ۶۲۲ نفر از ايرانيان مسافر ترکمنستان بوده اند. با اين حال بسياري از کارشناسان بر ظرفيت هاي موجود در گردشگري ترکمنستان و خصوصا پتانسيلي که جاذبه هاي طبيعي آن براي جذب گردشگر دارد تاکيد مي کنند و موقعيت کنوني اين کشور در صنعت گردشگري با جايگاهي که مي تواند داشته باشد فاصله بسياري دارد.
    همچنين قزاقستان که نزديک به ۲۷ درصد از جامعه ۶ ميليون و ۵۰۰ هزار نفري گردشگران ورودي خود را وامدار کشورهاي حوزه خزر است، مي تواند از توسعه گردشگري در اين منطقه منفعت بسياري کسب کند. آمار و ارقام ارائه شده در اين گزارش نقش کشورهاي حاشيه درياي خزر در صنعت گردشگري يکديگر را به خوبي نشان مي دهد و با استناد به آمار هرکدام از اين کشورها بين ۲۰ تا ۵۰ درصد از گردشگران ورودي خود را وامدار ديگر شرکايشان در درياي خزر هستند. به اين ترتيب و با توجه به جاذبه هاي طبيعي و گردشگري موجود در خزر و همچنين موقعيت جغرافيايي آن که در مسير راه ابريشم نيز قرار دارد، اين فرصت فراهم شده تا ۵ کشور حاشيه اين درياچه وسيع بتوانند گردشگري را از محورهاي توافق و همکاري خود قرار دهند و در کنار توسعه زيرساخت ها، به جذب گردشگر از کشورهاي اروپايي و همچنين گردشگران پرتعداد و پرخرج چيني بپردازند.
    در اين خصوص و با توجه به اظهارات پوتين که نشان از تمايل وي به توسعه گردشگري در اين ناحيه دارد، ايران مي تواند در مذاکرات آتي ابتکار عمل را به دست بگيرد و با پيشنهاد و طراحي طرح توسعه گردشگري درياي خزر و تعريف مسير گردشگري در اين ناحيه، هم فرصتي براي توسعه زيرساخت هاي گردشگري در کشور و در حاشيه درياي خزر را به وجود آورد و هم ضمن همکاري با شرکاي منطقه اي، در جهت جذب بيشتر گردشگران خارجي اقدام شود. به اين ترتيب هم از محل ورود گردشگر به کشور درآمدزايي و ارزآوري خواهد شد و هم شرايطي پيش مي آيد که گردشگران داخلي سفرهاي باکيفيت تري در سواحل شمالي کشور داشته باشند.
    
    نقشه ائتلاف تو ريستي 5 کشور خزري / «دنياي اقتصاد» سهم کشورهاي حاشيه خزر را در توسعه گردشگري يکديگر بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آرشيو رازي
شماره 2 (پياپي 7402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است