|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: مشكل سد گتوند حل مي شود؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


مشكل سد گتوند حل مي شود؟
مطالعه دانشگاهي بر شوري آب در جنوب

نويسنده: محمد علاف پور


     دنياي اقتصاد – اهواز : مشاور عالي وزير نيرو گفت: با توجه به شرايط آب و هوايي کشور و خشکسالي، چند سال است که انتقال آب براي کشاورزي از دستور کار خارج شده است و انتقال آب فقط براي مصارف شرب است.
    مشکل سد گتوند حل مي شود؟
    ستار محمودي با اشاره به اعمال خاموشي ها در کشور اظهار کرد: اگر برق در کشور را به يک ماشين بزرگ تشبيه کنيم، براي اينکه اين ماشين بتواند به خوبي حرکت کند بايد سرويس و نگهداري شود و همچنين به موقع به آن تزريق سوخت انجام داد و به درستي از آن بهره برداري کرد تا بار و ظرفيتي که بر دوش آن قرار مي گيرد، درست و به اندازه باشد.وي افزود: صنعت برق به عنوان يک تاسيسات پيچيده، سنگين و داراي فنون بسيار دشوار، همه ساله به درستي تعمير و نگهداري شود. همچنين بايد در اين زمينه به ميزان ظرفيت اين صنعت به منظور افزايش توليد برق اضافه کرد و از محصول اين تاسيسات که برق است نيز به درستي استفاده شود تا شاهد مشکلات نباشيم.مشاور عالي وزير نيرو تصريح کرد: از آنجا که حدود ۸۰ درصد از برق کشور از انرژي هاي حرارتي تامين و حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد از آن با انرژي هاي آبي و باقي مانده آن نيز از ساير انرژي هاي تجديدپذير تامين مي شود، در سال هايي که با خشکسالي مواجه هستيم، توليد برق نيز به تبع آن کاهش پيدا مي کند.محمودي ادامه داد: وزن کل توليد برق آبي کشور حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد است و با توجه به کاهش بارندگي ها و خشکسالي که به وجود مي آيد، مساله تامين برق در اين زمينه با چالش مواجه مي شود.
    وي گفت: در سال هاي ۹۶ و ۹۷ بخش صنعت فعاليت بيشتري کرد و اين فعاليت بيشتر به معناي استفاده بيشتر از برق در کشور است. ميزان رشد برق در کشور در اين دو سال به صورت شناور به حدود ۵ درصد رسيد اما با توجه به اينکه هنوز در سال ۹۷ قرار داريم، بايد ديد که اين ميزان در نهايت در اين دو سال به چه عددي خواهد رسيد.مشاور عالي وزير نيرو اظهار کرد: کمبود ميزان انرژي هاي برق آبي به دليل کمبود آب، رشد مصرف برق صنعت و همچنين رشد تاسيسات خنک کننده در کشور به دليل شرايط آب و هوايي باعث به وجود آمدن شرايطي شده است که صنعت برق کشور با چالش هايي مواجه شود.محمودي اظهار کرد: در گذشته تاسيسات خنک کننده در کشور مانند کولرهاي آبي مصرف برق کمتري داشتند اما در سال هاي اخير با توجه به رشد تکنولوژي و با توجه به اينکه مصرف کنندگان به دنبال آسايش بيشتري هستند، استفاده از کولرهايي که مصرف برق بيشتري دارند در دستور کار قرار گرفته است و اين مساله باعث مي شود تا ميزان مصرف برق در کشور بالا برود.
    وي با بيان اينکه دامنه نوسانات صنعت برق کشور مي توانست بسيار بيشتر از چيزي باشد که تاکنون شاهد آن بوده ايم، ادامه داد: مجموعه اين عوامل دست در دست هم داد تا امسال صنعت برق نوسانات بيشتري نسبت به سال هاي گذشته داشته باشد اما در اين زمينه مي توان اذعان کرد که مجموعه عوامل صنعت برق در کشور و همچنين توجه مردم به پيام هايي که در اين زمينه عنوان مي شود، کمک کرد تا دامنه نوسانات به شدت افزايش پيدا نکند، زيرا شرايط مي توانست سخت تر نيز باشد.مشاور عالي وزير نيرو اظهار کرد: در زمان هاي پيک بار تاکنون، چيزي حدود ۳۵۰۰ تا ۴ هزار مگاوات مديريت مصرف اعمال شده و سقف مصرف در کشور در اين ساعت ها کاهش پيدا کرده است. اگر شرايطي غير از اين رقم مي خورد شاهد خاموشي ها و نوسانات بيشتري در صنعت برق مي بوديم.
    محمودي ادامه داد: امسال دو تجربه به دست آمد يکي اينکه در بحث تعمير و نگهداري صنعت برق و توسعه اين بخش، سرمايه گذاري بيشتري انجام گيرد. تجربه ديگر نيز اين بود که مديريت مصرف به عنوان يک راهکار کم هزينه و موثر مي تواند به کمک صنعت برق بيايد تا در اين زمينه از دور ريختن پول جلوگيري و به مصرف صحيح نيز کمک شود. وي گفت: در سالي که حدود ۸ هزار ساعت است، در طول سال ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت، پيک مصرف داريم و اگر مشترکان در اين زمان خاص در مصرف برق صرفه جويي کنند و با اين مجموعه همکاري لازم را داشته باشند، مي توانيم شاهد آن باشيم که اين ۲۰۰ يا ۳۰۰ ساعت با هزينه بسيار پاييني سپري خواهند شد.
    مشاور عالي وزير نيرو با اشاره به موضع وزارت نيرو در انتقال آب کارون به فلات مرکزي گفت: وزارت نيرو سال ها معتقد به يک چارچوب بود و اين چارچوب نيز اين است که اگر قرار باشد، هر آبي از جايي به جاي ديگر انتقال داده شود، بايد هدف انتقال آن توجيه دار باشد.محمودي ادامه داد: مساله ديگر در اين زمينه آن است که اگر آبي منتقل شد، اين آب انتقال يافته، به محل مبدا که آب از آنجا انتقال داده مي شود، لطمه وارد نکند و مساله ديگر نيز آن است که اين آب در مسير انتقال نيز مشکلاتي را به وجود نياورد.وي گفت: با توجه به شرايط آب و هوايي کشور و شرايط خشکسالي ها، چند سال است که انتقال آب به منظور بحث کشاورزي از دستور کار خارج شده و بحث انتقال آب فقط براي مصارف شرب است.مشاور عالي وزير نيرو ادامه داد: در بحث انتقال آب به منظور تامين آب شرب نيز مساله جزئيات انتقال و همچنين طرح هاي انتقال به عهده معاونت آب وزارت نيرو است و در اين زمينه اين معاونت مي تواند پاسخگوي طرح هاي انتقال آب باشد.
    محمودي با اشاره به مساله علاج بخشي سد گتوند اظهار کرد: براي سد گتوند مطالعاتي با دانشگاه تهران و به کمک استادان دانشگاه هاي خوزستان انجام گرفت و در اين زمينه راهکارهاي چندگزينه اي ارائه شد. اين راهکارها در جلسات مشترکي در دولت مورد بررسي قرار گرفت.وي خاطرنشان کرد: معاونت آب وزارت نيرو با کمک سازمان محيط زيست در حال کار روي مساله سد گتوند هستند اما از آخرين وضعيت و جزئيات دقيق اقدامات انجام گرفته اطلاعات کافي در اختيار ندارم و معاون سازمان آب و برق خوزستان و همچنين معاونت آب وزارت نيرو مي توانند در اين راستا درخصوص جزئيات بيشتر توضيح دهند.معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان نيز با بيان اينکه در تابستان ها که حجم آب رهاسازي شده از سد گتوند کم است، به هيچ عنوان رهاسازي نمک انجام نمي شود، گفت: اکنون مخزن سد گتوند به صورت مديريتي در حال کنترل است و قرار نيست کار سازه اي خاصي براي حل مشکل سد گتوند انجام شود.
    هوشنگ حسوني زاده با اشاره به آخرين وضعيت سد گتوند در استان اظهار کرد: مسووليت کار در سد گتوند به عهده شرکت آب نيرو است و در اين زمينه کار به عهده سازمان آب و برق خوزستان نيست.معاون مطالعات پايه سازمان آب و برق خوزستان تصريح کرد: کار مديريتي در مخزن براي حل مشکل شوري آب سد گتوند به معناي آن است که با توجه به عدد سطح آب در مخزن، ميزان رهاسازي مشخص و آب مورد نظر از سد گتوند رهاسازي مي شود.حسوني زاده اظهار کرد: براي مثال در زمان سيلاب که حجم آب زيادي پشت سد وجود دارد، مي توانيم مقداري از نمک موجود در پشت سد را همراه با سيلاب رهاسازي کنيم اما در تابستان ها که حجم آب رهاسازي کم است، به هيچ عنوان رهاسازي نمک انجام نمي شود.وي افزود: معتقد هستيم راه حلي که دانشگاه تهران براي حل مشکل سد گتوند ارائه کرده است، به صورت کامل اجرايي شود تا شاهد حل مشکل سد گتوند باشيم.
    مشکل سد گتوند حل مي شود؟ / مطالعه دانشگاهي بر شوري آب در جنوب
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از "محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات كاربردي تندرستي در فيزيولوژي ورزش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است