|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: نسخه جهاني براي شهرت كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


نسخه جهاني براي شهرت كالا
در پژوهشي از سوي وزارت صنعت بررسي شد    
    دنياي اقتصاد : حمايت از کالاهاي ساخت داخل و الزام يا تشويق مصرف کنندگان به استفاده از کالاهاي داخلي موضوعي است که در سه دهه گذشته همواره از سياست ها و دغدغه هاي متوليان کشور بوده است. هرچند هيچ گاه اثربخشي اقدامات تصميم سازان دولتي در اين راستا اندازه گيري نشده است، اما بررسي ها نشان مي دهد تمايل به خريد کالاي خارجي در ايران افزايش يافته است.
    عدم يکپارچگي اقدامات، نبود مطالعات بازاريابي و اصرار بر خريد کالاي داخلي بدون در نظر گرفتن نياز مشتري و بهبود کيفيت محصولات در برخي مواقع مانعي بوده که به واسطه آن عموم مردم از دستيابي به کالاهاي باکيفيت و با قيمت مناسب باز مانده اند که نتيجه آن در برخي محصولات مانند پوشاک به رشد معضلاتي چون قاچاق کمک کرده است. در گزارش پيش رو که از سوي معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت تهيه شده، با توجه به بررسي تجارب چهار کشور، يک سازمان و يک منطقه و سوابق ايران در زمينه حمايت از کالاي داخلي، ۶ استراتژي «حمايت از کالاي ايراني با فراهم کردن بستر رقابتي و ممانعت از انحصار»، «فرهنگ سازي در زمينه استفاده از کالاي ايراني»، «ارتقاي کيفيت کالاهاي ايراني»، «شناسايي نيازها و سليقه مشتريان»، «بهبود نحوه ارائه و عرضه محصولات» و «بهبود کيفيت خدمات پس از فروش» براي حمايت از کالاهاي ايراني پيشنهاد شده است.
    با توجه به اينکه شرکت هاي چندمليتي در سراسر جهان به طور مداوم در حال گسترش عمليات خود در کشورهاي در حال توسعه آمريکاي لاتين، آفريقا، خاورميانه و منطقه آسيا و اقيانوس آرام هستند، رشد و افزايش قدرت خريد مصرف کنندگان در کشورهاي در حال توسعه، به شرکت هاي غربي فرصت هاي جذابي در بازارهاي اين کشورها ارائه مي دهد. جهاني شدن سبب گسترش کسب وکارها در بازارهاي بين المللي شده و اين امر منجر به فراهم شدن انتخاب هاي بيشتر محصولات داخلي و خارجي براي مصرف کنندگان شده است. براي بازارياب ها، اطمينان از درک و نگرش مصرف کنندگان نسبت به پذيرش آنها در خارج از مرزهاي داخلي بسيار مهم است. در سراسر جهان کارشناسان بازاريابي که در زمينه رفتار مصرف کنندگان و گرايشات قومي مطالعه مي کنند، به اين نتيجه رسيده اند که مشتريان نقاط مختلف جهان، نگرش ها و باورهاي کاملا متفاوتي در مورد برندها و محصولات کشورهاي متفاوت دارند و ادراکات مصرف کنندگان هر کشور مي تواند رفتار افراد را به ميزان قابل توجهي شکل دهد. در اين ميان، ابزاري که به طور معمول براي سنجش رفتار مصرف کنندگان مورد استفاده قرار مي گيرد «مقياس گرايشات قوم گرايي مصرف کننده» است که اعتبار اين مقياس در چند کشور در حال توسعه به اثبات رسيده است. مطالعات در کشورهاي مختلف نشان داده است که تصوري که از يک کشور وجود دارد، مي تواند به دفعات کليشه هايي در مورد محصولات آن کشور ايجاد کند. براي نمونه مصرف کنندگان در هنگ کنگ محصولات ژاپني و آمريکايي را به عنوان محصولاتي با تکنولوژي پيشرفته و نوآورانه و محصولات چيني را به عنوان تقليدي و ارزان شناخته اند. معمولا مصرف کنندگان گرايش هاي قومي از خود نشان داده و ترجيح مي دهند که محصولات داخلي خريداري کنند. البته اين موضوع در مورد مصرف کنندگان کشورهاي در حال توسعه يا توسعه نيافته صدق نمي کند. از سوي ديگر هرقدر تصوير يک کشور مطلوب تر باشد، ساخت داخل «...Made in» آن کشور ارزشمندتر است و بيشتر برچسب آن نمايش داده مي شود. اگرچه در حال حاضر تعداد زيادي از محققان بازاريابي بر رفتار مصرف کنندگان در بازار، در فرهنگ هاي مختلف مطالعه مي کنند، اما اين دست از مطالعات در زمينه ادراک و قضاوت مصرف کنندگان در کشورهاي در حال توسعه و اقتصادهاي نوظهور نسبتا کم است. همچنين تاثير کشور مبدا باتوجه به تنوع محصول متفاوت است. براي مثال مصرف کنندگان مي خواهند بدانند که خودرو کجا ساخته شده است، اما درمورد محل ساخت روغن موتور حساس نيستند. گزارش پيش رو به منظور بررسي رويکرد جهاني نسبت به حمايت از توليدات داخلي و استفاده از تجارب ساير کشورها تهيه شده است تا شايد بتواند در دستيابي به شعار امسال «حمايت از کالاي ايراني» راهگشا باشد.
    
    تجربه کشورها
    کشورها براي حمايت از توليدات داخلي ابزارهاي متفاوتي در اختيار دارند که با استفاده از آنها، به طور مستقيم و غيرمستقيم، توليد و مصرف محصولات داخلي را مورد حمايت قرار مي دهند. در ادامه اين گزارش تجربه برخي کشورها در حمايت از خريد کالاهاي داخلي مورد بررسي قرار گرفته است.
    کشورهاي عضو OECD: از آنجايي که کشورهاي عضو سازمان همکاري اقتصادي و توسعه (OECD) معتقد به توسعه پايدار هستند، بر ملاحظات مربوط به ابعاد اجتماعي مصرف پايدار تمرکز مي کنند و اين امر منجر به توجه بيشتر به فرآيند توليد محصولات مي شود. مصرف کنندگان نه تنها به تاثير آلايندگي و بهداشت محصولات توجه مي کنند، بلکه به اثرات آن بر عوامل توليد، از جمله کارگران و منابع نيز توجه دارند. در نتيجه سياست هاي مصرف پايدار به تاثير هر دو جنبه از توليد و مصرف نظر دارد. دولت اين کشورها نيز رويکردهاي پيچيده اي را براي درک بهتر رفتارهاي اجتماعي و اقتصادي گروه هاي مصرف کننده به کار مي گيرند تا بتوانند خط مشي هاي هدفمندي را تدوين کنند. در اين ميان پيچيدگي و مجموعه اي از ابزارها و ابتکارات دولتي که به مصرف پايدار منجر شده است بر ضرورت برنامه هاي يکپارچه و نهادسازي در راهبردهاي توسعه پايدار، تاکيد مي کند. برخي از اين ابزارها «استانداردها و برچسب هاي اجباري»، «ماليات ها و عوارض»، «يارانه و مشوق هاي مالي»، «کمپين هاي ارتباطي»، «آموزش و پرورش»، «برچسب هاي اختياري»، «تبليغات» و «درک رفتار مصرف کننده» هستند.
    نسخه جهاني براي شهرت کالا / در پژوهشي از سوي وزارت صنعت بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است