|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: انتقال قدرت به جريان سوم پاكستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


انتقال قدرت به جريان سوم پاكستان
«عمران خان» مبارزه با فساد را در اولويت كاري قرار داد    
    دنياي اقتصاد : عمران خان، سياستمدار کريکت باز پاکستان، روز جمعه ۲۶ مرداد با آراي پارلمان به نخست وزيري پاکستان رسيد. او ديروز شنبه (۲۷ مرداد) دربرابر ممنون حسين، رئيس جمهور به عنوان بيست و دومين نخست وزير پاکستان و رهبر حزب تحريک انصاف پاکستان مراسم سوگند را بجا آورد. در انتخابات سراسري ماه ژوئيه حزب «تحريک انصاف» به پيروزي بزرگي دست يافت اما نتوانست اکثريت مطلق آرا را جلب کند، به همين دليل حزب عمران خان ناگزير شد براي تشکيل دولت با نيروهاي سياسي کوچک تر ائتلاف کند.
    اين قهرمان پيشين کريکت کشور، هم به اسلام گرايان نزديک است و هم از سوي ارتشيان حمايت مي شود. «سلمان مسعود»، گزارشگر نيويورک تايمز در ۱۷ اوت در اين رابطه نوشت، عمران خان پس از انتخاب از سوي پارلمان در سخنان کوتاهي با اشاره به برنامه اش براي مبارزه با فساد و مصالحه با دشمنانش افزود: «آنها که کشور را ويران کردند، قول مي دهم که آنها را به دست عدالت بسپارم.»
    عمران خان در کارزار انتخاباتي قول هاي فراواني داده که پاکستان را در داخل از فقر و بيکاري برهاند و در خارج به سوي آرامش سوق دهد. قهرمان سابق کريکت قول داده است که از پاکستان کشوري مرفه با موازين اسلامي بسازد. او گفت فقر را نابود و فساد را در کشور ريشه کن مي کند. او به ويژه بر رعايت قانون تاکيد کرد و گفت در آينده همگان در برابر قانون برابر خواهند بود. او که در محاصره وفادارانش قرار داشت و در جمع مردم سخن مي گفت، افزود: «هيچ کس مرا پيش از اين آلوده نکرده و نتوانسته به من رشوه بدهد. به شما مي گويم، خواهشا به تظاهرات خود ادامه بدهيد و در خيابان ها حضور يابيد.» گزارشگر نيويورک تايمز مي نويسد او روز جمعه ۱۷۶ راي از پارلمان به دست آورد درحالي که رقيب او شهباز شريف از حزب «مسلم ليگ- نواز» تنها ۹۶ راي به دست آورد. اين گزارش مي نويسد وقتي «اسد قيصر»، سخنگوي پارلمان، پيروزي خان را اعلام کرد، راهروي پارلمان غرق در فرياد و سوت و شادي شد. با اين حال، اگرچه حاميان اين قهرمان سابق کريکت غرق در شادي و فرياد بودند اما رقبايش مي گفتند: «راي دزدي قابل پذيرش نيست.»
    حزب «تحريک انصاف» يا PTI توانست ۱۱۵ کرسي در پارلمان به دست آورد و حزب مسلم ليگ- نواز (PML-N) موفق به کسب ۶۴ کرسي شد. درحالي که حزب مردم پاکستان (PPP)، سومين حزب بزرگ، ۴۳کرسي به دست آورد. روز جمعه حزب مردم پاکستان به نخست وزيري عمران خان راي ممتنع داد. به نوشته مسعود، فرياد و هياهو در پارلمان شايد مقدمه اي باشد براي مسير دشواري که نخست وزير جديد در پيش دارد. رقباي سرسخت در دو پارلمان (مجلس موسسان و سنا) ممکن است فرآيند قانون گذاري از سوي حاميان خان را با دشواري مواجه سازند. او مي افزايد: «خان تا مدت ها در عالم سياست اصلا کسي به حساب نمي آمد و مردم آرزوي او براي رسيدن به نخست وزيري را مورد تمسخر قرار مي دادند. در سال ۲۰۰۲ حزب او فقط يک کرسي در پارلمان داشت. او انتخابات ۲۰۰۸ را بايکوت کرد و در سال ۲۰۱۳ سهم خود را به ۳۵ کرسي افزايش داد.» با تمام اين اوصاف، سال ۲۰۱۱ بود که او عملا وارد عالم سياست در پاکستان شد و بخت خود را به آزمون گذاشت. خان، داراي کارنامه اي است که برخي «ناشدني» ها را «شدني» کرد. در دوران رهبري تيم کريکت پاکستان، او توانست اين تيم را به يکي از بهترين هاي جهان تبديل کند و جام جهاني ۱۹۹۲ را از آن تيم کريکت پاکستان کند. او همچنين اولين بيمارستان سرطان در کشورش را ساخت که بيماران نيازمند را رايگان مداوا مي کند. با اين حال، او فاقد تجربه دولتي است و ممکن است در اين مسير پر سنگلاخ با چالش هاي سياسي و اقتصادي بي شماري دست و پنجه نرم کند. در عرصه سياست خارجي نيز عمران خان احتمالا با چالش هايي مواجه شود. او گفت قصد دارد رابطه با آمريکا را به نفع دو کشور گسترش دهد. اين درحالي است که خان پيش از اين بارها از آمريکا انتقاد کرده و گفته بود که آمريکا با پاکستان مانند زيردست رفتار مي کند و به آن دستور مي دهد و در عمليات نظامي خود، از جمله در مبارزه با طالبان افغانستان، مردم پاکستان را به خطر مي اندازد.
    
    ترامپ پاکستان؟
    برخي معتقدند عمران خان نسخه پاکستاني ترامپ است و در مسيري مشابه با رئيس جمهور آمريکا گام بر مي دارد. او قدردان کسي نيست و در عوض، يک پوپوليسم ناسيوناليستي مغرورانه را دنبال مي کند که يادآور پوپوليسم ناسيوناليستي ترامپ است. «نيک رابرتسون»، گزارشگر سي ان ان در ۱۸ اوت نوشت: «من در برخي کمپين هاي او در هنگام انتخابات بوده ام. ما با هم در هلي کوپتر نشستيم و از دره سوات در کوه هاي هندوکش عبور کرديم و از مناطقي گذشتيم که هارتلند طالبان پاکستان ناميده مي شد.» رابرتسون مي نويسد: اين منطقه همان جايي است که ملاله يوسف زاي، دختر بچه پاکستاني برنده جايزه نوبل، در آنجا ترور شد. او مي افزايد: وقتي از هلي کوپتر پياده شديم، خان به سرعت به داخل يک خودروي زرهي پريد و گروهي از ماشين هاي اسکورت ما را در مسير همراهي مي کردند. وقتي هواداران تجمع کردند، وي به راحتي آنها را مديريت مي کرد. پيام سياسي ضدآمريکايي و ضدپاکستاني خود را مي فرستاد و هدفش از اين کار ارتباط با جامعه قبيله اي و به شدت محافظه کار بود. سال ۲۰۱۳ بود. سخنراني او در استاديوم ورزشي پاکستان در آن سال به گونه اي بود که تمام محوطه استاديوم به رنگ سبز، قرمز و مشکي که رنگ پرچم حزب او بود در آمده بود.
    او همچون ترامپ با هيجان مردم به وجد مي آيد و حرف هاي احساسي مي زند. همچون ترامپ در خانواده اي متمول متولد شد و همچون رئيس جمهور آمريکا هرگز داراي پستي سياسي نبوده است. رهبري او مساله اي است که بسياري در موردش گمانه زني مي کنند. نيک رابرتسون معتقد است که ارتش پشت او بود که توانست آراي مردم را به دست آورد. او به شدت به سياست افغانستان ترامپ حمله کرده؛ سياستي که پاکستان را متهم به انفعال در مبارزه با تروريسم کرده است. بيش از يک دهه است که خان احساسات ضدآمريکايي بروز مي دهد، حملات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريکايي به مناطقي از پاکستان را مورد انتقاد قرار داده و به اشتباهات آمريکا در افغانستان به شدت تاخته است. در برهه انتخابات، پيروان او فراتر از جوانان مذهبي محافظه کار بودند که در گذشته حول او جمع مي شدند. اين بار آنها شامل راي دهندگاني مي شدند که خواستار تغيير سياستمداراني بودند که نفع خود را دنبال مي کردند و کشور را به گرداب معضلات اقتصادي راندند.
    انتقال قدرت به جريان سوم پاکستان / «عمران خان» مبارزه با فساد را در اولويت کاري قرار داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش حسابداري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 32)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است