|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: لغو رژه نظامي در واشنگتن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


لغو رژه نظامي در واشنگتن
ترامپ به آرزويش نرسيد    
    دنياي اقتصاد : دونالد ترامپ روز جمعه در برابر خواست خود مبني بر برگزاري مراسم رژه در اين کشور صرف نظر کرد و دليل آن نيز هزينه هاي زياد آن اعلام شده است. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، دونالد ترامپ لغو اين مراسم را به گردن مقامات محلي واشنگتن انداخت و گفت که هزينه هاي اين رژه را به قدري مسخره آميز افزايش دادند که مجبور شدم آن را لغو کنم. رئيس جمهوري آمريکا در توييت جديد خود تصريح کرد: شايد سال بعد آن را در واشنگتن دي .سي انجام دهيم، زماني که هزينه ها کاهش پيدا کرده است. او نوشت: حالا مي توانيم چند جت جنگي بيشتر بخريم.
    چند مقام دولتي بعد از اعلام اينکه هزينه رژه به ۹۲ ميليون دلار خواهد رسيد، اعلام کردند که با اين رقم مي توان چند جنگنده خريد و ديگر وسايل نقليه زرهي را ارتقا داد و تحقق اين موارد بيشتر به روياي رئيس جمهوري آمريکا مبني بر نشان دادن قدرت آمريکا کمک خواهد کرد. اين رژه نظامي قرار بود با مشارکت تمام واحدهاي پنج گانه نظامي آمريکا در ماه نوامبر در واشنگتن برگزار شود. اين خبر بعد از آن منتشر شد که آسوشيتدپرس در گزارشي نوشت که هزينه برگزاري اين رژه حدود ۹۲ميليون دلار خواهد بود. هزينه اي که تخمين زده مي شود سه برابر هزينه اي است که کاخ سفيد در نظر داشت براي اين رژه خرج کند. کاخ سفيد پيش تر گفته بود اين رژه نظامي براي ماليات دهندگان بين ۱۰ تا ۳۰ ميليون دلار هزينه خواهد داشت. اين برآورد براساس رژه نظامي پيشين در واشنگتن در سال ۱۹۹۱ انجام شده بود که طي آن پايان اولين جنگ خليج فارس جشن گرفته شود. با اين حال جيمز متيس وزير دفاع آمريکا رقم منتشرشده از سوي آسوشيتدپرس را تکذيب کرد.
    وزير دفاع آمريکا که در بوگوتاي کلمبيا به سر مي برد، گفت: در مورد اين رقم نمي تواند اظهارنظر کند. با اين حال دو مقام وزارت دفاع آمريکا گفتند که جان اف. کلي، رئيس کارکنان کاخ سفيد در باب هزينه هاي گزارش شده از اين مراسم واکنش نشان داده و روز پنج شنبه به پنتاگون دستور داده است که طي يک بيانيه اعلام کند مراسم تا اوايل سال ۲۰۱۹ به تاخير افتاده است. اين دو مقام پنتاگون اين سخنان را به شرط ناشناس ماندن به نيويورک تايمز اعلام کردند، زيرا حق ندارند در اين باره با رسانه ها بحث و گفت وگو کنند. صبح روز جمعه ترامپ اساسا مقامات پايتخت نشين را متهم به بالا بردن هزينه هاي اين رژه کرد. او در توييت هاي متواتر خود تاکيد کرد: «من به جاي آن در تاريخ ديگري در رژه بزرگي که از قبل در پايگاه هوايي آندريوز پيش بيني شده شرکت مي کنم و به رژه پاريس مي روم که براي بزرگداشت پايان جنگ در يازدهم نوامبر برگزار مي شود.»
    ميوريل بازر، شهردار واشنگتن نيز در پاسخ به توييت هاي ترامپ گفت: مقامات محلي بالاخره توانستند واقعيت را به کاخ سفيد نشان دهند. پس او با واقعيت ها و هزينه هايي که با آن روبه رو است، اطلاع کسب خواهد کرد. شهردار واشنگتن گفته است به تنهايي فقط هزينه هاي شهري ۶/ ۲۱ ميليون دلار مي شود. تجزيه و تحليل هاي ارائه شده نشان مي دهد که در برخي شهرهاي بزرگ، مانند نيويورک هزينه اوليه برگزاري اين مراسم رقمي حدود ۲۱ ميليون دلار است که از اين رقم ۱۳ ميليون دلار به پليس شهري تعلق مي گيرد تا مسووليت امنيت اين رژه را برقرار کند. واشنگتن معمولا هزينه هاي دولت فدرال را بر عهده مي گيرد. در اين شرايط وزارت دفاع هم اعلام کرده است هزينه هاي مربوط به اين وزارتخانه رقمي حدود ۵۰ ميليون دلار خواهد شد که اين هزينه ها به کارکنان و ساير تجهيزات نظامي تعلق مي گيرد. تجزيه و تحليل ها نشان مي دهد بيشترين هزينه ها به تامين امنيت رژه بازمي گردد که به نهادهاي امنيتي تعلق مي گيرد. تخمين زده شده است که فقط تامين امنيت از سوي اين نهادها رقمي بين ۱۰ تا ۳۰ ميليون دلار خواهد بود. ترامپ اما از روز اولي که به کاخ سفيد قدم گذاشته روياي برگزاري يک رژه در مقابل خود را داشته است. در اين راستا گفته مي شود کميته برگزاري مراسم تحليف در باب درخواست ترامپ مبني بر پياده کردن تجهيزات نظامي از کپيتول هيل تا کاخ سفيد در روز مراسم سوگندش مخالفت کرده بود.
    سال ۲۰۱۷، زماني که ترامپ در مراسم رژه در روز باستيل در فرانسه شرکت کرد،گفت به جميز متيس اعلام کرده است که خواهان برگزاري مراسمي مشابه اين رژه در آمريکا است. به گفته نزديکان به جيمز متيس، او چندان علاقه اي به اين مراسم ندارد اما ترجيح مي دهد مبارزات وي با ترامپ محتاطانه باشد و حتي المقدور از دستورات رئيس جمهوري آمريکا اطاعت کند. اما زماني که وي از رقم هزينه هاي ۹۲ ميليون دلاري باخبر شد، ناگزير از اين طرح عقب نشيني کرد. بنا به گفته سرهنگ رابرت منينگ، يکي از سخنگويان مطبوعاتي پنتاگون، متيس در ابتدا از اين طرح دفاع کرده بود اما اين زماني بود که هنوز خبر ميزان هزينه هاي برگزاري يک رژه در واشنگتن اعلام نشده بود. آخرين باري که رژه اي مشابه در اين کشور برگزار شد، به سال ۱۹۹۱ و پايان جنگ خليج فارس باز مي گردد. هزينه هاي آن زمان ۱۲ ميليون دلار شد که با ارزش امروزي آن به ۲۲ ميليون دلار مي رسد.
    دنيس روهان، فرمانده ملي لژيون هاي آمريکايي مي گويد: پولي که قرار است براي مراسم مورد نظر ترامپ مصرف شود بهتر است به سربازان وطن تعلق گيرد تا کمک حال آنها باشد. جشن ما زماني است که جنگ با تروريسم پايان پذيرفته و سربازان ما به وطن بازگشته اند. مراسم رژه ابتدا قرار بود در روز دهم نوامبر و روز کهنه سربازان آمريکايي برگزار شود. حالا با لغو اين مراسم ترامپ قرار است به پاريس برود تا در مراسم رژه سربازان فرانسوي شرکت کند. اين رژه به مناسبت صدمين سالگرد پايان جنگ جهاني اول برگزار مي شود. هر چند برگزاري مراسم رژه در آمريکا در هاله اي از ابهام قرار گرفته اما ترامپ در يکي از توييت هاي خود اعلام کرده است که اين مراسم در اوايل سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد. ترامپ براي اين مراسم خواستار حضور تمامي تجهيزات نوين ارتش اين کشور شده است. رئيس جمهوري آمريکا اما از عدم برگزاري اين مراسم استفاده کرده و به شهردار واشنگتن که يک دموکرات است حمله کرده و گفته است که اين شهر نامطلوب اداره مي شود.
    لغو رژه نظامي در واشنگتن / ترامپ به آرزويش نرسيد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي مديريت عمومي
متن مطالب شماره 43، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است