|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبرتکليف سازمان حمايت و بورس براي مقابله با سودجويي ها
    دنياي اقتصاد : وزير صنعت، معدن و تجارت اجراي بسته جديد ارزي دولت را موجب به حداقل رساندن سودجويي ها دانست و پيش بيني کرد که ميزان ثبت سفارش در اين نظام جديد مالي کاهش مي يابد و از تعداد سودجوياني که قصد داشتند به صورت گسترده ثبت سفارش انجام دهند، کاسته خواهد شد.
    به گزارش «ايسنا» محمد شريعتمداري در ارتباط با تصميم دولت مبني بر طراحي بسته جديد ارزي به دليل برطرف کردن ضعف هاي بسته قبلي در بخش توليد و واردات، در پاسخ به اينکه چه سياستي اتخاذ شده تا مانند بسته ارزي که از فروردين ماه ابلاغ شد، سودجويي برخي دلالان به بهانه هاي گراني مواد اوليه آن هم در شرايطي که دلار ۴۲۰۰ توماني دريافت کرده بودند و نيز افزايش قيمت توسط برخي واردکنندگان به دنبال درآمدزايي بيشتر با توجه به نياز به نظارت بر بازار عرضه به حداقل برسد، اظهار کرد: در بسته جديد ارزي سودجويي ها به حداقل خواهد رسيد و ميزان سودجوياني که قصد داشتند به صورت گسترده ثبت سفارش انجام دهند، کاهش خواهد يافت؛ چراکه شرايط به وجود آمده در راستاي درآمدزايي نامتعارف براي آنها به صرفه نخواهد بود.
     وي ادامه داد: دولت تميم گرفت با توجه به سودجويي هايي که پس از ابلاغ بسته جديد ارزي در فروردين ماه به وجود آمد، با تصميم گيري به موقع مانع از ادامه چنين اتفاقي شود و درحال حاضر مسيري را طي مي کند که ثبت سفارش بايد از سوي سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و نيز جهاد کشاورزي طي شود و براساس اهليت، قيمت و تناژ واردات هريک از دستگاه هاي اجرايي با بررسي هاي صورت گرفته و ثبت سفارش هاي قبلي شرايط را براي متقاضيان اصلي فراهم کند. شريعتمداري با بيان اينکه درحال حاضر ملت ايران با يک عامل برون زا به نام عدم قطعيت بر اذهان روبه رو است، گفت: اين موضوع مربوط به تمامي اقشار جامعه مي شود و رفتار توليدکننده، صادرکننده، واردکننده و مصرف کننده را تحت تاثير قرار مي دهد. اينکه طي روزها و ماه هاي آتي وضعيت اقتصادي کشور با چه سرنوشتي مواجه مي شود، روند حرکت اقتصاد را کند مي کند و اين کند شدن موجب برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا مي شود.
     وي افزود: وقتي که قرار است يک محصول توليد شود، نيازمند ماده اوليه است و تاخير در ارائه ماده اوليه موجب تاخير در توليد و عرضه مي شود که همه اين اتفاقات قيمت جديدي را در بازار ايجاد مي کند که متاسفانه اين اتفاق طي روزهاي اخير رخ داده است و دولت سعي کرده که شرايط را به وضعيت اوليه خود باز گرداند. وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه مراقبت هاي لازم براي اعمال سياست هاي جديد دولت در دستور کار است و بايد کنترل هاي لازم براي مقابله با سودجويي و رانت خواري صورت پذيرد، عنوان کرد: قصد داريم تا جايي که مقدور است ميزان سودجويي از بازار ورودي کالا حذف شود و پس از آن به مرحله تامين ارز خواهيم رسيد.
    
    
    رفع ابهام از تسهيلات گمرکي براي واحدهاي توليدي
    دنياي اقتصاد : معاون گمرک ايران از راهکار جديد براي رفع مشکلات توليدکنندگان و واردکنندگان با استفاده از اختيارات گمرک در شرايط ويژه ارزي خبر داد و اعلام کرد: براي واحدهاي توليدي که درخصوص اخذ کد رهگيري ارز از بانک مشکلاتي دارند، امکان ترخيص درصدي کالا فراهم شده است.
    به گزارش روابط عمومي گمرک ايران، علي معقولي مديرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ويژه گمرک با بيان اين مطلب گفت: با تاکيد وزير اقتصاد براي واحدهاي توليدي که درخصوص اخذ کد رهگيري بانک درخصوص منشا تامين ارز و گشايش اعتبارات اسنادي مشکلاتي دارند، امکان ترخيص درصدي کالا با استفاده از اختيارات گمرک ايران فراهم شد تا ۷۰ تا ۸۰ درصد کالا بدون اخذ کد بانکي ترخيص شود و واحدهاي توليدي آنها معطل قطعات و مواد اوليه نباشند و به محض اينکه اقدامات بانکي انجام شد، مي توانند بقيه کالاي خود را ترخيص کنند.
    
    
    سامانه کشوري کسب وکار سککوک در مناطق آزاد مستقر شد
    دنياي اقتصاد : معاون توليد، صادرات و فناوري دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي از استقرار سامانه کشوري کسب وکار «سککوک» در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي خبر داد. به گزارش «ايبِنا» اکبر افتخاري ادامه داد: رفع موانع توليد واحدها و بنگاه هاي توليدي مستقر در مناطق، کمک به حل مشکل تامين مالي و بهبود مديريت زنجيره تامين توليد اين واحدها از مهم ترين اهداف دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي است که استقرار اين پلت فرم (سامانه)، تامين کننده اين اهداف است.
    افتخاري در تشريح ابعاد اکوسيستم و پلت فرم (سامانه) نوين کسب وکار گفت: «سککوک» يا همان سامانه کشوري کسب وکار با به کارگيري روش هاي نوين مديريت زنجيره تامين، لجستيک و مالي و مبتني بر بستر فناوري اطلاعات درصدد است از طريق ابزارهاي جاري نظام مالي کشور همانند برات الکترونيکي، معاملات بين بنگاهي را تسهيل و با اتصال به نهادهاي اعتبار بخش مانند صندوق هاي ضمانتي و حمايتي و بانک هاي معتبر کشور، سبب تسريع در معاملات تجاري بر پايه معاملات اعتباري شود. وي افزود: براساس بررسي هاي صورت گرفته از عمده مشکلات جاري واحدهاي توليدي و بنگاه هاي اقتصادي مستقر در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي کمبود نقدينگي، کاهش سرمايه در گردش، عدم ارتباط مناسب با نهادهاي مالي، کاهش معاملات بين بنگاهي با توجه به کاهش اعتماد بين طرفين و افزايش هزينه هاي دريافت تسهيلات است. افتخاري تاکيد کرد: «سککوک» در مناطق آزاد با هدف رفع اين چالش ها و بهبود فضاي معاملاتي بنگاه هاي اقتصادي و در نتيجه بهبود فضاي توليد تهيه و مستقر شده است. معاون توليد صادرات و فناوري دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ادامه داد: اين پلت فرم (سامانه) نوين با شناسايي و ايجاد زنجيره هاي توليد تا مصرف، اقدام به ايجاد سازوکار پرداخت اعتباري و مدت دار براي انجام معاملات تجاري در تمام بخش هاي زنجيره اي با استفاده از برات الکترونيک مي کند. اين فرآيند مي تواند بين چند بنگاه يا در معاملات با حضور مشتريان خرد و مصرف کنندگان انجام پذيرد. وي افزود: از سوي ديگر با به کارگيري سازوکارهاي اعتبارسنجي در اين پلت فرم (سامانه) که مخصوص واحدها و بنگاه هاي توليدي و اقتصادي مستقر در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي طراحي شده است، اعتماد بنگاه ها به حضور در سککوک تامين شده است. همچنين امنيت معاملات انجام گرفته با بهره گيري از امضاي ديجيتال که با مباحث قانون تجارت و همچنين قانون تجارت الکترونيک تطبيق داده شده است تامين مي شود. افتخاري ادامه داد: از سوي ديگر، پلت فرم (سامانه) پيش رو با بهره گيري از تکنولوژي «بلاک چين» طراحي شده است تا بتواند با استفاده از ارزهاي مجازي، کشور و بنگاه هاي فعال را در معاملات بين المللي به ويژه در دوران تحريم کمک کند.
    
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي رجالي
متن مطالب شماره 1، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است