|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: مقايسه معنادار اجاره نشين ها و خريداران مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


مقايسه معنادار اجاره نشين ها و خريداران مسكن
«دنياي اقتصاد» سطح اجاره بهاي مسكن در ۲۲ منطقه پايتخت را بررسي كرد: علامت اضطرار در بازار اجاره


دنياي اقتصاد : اجاره نشين هاي پايتخت در مقايسه با خريداران مسکن به طور ميانگين آپارتمان هايي با ۱۰ مترمربع مساحت کمتر و ۳ سال عمر بناي بيشتر معامله مي کنند. آمارهاي رسمي از معاملات ملک نشان مي دهد اگرچه به لحاظ ميزان رشد قيمت مسکن و اجاره بها، خريداران با فشار بيشتري نسبت به اجاره نشين ها روبه رو هستند، اما تمرکز معاملات اجاره بر واحدهاي کوچک تر و قديمي تر، شرايط اضطرار در بازار اجاره را علامت مي دهد که تحت تاثير جمعيت بالاي مستاجرها و توان مالي محدود آنها در برابر رشد هزينه اجاره نشيني، به وجود آمده است.
    جزئيات آمار رسمي مربوط به تحولات بازار ملک در سه حوزه معاملات زمين، آپارتمان و اجاره مسکن در بهار امسال که به تازگي توسط مرکز آمار ايران منتشر شده، ۵ پيام با محوريت بازار اجاره بها مخابره مي کند. مهم ترين پيام اين آمارها، آثار ضربه تورم شديد در بازار ملک است که بيشترين آسيب را به اجاره نشين هاي پايتخت وارد کرده است، طوري که در وضعيت کنوني و در مقايسه با خريداران مسکن و سازنده هايي که مشتري املاک کلنگي (زمين) هستند، سخت ترين شرايط در بازار ملک متوجه اجاره نشين ها است. به گزارش «دنياي اقتصاد»، به طور کلي در بازار ملک سه گروه تقاضا وجود دارد که شامل متقاضيان خريد اعم از مصرفي و سرمايه اي، سازنده ها که خريدار زمين و املاک کلنگي هستند و اجاره نشين ها مي شود. گزارش مرکز آمار ايران از تحولات بازار مسکن در فصل بهار ۹۷ نشان مي دهد ميزان تورم نقطه اي مسکن در اين مدت در مقايسه با بهار سال گذشته ۳۷ درصد بوده و زمين نيز حدود ۳۴ درصد رشد قيمت نقطه اي داشته است. در بازار اجاره نيز رشد حدود ۲۷ درصدي اجاره بها در بهار امسال رقم خورد. مقايسه ظاهري اين تغييرات نقطه اي و رکوردزني تورم مسکن در مقايسه با زمين و آپارتمان هاي اجاري اين برداشت را به دنبال دارد که حتما شرايط بازار مسکن براي خريداران از دو گروه ديگر متقاضيان دشوارتر بوده است، اما در گزارش مرکز آمار، داده هايي وجود دارد که اگر آن را مبنا قرار دهيم، تورم ملکي فعلي بيشترين ضربه را به اجاره نشين ها وارد کرده است. اين داده ها که اسبابي براي مقايسه ميان کيفيت خريد و کيفيت اجاره مسکن است، نشان مي دهد درجه تنزل اجاره مسکن به مراتب بيشتر از تنزل کيفيت خريد مسکن است.
    داده هاي مذکور به ميانگين مساحت و سن بناي آپارتمان هاي فروخته و اجاره داده شده بازمي گردد. بر اساس گزارش مرکز آمار، در بهار امسال ميانگين مساحت آپارتمان هاي به اجاره رفته ۷۸ مترمربع و ميانگين عمر بناي آنها ۱۴ سال بوده و اين در حالي است که در همين فصل مساحت آپارتمان هاي فروخته شده به طور ميانگين ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بناي آنها ۱۱ سال بوده است. به اين ترتيب در حال حاضر در تهران به طور متوسط خانه هايي که خريداران معامله مي کنند، ۱۰ مترمربع بزرگ تر از خانه هايي است که مستاجران اجاره مي کنند. همچنين سن بناي متوسط املاک خريداري شده ۳ سال از متوسط عمر آپارتمان هاي اجاري در بهار کمتر بوده است و اين آمار مويد درجه سختي بالاي اجاره نشيني نسبت به خريداران مسکن در بهار است. هرچند اين آمارها دشواري خريد مسکن همزمان با تورم شديد ملکي را انکار نمي کند، اما قطعا علامتي غيرقابل انکار از اضطرار در بازار اجاره است. پيام دوم اطلاعات مرکز آمار از وضعيت بازار مسکن در فصل گذشته از بيشتر بودن ميزان رشد نقطه اي اجاره بها از بهاي فروش مسکن و مقايسه آن با نرخ تورم عمومي برداشت مي شود. در فصل گذشته ميزان رشد نقطه اي اجاره بها از قيمت مسکن کمتر بوده و اين در حالي است که همچون اغلب دوره هاي گذشته، نرخ رشد اجاره مسکن از تورم نقطه اي بيشتر بوده است. در عين حال رشد قيمت زمين نيز پس از تورم مسکن با تغييرات نقطه اي ۳۴ درصدي در رتبه بعدي تورم در بازار ملک قرار دارد. ميانگين نرخ تورم عمومي نقطه اي بهار نيز ۱۱ درصد بوده که از نصف تورم بازار اجاره هم کمتر است. اين مقايسه نشان مي دهد در فصل بهار، بازار ملک به لحاظ قيمت در هر سه بخش زمين، مسکن و اجاره ملتهب و هر سه حوزه شاهد جهش بوده است. در فصل دوم رونق معاملات ملک التهابات و شوک هاي بازارهاي موازي مسکن همچون ارز و سکه اثري مخرب روي معاملات مصرفي بازار مسکن داشت و از اين بابت رشد حدود ۲۷ درصدي اجاره بها نسبت به بهار پارسال سبب شد ميزان اجاره بهاي هر مترمربع آپارتمان مسکوني در تهران (پس از تبديل وديعه به مبلغ اجاره) در قراردادهاي منعقد شده طي سه ماهه بهار ۹۷ به مرز ۳۰ هزار تومان برسد و روي ايستگاه ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان توقف کند.
    سومين پيام گزارش اخير مرکز آمار نتيجه مقايسه منطقه اي بازار اجاره است. طي ماه هاي اخير منطقه ۵ همواره ملتهب ترين منطقه در بازار خريد بوده، طوري که رشد قيمت نقطه اي مسکن در اين منطقه همواره از ميانگين رشد قيمت مسکن در کل شهر تهران بيشتر بوده است. به عنوان مثال در ماه گذشته که قيمت مسکن ۵۰ درصد رشد کرد، منطقه ۵ با ۷۰ درصد رشد قيمت روبه رو شد. با اين حال ملتهب ترين منطقه تهران در بازار اجاره به لحاظ نرخ رشد اجاره بها، منطقه ۳ که يکي از مناطق لوکس شمال تهران به شمار مي آيد، بوده است. در حالي که ميانگين نرخ رشد اجاره بها در تهران حدود ۲۷ درصد بوده، در منطقه ۳ اجاره ها به طور متوسط با رشد ۳۲ درصدي مواجه شد. اين موضوع دو علت دارد؛ اول اينکه مقصد نخست خريداران مسکن چه متقاضيان مصرفي و چه سرمايه اي همواره مناطق ۴ و ۵ بوده و مناطق لوکس که سطح قيمت بالاتري دارند، از کانون هاي فروش آپارتمان در تهران محسوب نمي شوند. در نتيجه به طور نسبي وزن تقاضاي آپارتمان هاي اجاري در مناطق لوکس در مقايسه با خريد مسکن بيشتر است و اين امر موجب رشد قابل توجه اجاره بها در منطقه ۳ شده است. علت دوم اين است که هم تقاضاي سرمايه اي و هم برخي از خانه اولي ها معمولا آپارتمان خريداري شده را به مدت يک سال به اجاره مي سپارند. اين موضوع سبب شده عرضه آپارتمان اجاري در مناطق مصرفي شرق و غرب تهران همزمان با رونق معاملات افزايش يابد و در نتيجه ميزان رشد اجاره آنها تحت تاثير عرضه بالا، قدري محدودتر باشد. پيام چهارم گزارش مرکز آمار، ماجراي کاهش حجم معاملات اجاره است. اين گزارش حاکي است تعداد قراردادهاي اجاره در بهار امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد کاهش يافته و تغييرات نقطه اي حجم معاملات اجاره منفي بوده است. ممکن است از اين آمار برداشت شود که جمعيت اجاره نشين کاهش يافته، اما نتايج سرشماري سال ۹۵ نشان مي دهد اين برداشت صحيح نيست. در اين سرشماري مشخص شد جمعيت مستاجران در تهران از ۹/ ۳۷ درصد در سال ۹۰ به ۴۲ درصد در سال ۹۵ افزايش يافته و به همين نسبت جمعيت مالک در ميان خانوارهاي پايتخت نشين کاهش يافته است. به نظر مي رسد مهم ترين علت کاهش آمار قراردادهاي اجاره اين است که تحت تاثير التهاب قيمتي، تمايل به تمديد قرارداد ميان مستاجران افزايش يافته و از آنجاکه معمولا تمديد به شکل غيررسمي و در خارج از بنگاه با پشت نويسي قرارداد اجاره انجام مي شود، طبعا در آمار رسمي لحاظ نشده است.
    در عين حال ممکن است کاهش جمعيت مستاجران جديد در بهار امسال نيز در منفي شدن رشد قراردادهاي اجاره موثر باشد. از آنجا که امسال در جريان رونق بازار مسکن عده اي از خانه اولي ها که متقاضي بازار اجاره بودند، صاحب خانه شدند، تقاضاي جديد اجاره در بازار مسکن ممکن است به شکل نسبي کاهش يافته باشد، چراکه گروهي از متقاضيان بالقوه اجاره مسکن، خانه دار شدند. البته علت دوم چندان محتمل به نظر نمي آيد، چراکه بسياري از خريداران مسکن در سال اول ملک خود را در قالب قرارداد رهن و اجاره به مستاجر مي سپارند.به گزارش «دنياي اقتصاد»، با مشاهده نبض بازار اجاره در شهر تهران طي بهار، مي توان پايتخت را به لحاظ منطقه اي به دو نيمه شمالي و جنوبي با دو رفتار متفاوت تقسيم کرد و اين پنجمين پيام قابل برداشت از گزارش مرکز آمار است. در ۶ منطقه تهران که جزو کانون هاي سکونت جنوب پايتخت به شمار مي آيند مناطق (۱۱، ۱۲، ۱۵، ۱۷، ۱۸ و ۱۹) نه تنها کاهش قراردادهاي اجاره رقم نخورده، بلکه با رشد قابل توجه تعداد معاملات اجاره در بهار امسال روبه رو بوده ايم. اين در حالي است که در مناطق يک تا ۱۰ تهران حجم قراردادهاي اجاره بدون استثنا کاهشي و تغييرات نقطه اي آن منفي بوده است. يک علت که مي توان به اين دو رفتار متفاوت در حجم معاملات اجاره نسبت داد، پايين تر بودن سطح توان اقتصادي ساکنان نيمه جنوبي تهران در مقايسه با نيمه شمالي آن است که موجب مي شود جمعيت اجاره نشين مناطق جنوبي بيشتر باشد و در نتيجه تعداد قراردادهاي اجاره نيز مسير افزايشي را طي کند. در عين حال اين موضوع را مي توان به رشد نسبي آمار تخريب و نوسازي املاک واقع در بافت هاي فرسوده نيز نسبت داد. طبيعي است با تخريب اين املاک و در طول مدت نوسازي، ساکنان آنها بايد يک دوره موقت اجاره نشين باشند و اين وضعيت سبب شده تعداد قراردادهاي اجاره در مناطقي همچون ۱۲ که کانون بافت فرسوده تهران به شمار مي آيند، افزايشي باشد.
    
    

    
    مقايسه معنادار اجاره نشين ها و خريداران مسكن / «دنياي اقتصاد» سطح اجاره بهاي مسكن در ۲۲ منطقه پايتخت را بررسي كرد: علامت اضطرار در بازار اجاره
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پرستاري كودكان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است