|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: ۵ مانع توفيق نظام مهندسي ساختمان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


يادداشت 
۵ مانع توفيق نظام مهندسي ساختمان


نويسنده: حامد خانجاني *

سازمان نظام مهندسي ساختمان در آغاز رونق ساخت وسازهاي شهري بعد از پايان جنگ تحميلي و رويکرد شهرداري تهران به فروش تراکم با هدف ايجاد نظم و نظام و اشاعه تخصص گرايي در ساختمان سازي بر اساس قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان شکل گرفت.
    برنامه ريزي تقويت و توسعه فرهنگ و ارزش هاي اسلامي در معماري و شهرسازي و رشد و اعتلاي حرفه هاي مهندسي ساختمان از وظايف اين نهاد تخصصي غير دولتي و غير انتفاعي در قانون ذکر شده است. مرور اهداف قانون و تاسيس نظام مهندسي و نگاهي به وضعيت ساختمان ها، همچنين توجه به ميزان رضايت طرف هاي درگير از مهندسان عضو تا عموم مردم نسبت به عملکرد ۲۵ ساله اين سازمان نشان مي دهد که در تحقق اهداف و برآورد انتظارات توفيق چنداني حاصل نشده است. موارد مختلفي در عدم توفيق نظام مهندسي قابل طرح است که بخشي مربوط به موانع بيروني و مورد ديگر مانع دروني اين نظام است. سيل سوداگري در اقتصاد کشور که بسياري از نهادها را با خود برده است، در عرصه ساخت و ساز شهري نظام مهندسي را از پيش رو برداشته است. شهري که ۷۰ درصد منابع مالي آن براي اداره و نگهداشت از فروش تراکم و عوارض ساخت و ساز حاصل مي شود، محلي براي پرداختن به اصول مهندسي برجا نمي گذارد. ساخت و سازهاي دو نقشه اي، عدم توجه به گزارش هاي مرحله اي و در عوض تحميل فرم هاي بي ضابطه همچون تاييديه استحکام بنا به ناظران و همچنين مساله سازنده هاي غيرحرفه اي و امضاهاي صوري از عوارض مديريت شهر بر مبناي تراکم فروشي است. تضاد و تعارض در قوانين و مقررات حاکم بر ساخت و ساز مانع ديگري براي رشد و اعتلاي مهندسي ساختمان بوده است. در صورتي که برخي اعضا قائل به ماهيت صنفي سازمان نظام مهندسي هستند که بايد پيگير حقوق و منافع اعضا باشد، برخي ديگر آن را يک سازمان حرفه اي مي دانند که لازم است منافع ملي را در اولويت فعاليت ها قرار دهد. ابهام در نقش و جايگاه ناظران و مساله ارجاع يا انتخابي بودن نظارت، دو دوره سه ساله است که مناقشات بسياري بين سازمان نظام مهندسي و وزارت راه و شهرسازي ايجاد کرده است. از طرفي نظام مهندسي با جمعيت بالاي فارغ التحصيلان آموزش عالي در رشته هاي مهندسي ساختمان روبه رو است که بسياري از آنها از دانش و مهارت لازم براي ورود به اين صنعت برخوردار نيستند. نرخ بالاي بيکاري در سال هاي اخير نيز موجب شکل گيري انتظار اشتغال زايي و کسب درآمد مهندسان از اين سازمان غير انتفاعي شده است. مانع دروني توفيق اين سازمان در تحقق اهداف مربوط به ساختار مديريتي و سازوکار انتخاب ارکان است که موجب بروز فساد و ناکارآمدي است. در صورتي در دو دوره اخير و با شروع ارجاع کار و دريافت حق الزحمه هاي نظارت، اين سازمان از منابع مالي کلان برخوردار شده که اسناد و صورت هاي مالي آن به عنوان يک سازمان غير دولتي مورد بازرسي و حسابرسي از سوي نهادهاي رسمي قرار نمي گيرد؛ بازرسان اين سازمان از خود اعضا هستند که به تعداد ۲ برابر از سوي اعضاي هيات مديره انتخاب و به مجمع عمومي پيشنهاد مي شوند!
    در اين ميان وزارت راه و شهرسازي، که هم مسووليت تدوين و نظارت عاليه بر اجراي ضوابط و مقررات شهرسازي و مقررات ملي ساختمان را بر عهده دارد و هم مجاز به بررسي عملکرد سازمان نظام مهندسي است در دولت هاي مختلف رويکردهاي متفاوتي به اين سازمان داشته است. اين وزارتخانه در دو دولت اخير تلاش هاي بسياري در جهت تغيير و اصلاح نظامات اداري داشته که با مخالفت و مقاومت منتفعان از وضعيت موجود در مجموعه هاي مديريت شهري و سازمان نظام مهندسي روبه رو بوده است. اما رفع اين موانع چگونه ممکن است؟ چگونه مي توان زمينه هاي رشد و اعتلاي مهندسي ساختمان را در کشور فراهم کرد؟ احتمالا پاسخ کلان و سرراستي براي آن وجود ندارد. مسلما اصلاح و تغيير در وضعيت موجود بسيار دشوار و زمانبر است. سه مورد از ۵ مانع ذکر شده مسائلي است که اصلاح آن در سطح کلان کشور و با بسيج همه نيروها و منابع از حاکميت و مردم امکان پذير است. اصلاح بخشي از موانعي که حاصل تعارض در قوانين و مقررات و ساختار حاکم بر نظام مهندسي است وابسته به اقدامات وزارت راه و شهرسازي به عنوان متولي توسعه کيفي صنعت ساختمان و بخش ديگر وابسته به اقدامات هيات دولت و مجلس است. نقش مهندسان در اين ميان چيست؟ نقش ايشان مشارکت در تحولات نظام مهندسي و مطالبه گري است. نيروهاي مردمي اساس هر تحول و ترقي در جوامع هستند. مهندسان با افزايش آگاهي و شناخت مسائل، مشارکت در اداره سازمان و مطالبه از مسوولان زمينه اقدامات موثر ايشان را فراهم مي کنند. وزارت راه و شهرسازي با اصلاح و تغيير در سطح خرد که با تدوين و ابلاغ شيوه نامه ها ميسر است موجبات اصلاحات وسيع تر در سطح هيات دولت و تصويب آيين نامه ها را فراهم مي کند. «موفقيت هاي کوچک» راه تحصيل موفقيت هاي بزرگ را مي گشايند و اوضاع را بالنسبه بهبود مي بخشند.
    
    * کارشناس ارشد مديريت ساختيادداشت: ۵ مانع توفيق نظام مهندسي ساختمان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "حامد خانجاني "

  انگاره هاي اشتباه از سازمان نظام مهندسي ساختمان
حامد خانجاني *، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  ريشه ناكارآمدي و انحراف در نظام مهندسي ساختمان
حامد خانجاني *، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  پرسش از دستاوردهاي نظام مهندسي
حامد خانجاني *، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
  زيان بي تفاوتي به انتخابات نظام مهندسي
حامد خانجاني*، دنياي اقتصاد 17/4/97
مشاهده متن    
  «مهندس» و «مهندس نما»
حامد خانجاني *، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اقتصاد و مديريت دارو
شماره 3-4 (پياپي 304)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است