|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: شكست ركوردهاي نزولي نفت و طلا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


شكست ركوردهاي نزولي نفت و طلا
بيشترين افت هفتگي فلز زرد در ۱۵ ماه اخير و طولاني ترين روند نزولي WTI از ۲۰۱۵ رقم خورد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    چرخش نقدينگي در بازار سهام

    ديروز شاخص کل بورس با رشد ۱۰۵۹ واحدي (۸۱/ ۰ درصدي) همراه شد. «فخاس» پس از بازگشايي بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشت. در شرايط کم نوسان ساير فلزي- معدني ها و پتروشيمي ها، حرکت نقدينگي به سمت گروه هاي کوچک تر، کاشي و سراميک، انبوه سازي و غذايي رشد ۲۸۶ واحدي (۵/ ۱ درصدي) شاخص کل هم وزن رقم خورد. با وجود دورنماي رشد سودآوري با افزايش نرخ سيماني ها، افزايش قيمت محصولات لبني و دورنماي تورمي، همچنان رشد دسته جمعي اين نمادها سيگنال ورود نقدينگي به اين صنايع است. در پتروشيمي ها، با نوسان متانول در سطح ۳۹۶ دلار، شاهد کم نوساني توليدکننده هاي متانول بوديم، اما با رشد اوره به ۲۹۱ دلار، «کرماشا»، «خراسان» و «شراز» با رشد همراه شدند. همچنين شنيده ها از لغو عرضه محصولات پتروشيمي در بورس کالا، در ساعات پاياني تا حدي از فلزات اساسي حمايت کرد.
    
    
    
بازار ارز
    افت آرام دلار

    ديروز هر دلار آمريکا با افت 50 توماني به نرخ 10 هزار و 450 تومان معامله شد. با وجود کاهش نوسانات دلار در روزهاي پاياني هفته اخير ، روز جمعه خبر تشکيل کارگروه ويژه ايران در وزارت خارجه آمريکا، دلار را در معاملات پشت خطي جمعه صعودي و در ابتداي معاملات شنبه، دلار در ۱۰ هزار و ۵۵۰ تومان شروع به کار کرد. اما عدم همراهي معاملات نقدي با معاملات پشت خطي، دلار را تا ۳ بعداز ظهر تا کف ۱۰ هزار و ۴۴۰ تومان کاهش داد. رشد اندک نرخ دلار از سطح مزبور رقم خورد. با وجود اينکه پيش تر شاهد تشديد نوسانات سکه با سيگنال هاي بين المللي بوديم، به نظر مي رسد بازار به اخبار کم واکنش شده و کانال شکني دلار تنها در صورت ورود تقاضاي جدي رقم بخورد. در صورت تداوم روند نزولي، حمايت سطح ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان مورد انتظار است.
    
    
    
بازار سکه
    کاهش نوسانات سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 30 هزار توماني به قيمت 3 ميليون و 780 هزار تومان معامله شد. با وجود افت حدود 30 دلاري طلاي جهاني در هفته گذشته و لمس کف 19 ماهه (1260 دلار) در ميانه معاملات پنج شنبه، همچنان شاهد توجه سکه به دلار هستيم. در روزهاي پاياني هفته اخير با کم نوساني دلار در کانال 10 هزار و 500 توماني، قيمت سکه روز پنج شنبه به کف ۳ ميليون و ۷۵۰ هزار تومان رسيد. افت طلاي جهاني، افت نرخ دلار و دورنماي عرضه سکه هاي پيش فروش شده (حدود ۲۴۶ هزار سکه در شهريور) عامل فشار بر سکه است. با وجود اين، کاهش احتمال افت قابل توجه دلار (با نزديک شدن به دور دوم تحريم ها و دورنماي کاهش سمت عرضه در کنار تداوم تقاضاي محافظه کارانه با ترديدهاي سياسي) حمايت کف ۳ ميليون و ۷۰۰ هزار توماني از سکه را رقم زده است.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    بيشترين افت طلا در 15 ماه

    هر اونس طلاي جهاني با افت 2/ 2 درصدي براي ششمين هفته متوالي نزولي و به قيمت 6/ 1184 دلار معامله شد. از ابتداي هفته گذشته حمايت کف 1200 دلاري طلا شکسته شد. تشديد روند صعودي شاخص دلار به سقف 14 ماهه، طلا را به کف 19ماهه (69/ 1259 دلار) رساند. در ميانه هفته تشديد روند نزولي لير با شدت گرفتن تنش ها ميان آمريکا و ترکيه و تهديد اخير استيون منوچين، وزير خزانه داري آمريکا از تحريم هاي بيشتر بر اين کشور در کنار ريسک نکول ترکيه در بازپرداخت وام هاي بانک هاي اروپايي با افت يورو و با تقويت موج ريسک گريزي در اقتصادهاي نوظهور همراه با ريسک هاي تنش تجاري ميان آمريکا و چين، از شاخص دلار حمايت کرد. اما در روزهاي پاياني هفته، خبر ديدار شي جين پينگ، رئيس جمهور چين با ترامپ در نوامبر و افت اندک شاخص دلار طلا را به کانال ۱۱۸۰ دلاري بازگرداند.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    حبس بازه اي «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه۹۵۱۲) با افت ۶/ ۰ درصدي به قيمت ۶۴ هزار و ۴۱۶ تومان معامله شدند. روند کم نوسان «تسه»ها در بازه ۶۴ تا ۶۶ هزار تومان را شاهد هستيم. آمار فرابورس از معاملات اوراق تسهيلات مسکن، از ابتداي مرداد تا روز گذشته، رشد ۴ درصدي حجم معاملات «تسه»ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان داد. اما تقويت سمت عرضه، ارزش معاملات را با افت ۴/ ۱۰ درصدي نسبت به سال گذشته مواجه کرد. ميانگين «تسه»ها در مرداد سال گذشته ۷۷ هزار و ۴۳۱ تومان و در مرداد سال جاري ۶۶ هزار و ۶۳۳ تومان است. با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي وام ۱/ ۲۱ درصد است. با وجود تشديد روند صعودي قيمت مسکن، همچنان دورنماي تورمي و جهش قيمت نهاده هاي توليد احتمال تداوم روند صعودي قيمت مسکن را تقويت کرده است.
    
    
    
بازار نفت
    هفتمين هفته نزولي نفت

    هر بشکه نفت خام آمريکا با افت ۵/ ۲ درصدي به قيمت ۹۱/ ۶۵ دلار معامله شد و با ثبت هفتمين هفته نزولي، طولاني ترين روند نزولي WTI از ۲۰۱۵ رقم خورد. پس از لمس کف ۲ ماهه WTI (۴/ ۶۴ دلار) در ادامه افت شاخص دلار از سقف ۱۴ ماهه، اعتصاب در ميدان نفتي درياي شمال و احتمال توقف توليدات ميدان نفتي شراره ليبي (با توليدات ۳۰۰ هزار بشکه در روز) از نفت حمايت کرد. همچنان افزايش موجودي نفت تجاري آمريکا (۸۱/ ۶ ميليون بشکه) و پيش بيني ها از افزايش ۹۳ هزار بشکه در روز توليدات شيل در سپتامبر نسبت به اوت، فشار را بر نفت حفظ کرد. تعداد دکل هاي نفتي آمريکا بدون تغيير ماند. از سمت تقاضا با وجود دورنماي از سرگيري مذاکرات آمريکا و چين در هفته هاي آتي، ترديدها نسبت به تقاضاي اقتصادهاي نوظهور و تداوم تنش هاي تجاري ميان چين و آمريکا عامل فشار بر نفت است.
    شکست رکوردهاي نزولي نفت و طلا / بيشترين افت هفتگي فلز زرد در ۱۵ ماه اخير و طولاني ترين روند نزولي WTI از ۲۰۱۵ رقم خورد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 5، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است