|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: صعود بورس از جبهه متفاوت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


صعود بورس از جبهه متفاوت
شاخص سهام ۱۰۵۹ واحد افزايش يافت

نويسنده: زهرا رحيمي

دنياي اقتصاد : معاملات بورس تهران در اولين روز کاري از هفته جاري با رشد ۱۰۵۹ واحدي شاخص کل مواجه شد. پس از اصلاح اخير قيمت ها، ديروز شاخص کل تحت تاثير افزايش تقاضاي سهام با جهش يک پله اي مواجه شد و بار ديگر کانال ۱۳۱ هزار واحدي را فتح کرد. اين تقاضا عمدتا در سهام کوچک تر بازار شکل گرفت. سد ابهامات در سهام کالامحور و دلاري بازار سهام موجب چرخش نقدينگي از سهام بزرگ تر بازار به سمت تک نمادها شده است. چرخشي که در صورت عدم حمايت عوامل بنيادي مي تواند پرريسک باشد. در اين ميان واکنش مثبت نماگر بازار سهام در ساعات پاياني معاملات نسبت به توقف عرضه محصولات پتروشيمي در بورس کالا و قوت گرفتن احتمال عقب نشيني سياست گذار از قيمت گذاري دستوري مي تواند نويد تغيير وضعيت در بورس و شايد شروع موج سوم صعود قيمت ها در سال جاري را بدهد.
    «دنياي اقتصاد» در گزارشي با عنوان «بازار سهام در انتظار موج سوم؟» به بررسي دو موج صعودي بازار سهام در سال جاري پرداخته بود. نوسانات کم دامنه شاخص سهام حول محدوده مشخص اين سوال را به وجود آورده بود که آيا موج صعودي سومي در بازار سهام رخ خواهد داد يا خير؟ يکي از پيش شرط هاي وقوع اين امر تصميم سياست گذار در قبال قيمت گذاري محصولات فلزي و پتروشيمي در بورس کالا بر شمرده شد. جايي که ابهامات در اين بازار منافع سهامداران را تحت الشعاع قرار داده است. توقف عرضه هاي پتروشيمي طي معاملات ديروز و همچنين کاتد مس در سه شنبه هفته گذشته احتمال عقب نشيني سياست گذار از چنين شيوه تصميم گيري را افزايش داده است. اين احتمالات در روزهاي اخير در حالي قوت گرفته است که بعداز ظهر ديروز محمد شريعتمداري، وزير صنعت امکان عرضه محصولات در بورس کالا با نرخ بالاي ۴۲۰۰ تومان را منتفي اعلام کرد. اين اظهار نظرات ابهامات موجود را در بازار سهام افزايش مي دهد و قدرت تحليل و تصميم گيري را نيز از سهامداران مي گيرد. ضمن اينکه در بلندمدت زمينه افزايش بي اعتمادي به بورس را فراهم مي کند. علاوه بر نحوه قيمت گذاري محصولات در بورس کالا، ابهام نرخ گذاري خوراک واحدهاي پتروشيمي نيز ديگر عامل احتياط در معاملات سهام ارزيابي مي شود. اهميت موضوع تعيين نرخ خوراک براي بازار سهام بسيار زياد است. صنعت پتروشيمي با در اختيار داشتن بيش از ۲۷ درصد از ارزش بازار نقش تعيين کننده اي در تعيين فضاي دادوستد سهام دارد. از اين رو سياست گذار بايد در نرخ خوراک تعيين شده براي شرکت هاي زير مجموعه دقت و درايت بيشتري به خرج دهد. اين جمله به اين معنا نيست که نرخ خوراک پايين تري را براي شرکت هاي پتروشيمي تعيين کند چرا که بررسي ها نشان مي دهد اگر سياست گذار به صورت سليقه اي در صدد آزادسازي اقتصاد از يوغ سياست هاي دستوري باشد، نه تنها نتيجه اي حاصل نمي شود، بلکه از اين محل زيان بيشتري را متحمل خواهد شد و توزيع رانت بيشتري نيز رقم خواهد خورد. نتايج نرخ گذاري دستوري در خوراک پتروشيمي در گزارشي با عنوان «تناقض دولتي حذف رانت خوراک» در ۲۱ مرداد ماه به تفصيل مورد بررسي قرار گرفته است. آنچه بايد سياست گذار به آن توجه کند، رفع همه جانبه ابهامات در زمينه قيمت گذاري خوراک واحدهاي پتروشيمي است. در شرايط کنوني نرخ ۴۲۰۰ توماني دلار مبناي تعيين قيمت خوراک پتروشيمي است با اين حال بسياري معتقدند اين نرخ نمي تواند در اين محدوده باقي بماند. اما همچنان در اين زمينه خبر رسمي منتشر نشده است. از اين رو بسياري احتمال مي دهند مانند آنچه در پايان سال ۹۲ در بازار سهام رخ داد، در شرايط کنوني نيز اتفاق افتد. اواخر سال ۹۲ بحث هاي فراواني حول موضوع حذف رانت سنگين خوراک شکل گرفت و در نهايت در دي ماه نرخ خوراک افزايش يافت. ماجرا از اين قرار بود که گروهي از نمايندگان مجلس در زمستان ۹۲ بحث رانت خوراک گاز واحدهاي پتروشيمي را مطرح کردند، زيرا قيمت گاز صادراتي در آن سال، حدود ۴۰ سنت به ازاي هر متر مکعب بود ولي اين گاز با قيمت بسيار اندکي حدود ۳ سنت در اختيار واحدهاي پتروشيمي قرار مي گرفت. بر همين اساس هم نمايندگان مجلس در قانون بودجه ۹۳، نرخ خوراک گاز واحدهاي پتروشيمي را به ۱۳ سنت افزايش دادند. برهمين اساس آنچه در شرايط فعلي اهميت ويژه اي دارد، رفع همه جانبه ابهامات در بازار سهام است. اين امر همت سياست گذار را مي طلبد. به خصوص آنکه در شرايط فعلي جذب نقدينگي به بورس تهران بار ها مورد تاکيد دولت قرار گرفته است.
    
     شيفت پرريسک نقدينگي در بورس
    ديروز پس از مدت ها توجه بازار به سوي سهام کالامحور، تک سهم ها با اقبال سهامداران مواجه شدند. رشد شاخص کل هموزن در قياس با نوسان ديروز شاخص کل از اين موضوع پرده بر مي دارد. در حالي که ديروز شاخص کل رشد ۸/ ۰ درصدي را ثبت کرد، نماگر هموزن با رشد حدود ۵/ ۱ درصدي مواجه شد. به نظر مي رسد ابهاماتي که در سهام بزرگ تر بازار وجود دارد، توجهات را به سمت نمادهاي ديگر جلب کرده است. سهام زير مجموعه انبوه سازي، غذايي و قندي به عنوان نمونه اي از سهام مزبور ديروز مقصد اين چرخش نقدينگي بودند. اما اين شيفت نقدينگي تا چه زماني پايدار مي ماند؟ پاسخ به اين سوال نيازمند بررسي عوامل متعددي است. به نظر مي رسد تصور برخي افراد نسبت به صعود با تاخير به جامانده ها از موج اخير صعودي سهام موجب اين افزايش تقاضا شده است. به عبارت ديگر برخي افراد پس از تجربه موج اخير صعود قيمت سهام، به نمادهايي که از اين موج صعودي بي بهره بودند، اقبال نشان دادند. اين افراد مي گويند جامانده ها از مسير صعود با تاخير در مسير رشد حرکت مي کنند و فاصله خود با سهام ديگر را کاهش مي دهند. اين موضوع موجب انتقال نقدينگي از سهام کالامحور بازار به سمت سهام کوچک تر شده است. تامل در چنين تحليلي چند موضوع مهم را يادآور مي شود.
    اول اينکه اگروضعيت سودآوري شرکت ها از قيمت سهام حمايت نکند، اين موضوع نمي تواند دوام داشته باشد. در مجموع بررسي تاريخ معاملات بازار سهام نشان مي دهد جرياناتي از اين دست يعني ورود نقدينگي به سهم بدون حمايت وضعيت سودآوري نمي تواند پايدار باشد و در نهايت حتي اگر سهامداراني را با کسب سود مواجه کند اما در نهايت زيان بسياري ديگر را به همراه داشته است. بازي سهامداران در زمين بدون پشتوانه بنيادي چندان نمي تواند پايدار بماند و بورس بازان نيز بايد از اين موضوع آگاه باشند. اينجاست که تفاوت رشد قيمت سهام با پشتوانه بنيادي و فشار نقدينگي خودنمايي مي کند. فقدان جزئيات اعتبارات موجود در بازار سهام يک خلا جدي در معاملات است. بايد توجه داشت سهام شرکت ها يا تحت تاثير فشار پول رشد مي کند يا اينکه عوامل بنيادي زمينه ورود نقدينگي به سهام و رشد آن را فراهم مي کند. البته به طور قطع وجود پشتوانه بنيادي خود مي تواند موجب افزايش فشار نقدينگي وارد شده به سهام باشد. سرنوشت قيمت سهام در اين دو مدل رشد با هم تفاوت زيادي دارد. اگر صرفا فشار نقدينگي عامل رشد قيمت سهام باشد و تغييري در وضعيت بنيادي شرکت اعم از فروش، صادرات، واردات يا.... رخ نداده باشد، ورود اين نقدينگي متوقف مي شود و سهام دير يا زود به مسير نزول مي افتد. اما در مدل دوم رشد که پشتوانه بنيادي سهام زمينه صعود قيمت ها را فراهم مي کند، در نهايت نقدينگي فارغ از نوسانات و اصلاحات مقطعي موجب رشد قيمت ها مي شود. شايد تشخيص اين دو فضا براي تحليلگران چندان سخت نباشد، اما مشکل اينجاست که در زمان صعود قيمت ها اين دو مدل رشد غالبا با هم رخ مي دهد. بر همين اساس تشخيص اينکه چه مقدار از صعود قيمت ها تحت تاثير وضعيت سودآوري و چه مقدار از آن ناشي از فشار نقدينگي است، براي سهامداران حائز اهميت خواهد بود. اين موضوع با کمک به وضعيت تحليلي به سهامداران براي تصميم گيري براي ورود يا خروج از کمک مي کند. از اين رو انتظار مي رود مقام ناظر بازار جزئيات اعتبارات معاملات را منتشر کند تا يکي از نقاط ضعف عدم تحليل محوري در بورس کمرنگ شود.
    
    صعود بورس از جبهه متفاوت / شاخص سهام ۱۰۵۹ واحد افزايش يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از "زهرا رحيمي"

  استراحت بورس پس از ۶ جهش / شاخص سهام ۲۴۰۹ واحد كاهش يافت
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  صعود بورس نزول سكه و ارز / شاخص سهام هفته را با رشد ۱۹۱۴ واحدي آغاز كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۳۶۳ واحد افت كرد: چهار ضلعي ريزش بورس
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
  بازار سهام در انتظار موج سوم؟ / «دنياي اقتصاد» دو دوره رونق بورس ۹۷ را بررسي كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: منشا كج فهمي در معاملات بورس
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 17/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رفتارهاي پر خطر و اعتياد
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است