|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: صرفه صادرات در ابتداي تابستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


صرفه صادرات در ابتداي تابستان
گزارش بانك مركزي بررسي شد


دنياي اقتصاد : تغييرات سالانه شاخص صادراتي پس از ۵ سال بار ديگر ۳ رقمي شد. براساس گزارش بانک مرکزي، تورم نقطه به نقطه شاخص صادراتي در تيرماه امسال نسبت به تيرماه ۹۶ رشد ۱۳۰ درصدي را ثبت کرده است.علاوه بر اين، شاخص کل نسبت به ماه سوم سال، رشد ۶/ ۲۴ درصدي را ثبت کرده که پس از مهر ۹۱، بيشترين نوسان ماهانه به حساب مي آيد. علاوه بر اين، در چهار ماه ابتدايي سال ۱۳۹۷، شاخص بهاي صادراتي نسبت به مدت مشابه سال قبل، بيش از ۸۳ درصد رشد داشته که يک شروع توفاني براي سال جاري محسوب مي شود. نرخ ارز مهم ترين عاملي است که رشد اخير را سبب شده است. همچنين مقايسه تغييرات قيمت کالاهاي صادراتي با تغييرات قيمت کالاهاي عرضه شده در داخل، نشان مي دهد که کالاهاي صادر شده به خارج از کشور شانس بسيار بيشتري براي رشد قيمت دارند؛ چراکه تورم نقطه به نقطه شاخص بهاي توليدکننده در تيرماه حدودا ۲۸ درصد بوده که ۱۰۰ درصد کمتر از تغييرات سالانه شاخص بهاي صادراتي است.
    شاخص بهاي کالاهاي صادراتي، تغييرات سطح عمومي قيمت کالاهاي غيرنفتي صادراتي را براساس قيمت بازار نشان مي دهد. به گزارش بانک مرکزي، در تهيه اين شاخص قيمت ارز کالاهاي صادر شده به قيمت ريالي تبديل مي شود، در نتيجه تغييرات اين شاخص نمايانگر دو فاکتور است: تغييرات قيمت کالاهاي صادرشده در بازارهاي جهاني و نوسانات نرخ ارز. اين شاخص نشان مي دهد که قيمت کالاهاي غيرنفتي صادر شده توسط صادرکنندگان کشور به چه طريقي تغيير کرده است. در تهيه اين شاخص، کليه واحدها و شرکت هاي صادرکننده کالاهاي غيرنفتي در کل کشور، جامعه آماري را تشکيل مي دهند.
    
    نرخ معيار محاسبات
    در گزارش هاي ماهانه بانک مرکزي که متوسط نرخ تمامي ارز ها ذکر مي شود، دو ماهي است که تغييراتي رخ داده است. با توجه به سياست دلار ۴۲۰۰ توماني که از انتهاي فروردين ماه اعلام شده بود، در گزارش هاي ارديبهشت و خردادماه بانک مرکزي، خبري از نرخ بازار آزاد نيست. در نتيجه نمي توان براساس آمار رسمي نرخ بازار آزاد را ملاک قضاوت قرار داد. اما اوج گرفتن شاخص صادراتي در ماه هاي اخير نشان مي دهد که صادرکنندگان چندان مقيد به دلار ۴۲۰۰ توماني نبوده اند و از طريق بازار آزاد، دلار حاصل از صادرات را به ريال تبديل کرده اند. در واقع بانک مرکزي نيز براي محاسبه شاخص صادراتي، از نرخ بازار آزاد استفاده کرده است. شاخص کل بهاي صادراتي در ايران در ماه گذشته به ۲/ ۵۵۲ واحد رسيده است؛ سطحي که پيش از اين دور از ذهن بود که در سال جاري فتح شود چراکه شاخص کل در ابتداي سال در حدود ۳۴۰ واحد قرار داشت اما اکنون به مدد صعود نرخ ارز، شاخص بهاي کالاهاي صادراتي نيز به رکوردهاي جديدي رسيده است. رشد ماهانه و سالانه شاخص صادراتي يادآور جهش قبلي ارزي در ابتداي دهه ۹۰ است. تورم نقطه به نقطه شاخص صادراتي در تيرماه ۱۳۰ درصد بوده که بيشترين مقدار از اسفند ۹۱ به اين سو به حساب مي آيد. نکته ديگر اينکه شاخص صادراتي در تيرماه ۹۷ نسبت به تيرماه ۹۶ بيش از ۳/ ۲ برابر شده است. اما نرخ ارز در اين بازه به چه نحوي تغيير کرده است؟ اطلاعات «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد که متوسط نرخ بازار ارز در تيرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته، ۱/ ۲ برابر شده است. در نتيجه رشد شاخص صادراتي از نرخ ارز سبقت گرفته است که اين سبقت، از طريق تغييرات قيمت در بازارهاي جهاني قابل توضيح است.
    
    سبقت صادرات از تورم
    وضعيت کنوني در بازار ارز باعث شده است تا صادرکنندگان بهترين وضعيت حداقل ۵ سال اخير خود را سپري کنند. اکنون تغييرات قيمتي کالاهاي صادر شده، از کالاهاي داخلي سبقت قابل توجهي گرفته است. براي صحت سنجي اين ادعا، مي توان تغييرات شاخص بهاي توليدکننده و شاخص صادراتي را با يکديگر مقايسه کرد. شاخص بهاي توليدکننده نماينده قيمت تمام شده توليد در درب کارخانه است و در آن قيمت واسطه ها لحاظ نمي شود. در حقيقت تورم توليدکننده مي تواند بالارفتن قيمت توليدات داخلي را نمايندگي کند و شاخص صادراتي تداعي کننده تغييرات قيمت کالاهاي ارسال شده به خارج از کشور است. مقايسه تغييرات سالانه اين دو شاخص از فروردين ۱۳۹۵ تا تير ۱۳۹۷ نشان مي دهد که با پيشروي در زمان، فاصله تغييرات اين دو شاخص از يکديگر بيشتر شده است. در آخرين ماه بررسي شده، تورم نقطه به نقطه توليدکننده حدود ۲۸ درصد بوده است، در حالي که تورم نقطه به نقطه شاخص صادراتي بيش از ۱۳۰ درصد گزارش شده است. به تعبيري مي توان گفت که متوسط افزايش قيمت سالانه کالاي عرضه شده در داخل کشور در تير ۲۸ درصد بوده است و کالاي صادراتي ۱۰۰ درصد بيشتر از کالاي عرضه شده در داخل رشد قيمت را به واسطه نرخ ارز تجربه کرده است.
    
    اجزاي تشکيل دهنده رشد
    شاخص بهاي مصرف کننده ميانگين قيمتي از ۱۵ گروه کالايي صادراتي است که با اوزان مختلف، در تعيين شاخص کل نقش بازي مي کنند. هرچند در بين اين گروه ها، محصولات معدني، صنايع شيميايي و صنايع وابسته، محصولات نباتي، مواد پلاستيک و فلزات معمولي گروه هاي اصلي صادراتي کشور را تشکيل مي دهند.پروزن ترين گروه: محصولات معدني، عمدتا محصولات پتروشيمي همچون پروپان مايع شده، بوتان مايع شده، روغن صنعتي و ... را در برمي گيرد. رشد ماهانه گروه در ماه گذشته ۲۶ درصد بوده است. بيشترين رشد گروه بر عهده پروپان مايع شده و روغن موتور بوده است. محصولات معدني نزديک به يک سوم از کل کالاهاي صادراتي غيرنفتي را تشکيل مي دهند و تغييرات قيمتي آنها نقش مهمي در تعيين شاخص کل دارد.
    بيشترين رشد: دومين گروه مهم صادراتي ايران، محصولات صنايع شيميايي و صنايع وابسته آن هستند. شديدترين رشد در بين گروه هاي مهم، در اين گروه رخ داده تا شاخص محصولات شيميايي بيش از ۳۰ درصد رشد ماهانه را ثبت کند و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸/ ۲ برابر شود. متانول، کود اوره، استيرن و آمونياک بيشترين تاثير را در فراز شاخص صنايع شيميايي داشته اند. همچنين چسب ضدزنگ، شامپو، صابون، اسپري رنگ و رنگ هاي ساختماني نيز در زير مجموعه محصولات شيميايي قرار دارند که همگي بيش از ۲۰ درصد رشد قيمت را در بازه يک ماهه ثبت کرده اند.
    مواد پلاستيک و فلزات: دو گروه مهم ديگر صادرات کشور، مواد پلاستيکي و فلزات و مصنوعات آنها هستند. مواد پلاستيکي که بيش از ۱۰ درصد از کالاهاي صادراتي متعلق به آنها است، در تيرماه رشد ۲۵ درصدي را در بازه ماهانه پشت سر گذاشتند. پلي اتيلن سبک و سنگين، شيلنگ پلاستيکي و لاستيک رويي موتور سيکلت از جمله کالاهاي صادراتي اين گروه بودند که همگي با رشد ارزش بيش از ۲۳ درصدي مواجه شده اند. شاخص مواد پلاستيکي و کائوچو در تيرماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۱۲۸ درصد رشد کرده تا صادرکنندگان اين گروه همتراز صادرکنندگان محصولات معدني باشند.
    اما فلزات، ديگر گروه مهم صادراتي کشور نيز همچون ديگر گروه ها، در ماه گذشته بيش از ۲۱ درصد رشد را در شاخص تجربه کرد. برخي از اقلام اين گروه، به عنوان کالاي اوليه صنعت ساختمان محسوب مي شوند و از اين جهت، رشد قيمت در نمونه هاي صادراتي آنها مي تواند نمونه هاي داخلي آنها را نيز هدف گيرد. مثلا شاخص قيمتي تيرآهن در ماه گذشته، ۲/ ۲۳ درصد تورم ماهانه را ثبت کرد. ميلگرد نيز رشد ماهانه بيش از ۲۰ درصدي را ثبت کرده است.
    
    
صرفه صادرات در ابتداي تابستان / گزارش بانک مرکزي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 5، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است