|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: فناوري؛ ابزار بهبود عملكرد در صنعت هوانوردي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
فناوري؛ ابزار بهبود عملكرد در صنعت هوانوردي


مترجم: فريبا وليزاده
برگرفته از: forbes

اين روزها قيمت سوخت جت ۵۰ درصد بيشتر از سال گذشته شده و بيش از نيمي از اين افزايش در سه ماهه گذشته روي داده است؛ زيرا قيمت نفت خام به بالاترين سطح از سال ۲۰۱۴ رسيده و تقاضاي جهاني براي سفر هوايي باعث افزايش مصرف کل سوخت شده است. با در نظر گرفتن اين روندها، شرکت هاي هواپيمايي در آينده با افزايش قابل توجه هزينه هاي عملياتي مواجه خواهند شد.با توجه به اينکه تامين سوخت ۲۵ الي۳۰ درصد از کل هزينه هاي صنعت هواپيمايي را به خود اختصاص مي دهد، کاهش تقريبا ۲ درصدي اين بخش از هزينه ها باعث کاهش مصرف سوخت در سراسر جهان مي شود. اين امر همچنين به شرکت هاي هواپيمايي کمک مي کند تا به اهداف بين المللي خود در زمينه مديريت کاهش انتشار گازهاي گلخانه اي دست پيدا کنند.
    اتخاذ يک استراتژي بالقوه و قدرتمند مي تواند برنامه ريزي هاي غيرمنعطف رايج امروزي را به مدل هاي پويا تري تبديل کند. به اين ترتيب شرکت هاي هواپيمايي قادر خواهند بود صرفه جويي هاي قابل توجهي را در حين پرواز و در عمليات خود انجام دهند. به منظور تحقق چنين هدفي، اين شرکت ها بايد ظرفيت انتقال داده هاي زمان واقعي يا بلادرنگ (real-time data )از هواپيما را به سيستم هاي پيشرفته تجزيه و تحليل روي زمين ايجاد کنند. اين راهکار با ارسال اطلاعات مستمر و لحظه اي از شرايط هر پرواز در نهايت تحقق اهداف مرتبط با بهينه سازي مصرف سوخت را امکان پذير خواهد کرد.
    
    واکنش به داده هاي زمان واقعي
    در کنار ايستگاه هاي زميني که قادر به محاسبه مجدد و بهينه سازي ناوگان هواپيمايي از طريق استخراج و انتقال اطلاعات هستند، با افزايش قدرت ارتباطات ماهواره اي و همچنين توسعه ارتباطات ۴G و ۵G، امکان پياده سازي راهکارهاي پوياي مبتني بر تکنولوژي هاي نوظهور تقويت مي شود. با استفاده از سيستم هاي بهينه سازي پوياي پرواز، جرياني مستمر از اطلاعات ايجاد مي شود: با اين فناوري هواپيما اطلاعاتي پيرامون شرايط آب و هوايي و وضعيت سيستم هاي خود جمع آوري کرده و آنها را به ايستگاه زميني ارسال مي کند. ايستگاه زميني، ارتفاع، سرعت و مسير مطلوب هواپيما را براساس اطلاعات جديد ارسالي و همچنين با استفاده از منابع خارجي مانند پيش بيني وضعيت آب و هوا، کنترل ترافيک هوايي و حتي اطلاعات ارسال شده توسط هواپيماهاي ديگر، دوباره محاسبه مي کند.
    اطلاعات بهينه شده مربوط به مسير پرواز، به علاوه آخرين اطلاعات به روز رساني شده آب و هوايي به هواپيما فرستاده مي شود و به طور مستقيم به سيستم هاي مديريت پرواز هواپيما مي رسد. سرانجام، پس از هماهنگي با کنترل ترافيک هوايي، خلبان مسير پرواز جديد توصيه شده را اعمال مي کند. بدون شک يکي از محدوديت هاي احتمالي در اجراي اين فرآيند در ناتواني واحد کنترل ترافيک هوايي در اعمال تغييرات کوتاه مدت در شرايط پرواز ريشه دارد؛ اما احتمالا فناوري در نهايت از پس «بهينه سازي» اين فرآيند نيز برخواهد آمد.
     فناوري هاي جديد از مدل هاي سه بعدي تحليل داده مربوط به وضعيت آب و هوا، ترافيک، تراکم و وضعيت يک هواپيما خاص در حين پرواز استفاده مي کنند. عملکرد هواپيما علاوه بر پارامترهاي آب و هوايي مانند سرعت باد، فشار هوا، درجه حرارت و رطوبت، تحت تاثير ترافيک هوايي قرار مي گيرد. به روز رساني زمان واقعي اطلاعات مربوط به ترافيک و برآورد زمان رسيدن به مقصد در نهايت به انتخاب سرعتي مطلوب مي انجامد. به اين ترتيب هواپيما مي تواند در بازه زماني انتظار براي فرود آمدن سوخت اضافي نسوزاند.
    
    ديدي سه بعدي در پرواز
    در استفاده از الگوريتم ها بايد در نظر گرفت که هر هواپيمايي به الگوهاي افزايش بهره وري از طريق بهينه سازي واکنش متفاوتي نشان خواهد داد. رويکرد سه بعدي مي تواند براي کاهش تاخير و هزينه هاي مربوط به مسائلي نظير جبران خسارت هاي وارده به مسافران که به موجب مقررات اتحاديه اروپا در ازاي تاخير ورود يا لغو پرواز بايد پرداخت شود، مورد استفاده قرار گيرد. سال گذشته شرکت ايرباس پلت فرم «Skywise» را به عنوان يک پلت فرم مبتني بر ابر منبع باز معرفي کرد که داراي ابزارهاي جديد بهينه سازي داده نظير برنامه ريزي پويا پرواز است. در ماه هاي پس از راه اندازي Skywise، ايده ارتباط، جمع آوري و انتقال اطلاعات زمان واقعي توجه شرکت هاي نوپا و همچنين صنعت هواپيماسازي و شرکت هاي ارائه دهنده خدمات هواپيمايي را به خود جلب کرده است. افزايش تعداد هواپيماهاي متصل به اينترنت و گسترش استفاده از راهکارهاي برنامه ريزي پويا براي پرواز مي تواند تحولات مهمي در صنعت هواپيمايي ايجاد کند. انجمن بين المللي حمل ونقل هوايي (ياتا) کل هزينه هاي شرکت هاي هواپيمايي در سال ۲۰۱۸ را ۱۵۶ ميليارد دلار پيش بيني کرده است. در بلندمدت، با توسعه برنامه هاي بهينه سازي و کاهش ۲ يا ۳ درصدي مصرف سوخت، صرفه جويي سالانه ۳ الي ۵ ميليارد دلاري در هزينه هاي سوخت متصور است. در حالي که اين تکنولوژي در فاز آزمايشي قرار دارد، اما برآوردها نشان از موفقيت راهکارهاي بهينه سازي دارد. مطالعه اخير شرکت Inmarsat، ارائه دهنده خدمات ماهواره اي و محققان دانشکده اقتصاد لندن اين نظريه را تاييد مي کند: ميزان تاثير کلي بهره برداري از سامانه هاي بهبود بهره وري عملياتي تا سال ۲۰۳۵ حدود ۱۵ ميليارد دلار خواهد بود.
    
    مسيري به سوي پايداري و ايمني
    علاوه بر موضوعات مطرح شده، برنامه ريزي پوياي پرواز مي تواند ميزان تاخير هاي پيش بيني نشده و آسيب هاي ساختاري، کاهش کيفيت ناوگان، حوادث و صدمات ناشي از تغييرات شديد آب و هوايي را کاهش دهد. با نگاهي بهتر به مشکلات بالقوه و محتمل، خلبانان مي توانند به طور موثرتري تکان هاي غير منتظره را مديريت کنند يا حداقل به مسافران و خدمه پرواز درخصوص وقوع آن هشدار هاي لازم را بدهند. انعطاف پذيري ابزار بهينه سازي در برابر متغيرهاي مختلف امکان مديريت ريسک را براي خطوط هوايي فراهم مي کند.
    در نهايت، خطوط هوايي بايد در دهه آتي هزينه هاي مصرف سوخت خود در کوتاه مدت را به دليل افزايش قيمت سوخت مديريت کند، به اين ترتيب صنعت هوانوردي قادر خواهد بود با مقررات زيست محيطي انطباق بيشتري پيدا کند. در حالي که بهينه سازي برنامه ريزي پوياي پرواز يک راهکار کامل نيست؛ اما اين صنعت را به اهداف خرد و کلان خود نزديک تر خواهد کرد.
    نكات مديريتي : فناوري؛ ابزار بهبود عملکرد در صنعت هوانوردي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نوين مرغداري
متن مطالب شماره 12، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است