|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/28: آيا كاركنان تان احساس احترام مي كنند؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4404 28/5/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


براي مديران تازه كار 
آيا كاركنان تان احساس احترام مي كنند؟
براي صدساله شدن بايد نخست متولد شد (بخش صد و بيست و پنجم)

مترجم: سيدحسين علوي لنگرودي
برگرفته از: hbr

يك مدير تازه كار پس از ورود به دنياي مديريت بايد به موضوعات و عوامل مختلفي در شكل دهي به محيط كاري كاركنانش توجه كند: از ويژگي هاي فيزيكي و ظاهري محيط كار گرفته تا تدوين استراتژي ها و روش هاي كاربردي براي پيشبرد اهداف سازماني. اما آنچه بسياري از مديران كم تجربه از آن غافل هستند و توجه كافي به آن نمي كنند موضوع احترام گذاشتن به كاركنان و ايجاد جو محترمانه در محيط سازمان است. هنگامي كه از كاركنان تان بپرسيد كه چه چيزي در محل كارشان بيش از هر چيز ديگري برايشان اهميت دارد در اغلب موارد با اين پاسخ مواجه مي شويد كه مورد احترام قرار گرفتن از سوي مقام هاي مافوق براي كاركنان از اهميت فوق العاده اي برخوردار است.

در تحقيق اخير محققان دانشگاه جورج تاون روي بيش از 20 هزار كارمند از سراسر جهان، از افراد خواسته شد تا مهم ترين رفتار مديريتي مافوق هاي شان را معرفي كنند كه در ميان پاسخ هاي ارائه شده، احترام گذاشتن مافوق به كارمند در درجه اول اهميت و اولويت قرار داشت.

اما سوال اينجاست كه چه عواملي باعث مي شوند تا يك كارمند يا كارگر در محل كارش احساس بي احترامي و هتك حرمت كند و به طور پيوسته احساس كند كه مورد بي احترامي مديران مافوقش قرار مي گيرد. يكي از دلايل اصلي وجود اين احساس در بين كاركنان از آنجا سرچشمه مي گيرد كه مقام هاي مافوق آنها توجه و اهميتي براي احترام گذاشتن به كاركنان قائل نيستند و اين موضوع اصلا براي آنها اولويت ندارد. مشكل بزرگ تر اما اين است كه بسياري از مديران به طور كلي درك كامل و درستي از فرآيند احترام آفريني و ايجاد محيط كاري محترمانه ندارند و آن را يك عامل فانتزي و حاشيه اي مي پندارند.

تحقيقات نشان داده كه كاركنان براي دو نوع احترام، ارزش و اهميت زيادي قائل هستند: اول احترام عمومي و اعطايي است كه تمام كاركنان به طور طبيعي خواستار برخورداري از آن هستند و شامل ارزش قائل شدن و ديده شدن فرد توسط مافوقش مي شود. در اين نوع احترام، تمام اعضاي يك گروه احساس مي كنند كه حضور و نقش آفريني شان در گروه ديده شده و به آنها به ديده احترام نگاه مي شود. محيط هاي كاري فاقد اين نوع احترام داراي ويژگي هايي چون وجود سوء ظن بين اعضاي گروه و همچنين دخالت هاي مديريتي در امور جزئي و تصميم گيري هاي خرد هستند. دومين نوع احترام اما با نوع اول متفاوت است و احترام اكتسابي نام دارد و احترامي است كه افراد در قبال نشان دادن عملكرد عالي و لياقت فردي انتظار دارند از جانب مافوق شان دريافت كنند. به عبارت بهتر، احترام اكتسابي در قبال خوب كار كردن افراد به آنها اعطا مي شود.

يكي از چالش هاي بزرگ در زمينه ايجاد جو محترمانه در محيط كار عبارت است از شناسايي نقطه تعادل بين اين دو نوع احترام. تجربه نشان داده كه يك محيط كاري مملو از احترام اعطايي اما فاقد احترام اكتسابي موجب مي شود گرايش كاركنان به ارائه عملكرد بهتر به منظور كسب احترام بيشتر كاهش يابد، چرا كه در چنين محيطي افراد چه خوب كار كنند و چه ضعيف، به يك اندازه احترام مي بينند. در نقطه مقابل، در محيط هاي كاري كه در آنها احترام اكتسابي بر احترام عمومي و اعطايي برتري زيادي دارد رقابت شديد و گاه ناسالم بين كاركنان براي كسب احترام در مي گيرد كه اين مساله مي تواند چالش هاي خاص خود را به دنبال داشته باشد و به مانعي جدي بر سر راه كار تيمي تبديل شود.

به طور كلي، با توجه به اينكه شغل هر فرد بخشي از هويت او و پنداري كه او از خود دارد محسوب مي شود بنابراين وجود جو محترمانه در آن شغل مي تواند اثر مثبت فراواني بر فرد داشته باشد و او را نسبت به شغلش متعهدتر سازد. در واقع يكي از دلايل اصلي خيلي ها براي پيوستن به يك سازمان اين است كه آنها تشنه احساس مفيد بودن و ارزش هستند و مايلند از نظر اجتماعي احساس ارزشمندي كنند و اين وظيفه مديران سازمان است كه اين احساس را در كاركنان شان ايجاد يا تقويت كنند.

احساس احترام يك نوع كاتاليزور رشد و مكانيزمي بازخوردي براي رشد محسوب مي شود و فقدان آن مانعي جدي بر سر راه رشد فردي و سازماني ايجاد مي كند. در اين حالت، افراد در صورت بي احترامي ديدن در محل كار به اين پندار مي رسند كه يا خودشان مشكل و محدوديت دارند و قادر به رشد و پيشرفت بيشتر نيستند يا اينكه سازمان متبوعشان دچار محدوديت در رشد و تعالي است و قابليت ارتقا ندارد. بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه وجود يك محيط كاري مملو از احترام مديران به كاركنان و احترام كاركنان به همديگر مي تواند مزاياي بسيار زيادي براي سازمان داشته باشد و احساس رضايتمندي از شغل را بين كاركنان به شدت افزايش دهد و آنها را نسبت به سازمان شان وفادارتر سازد. در چنين جو مساعدي است كه كاركنان نسبت به سازمان متعهدتر مي شوند، با همديگر همكاري بيشتري مي كنند، خلاقيت بيشتري از خود بروز مي دهند و فرامين مديران سازمان را با كمال ميل به مرحله اجرا در مي آورند. در كتاب پرفروش «گفت وگوهاي حياتي» مي خوانيم: «احترام مانند هوا است، تا زماني كه هوا وجود دارد هيچ كسي متوجه وجودش نيست و چندان مهم به نظر نمي رسد اما به محض اينكه هوا ديگر وجود نداشته باشد همه به فكر آن مي افتند و وجودش را آرزو مي كنند.»

آري، احترام در محيط كار دقيقا مثل هوايي است كه تنفس مي كنيم. تا زماني كه جو احترام متقابل بين مديران و كاركنان و همچنين بين خود كاركنان وجود داشته باشد زندگي كاري روال طبيعي و درست خود را دارد و كارها بر وفق مراد است اما به محض قطع شدن اين جريان هوا و حاكم شدن جو بي احترامي در درون يك سازمان، آنجا به محلي خفقان آور و غيرقابل حيات تبديل مي شود كه هيچ نوع زندگي و تحولي در آن نمي تواند به وجود آيد.

آيا كاركنان تان احساس احترام مي كنند؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4404 به تاريخ 28/5/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Robotics
شماره 1 (پياپي 501)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است