|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/7: تظاهر نمي كنم؛ دغدغه دارم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7087
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6863 7/6/97 > صفحه 24 (صفحه آخر) > متن
 
      


گپ 
تظاهر نمي كنم؛ دغدغه دارم
گفت و گو با اسماعيل آذري به بهانه برگزاري جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب

نويسنده: محسن بوالحسني


    
    به تازگي دور جديدي از جشنواره روستاها و عشاير دوستدار کتاب براي ترويج کتابخواني و جلب مشارکت نهادهاي مردمي و غيردولتي در گسترش کتابخواني آغاز شده است. آن طور که برگزارکنندگان اين جشنواره گفته اند هدف از برگزاري جشنواره گسترش عدالت فرهنگي در سراسر کشور است و پشتيباني از اقدامات انجام شده و طرح هاي ابتکاري در حوزه کتاب و کتاب خواني در جامعه. اسماعيل آذري طلبه دهدشتي که در فضاي مجازي طي سال هاي اخير بسيار مشهور شده و بسياري از فعاليت او از جمله کتاب رساني و قصه خواندن براي بچه ها در روستاهاي محروم به نيکي ياد مي کنند در گفت و گو با «ايران» از نقدهايي که مي توان به اين جشنواره ها داشت مي گويد و الزامات مصداقي رسيدگي فرهنگي به کودکان در روستاهاي محروم.
    شما به عنوان يکي از سرشناس ترين فعالان فرهنگي مستقر در روستا چه آسيبي را در بحث فرهنگي مناطق محروم تجربه کرده ايد؟
    آسيبي که ما در روستاها داريم عدم عدالت آموزشي است. به اين معنا که در بسياري از روستاهاي محروم بچه ها از نيازهاي اوليه خود دور هستند و به آنها دسترسي ندارند؛ اين محروميت هاي فرهنگي از کتاب شروع مي شود تا کتابخانه و... رفت و آمد من در بيش از 90 درصد روستاها نشان از آن داشت که بچه هاي اين روستاها هرگز کتاب قصه اي در دست نگرفته اند. درست است که نهادهايي مثل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کتابخانه هاي سيار دارد اما اين کتابخانه هاي سيار مخصوص همه روستاها نيست و مثلاً در کهگيلويه و بويراحمد و شهر دهدشت حدود 300 روستا وجود دارد و يک واحد سيار که تنها به 20 روستا مي تواند رسيدگي کند. پس به عقيده من مشکل اساسي ما در اين حوزه عدم دسترسي بچه ها به کتاب است که برآمده از همان عدم عدالت آموزشي است که در ابتداي پرسش مطرح کردم.
    نقش جشنواره ها از جمله جشنواره روستاهاي دوستدار کتاب را در اين زمينه چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    ببينيد درست است که چنين برنامه ها و جشنواره هايي خوب است و... اما ما بايد نگاه منتقدانه خود را هم حتماً نسبت به آنها داشته باشيم. نکته اساسي اين جاست که مديران و برنامه ريزان فرهنگي ما بايد به اهميت نقش کتاب در زندگي بچه هاي روستايي پي ببرند و برگزاري چنين جشنواره هايي صرفاً جنبه مديريتي و بيلان کاري و تبليغاتي نداشته باشد. اگر به اين باور برسيم که مثلاً قصه خواني چه نقش مهمي در مهارت هاي فکري بچه ها دارد و چقدر مي تواند ذهن آنها را روشن کند يا دايره لغاتشان را افزايش دهد حتماً مي توانيم کارهاي بنيادي تري انجام بدهيم. ما بايد به اين نکته باور داشته باشيم که قصه خواندن جهان دور دستي را که بچه ها از محيط خارج از خود دارند به آنها نزديک و نزديک تر مي کند و براي رسيدن به اين ذهن و زندگي نياز به کتاب دارند. متاسفانه مسئولان و مديران فرهنگي ما در اين جشنواره ها مي آيند و به افرادي که بسيار فعال هستند جايزه مي دهند و روي آنها کار مي کنند در حالي که بايد بروند و بچه هاي محروم و ناشناس را پيدا کنند و روي آنها کار کنند. يا مثلاً اگر بخواهند کتابخانه بسازند شرط و شروط مي گذارند که در روستا بايد ساختماني باشد با فلان مشخصات و شرايط که خب عملاً چنين نکته اي محال به نظر مي رسد. آموزش و پرورش کتابخانه سيار ندارد. ما بايد به داد بچه هاي روستاهاي محروم برسيم و اين نقش را درک کنيم که متاسفانه رويکرد مصداقي و اجرايي و عملي آن را کمتر در چنين جشنواره هايي مي بينيم.
    شما گفته ايد که هزينه ها را شخصي پرداخت مي کنيد. چطور از پسش برمي آييد؟ خيلي ها معتقدند که کارهاي شما نمايشي است و به کارهاي شما چنين نقدهايي دارند يا مثلاً معتقدند شما به لحاظ اينکه طلبه هستيد رويکردتان نسبت به قصه خواني بچه ها برآمده از يک طيف فکري خاص و صرفاً مذهبي است...
    بله خيلي ها مي گويند و برايم در توئيتر مي نويسند که شما شوآف يا به اصطلاح رياکاري مجازي مي کنيد. اول بايد بگويم که من و تمام خانواده ام درگير اين ماجرا هستيم و اصولاً با بچه هايم به روستاها مي روم و ريالي برايم اين کار منفعت مالي ندارد. از طرفي ديگر اگر به زعم بسياري کار من شوآف است که چه عيب دارد اين يک کار شوآف باشد؟ خداوند در قرآن هم مي فرمايند که اگر کارخوبي انجام مي دهيد آن را نشان بدهيد تا ديگران هم ببينند. درباره بخش آخر سوالتان هم بايد به اين نکته اشاره کنم که بستگي دارد تعريف ما از دين چيست. دين مجموعه اي از باورها، مناسک و آموزهاي اخلاقي است و من هر چيزي را که باعث زيباتر شدن انسان ها شود دين مي دانم. من به بچه ها ياد مي دهم که مهربان باشند، به کسي ظلم نکنند، به حقوق ديگران احترام بگذارند و... و گرنه چه فرقي مي کند که چه کتابي اين آموزه ها را در خود دارد. اميرالمومنين نيز فرمودند حکمت را بياموزيد حتي اگر در چين باشد. پس کتاب هايي که من به بچه ها مي دهم بايد اين آموزه ها را داشته باشد و فرقي نمي کند که کتاب خارجي باشد يا ايراني. مهم اين است که بچه ها انسانيت را بياموزند و با آن بزرگ شوند.
    
    گپ: تظاهر نمي کنم؛ دغدغه دارم / گفت و گو با اسماعيل آذري به بهانه برگزاري جشنواره روستاها و عشاير دوستدار کتاب
    


 روزنامه ايران، شماره 6863 به تاريخ 7/6/97، صفحه 24 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار
    آثار ديگري از "محسن بوالحسني"

  از دانش تا عشق، از شعر تا شعار / غناي شعر آييني عاشورايي از ديروز تا امروز در گفت و گو با عبدالجبار كاكايي
محسن بوالحسني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  رهيدگي از زندان عنوان ها و برچسب ها / مرتضي آويني در گفت و گو با اكبر نبوي در سالروز تولد راوي «روايت فتح»
محسن بوالحسني، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  جايش در افغانستان امروز سخت خالي است... / توريالي غياثي، دستيار احمدشاه مسعود، از شير دره پنجشير مي گويد
محسن بوالحسني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  صدا و سيما در حق هنرمندان اجحاف مي كند / دفاع مديرعامل خانه موسيقي از حق شكايت استادان محمدرضا شجريان و شهرام ناظري
محسن بوالحسني، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  جاي هميشه خالي تئاتر خياباني در چارسوق ايراني / چرا تئاتر خياباني تنها در ايام برگزاري جشنواره هاي تئاتري جدي گرفته مي شود؟
محسن بوالحسني، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه لوله و اتصالات
متن مطالب شماره 93، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است