|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/5/30: خون آشام هايي كه طبابت مي كنند!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5184 30/5/97 > صفحه 14 (سلامت) > متن
 
 


خون آشام هايي كه طبابت مي كنند!
اما و اگرهاي درمان بيماري ها با حشره درماني

نويسنده: فاخره بهبهاني

يکي از شاخه هاي اصلي علم طب، زيست درماني است که در آن از موجودات و حشرات زنده مانند زالو، زنبور، لارو مگس و... به عنوان يک روش درماني استفاده مي شود. با توجه به اين که در برخي کانال هاي طب سنتي براي درمان برخي بيماري ها به زالو درماني و لارو درماني توصيه مي شود، براي اصلاح برخي باورهاي نادرست که در مورد اين علم در ميان مردم وجود دارد با دکتر سيدمهدي ميرغضنفري، پزشک و متخصص فيزيولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ارتش گفت وگويي انجام داديم .
    خواص زالو درماني زياد است و امروزه زالو درماني به عنوان روش کمکي با بهبود خون رساني در افرادي که پيوند پوست انجام داده اند به تسريع ترميم کمک مي کند. همچنين با ويژگي خون رساني بهتر در کاهش التهاب و دردهاي ناشي از آرتروز موثر است اما آن را درمان نمي کند. به دليل اين که در بزاق زالو ماده اي وجود دارد که خون را رقيق و رگ ها را باز مي کند، مي تواند براي افرادي که به نوعي گرفتگي عروق يا واريکوسل دارند مفيد باشد.
    
    زالو درماني قدم اول درمان نيست
    در برخي شبکه هاي مجازي، زالو درماني را موثرترين درمان براي بيشتر بيماري ها عنوان مي کنند و با اين توصيه بيماران را به کلينيک هاي تازه تاسيس خود ارجاع مي دهند. در حالي که دکتر ميرغضنفري مي گويد ليچ تراپي يا زالودرماني يک روش کمک درماني است و تجويز اين که چه کسي نياز به زالو دارد به تشخيص متخصص حاذق طب سنتي بستگي دارد و افراد نبايد بنابر تشخيص شخصي يا تجويز افراد غيرمتخصص، خودسرانه براي زالو درماني اقدام کنند.
    زالودرماني به هيچ عنوان قدم اول درمان محسوب نمي شود و قدم اول اصلاح سبک زندگي و قدم دوم استفاده از داروهاي مربوط براي درمان بيماري است و در نهايت مي توان از زالو بنابر تجويز پزشک به عنوان يک روش کمکي استفاده کرد.
    
    چه افرادي نبايد زالو درماني شوند؟
    افرادي که به نوعي دچار مشکلات انعقادي هستند و خون آنها بند نمي آيد، هموفيلي بوده يا مشکل پلاکت دارند و به نوعي دچار کم خوني، ضعف يا افت فشارخون مي شوند نبايد زالو درماني شوند. همچنين زنان در دوران بارداري، کودکان، سالمندان و افرادي که بسيار لاغر يا چاق هستند به هيچ عنوان زالو درماني برايشان مفيد نخواهد بود.
    
    زالوهاي رودخانه اي درماني نيستند
    تعدادي افراد با صيد زالو از رودخانه و جويبارها خودسرانه و بدون رعايت موازين بهداشتي اقدام به زالودرماني مي کنند. دکتر ميرغضنفري مي گويد مردم بايد بدانند فقط برخي گونه هاي زالو، درماني هستند و زالوهايي که در رودخانه و ساير مکان ها و حتي مراکز غيرمجاز وجود دارند خاصيت درماني نداشته و نبايد از آنها استفاده کرد. زالوهايي که کرک زيادي دارند يا رنگ هايي رو به قرمز، قهوه اي و صورتي يا خيلي سياه پيدا مي کنند خاصيت درماني ندارند، ضمن اين که زالو حتما بايد يک بار استفاده و پس از آن معدوم شود چرا که استفاده مجدد از يک زالو، غيربهداشتي است.
    
    نشانه هاي زالودرماني غير اصولي
    گاهي ديده مي شود افراد غيرمتخصص و دانش آموختگان رشته هاي غيرمرتبط وارد حوزه حشره درماني شده و گاهي براي حصول درآمد بيشتر اقدام به تجويز زالو مي کنند. دکتر ميرغضنفري تاکيد مي کند زالو درماني غير اصولي منجر به عوارضي همچون خونريزي شديد شده به نحوي که کنترل و مهار آن مشکل مي شود و فرد را دچار کم خوني مي کند. همچنين احتمال بروز عفونت در محلي که زالو گذاشته شده وجود دارد و مي تواند به ضعف شديد منجر شود و حتي ممکن است تورم ايجاد شده و مدت ها در عضو مربوط باقي بماند.
    
    لارو درماني آخرين روش دفاعي
    ماگوت تراپي يا لارو درماني بخصوص در زخم هاي عفوني با باکتري هاي مقاوم به چندين نوع
    آنتي بيوتيک و وجود مشکلات جدي که جراحي را غير ممکن مي کند مي تواند مناسب ترين و آخرين روش درماني باشد.
    
    خورد و خوراک لاروها و بهبود زخم
    در روش لارو درماني، ابتدا تخم مگس را استريل مي کنند و پس از اين که نوزاد مگس يا همان لارو (ماگوت) از تخم بيرون آمد روي زخم مي گذارند تا از نسوج مرده زخم تغذيه کند. لاروها در عين بلعيدن نسوج عفوني و گنديده و مرده با
    جنب و جوش در زخم، ماساژ خفيف ايجاد کرده و سبب خون رساني بيشتر به بافت زخم و بهبود و کوچک تر شدن محل آن مي شوند. وقتي لاروها به مرحله بلوغ رسيدند بزرگ و سنگين شده و ديگر از زخم تغذيه نمي کنند و بايد آنها را تعويض کرد. لاروها مي توانند هر روز ده تا 15 گرم از سلول هاي مرده را از ميان ببرند. بيماري که از اين روش استفاده مي کند به آنتي بيوتيک و عمل جراحي نياز ندارد.
    
    لارو هر مگسي، خاصيت درماني ندارد
    مگس هايي که در لارو درماني استفاده مي شوند متعلق به خانواده و جنس خاصي هستند و مگس خانگي نيستند، بلکه در بيابان ها زندگي مي کنند. بر اين اساس هر نوزاد مگسي براي لارو درماني مناسب نيست، چون گونه هاي غير درماني آن نسوج زنده و سالم زخم را نيز مي بلعند و به آن آسيب مي رسانند.
    
    لارو درماني عارضه اي هم دارد؟
    بيشتر بيماران در طول درمان علائم خاصي ندارند و ممکن است به دليل حرکت ماگوت ها روي پوست احساس خارش و به دليل تحريک عصبي اندکي درد داشته باشند. در روز دوم و سوم بودار و آبکي شدن زخم طبيعي است و اين روند معمولا بيش از 72 ساعت طول نمي کشد.
    خون آشام هايي که طبابت مي کنند! / اما و اگرهاي درمان بيماري ها با حشره درماني
    


 روزنامه جام جم، شماره 5184 به تاريخ 30/5/97، صفحه 14 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 63 بارآثار ديگري از "فاخره بهبهاني"

  پاسخ به شايعه نمك نشناسي!
فاخره بهبهاني، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  دسرهاي پودري خاصيتي هم دارند؟
فاخره بهبهاني، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  وقتي رحم بزرگ مي شود / بزرگ شدن رحم، احتمال ناباروري و خطر سقط جنين را افزايش مي دهد
فاخره بهبهاني، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  فصل مراجعه به اطباي سنتي / چه زماني و در چه شريطي به متخصص طب سنتي مراجعه كنيم؟
فاخره بهبهاني، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  وقتي موز ساز مخالف مي زند
فاخره بهبهاني، جام جم 25/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جنگل و مرتع
متن مطالب شماره 116، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است