|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/11: همه چي «ايرانيش» خوبه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5436
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5191 11/6/97 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


همه چي «ايرانيش» خوبه
روايت متفاوت «افق» از وضع توليدكنندگان ايراني

نويسنده: نوشين مجلسي

لابد شما هم با شنيدن اين که فلان برنامه تلويزيون در مورد اقتصاد است، فضايي خشک را متصور مي شويد که در آن يک مجري و يک مسئول با واژه هاي تخصصي در مورد موضوعي بحث مي کنند و در آخر گاهي به نتيجه اي هم نمي رسند! اين کليشه غيرجذاب مدتي است در قاب جادو شکسته شده و برنامه هاي متفاوتي از اين رسانه پخش شده اند که با وجود سويه هاي اقتصادي با بحث هاي داغ و جذاب، عام و خاص را پاي گيرنده نشانده اند. برنامه هايي چون «پايش» و «حرف حساب» نمونه هاي موفقي هستند که با دعوت از صاحبان صنايع داخلي و پرسش هاي متفاوت از آنان فضاي تازه اي در گونه برنامه هايي با محوريت اقتصاد ايجاد کردند که بخشي از اين تازگي مديون مجريان جسور اين دو برنامه و رويکرد انتقادي آنان نسبت به مسئولان بود؛ مجرياني که غير از تکان دادن سر و تاييد، حق مسلم پرسشگري را هم براي خود قائل هستند. اين روزها اما برنامه متفاوت ديگري از شبکه افق در حال پخش است که دغدغه آن پرداختن به وضع توليدکنندگان داخلي و صاحبان برندهاي ايراني است. اين برنامه در قالب مستند و با بياني صميمي با مخاطب خود ارتباط برقرار مي کند، به بازار مي رود و از امروز و ديروز برخي برندهاي نام آشناي ايراني مي گويد. «ايرانيش» به تهيه کنندگي و کارگرداني روح ا... رحيمي و با اجراي شهرام شکيبا در 14 قسمت 42 دقيقه اي، جمعه ها ساعت 20 و 30 دقيقه روي آنتن شبکه افق مي رود.
    
    چرا «ايرانيش»؟
    ايرانيش از زبان شهرام شکيبا، راوي برنامه اين گونه آغاز مي شود: «پدرم توي بازار عباس آباد کارگاه ساخت. ماشين جوراب بافي داشت. من هم که بچه بودم تابستونا مي رفتم کارگاهش کمک مي کردم. با اين که کيفيت توليداي اون بازار عالي بود و قيمتش هم منصفانه، اما وقتي پاي جنساي چيني و ترک باز شد به ايران، اونم زير قيمت تموم شده، مردم ديگه جنس ايراني نخريدن...کم سراغ نداريم توي صنف ها و صنايع ديگه که به همچين مشکلي برخوردن. هميشه دوست داشتم بفهمم چرا اوضاع کاسبي بابام به هم ريخت و مثل خيلي هاي ديگه مجبور شد مغازه را جمع کنه و خونه نشين بشه. ايرانيش قرار بهم کمک کنه که شايد، شايد دليلش رو بفهمم»، اين جملات خلاصه اي است از هدفي که اين برنامه به گفته روح ا... رحيمي، تهيه کننده اش دنبال مي کند. او به جام جم مي گويد: هميشه براي من اين سوال مطرح بوده است که چرا وقتي خريد مي کنيم، مي گوييم خارجي اش بهتر است. طبيعي است که بيشتر ما محدوديت مالي داشته باشيم و حق داريم پولمان را جوري که دوست داريم خرج کنيم اما وقتي به زندگي مردم کشورهاي ديگر مثل چين، ژاپن و ترکيه نگاه مي کني مي بيني که ما کمتر از آنان درباره کالاهاي ملي مان گفته و شنيده ايم. اگر بخواهيم تمام بار اين اتفاق را روي دوش مردم بيندازيم از انصاف دور شده ايم. پس به اين نتيجه رسيديم که لازم است مردم از نزديک با برندها، کارخانه ها، خط توليد و در واقع با فرآيندي که در صنايع داخلي براي توليد يک کالاي خوب و با کيفيت طي مي شود، آشنا شوند.
    
    معيارهاي «ايرانيش»
    ايرانيش در 14 قسمت سراغ 14 توليدکننده ايراني رفته است؛ رحيمي ملاک گزينش اين موارد را کيفيت محصول آنان و رقابت با نمونه هاي خارجي معرفي مي کند و مي گويد: يکي از معيارهاي ما براي انتخاب برندهاي ايراني موفقيت آنان در صادرات به بازار کشورهاي منطقه و حتي شرق آسيا، اروپا و آمريکا بود. در اين مجموعه مستند سراغ صنايعي رفتيم که مردم مستقيما با آن در ارتباط هستند يعني به طور مستقيم به مغازه مي روند و آن را تهيه مي کنند. با راوي کار، آقاي شکيبا سراغ شرکت ها رفتيم و با مديران عامل آنها گفت وگو داشتيم و سعي کرديم همه ظ رفيت هاي اين صنايع را جلوي دوربين بياوريم تا براي مخاطب ملموس باشد.
    
    درددل هاي «ايرانيش»
    ايرانيش هم از ميزان کيفيت توليدهاي داخلي مي گويد و هم به مشکلات گريبانگير توليدکنندگان مي پردازد و پاي درددل آنها مي نشيند. رحيمي اميدوار است مسئولان برنامه را ببينند تا از اين طريق گروه سازنده «ايرانيش» به هدف نهايي خود يعني کمک به رفع برخي معضلات نزديک شوند. کارگردان و تهيه کننده برنامه بيان مي کند: در قسمتي از برنامه سعي کرديم گوش شنواي گلايه هاي توليدکنندگان باشيم.
    براي نمونه اغلب آنان از بحث نقدينگي، تسهيلات ارزان قيمت، هزينه هاي گزاف دولتي مثل ماليات، عوارض، بيمه و موردهايي از اين دست گله داشتند و مي گفتند: روند کاري يک توليدکننده در ايران شفاف است. اول بايد از سازمان استاندارد، استانداردهاي لازم را دريافت کند، همه مجوزها را بگيرد و بعد يک محصول با کيفيت را توليد کند و دست مردم بدهد.
    تازه بعد از توليد بايد ماليات، عوراض شهرداري و بيمه را هم پرداخت کند. در حالي که واردکننده همان محصول، عمدتا بي نام و نشان و بدون حساب کشي اين کار را انجام مي دهد و گاهي با کم اظهاري، ماليات کمتري را پرداخت مي کند، چون نظارت کمتري روي کار آنان نسبت به توليدکنندگان وجود دارد. محصولات وارداتي راحت واراد بازار رقابت مي شوند و نهاد و مرجعي هم وجود ندارد که با دقت، کيفيت شان را بسنجد. خيلي از محصولاتي که به اسم برندهاي خارجي وارد ايران مي شود، اصل نيست و تقلبي است. مصرف کننده هم آن را مي خرد و متاسفانه متضرر مي‍ شود.
    
    «ايرانيش» و قوانين بازرگاني سيما
    نشان دادن نام و نشان صنايع ايراني که اخيرا در «ايرانيش» و چند برنامه مشابه ديگر در حال رخ دادن است، اتفاق خجسته اي است که البته با قوانين بازرگاني سيما مغايرت دارد. تهيه کننده برنامه در اين باره مي گويد: اين مجموعه دي ماه 1395 کليد خورد. آن موقع بحث کالاي ملي اين قدر وجود نداشت و براي همين ما سعي مي کرديم قاب دوربين را طوري ببنديم که نام برندها در کادر نباشد اما قلبا دوست نداشتم اين اتفاق بيفتد و با خود مي گفتم مصاحبه شونده يک صنعتگر داخلي است که خود را از منافع زيادي دور کرده و با عشق پا در اين راه گذاشته است پس طبيعتا بايد موقعيتي برايش فراهم کنيم که برندش ديده شود. واقعا استرس داشتيم اما خوشبختانه رويکرد صحيح مديران سازمان باعث شد ما در اواسط کار اسم برندها را راحت بياوريم و لوگوها را نشان دهيم. اين يک اتفاق فوق العاده و نشان دهنده درايت بي نظير سازمان است.
    
    روايت به سبک «ايرانيش»
    شهرام شکيبا را بيشتر به عنوان مجري و طنزپرداز مي شناسيم؛ او در اين برنامه با نقشي کاملا متفاوت، راوي است. رحيمي دليل انتخاب شکيبا را اين گونه توضيح مي دهد: اقتصاد مساله اي است که همه ما در زندگي درگيرش هستيم ولي وقتي در تلويزيون در موردش صحبت مي کنيم به احتمال زياد مخاطب از تماشاي آن خسته مي شود و خيلي راحت با کنترل تلويزيون شبکه را عوض کند. ما در پي آن بوديم تا حرفمان را طوري بزنيم که بيننده جداي از شنيدن حرف، جذب فضا و ساختار اثر هم بشود و تا پايان ما را دنبال کند. يکي از چيزي هايي که مي توانست به کار ما جذابيت دهد، وجود يک راوي مولف بود که در صورت لزوم ساختار را بشکند و آگاهانه در يک فضاي صميمي بتواند حرف مورد نظر را به مخاطب انتقال دهد. شهرام شکيبا به خاطر سابقه اجراي برنامه هاي طنز، ظرفيت شکستن خشکي فضا را داشت و گزينه مناسبي براي ما بود.
    
    سرنوشت «ايرانيش»
    تصويربرداي «ايرانيش» تمام شده است و گروه اين روزها در حال تدوين برنامه است. وجود تعداد زياد توليدکننده داخلي ظرفيت خوبي براي اين برنامه ايجاد مي کند تا بتواند با ادامه دادن ساخت برنامه و تعريف فصول تازه براي آن، سراغ ساير توليدکننده ها برود و حتي از سرنوشت توليدکنندگاني بپرسد که نتوانستند در شرايط اقتصادي امروز دوام بياورند و کمتر نام و نشاني از آنان باقي مانده است. رحيمي درباره ساخت قسمت هاي تازه برنامه مي گويد: هنوز برنامه اي براي اين کار نداريم اما شايد يکي دو سال آينده سراغ اين مجموعه هاي صنعتي برويم و ببينيم چه اتفاقي براي صنايع ما افتاده است و از دو سال گذشته چه تغييراتي داشته اند؟ در واقع واکاوي کنيم تا ببينيم نسبت به دو سال گذشته، مشکلات برطرف شده يا اوضاع بحراني تر هم شده است!؟
    همه چي «ايرانيش» خوبه / روايت متفاوت «افق» از وضع توليدکنندگان ايراني
    


 روزنامه جام جم، شماره 5191 به تاريخ 11/6/97، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "نوشين مجلسي"

  «صدا»ي پاي نور مي آيد / همه چيز درباره پايگاه مذهبي ايران صدا
نوشين مجلسي، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  اجرا با چاشني نمايش / پرسش و پاسخ جام جم با حميد گودرزي، مجري برنامه 5ستاره
نوشين مجلسي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  سرسراي محبت / جام جم از برنامه تركيبي «سرسرا»ي شبكه 5 سيما گزارش مي دهد
نوشين مجلسي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  راديو از انقلاب دفاع كند / گزارش جام جم از نشست هم انديشي مديران و برنامه سازان معاونت صدا به مناسبت 40 سالگي انقلاب
نوشين مجلسي، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  مرگ را باور كنيم تا زندگي ر احت شود / گفت وگوي جام جم با رضا فياضي، بازيگر سريال خاطره انگيز «خودرو تهران - 11»
نوشين مجلسي، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري و شهرسازي آرمان شهر
شماره 26
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است