|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/6/12: آل اسحاق در گفت و گو با رسالت: بازيگران ، قوانين و مقررات در عراق روزانه تغيير مي كنند
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9461
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9302 12/6/97 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


گفت و گو 
آل اسحاق در گفت و گو با رسالت: بازيگران ، قوانين و مقررات در عراق روزانه تغيير مي كنندرئيس اتاق مشترك ايران و عراق گفت: عربستان عامل عمده تشنج در عراق است و حالا با لابي گري، هزينه اي را كه براي پرورش و تقويت داعش انجام مي داد، صرف حمايت از فعالين اقتصادي خود براي سرمايه گذاري در اين كشور كرده است. بعد از شكست داعش در عراق، حالا نوبت بازسازي فرا رسيده است اما آنچه در روند اين بازسازي خودنمايي مي كند، تكاپوي كشورهايي است كه در جنگ عليه داعش حضور نداشتند و اكنون براي سرمايه گذاري دست پيش را گرفته اند تا پس نمانند. اگرچه رابطه ايران با عراق در سطح خوبي قرار دارد اما در شرايط فعلي، تمامي كشورها تلاش دارند، منافع اقتصادي خويش را با ورود به بازار عراق تنظيم كنند و به همين علت سرمايه گذاران ايراني بايد خود را با شرايط فعلي اين بازار تطبيق داده و خواست عراقي ها مبني بر خودكفايي و مشاركت در توليد را برآورده سازند.
    در اين رابطه با يحيي آل اسحاق، رئيس اتاق مشترك ايران و عراق به گفت و گو پرداخته ايم. اين گفت و گو را در زير مي خوانيد :
    
    *همان طور كه مي دانيد جمهوري اسلامي ايران در جنگ عليه داعش در عراق حضور داشت و در دوران بازسازي هم در اين كشور حاضر خواهد بود. به اعتقاد شما چگونه مي توانيم حضور خود را براي سرمايه گذاري تثبيت كنيم؟
    بازار عراق، براي ايران و ساير كشورهاي منطقه بسيار بزرگ است و به دلايل مختلف تا 15 يا 20 سال ديگر بزرگترين بازار منطقه در حوزه سرمايه گذاري و همكاري هاي اقتصادي و تجاري خواهد بود، برهمين اساس در همه حوزه ها،
    زمينه فعاليت وجود دارد. از سوي ديگر بايد در نظر داشت، براي نوسازي و بازسازي عراق حداقل سرمايه گذاري 400 تا 500 ميليارد دلاري لازم است كه امكان تامين آن وجود دارد. همچنين سرمايه گذاري در عراق براي ما مزيتهايي دارد. به دليل همسايگي، سابقه تاريخي، فرهنگ همگن، ارتباطات و مرزهاي طولاني و شرايط متعدد ديگر و اينكه سطح نياز آنها از نظر كيفيت و استانداردهاي لازم با سطح آن چيزي كه ما در كشور داريم، هماهنگ است. البته اين را هم بدانيد كه محور سياست آينده دولت عراق بر مسئله خودكفايي استوار است. اين كشور مي خواهد در صنايع و توليداتش خودكفا بشود.
    ضمن اينكه در حال حاضر شركت سايپا و ايران خودرو در اين كشور موفق هستند، به دليل اينكه همان جا توليد مي كنند و برند خودشان را دارند، ضمن اينكه برند ما هم هست. قطعات توليد مي كنند و نيازي به تامين قطعه نيست.
    در حال حاضر بازارمان خوب است و حجم مبادلات ايران و عراق در بخش كالايي 6/5 ميليارد دلار است و در واقع 6/5 ميليارد دلار صادرات انجام شده است. در زمينه انرژي، برق و گاز هم مجموعا بين 10 تا 12 ميليارد دلار صادرات داريم كه پيش بيني ما براي روابط اقتصادي با اين كشور 20 ميليارد دلار است.بسياري از كشورهاي محافظه كار در جنگ عراق حضور نداشتند و حالا براي سرمايه گذاري وارد شده اند. بنابراين فعالين اقتصادي ما بايد بدانند كه رقيب دارند، ضمن اينكه بازار عراق؛ اتوبان نيست. جاده سنگلاخي است و الزاماتي دارد. تجربه ما نشان مي دهد، كساني در عراق موفق هستند كه در اين كشور دفتر و نماينده دارند، زيرا قوانين و مقررات، شرايط و آدمها و بازيگران روزانه، هفتگي، ماهانه و سالانه تغيير مي كنند.
    
    *گفته مي شود، يكي از طرح هاي جذاب براي ايراني ها ساخت كنتورهاي برق و استفاده از انرژي هاي خورشيدي و بادي است، ديدگاه شما چيست؟
    يكي از مشكلات اساسي عراق، مسئله نفت، گاز، انرژي و برق است. اين ها در توزيع شبكه برق مشكل دارند كه ما مي توانيم كمك كنيم و هم در تامين برق، چون نيروگاه هايشان كم است و جوابگو نيست و گاهي برق را از كشورهاي همسايه خريداري مي كنند و يكي ديگر از بازارهاي بزرگ، ايجاد نيروگاه هاست كه برخي در نجف و بغداد مشغول شده اند.
    جمهوري اسلامي بالغ بر 90 درصد يك نيروگاه اعم از قطعات و ماشين آلات و دانش را در اختيار داشته و مي تواند به راحتي ارزان تر از كشورهاي ديگر در عراق نيروگاه ايجاد كند. انتقال برق هم به صورت مستقيم در حال انجام است. در زمينه استفاده از انرژي هاي نو مثل انرژي هاي خورشيدي و بادي هم امكان سرمايه گذاري وجود دارد، هوا، آفتاب و زمين هاي مسطح از الزامات استفاده از انرژي خورشيدي و آفتابي است و از سوي ديگر ما دانش و توليد را در اختيار داشته و مي توانيم با يكديگر همكاري كنيم. بنابراين در رابطه با ايجاد نيروگاه ها به منظور توسعه و اصلاح شبكه هاي توزيع برق با الزامات و صنايع مورد نياز اعم از كنتور و سيم و غيره در زمينه نيروهاي جديد خورشيدي و بادي مي توانيم از فرصت استفاده كنيم.سرمايه گذاري در زمينه برق هم توجيه دارد. توليد برق براي ما به دليل داشتن انرژي هاي فسيلي، نفت و گاز؛ ارزانتر و اقتصادي است و اين مسئله سرمايه گذاري و درآمدي بزرگ براي كشور ما خواهد بود.
    
    * از ميان اقلام صادراتي ايران به عراق، سيمان بيشترين آمار را به خود اختصاص داده، به اعتقاد شما ظرفيت در اين زمينه وجود دارد؟
    ببينيد اينكه عراق به سيمان، 40 ميليون تن كمتر يا بيشتر نياز دارد، رقم بسيار بالايي است، اما واقعيت اين است كه اين كشور به دليل نوسازي و بازسازي و اقدامات عمراني احتياج به سيمان دارد و تاكنون هم يكي از اقلام عمده صادراتي همان طور كه اشاره كرديد، سيمان بوده اما تحت همان سياست خودكفايي كه مي خواهند دنبال كنند، واردات سيمان را ممنوع كرده است.بعضي واحدهاي ما مثل واحد سيمان ايلام كه نزديكترين سيمان به مرز عراق هست به دليل عدم اجازه ورود سيمان به عراق، ضربه مي بينند. در حال حاضر اين واحدها با 60 يا 61 درصد ظرفيت خود توليد مي كنند اما به دليل عدم صادرات به بازار عراق، متوقف شده اند، بايد در اين زمينه با عراق به تفاهم برسيم تا در ظرفيت هاي ما شريك شده و سيمان را در ايران توليد كنند و به كشور خودشان ببرند. ولي اينكه عراق احتياج به سيمان دارد، قطعي است.
    
    * مطابق آماري كه حيدرالعبادي ارائه كرده، بازسازي ويرانه هاي جنگ به 400 ميليارد دلار سرمايه نياز دارد، چگونه مي توانيم از اين فرصت استفاده كنيم؟
    عراقي ها مي خواهند هم تكنولوژي و محصول و هم ارز و دلار بياوريم و به صورت فاينانس و بلندمدت سرمايه گذاري كنيم. در واقع دنبال تكنولوژي و سرمايه خارجي هستند، ما هم در رابطه با تكنولوژي، ماشين آلات و توان نيروي انساني هيچ مشكلي نداريم و در اين زمينه بايد مشاركت داشته باشيم اما در زمينه تامين مالي اينكه بخواهيم 50 ميليارد دلار براي سرمايه گذاري تعهد كنيم، سخت است. ما در حدود سه ميليارد دلار مي توانيم تامين مالي انجام دهيم كه اين قرارداد در حال تنظيم است بنابراين راه حل جبران كسري سرمايه و استفاده از توانايي و آورده هاي خودمان، استفاده از نوعي كنسرسيوم براي فعالين اقتصادي است.
    
    *بسياري از بخش ها در عراق تخريب شده اند و صدور مصالح ساختماني اهميت زيادي دارد. ارزيابي شما چيست؟
    بله ظرفيت خوبي است و امكان توسعه آن وجود دارد. اگر كساني مي خواهند، بلندمدت فكر كنند يا بايد به عنوان مثال در ساخت كاشي و مصالح ساختماني اعم از لوازم بهداشتي و غيره مشاركت داشته باشند يا در عراق نمايشگاه فروش يا دفتر نمايندگي داشته باشند و نماينده مطمئن بگيرند.
    
    *به نظر مي رسد براي سرمايه گذاري در عراق با مسائل متعددي روبه رو خواهيم بود، چه اقداماتي براي تسهيل سرمايه گذاري بايد انجام داد؟
    توجه به بازار اين كشور براي دولت و مسئولين دولتي و حكومتي، توليدكنندگان، تجار و سرمايه گذاري هاي ما، داراي اهميت بوده و فرصتي تاريخي است.در اين مسير بايد هر كدام از بخش هاي ياد شده، به وظايف خود عمل كنند. اين را هم بايد در نظر داشت كه يكسري وظايف مربوط به دولت و مجموعه حاكميت ماست، باتوجه به استراتژي هاي بيان شده دولت و حاكميت قرارشان بر توسعه هست و اين توسعه احتياج به هزينه دارد، اگر دولت بخواهد توسعه روابط با عراق را بدون هزينه انجام دهد، شدني نيست. به ويژه اينكه توسعه اقتصادي ما با توسعه امنيتي هماهنگ است، يعني اگر موفقيت هايي در حوزه امنيتي و سياسي در رابطه با ايران و عراق به وجود آمده، به نفع هر دو كشور است و اگر بخواهيم پايدار شود، پايداري فردي آن منوط به توسعه اقتصادي است. طبعا در اين زمينه رقبا و دشمناني داريم، يعني رقباي ما كه رقباي اقتصادي هستند و دشمنان ما آنهايي هستند كه از داعش حمايت كرده اند و حالا آن هزينه اي را كه بابت ناامني در عراق انجام مي دادند، در حوزه اقتصادي انجام مي دهند.همان طور كه مي دانيد عربستان عامل عمده تشنج در عراق بوده و هست و پولي را كه به داعش مي داده، حالا سوبسيد مي دهد و از فعالين و تاجرين اقتصادي خودش حمايت مي كند. اين كشور در حال حاضر هزينه و لابي گري مي كند.
    گفت و گو: آل اسحاق در گفت و گو با رسالت: بازيگران ، قوانين و مقررات در عراق روزانه تغيير مي كنند
    


 روزنامه رسالت، شماره 9302 به تاريخ 12/6/97، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت فرهنگ سازماني
متن مطالب شماره 50، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است