|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/6/4: جناب رئيس جمهور، روساي قواي مقننه و قضائيه، چرا اين طور شد؟ (2)
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3446
دو شنبه 20 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3228 4/6/97 > صفحه 8 (اقتصاد) > متن
 
      


جناب رئيس جمهور، روساي قواي مقننه و قضائيه، چرا اين طور شد؟ (2)


نويسنده: مراد راهداري *

1. مديران اجرائي عالي رتبه و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، به فرمايش مقام معظم رهبري، چرا مانند دروازه بان تيم ملي فوتبال خوب و جانانه عمل نمي کنند؟ چون از سطح ملي احصا نشده اند و از رقابت اجتماعي بيرون کشيده نشده اند، فَاستَبِقُوا الخَيراتِ (مائده/48 و بقره/ 148). اعضاي تيم فوتبال از درون مسابقات محلي، شهري، استاني، ليگ دسته سه، دو و يک رشد کرده اند و بيرون کشيده شده اند، از ميان فاميل و دوستان محدود انتخاب نشده اند، به جاي رقابتي سازي مديريت ها که مبتني بر کارآمدي است، رفاقتي ساخته ايم و با ارتباطات و شرط و شروط تامين منافع با هم، کار و رشد مي کنيم. سازوکار انتخاب و رشد مديران بايد بر پايه سلامت در کار، موفقيت ها و کارآمدي ها باشد.
    2. در انتخابات مجلس، پس از احراز شرايط قانوني ازسوي وزارت کشور که نامزدها منطبق بر قانون ثبت نام شده باشند، تاييد نهادهاي چهارگانه (اطلاعات، انتظامي، دادسرا و ثبت احوال) به منظور احراز صلاحيت کفايت مي کند. علاوه بر آن، نظارت بر حسن اجراي انتخابات از سوي کارگزارن شوراي محترم نگهبان و وزارت اطلاعات نيز ضرورتي اجتناب ناپذير است که استفاده از ابزارهاي نامشروع و ناصواب انتخاباتي را مهار مي کند. در همه جوامع توسعه يافته، اين نظارت ها امري پذيرفته اند، اما نظارت استصوابي که بعد از ارتحال حضرت امام (ره) انجام و سپس قانون شد، به مصلحت جامعه نيست. شهيد عالي مقام استاد مطهري در دو کتاب «جمهوري اسلامي» و «حکومت اسلامي» به موضوعي پرداخته است؛ مي فرمايند که مردم بايد در انتخاب آزاد باشند. صد بار نيز که اشتباه کنند، ياد مي گيرند، اگر گروه دلسوزي حتي بحق دخالت کند و طبق نظر خود چيدمان کند و سبدي را در اختيار مردم بگذارد تا از ميان آنها که خود مي پسند دست به انتخاب بزند، اين رويکرد سبب رشدنکردن جامعه مي شود، مردم بايد تمرين کنند تا ياد بگيرند خوب انتخاب کنند. انتخابات شهرستاني-استاني مي تواند کيفيت کار مجلس را به طور محسوسي بالا ببرد.
    3. وزارت اطلاعات علاوه بر رصد مخاطرات و تهديدها، تمهيدها را نيز بررسي و گزارش کند؛ به تهيه بانک اطلاعاتي منابع انساني کشور کمک کند. شخصيت هاي داراي صلاحيت علمي و معنوي شناسايي و پيشنهاد شوند. دستگاه هاي اجرائي خود را متعهد به استفاده از نظر کارشناسي و تشخيص مستند اين دستگاه بدانند، نه اينکه اين دستگاه نظارتي از سوابق منفي فردي گزارش کند ولي رشد مضاعف کند؛ مثلا کسي که به شهرداري مي رسد و طبق نظر وزارت اطلاعات، به دليل فساد اقتصادي در دوره استانداري، اعتبارنامه اش از سوي وزارت کشور امضا نمي شود، چگونه تاييد صلاحيت مي شود و به مقام دومين شخصيت سياسي کشور مي رسد؟! و دور دوم پول نفت را به نام سود سهام عدالت ميان مردم توزيع مي کند، درحالي که در سال اول واگذاري سهام و بدون برگزاري مجامع سالانه و شناسايي سود، آن هم در روزهاي تبليغات انتخابات که ممنوع بود، اين تخلف (خريد راي) انجام مي گيرد! (طبق دستورالعمل صادرشده از مقام معظم رهبري، قرار بود تا پنج سال سود به مشمولان سهام عدالت تعلق نگيرد و بهاي سهم به دولت به عنوان سهام دار اصلي برسد). رشد فساد و مديريت نامطلوب سرمايه ها، صرف نظر از اينکه نشان از شکست در مديرپروري است، گوياي ناکارآمدي مديريت حراستي هم هست. مقام ناظر بر عملکردها، بايد جدا از مديريت ها باشند. چرا اجراي طرح ها و توليد در بخش عمومي با هزينه هايي به مراتب بيشتر از بخش خصوصي انجام مي شود؟
    4. کشور ما با اين حجم منابع مختلف و موقعيت جغرافيايي بسيار مناسب، نبايد معضل اقتصادي داشته باشد؛ معضل ما ناشي از مديريت ناصواب است، نمي دانيم چگونه از اين منابع به درستي استفاده کنيم، دولت کارآفرين نيست؛ بنابراين علاوه بر اينکه بايد نظام انتخاب و انتصاب مديريتي را مبتني بر رصد شايسته ها کنيم، تصميمات و سياست ها نيز بايد سند و پشتوانه مطالعاتي داشته باشند و کانون توجه سياست ها معطوف به ايجاد شرايط فضاي کسب وکار مفيد باشند؛ اشتغال زايي، کمک به توليد در طرف عرضه اقتصاد از يک سو و توجه به اقشار آسيب پذير جامعه در طرف تقاضا باشد. همواره اثر سياست ها بر توليد و فقر تحليل شود و آثار منفي مهار شود.
    از تحليل حساسيت سازوکار جامعه به سياست ها نبايد غفلت شود. نمي توان با توزيع برنج، گوشت و روغن و... فقرزدايي کرد. بايد جلوي سياست هاي فقرزا را گرفت. مثل افزايش حجم پول بي رويه و توليد تورم بالا. سياست هاي بي مطالعه و بدون پشتوانه علمي کمر اقتصاد کشور را شکسته است. حذف يارانه ها و توزيع پول، طرح هايي نظير انتقال آب خزر به کوير، توسعه صنايع پتروشيمي، مکان يابي صنايع فولاد، ايجاد مناطق آزاد، ادغام دستگاه هاي اجرائي يا تفکيک آنها و... همه بايد تقليدي نباشند و سند مطالعاتي داشته باشند! با سرمايه فکري منتخب ملي در قالب برنامه راهبردي مطالعه شود تا طبق آيات قرآن بهترين مشورت اخذ شده باشد و سبب پشيماني بعدي نشود.
    5. طبق آيه 18 سوره زمر، همواره اجازه نقد و بررسي انديشه ها و عملکردها به فرهيختگان داده شود و مطبوعات آزاد باشند و بتوانند به شفاف سازي کمک کنند. بهترين ناظر بر حسن اجراي برنامه ها در واقع خبرگان ملت هستند که از طريق مطبوعات مي توانند تصميم ساز باشند. تصميم گيران خود را از اين تصميم سازان محروم نکنند و نقدپذير باشند. آيات متعدد قرآن در باره امر به معروف در جامعه بدون اين خصوصيات جاري نمي شود.
    6. نهادهاي آموزشي و پرورشي، اعم از متوسطه و عالي، علم پرور باشند. به توليد مدرک نپردازند، محقق بسازند و عاشق علم باشند تا محصولات آنها ظرفيت علمي منابع انساني کارآمد را در جامعه بالا ببرد. دانشگاه اجازه نداشته باشد دانش آموخته کم سواد تحويل جامعه دهد. همه بايد مانند علوم پزشکي پس از گذراندن دروس تعريف شده، آزمون بررسي صلاحيت داشته باشند. اشتغال شايسته سالار، سبب مي شود که فرزندان ما با انگيزه بيشتر درس بخوانند و مطالعه کنند؛ چون اشتغال آنها مبتني بر توانايي بيشتر خواهد بود، نه مبتني بر روابط. براي توليد منابع انساني بهتر، بايد به قشر معلم و استاد، توجه خاص شود. آنها ماخذ رشد و توسعه ما هستند، هَيئْ لَنَا مِنْ اَمْرِنَا رَشَدا، (کهف/10). راهبرد کشور اگر رشد کيفي منابع انساني باشد، بايد سرمايه گذاري بيشتري روي قشر معلم و استاد کند. اين قشر نبايد از فشار درآمدي، چندشغله باشند! روش هاي تعليم وتربيت صواب بايد در اين نهادها به درستي جاري باشد؛ مثلا قوه استنباط و تحليل آزمون شود، نه حافظه ها و...؛ اگر مديران حقيقتا فرهيخته و متعهد باشند، نه فقط شاهد ارائه خدمات حسنه و موثر از آنها خواهيم بود؛ بلکه فريب جوسازي هاي مدعيان صوري علم و معرفت را نمي خورند، سره را از ناسره تشخيص مي دهند و يارگيري صحيحي خواهند داشت. رفيق بازي نمي کنند و از ظرفيت ملي بهره برداري مي کنند.
    7. کار پرورشي و تربيتي بايد سرلوحه همه سازمان ها و نهادهاي تربيتي باشد؛ از سيما که مي تواند در قالب برنامه هاي سازنده سبک زندگي خوبي را انعکاس دهد تا مدارس و منابر و...، همه بايد در انسان سازي از ارزش هاي قرآني و حسن و قبح هاي عقلي غفلت نکنند. آنچه امروز از دروغ، اختلاس و رانت خواري، اعتياد و... در ميان خود داريم، ناشي از کم کاري در اين امر است. هيچ چيزي موثرتر از اين نيست که مسئولان دستگاه هاي اجرائي خود عامل به ارزش هاي گفتماني باشند، لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ، (صف/2).
     8. حذف منابع انساني سالم و کارآمد براساس اختلاف فکري بر ما حرام شود. کساني بر سر سفره انقلاب نشستند که نه در زندانِ مبارزه و نه در جبهه ها درد کشيده بودند! متاسفانه بعضي مانند شهيد بهشتي ها و رجايي ها را از ما گرفتند. ما خود نبايد، به دست خويش، مديريت جامعه را از سرمايه ها محروم کنيم! سعه صدر بايد داشت و کار براي کليت جامعه هدف باشد. همه حوزه هاي کاري که جنبه ايدئولوژيک ندارد تا سبب بي استفاده شدن افراد متخصص و متعهد با رويکرد فکري متفاوت، اما دلسوز و خدمتگزار شود. انحصار گرايي سبب مي شود تا شيفتگان قدرت، در هر سطحي تلاش کنند تا وانمود کنند با جريان قدرت هماهنگ هستند و در بدنه قدرت نفوذ کنند، با چنين رفتاري جريان غالب عملا شکست خواهند خورد، قرآن ما را از منافقان به همين دليل برحذر داشته است.
    9. نبايد سازوکار اقتصاد را به طور کامل در اختيار بازار گذاشت. نظام بازار سودجو است، نوسان دارد و گاه از دست نامرئي خارج مي شود و بحران مي سازد. سطح کلان اقتصاد را بازار نمي تواند به طور کامل اداره کند؛ چون بازار به سطح خرد تعلق دارد، نه کلان. خطاي ترکيب، نبود شرايط نظري بازار در عمل و اسباب اختلال در نظام بازار، گوياي همين مطلب است؛ بنابراين در کنار بازار، دولت بايد برنامه راهبردي داشته باشد. اين برنامه بايد مبتني بر مطالعات علمي کارشناسان باشد و در اين ميان ضمن به کارگيري دستگاه فکري خاص، در جمع بندي توان فکري استعداد جامعه مد نظر باشد، نه گروهي خاص. دست کم قبل از تصويب و اجرا، برنامه به نقد جامعه علمي روانه شده باشد تا پس از جرح، تعديل، اصلاح و پالايش به اجرا گذاشته شود.
    10. معاونت منابع انساني رياست جمهوري، چرا نبايد براي تصدي مسوليت هاي مهم جدول شايستگي داشته باشد و بر حسن اجراي آن نظارت کند؟ براي مثال اعضاي مهم سفارتخانه ها بر چه اساسي تعيين و گمارده مي شوند؟ درحالي که حتي گاه نه تخصص و نه آشنايي به زبان خارجي دارند؟! فرضا چرا رايزن هاي اقتصادي نقش خود را نتوانسته اند در سفارتخانه ها بازي کنند؟ کجا و چه وقت در انتخاب بهينه و روش انتقال صحيح صنايع و تامين مناسب منابع مالي کمک شده و آدرس درست به سرمايه گذاران ايراني داده اند؟ چه وقت در انتقال علوم و تجربه کشورهاي صنعتي و رفتارهاي بخردانه آنها کمک کرده اند؟ فرضا چه اندازه آنها در بانکداري، بيمه، بورس و نظاير اينها ايفاي نقش کرده اند؟ چرا وظيفه نظارت و ارزيابي زمين مانده است؟ پس معضل اصلي و بزرگ ما ظاهرا افتادن در دام توسعه نيافتگي است! هنوز انقلاب فرهنگي ما جواب نداده است!
    11. چرا طرح هاي صنايع هسته اي خود را به مناقصه جهاني نمي گذاريم؟ در اين صورت همه کشورهاي صاحب دانش فني که مي توانند در ساخت چرخه اين صنعت ما را در حوزه علمي و صنعتي کمک کنند، مشارکت خواهند کرد. دو حسن دارد، يکي اينکه آمريکا و هم پيمان او نمي توانند ادعاي خلاف واقع را داشته باشند، دوم اينکه روسيه و مانند آن که از مشارکت نکردن ديگر کشورها تا امروز سوءاستفاده مي کردند و با دانش فني متروکه و به بهاي زياد و در مدت زمان طولاني، کار مي کردند، نمي توانند چنين رفتاري داشته باشند.
    12. قراردادهاي ننگين دوره قاجار که سرزمين هاي زيادي با آنها از کشور جدا شد، 99 ساله بوده اند و حدود 25 سال از آن مي گذرد. چرا از طريق ادعاي حقوقي در سازمان ملل در صدد بازپس گيري آنها نيستيم؟! تا دست کم کشورهاي مشترک المنافع شويم. توجه به سرزمين هاي ديگر داريم؛ اما خود را فراموش کرده ايم! (بقره/44). به منظور خروج از بحران خارجي و احقاق حق جوامع مظلوم و برخورد با حاکميت هاي ظالم و سلطه گر، وزارت خارجه پيشنهاد دهد، سازمان ملل ارتش مشترک ايجاد کند و در جهان، هر کشوري به ديگري تجاوز کند؛ پس تصويب سازمان ملل، بدون اعمال حق وتو، با ارتش مشترک ملل متحد روبه رو شود. نه فقط تهديدهاي اسرائيل و آمريکا مهار مي شود؛ بلکه به عنوان مثال اوضاع سوريه و يمن از اين طريق سامان خواهد گرفت.
    13. به فرمايش حضرت امام قدس سره حفظ نظام از اهم واجبات است، پيامبر خدا اعمال حج واجب را در شرايط احرام رها کرد، آن هم با قراردادي بي نام خدا و بي توجه به رسالت رسول الله و با مفاد عجيبي مانند پس دادن پناهندگان به طور يک طرفه، تندروها اعتراض کردند؛ اما او پذيرفت. امام حسين عليه السلام نيز همه تلاش خود را کرد تا نبرد و کشتار در کربلا روي ندهد؛ اما نشد. ما چه اندازه حفظ و تکامل نظام را هدف قرار داده ايم؟ ارزش هاي انقلاب اسلامي بايد با توجه به حيات اصل موضوع پيگيري شود تا از اجراي برنامه هاي ارزشي نقض غرض نشود.
    
    * عضو هيئت علمي دانشگاه پيام نورجناب رئيس جمهور، روساي قواي مقننه و قضائيه، چرا اين طور شد؟ (2)
    


 روزنامه شرق، شماره 3228 به تاريخ 4/6/97، صفحه 8 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "مراد راهداري "

  جناب رئيس جمهور، روساي قواي مققنه و قضائيه، چرا اين طور شد؟
مراد راهداري *، شرق 3/6/97
مشاهده متن    
  پاسخ يك اقتصاددان به سوال آقاي قرائتي
مراد راهداري *، شرق 30/4/97
مشاهده متن    
  قطب بزرگي از اقتصاد ايران ارز به بانك مركزي نمي دهد
مراد راهداري *، شرق 26/2/97
مشاهده متن    
  جناب وزير، معضل بورس فقط كنتورسازي و بسته بودن چند نماد نيست!
مراد راهداري *، شرق 19/9/96
مشاهده متن    
  نقدي بر نقد: آقاي وزير، آيا بازار سرمايه اسلامي است؟
مراد راهداري *، شرق 30/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گياه و زيست بوم
متن مطالب شماره 58، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است