|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: چاره انديشي براي معضلات گردشگري ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


چاره انديشي براي معضلات گردشگري ايران
مجلسي ها و خصوصي ها چالش هاي توريسم كشور را بررسي كردند    دنياي اقتصاد : در شرايطي که تمام بخش هاي اقتصادي کشور با چالش هاي عمده مواجه هستند، صنعت گردشگري نيز به عنوان صنعتي نوپا از اين قاعده مستثني نيست و متحمل ضربه هاي مختلفي شده است؛ تاجايي که احتمالا به زودي بخش قابل توجهي از نيروهاي کار و متخصص اين حوزه تنها در استان تهران تعديل و به جامعه بيکار کشور اضافه خواهند شد. اين اتفاق مي تواند چالش هاي ديگري را براي اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. در همين حال فعالان گردشگري پيش بيني مي کنند بيش از ۵۰ درصد آمار گردشگري ورودي در سال جاري و فصل پاييزي که پيش رو است، کاسته خواهد شد. درحالي که گردشگري ورودي در شرايطي که در تحريم به سر مي بريم مي تواند کمک حال وضعيت اقتصادي کشور باشد؛ اما در حقيقت امر، شرايط کشور به گونه اي است که گويا همين تعداد گردشگر ورودي را نيز نمي توان حفظ کرد و روز به روز از تعداد آنها کمتر مي شود.
    علاوه بر آنچه گفته شد، موضوعاتي مانند حسِ عدم امنيت، گراني بليت هواپيما و هزينه هاي حمل و نقل، ارائه آمارهاي غلط، نبود فرهنگ سازي سفر، وجود اقامتگاه هاي دولتي، ماليات ارزش افزوده، هزينه نشدن درآمد به دست آمده از عوارض خروج در بخش گردشگري، نبود برنامه ريزي درست در زمينه تبليغات و بازاريابي جهاني و... از جمله چالش هايي بود که در نشستي با حضور جمعي از فعالان گردشگري و نمايندگان فراکسيون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مطرح شد و نمايندگان مجلس نيز وعده دادند به چالش ها و دغدغه ها رسيدگي خواهد شد. البته دغدغه هايي که ممکن است عملا تا مدت ها برطرف نشود؛ اما دست کم مي تواند تا حدودي اوضاع نابسامان را به سمت تعديل شدن سوق دهد. از سوي ديگر، نمايندگان مجلس تاکيد کردند اگر فعالان گردشگري خواستار تغيير هستند بايد در مصاديق مشخصي که در قانون بيان شده آنها را استخراج کنند تا مجلس براي تغيير، تصويب و نظارت بهتر وارد عمل شود. در نتيجه با اين شرايط است که مي توان اميدوار بود خواسته هاي فعالان صنعت گردشگري به سرانجام برسند.
    
    خطر بيکاري
    طرح تشکيل وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي پس از تصويب در مجلس با دو ايراد از سوي شوراي نگهبان وارد شد. حالا چنانچه ايرادات شوراي نگهبان مرتفع و اين طرح به تصويب نهايي برسد، دولت سه ماه فرصت دارد وزير جديد را معرفي کند. با توجه به همين موضوع يکي از مهم ترين دغدغه هاي فعالان حوزه گردشگري به نمايندگان مجلس در همين زمينه بود. رضا اباذري، رئيس انجمن صنفي دفاتر سفر هوايي، زيارتي و گردشگري استان تهران با تاکيد بر اين موضوع گفت: «تلاش بخش خصوصي براي تبديل سازمان به وزارتخانه همچنان ادامه دارد تا سازمان به يک وزارتخانه پاسخگو تبديل شود. به همين دليل بايد ساختار و ترکيب وزارتخانه مزبور مشخص شود تا نشان دهد چگونه يک وزارتخانه ساختارمند است. چون به هر حال اين ساختار مي تواند سرنوشت ۲۰ سال آينده اصناف صنعت گردشگري را تعيين کند.»
    حل معضل بيکاري در بخش گردشگري آن هم بيکاري قشر عظيمي از نيروهاي متخصص و جوان خواسته ديگري بود که در اين نشست از سوي فعالان گردشگري مطرح شد. اباذري با هشدار افزايش بيکاران و ايجاد مشکلات جديد روي مشکلات گذشته، تصريح کرد: «تنها در تهران بيش از ۲۰ هزار نفر از افراد متخصص در اين حوزه فعاليت مي کنند. در صورت تعديل، گروه قابل توجهي از آنها بيکار خواهند شد که خود اتفاقي بحراني است؛ در حالي که مسوولان مي توانند با برنامه ريزي درست در بسته حمايتي براي کسب و کار اين قشر چاره انديشي کنند.»
    
    کاهش ۴۲درصدي ورودي ها
    اعلام آمارهايي که به نظر پايه اساسي نداشته و براساس مطالعات کارشناسي صورت نگرفته نيز از جمله انتقادهايي است که به طور مکرر تکرار شد. رئيس انجمن صنفي دفاتر سفر هوايي، زيارتي و گردشگري تهران نيز با اشاره به آمار افزايش ۳۸ درصدي گردشگر ورودي آن را درست ندانست و بيشتر اين آمار را مربوط به پيله وران مرزي عراق و ارمنستان دانست که يا ايران را محلي براي خريد اجناس مي دانند يا محلي که براي رسيدن به مقصدشان بايد از آن عبور کنند و چنين رفت و آمدي نشان دهنده آمار رو به افزايش گردشگر ورودي نيست. در اين خصوص ابراهيم پورفرج، رئيس جامعه تورگردانان نيز از افت ۴۲ درصدي ورود گردشگر از کشورهاي خارجي خبر داد و پيش بيني کرد که امکان دارد کنسلي ها رو به افزايش باشد و به ۵۰ درصد هم برسد. اما آنچه بيش از اين نگران کننده است حرکت به سمت افت بيش از ۶۰ درصدي است که بايد در اين وضعيت شرايط را بحراني اعلام کرد.
    
    راه هاي کاهش هزينه هاي کارفرماها
    معافيت و بخشودگي ماليات بر عملکرد و ارزش افزوده و همچنين بخشش حق کارفرما در زمينه بيمه تامين اجتماعي خواسته هايي بود که در چند هفته اخير از سوي فعالان حوزه گردشگري بارها و بارها مطرح شده است؛ ماليات ها و مبالغ کلاني که با توجه به شرايط اقتصادي حال حاضر فعالان اين حوزه توانايي پرداخت آن را ندارند. اين درحالي است که دولت نيز توان تخصيص يارانه در اين زمينه ها را به بخش خصوصي ندارد. با اين همه، اباذري به نمايندگان مجلس پيشنهاد کرد که موضوع معافيت ۲۳ درصدي حق کارفرما به مدت ۳ تا ۵ سال در مجلس مطرح شود تا تشويقي باشد براي کاهش تعديل نيروهاي متخصص. علي اکبر غمخوار، عضو جامعه تورگردانان ايران نيز درباره معافيت از ماليات تصريح کرد: «ماليات، صنف گردشگري را به سمت ويراني کشانده و به سختي مي توان گردشگر را وارد کشور کرد. در نهايت نيز براي فعاليت هاي ما که به نوعي صادرات محسوب مي شود، ماليات هاي سنگين طلب مي کنند. درحالي که گفته مي شود گردشگر ورودي از ماليات معاف است، در عمل به شکل ديگري است و مجلس بايد در اين زمينه به صورت جدي تر وارد عمل شود.»
    
    گره تبليغاتي
    از يک طرف تبليغ نکردن جاذبه هاي ايران و از سوي ديگر تبليغات منفي عليه ايران موجب شده تا گردشگران ورودي احساس عدم امنيت کنند. يکي از راه هايي که از طريق آن تصور غلط ناامني ايران برطرف مي شود، برگزاري نمايشگاه هاي بين المللي است که به گفته پورفرج هزينه هاي سرسام آور آن در سال جاري باعث شد تا از طرف بخش خصوصي برگزاري چنين نمايشگاه هاي اثرگذاري با چالش روبه رو شود: «برگزاري نمايشگاه بين المللي در شرايط فعلي غيرممکن است. در حال حاضر برنامه ريزي براي ۱۱ نمايشگاه داريم. هر سال با ۵/ ۲ ميليارد هزينه اين نمايشگاه ها برگزار مي شد. الان به ۶ ميليارد هزينه نياز است. بخش خصوصي چطور مي تواند اين هزينه را براي برگزاري تنها يک نمايشگاه تامين کند؟»
    يکي ديگر از راهکارهاي نشان دادن تصوير امن از کشور، تبليغات مثبت است؛ اتفاقي که نياز به سرمايه گذاري دارد؛ اما از سوي هيچ ارگان و سازماني اين اتفاق رخ نمي دهد. درصورتي که فعالان گردشگري انتقاد مي کنند، چرا از درآمد حاصل از عوارض خروج که آن را بالا هم برده اند در اين زمينه هزينه نمي شود؟ غمخوار نيز با اشاره به اين موضوع از نمايندگان مجلس خواست تا چنين موضوعي را براي تبليغات گسترده تر در زمينه گردشگري ورودي در مجلس مطرح کنند و گفت: «ايران امنيت دارد؛ اما دنيا نسبت به ايران احساس امنيت ندارد. حتي يک سايت معتبر که بتواند به يک فرد خارجي که قصد دارد به ايران سفر کند نيز وجود ندارد تا کشور را به عنوان يک کشور ديدني و امن معرفي کند. چنين معرفي بين المللي وظيفه سازمان ميراث فرهنگي است؛ اما از آن شانه خالي مي کند.»
    رضا رحيميان‎پور، عضو انجمن صنفي راهنمايان گردشگري تهران در اين زمينه معتقد است مي شود از طريق راهنمايان تور نيز تبليغات مثبتي را درباره ايران داشت؛ به شرط آنکه اين افراد متخصص دغدغه بيکاري داشته باشند. وي گفت: «لازم است تا مسائل زيربنايي به صورت ريشه اي حل شوند. در حال حاضر راهنمايان تخصصي و تورليدرها نگران بيکاري اند. بايد شرايط به گونه اي فراهم شود تا آنها بدون دغدغه به روند فعاليتي خود ادامه دهند.» ساماندهي سفر به لحاظ مکاني و زماني يکي از موضوعات مهمي است که از طريق آن به توزيع سفر در طول سال و تمام مکان هاي کشور دست خواهيم يافت؛ اتفاقي که محمدعلي اشرف واقفي، نايب رئيس هيات مديره جامعه تورگردانان ايران بر آن تاکيد دارد: «مساله توزيع سفر بايد ساماندهي شود. لازم است توزيع سفر هم به صورت مکاني و هم زماني اتفاق افتد. اگر اين اتفاق رخ دهد و مراکز اقامتي دولتي نيز يا تغيير کاربري دهند يا واگذار شوند کمک بزرگي خواهند کرد تا در زمينه گردشگري تمام کشور در طول سال منتفع شوند.»
    
    وعده مجلسي ها
    در همين حال، جبار کوچکي نژاد، رئيس فراکسيون ميراث فرهنگي مجلس با تاييد تمام مشکلات موجود و قول مساعد براي رسيدگي به تمام آنها گفت: «راي مثبت به وزارتخانه شدن سازمان نگاه مثبت مجلس را به اين سازمان نشان مي دهد. در زمينه حل دو ايرادي که شوراي نگهبان در زمينه وزارتخانه شدن سازمان گرفته شده است نيز در تلاشيم تا آنها را مرتفع کنيم.» او در زمينه ارتباط ضعيف سازمان با بخش خصوصي از جمله جامعه تورگردانان اين نويد را داد که به زودي جلسه اي را ميزباني کند که سازمان ها و اعضاي جامعه تورگردانان در آن حضور داشته باشند. کوچکي نژاد در ادامه نيز گفت به تمام مشکلات از جمله ماليات ارزش افزوده رسيدگي خواهند کرد. حمايت ميرزاده، عضو فراکسيون گردشگري و نماينده مجلس نيز در پايان اين نشست از اعضاي حاضر در جلسه درخواست کرد تا يک فرد را به عنوان نماينده خود انتخاب کنند تا مشکلات را به صورت موردي بيان کنند.
    
    چاره انديشي براي معضلات گردشگري ايران / مجلسي ها و خصوصي ها چالش هاي توريسم کشور را بررسي کردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اجتماعي گردشگري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است