|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: همه ادعاي اكثريت كردند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


همه ادعاي اكثريت كردند
آغاز به كار پارلمان جديد عراق    
    دنياي اقتصاد : پس از خاتمه نزاع بر سر نتايج انتخابات، اولين روز کاري پارلمان جديد با رويارويي فراکسيون ها همراه شد. ائتلاف هاي انتخاباتي داعيه اکثريت بودن دارند و به دليل شدت اختلاف نظر قرار شد تکليف فراکسيون اکثريت را دادگاه فدرال مشخص کند.
    گروه هاي رقيب سياسي عراق روز يکشنبه اعلام کردند پس از چند ماه شکنندگي سياسي پس از انتخابات ماه مه، ائتلافي را براي ايجاد دولت توسط پارلمان جديد به دست آورده اند. به گزارش رويترز، گروه مقتدي صدر و حيدر العبادي، نخست وزير سابق عراق اعلام کردند ائتلافي را ايجاد کرده اند که قادر است اکثريت پارلمان را به دست گيرد. گروه هاي رقيب به رهبري هادي العامري و نوري المالکي، نخست وزير عراق نيز پيش تر گفته بودند که با ائتلاف اين دو، اکثريت پارلمان به دست آنها خواهد افتاد و در اين زمينه تنها به ائتلاف با چند نماينده ديگر در پارلمان نياز دارند. عامري و مالکي دو چهره برجسته اي هستند که متحد ايران به حساب مي آيند. اين درحالي است که العبادي چهره مطلوب نخست وزيري براي ايالات متحده است. مقتدي صدر نيز سعي کرده خود را به عنوان يک چهره ناسيوناليست معرفي کند که تحت تاثير هيچ جرياني نيست. پارلمان عراق ۳۲۹ کرسي دارد و از روز گذشته کار خود را آغاز کرد. عراقي ها در ماه مه و پس از شکست داعش به پاي صندوق هاي راي رفتند، اما به دليل اينکه هيچ گروهي نتوانست اکثريت را به دست گيرد يا ائتلاف قابل توجهي تشکيل دهد، پروسه تشکيل دولت به تاخير افتاده است. دولت جديد وظيفه سنگيني دارد. زيرا بايد خرابي هاي ناشي از حضور داعش در اين کشور را سامان ببخشد. عدم قطعيت تشکيل ائتلاف ها براي برقراري دولت، عراق را وارد فاز بحران کرده بود. اين درحالي است که مردم اين کشور به دليل کمبود نيازهاي اساسي از جمله آب و برق، نرخ بالاي بيکاري و روند کند بازسازي کشور پس از شکست داعش، صبر خود را از دست داده اند.
    ۱۱ گروه سياسي در عراق از جمله جناح هاي تحت رهبري مقتدي صدر و حيدر العبادي اعلام کردند که ائتلافي متشکل از اين گروه ها تشکيل شده که بزرگ ترين ائتلاف در پارلمان اين کشور خواهد بود. به اين ترتيب مجموع کرسي هاي اين ائتلاف به ۱۷۷ کرسي رسيده است. ايجاد اين ائتلاف رويدادي مهم در راستاي تشکيل دولت جديد عراق محسوب مي شود. اين ائتلاف تحت عنوان «ائتلاف النواه» تشکيل شده که در بيانيه اي مشترک آورده است: براساس تصميمي عراقي و ملي و در جهت منافع کشور و در پاسخ به مطالبات مردم بر تشکيل ائتلاف النواه براي تشکيل فراکسيون اکثريت توافق کرديم.
    در ادامه اين بيانيه آمده است: در اين نشست مقرر شد از حضور ديگر شرکا براي تشکيل فراکسيون اکثريت استقبال شود و ائتلاف ما فراطايفه اي و مخالف سهميه بندي است. در اين بيانيه همچنين عنوان شده، تشکيل ائتلاف جديد تلاشي جدي و تاثيرگذار براي تشکيل دولتي است که به مردم خدمت رساني کند و به مبارزه با فساد و مفسدين پرداخته و به بازسازي و بازگرداندن آوارگان اهتمام ورزد. جلسه ائتلاف النواه با حضور رهبران جريان هاي عضو از جمله سيدعمار حکيم، حيدر العبادي، صالح المطلک، سليم الجبوري، اياد علاوي، اسامه النجيفي و نمايندگان جريان سائرون تشکيل و سپس تشکيل ائتلاف اکثريت اعلام شد. اين ائتلاف پس از اعلام موجوديت، اعلام کرد که سهم آن در پارلمان عراق بيش از ۱۷۰ کرسي است. منابع عراقي گزارش داده اند: ائتلاف النصر با ۴۲ کرسي، جريان حکمت ملي با ۱۹کرسي، سائرون با ۵۴ کرسي، ائتلاف الوطنيه با ۲۱کرسي، جبهه ترکمانان با سه کرسي و بيارق الخير با دو کرسي از جمله اعضاي تشکيل دهنده اين ائتلاف هستند.
    از سوي ديگر، گروه سياسي رقيب به رهبري هادي العامري، رهبر ائتلاف الفتح و نوري مالکي رهبر ائتلاف دولت قانون اعلام کردند ائتلافي ويژه تشکيل داده اند که بعد از پيوستن برخي نمايندگان در پي جدايي از ائتلاف مقابل تبديل به فراکسيون اکثريت پارلماني خواهند شد. هشام الرکابي، مدير دفتر نوري مالکي رهبر ائتلاف دولت قانون روز يکشنبه از تشکيل فراکسيون اکثريت خبر داد. وي گفت: فراکسيون بزرگ تري که تشکيل شده تحت عنوان «ائتلاف البناء» فعاليت خواهد کرد. الرکابي ادامه داد: ائتلاف مذکور شامل الفتح، قانون، النصر القرار، الجماهير، اعضاي جدا شده از الوطنيه، الانبار هويتنا، صلاح الدين هويتنا، اراده و بابليون و الکفائات است.
    در پي اين اعلام، نوري مالکي در کنفرانس خبري با نمايندگان احزاب مختلف تصريح کرد: ائتلاف البناء همان ائتلافي است که فراکسيون بزرگ تر را تشکيل مي دهد. وي تاکيد کرد: بعد از مذاکرات طولاني ائتلاف البناء را تشکيل داديم که همان ائتلافي است که دولت را تشکيل خواهد داد. هادي العامري نيز خاطرنشان کرد: ائتلاف البناء شامل ۱۴۹ نماينده است و ما از همان ابتدا سعي کرديم فراکسيون اکثريت را با حضور اهل سنت، شيعه و کردها تشکيل دهيم. فالح فياض رئيس سابق حشد شعبي و عضو جدا شده از النصره نيز تاکيد کرد: ما منتظر پيوستن کردها به اين ائتلاف هستيم. تا لحظه تنظيم گزارش، گويا کردها هنوز تصميم قطعي براي پيوستن به هيچ يک از اين دو ائتلاف رقيب را نگرفته اند. البته روز گذشته هيات کرد در بغداد با نمايندگان ائتلاف الفتح و دولت قانون پرونده تشکيل فراکسيون اکثريت را بررسي کرد. ملا بختيار گفته است: ما با طرف هايي هماهنگ خواهيم شد که بخش اعظم خواسته هاي ما را بپذيرند. وي عدم تکرار تجربه قبلي در حکومت داري، اجراي ماده ۱۴۰ قانون اساسي (مربوط به مناطق مورد مناقشه)، مسلح کردن نيروهاي پيشمرگه، تعيين بودجه آن و حل وفصل مشکل نفت و گاز را از مهم ترين بندهاي طرح کردها عنوان کرد.
    اين رهبر کرد عراق ادامه داد: اين بندها مسائل مهمي براي ما در مذاکراتي هستند که با بقيه طرف ها در بغداد وارد آن خواهيم شد. وي تصريح کرد: تمامي بندهاي اين طرح با استناد به قانون اساسي دائمي عراق است. ملا بختيار، مسوول هيات عمومي اتحاديه ميهني افزود: اميدواريم گروه هاي شيعه و سني با هم دولت را تشکيل دهند. هيچ کس نمي تواند از اجراي توافقات ايجاد شده طفره رود و بايد به اجراي بندهاي قانون اساسي پايبند باشد. اين مقام کردتبار تاکيد کرد: همه ما خواهان اجراي قانون اساسي هستيم و نبايد تسليم خواسته هاي اين گروه يا آن گروه شويم يا بندهاي قانون اساسي را گزينشي اجرا کنيم. وي با تاکيد بر اجراي بندهايي که نياز به دموکراسي دارد و نيز بندهاي مربوط به مشکلات اقتصادي، بندهايي که نياز به تغييرات در عراق دارد و سپس بندهاي مربوط به کردستان و بقيه استان ها گفت: اين بندها نبايد به دليل ذهنيتي نامتناسب با اين دوره ناديده گرفته شوند. اين درحالي است که هيات کرد با اعضاي محور ملي شامل شش گروه سياسي سني هم ديدار کرد. منابع عراقي گزارش داده اند که يک هيات کرد به رياست فاضل ميراني، رئيس دفتر سياسي حزب دموکرات کردستان عراق به رهبري مسعود بارزاني و ملا بختيار با نمايندگان ائتلاف الفتح و قانون پرونده تشکيل فراکسيون اکثريت و نيز ليست خواسته هاي کردها را مطرح کردند. اين منبع تاکيد کرد: هيات کرد روز دوشنبه هم با گروه هاي عضو محور سني ديدار کرده است. از سوي ديگر، عبدالله الزيدي، عضو مذاکره کننده در جريان الحکمت از جزئيات نشست هيات کرد با فراکسيون النواه، هسته اکثريت خبر داد و گفت: هيات کرد دو سند ارائه کرد که اولي شامل اصول کلي آنها و سند دوم شامل سازوکار سند اول بود. وي خاطرنشان کرد: ائتلاف کردستان پيشنهادهايي در زمينه ايجاد راه حل هايي براي مشکلات مطرح کردند که از جمله آنها اجراي ماده ۱۴۰ قانون اساسي تصويب قوانين نفت و گاز و شوراي فدرال و مبارزه با فساد و توافق و مشارکت بود. الزيدي تصريح کرد: سند دوم شامل جزئيات سازوکار اجراي ديدگاه مطرح شده در سند اول بود. از سال ۲۰۰۳ که حکومت صدام حسين در اين کشور سقوط کرد، تشکيل دولت در عراق قومي -فرقه اي است؛ يعني نخست وزير بايد شيعه باشد که قدرت اجرايي در دست اوست. رئيس مجلس سني و رئيس جمهوري نيز بايد کردتبار باشد.
    
    ائتلاف ها تا لحظه آخر به دنبال يارگيري بودند
    درحالي که اعضاي پارلمان عراق قصد داشتند تا ائتلاف اکثريت را معرفي کنند و حتي حيدرالعبادي نيز به صراحت گفته بود که نخست وزير عراق او است؛ اما جلسه پارلمان جديد عراق روز گذشته با يک سکته روبه رو شد. در پي خروج نمايندگان دو ائتلاف الفتح، دولت قانون و نيز اعضاي دو حزب کرد از جلسه، براي يک ساعت ادامه برنامه پارلمان به تعويق افتاد. در ادامه اين جلسه ائتلاف البناء وابسته به نوري مالکي و هادي العامري امضاهاي ۱۴۵ نماينده را براي ثبت نام به عنوان فراکسيون اکثريت به رئيس سني پارلمان ارائه کردند.
    همه ادعاي اکثريت کردند / آغاز به کار پارلمان جديد عراق
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهشهاي كاربردي و محاسباتي در مهندسي مكانيك
شماره 1 (پياپي 17)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است