|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: طرح صلح ترامپ روي ميز عباس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


طرح صلح ترامپ روي ميز عباس
آمريكا به دنبال تشكيل يك كنفدراسيون با حضور اردن و فلسطين است


دنياي اقتصاد : مساله تشکيل دو دولت فلسطيني – اسرائيلي از آن دست مباحث پيچيده در خاورميانه است که قدمت آن به تاسيس اسرائيل در سال ۱۹۴۸ باز مي گردد. از آن سال تاکنون دولت هاي متوالي در آمريکا در کنار دولت هاي عربي کوشيده اند تا طرحي پياده کنند که سرزميني مستقل براي اسرائيل و فلسطين تاسيس شود. از آنجا که اسرائيل همواره مخالف بازگشت به مرزهاي قبل از جنگ ژوئن ۱۹۶۷ است، تمام طرح هاي صلح با شکست مواجه شده است.
    اين بزرگ ترين معضل خاورميانه همچنان برقرار ماند تا دولت دونالد ترامپ ميراث دار آن شود. دولت ترامپ از زمان ساکن شدن در کاخ سفيد براساس طرحي به نام «معامله قرن» کوشيد تا فلسطينيان را براي امتيازدهي به نفع اسرائيل تحت فشار بگذارد. از جمله اقدامات او انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به قدس در ۱۴مه گذشته، توقف حمايت مالي از آژانس امدادرساني و کاريابي براي آوارگان فلسطيني (آنروا) و فشارهاي سياسي بوده است.
    تمام اينها به کنار، براساس برخي گزارش ها، دولت ترامپ از تمام طرح هاي قبلي پا فراتر گذاشته و پيشنهاد تشکيل يک کنفدراسيون با اردن را با محمود عباس در ميان گذاشته است. «تووا لازاروف» و «خالد ابو توآمه» در گزارش ۲ سپتامبر خود در «اورشليم پست» نوشتند که يک سازمان چپگراي اسرائيلي به نام «صلح اکنون» (Peace Now) روز يکشنبه ۱۱ شهريورماه اعلام کرد که دولت آمريکا طرح صلحي را به محمود عباس (رئيس تشکيلات خودگردان فلسطيني) ارائه داد دال بر اينکه فلسطين و اردن به يک کنفدراسيون تبديل شوند. اين گروه احتمال اين طرح صلح کنفدراسيوني را پس از ديدار با محمود عباس در رام الله علني کرد. اگرچه اردن بلافاصله ايده تشکيل کنفدراسيون فلسطين- اردن را رد کرد اما نکته اين است که اين طرح صلح بدون مشورت با دولت اردن از سوي ترامپ مطرح شد. به نظر مي رسد برخي دولت هاي کوچک منطقه در رقابت هاي کلان ژئوپليتيک عاجز از تصميم گيري مي شوند. علت اين عجز از تصميم گيري را شايد «جفري گولدبرگ»، نويسنده مجله The Atlantic به خوبي بيان کرده باشد. وي در مقاله اي مفصل در سال ۲۰۰۸ اعلام کرده بود که ممکن است تا سال ۲۱۰۰ حدود ۱۰۰ کشور به کشورهاي جهان اضافه شوند. او در اين مقاله اشاره کرده بود که ممکن است برخي دولت هاي کوچک يا ذره اي در جهان از ميان بروند يا برخي مناطق و گروه ها که پتانسيل تبديل شدن به کشور را داشته باشند در کسوت يک «دولت» جديد وارد سازمان ملل شوند. شايد اردن يکي از اين کشورها باشد که ممکن است تا سال ۲۱۰۰ اثري از آن نباشد.
    «لازاروف- ابو توآمه» مي نويسند سخنگوي دولت اردن در واکنشي اعلام کرد که ما به راه حل دو دولت معتقديم و چنين کنفدراسيوني از نظر ما منتفي است. سخنگوي دولت اردن به نقل از پادشاه اين کشور هم گفت که ملک عبدالله دوم معتقد است هيچ آلترناتيوي براي راه حل دو دولت وجود ندارد. در اين نشست عباس به صحبت هايي که با نمايندگان آمريکا يعني «جرد کوشنر» و «جيسون گرينبلات» داشت اشاره کرد و گفت نمايندگان آمريکا «از من پرسيدند که آيا به کنفدراسيون با اردن باور دارم يا خير. من گفتم بله اما مي خواهم اين يک کنفدراسيوني با سه ضلع باشد که ضلع سوم آن را اسرائيل تشکيل بدهد.» عباس خطاب به نمايندگان آمريکا به کنايه گفت: «نمي دانم آيا اسرائيلي ها اين طرح را مي پذيرند يا خير.» نمايندگان آمريکا و دفتر نخست وزير اسرائيل به اين گزارش پاسخي ندادند. اما گرينبلات در بيانيه اي گفت: «در ۱۹ ماه گذشته با بسياري از طرف هاي مربوطه ايده ها و احتمالات زيادي را به بحث گذاشتيم. طرحي که ارائه داديم بازتاب حقايقي بود که به تصور ما واقع گرايانه، عادلانه و قابل اجرا هستند و موجب بهبود زندگي مردم فلسطين و اسرائيل مي شود.»
    عباس خطاب به هيات اسرائيلي مي گويد چهار بار با ترامپ ديدار داشتم و او هر چهار بار از دولت فلسطيني حمايت کرد. اما منظور ترامپ از دولت فلسطيني چيست؟ به گفته عباس، ترامپ يک «دولت غيرنظامي و خلع سلاح شده مي خواهد که ناتو مسوول امنيت آن خواهد بود.» رهبر تشکيلات خودگردان مي گويد طرح صلح به حالت «فريز» در آمده زيرا نخست وزير اسرائيل با عباس ديدار نکرده است.
    روس ها تا کنون دوبار تلاش کردند ميان عباس- نتانياهو ديداري صورت دهند اما اسرائيلي ها رضايت ندادند. نمايندگاني از ژاپن، هلند و بلژيک هم وارد شدند اما راه به جايي نبردند. عباس مي گويد: «من با خود نتانياهو مشکل دارم نه با ليکود.» گزارشگران اورشليم پست مي نويسند عباس به هيات «صلح اکنون» گفت که هدف فلسطين «برقراري دولت مستقل فلسطيني در مرزهاي ۱۹۶۷ است» به پايتختي قدس شرقي. او مي گويد به حفظ امنيت و ثبات براي اسرائيل و فلسطين در صورت تشکيل دو دولت پايبند خواهد بود. از دسامبر ۲۰۱۷ تا کنون ديداري ميان مقام هاي آمريکايي و فلسطيني صورت نگرفته است. «گوون آکرمان» و «فوزا هودالي»، گزارشگران بلومبرگ نيز در ۲ سپتامبر نوشتند پيشنهاد کنفدراسيوني متشکل از اردن- فلسطين ابتدا از سوي ترامپ مطرح شد. اين طرح ابتدا دو ضلع داشت اما عباس ضلع سومي هم به آن افزود و آن ضلع اسرائيل بود. «آکرمان- هودالي» مي نويسند دهه ها قبل همين طرح کنفدراسيوني متشکل از فلسطين- اردن از سوي مقام هاي اسرائيلي مطرح شده بود. آنها مي نويسند ترامپ اعلام کرده که قرار است طرحي ارائه دهد که براساس آن درگيري ۷۰ ساله در فلسطين به پايان مي رسد اما هنوز زماني براي اعلان عام آن اعلام نشده است. اين گزارشگران مي نويسند آمريکا براي تحت فشار گذاشتن فلسطيني ها کمک به آنروا (UNRWA) را لغو کرد. اين نهاد زيرمجموعه سازمان ملل ۴/ ۵ ميليون فلسطيني را در خاورميانه تحت پوشش کمک هاي خود دارد. «آکرمان- هودالي» مي نويسند قطع کمک هاي آنروا نه تنها مي تواند به سخت شدن وضعيت فلسطيني ها و راديکال تر شدن آنها کمک کند بلکه مي تواند چشم انداز تشکيل يک کنفدراسيون احتمالي را بر باد دهد. اين گزارشگران بر اين باورند که تشکيل کنفدراسيون يعني پايان دادن به آرزوي فلسطيني ها براي استقلال.
    البته چند و چون اين کنفدراسيون هنوز مشخص نيست. اين مساله فعلا در حد ايده و بر روي کاغذ است. نياز به چکش کاري دارد تا به يک طرح سنجيده تبديل شود. «رافائل آهرن»، گزارشگر The Times of Israel، مي نويسد در ديدار اعضاي «صلح اکنون» با محمود عباس، برخي «کنشگران فعال» اما گمنام هم حضور داشتند که به نمايندگي از حزب دست راستي ليکود و نتانياهو در اين نشست حضور داشتند. در حضور اين کنشگران عضو ليکود بود که عباس سيگنال مثبتي فرستاد دال بر اينکه «من با نتانياهو مشکل دارم نه با ليکود.» ابو مازن در اين نشست همچنين اعلام کرد که ديداري با «ناواد آرگامان»، رئيس شين بت داشت. او گفت: «وقتي پاي مسائل امنيتي به ميان مي آيد هر دو طرف ۹۹ درصد با هم اتفاق نظر دارند.» مقام هاي فلسطيني به «تايمز آو اسرائيل» گفتند که عباس چند بار در ماه هاي اخير با رئيس شين بت ديدار داشته است. «لازاروف- ابو توآمه»، گزارشگران اورشليم پست معتقدند ۶۸ درصد از اعراب اسرائيلي، ۳۱ درصد از يهوديان اسرائيلي و ۳۰ درصد از فلسطيني ها از ايده کنفدراسيون حمايت مي کنند.
    طرح صلح ترامپ روي ميز عباس / آمريکا به دنبال تشکيل يک کنفدراسيون با حضور اردن و فلسطين است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات زبان فرانسه
شماره 20
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است