|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: افسانه «نوسازي اقتدارگرا»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
افسانه «نوسازي اقتدارگرا»
بخش بيست و نهم

نويسنده: بوبولو و ليليا شوتسووا
مترجم: محمدحسين باقي

يک مساله مهم در روابط چين با همسايگانش مساله مناقشات دريايي با کشورهاي همسايه است. در ۱۰ سال پس از «اعلاميه سلوک طرفين» در سال ۲۰۰۲- که براي ملايم و متعادل کردن مناقشات بر سر ادعاها طراحي شده بود- پکن معتقد است که ديگر مدعيان از جمله ويتنام، مالزي و فيليپين «روح سند را با پيچيده و بدتر کردن تنش ها نقض کرده اند.» جسارت اخير، در نگرش مقام هاي چيني، تنها واکنشي تاخير يافته به سال ها تحريکات همسايگان است.
    از بعد داخلي، ملي گرايي و سياست هاي بوروکراتيک نيز ممکن است به رفتار تندروانه تر در درياي چين جنوبي کمک کند. توانمندي اقتصادي و نظامي روزافزون چين که از سال ها رشد اقتصادي سريع سرچشمه مي گيرد، ممکن است اين رهبران را به دنبال کردن سياست هاي جسورانه تر ترغيب کند. کنگره نوزدهم حزب جديدترين و جامع ترين اظهار از دستورالعمل هاي استراتژيک و سياسي صادر شده از سوي رهبري عالي چين را به دست مي دهد که در ادامه مورد بحث قرار مي گيرد.
    گزارش کنگره نوزدهم بيان کرد که چين «به تلاش هاي خود براي محافظت از صلح جهاني، کمک به توسعه جهاني و پشتيباني از نظم بين المللي ادامه خواهد داد.» اين کنگره همچنين نيت چين را براي حفظ صلح و روابط همکاري جويانه با کشورهاي ديگر مورد تاييد و تاکيد قرار داد. با اين حال، اين گزارش همچنين جاه طلبي هاي اين کشور را براي تبديل شدن به قدرت مهم جهاني خلاصه مي کرد. گزارش کنگره نوزدهم بيان مي کرد که تا نيمه قرن، چين به دنبال «تبديل شدن به رهبر جهاني از لحاظ ترکيب قدرت ملي و نفوذ بين المللي است.» اين گزارش با تاکيد بر احساس همزمان علاقه و نفرت [ambivalence] از بسياري از جنبه هاي نظم موجود بيان مي کرد که چين «نقش فعالانه اي در اصلاح و توسعه نظام حکمراني جهاني اتخاذ خواهد کرد و همچنان خرد و قدرت چين را براي حکمراني جهاني به کمک مي گيرد.» اين گزارش اشاره مي کرد که چين در نظر دارد شبکه اي از کشورهاي حامي [اقماري] را در اقصي نقاط جهان بسازد که اين کشورها اساسا در ميان جهان درحال توسعه جاي دارند.
    اين گزارش همچنين بيان مي داشت که چين به دنبال «شراکت و نه ائتلاف» است که يک تفسير در مورد کنگره نوزدهم بود که در روزنامه People’s Daily – روزنامه رسمي حزب کمونيست چين- منتشر شد منظور اين عبارت را چنين توضيح مي داد که چين به دنبال «شکل دادن به شبکه اي شراکتي در سطح جهان است.» منابع چيني اين مشارکت ها را به منزله روابطي بسيار اخلاقي ترسيم مي کنند که در آن چين کمک هاي مالي و ديگر مزيت ها را به عنوان شريکي که در جايگاه بالاتري قرار دارد اعطا مي کند و در عوض، انتظار احترام و همکاري در مسائل حساس را دارد. همان طور که گزارش کنگره نوزدهم حزبي بيان کرد، چين «مدافع عدالت خواهد بود درحالي که منافع مشترکي را با کشورهاي ديگر دنبال مي کند.» مشارکت ها به طور خاص براي تسهيل اميال چين براي ساخت «يک جاده، يک کمربند» حياتي خواهد بود؛ مساله اي که کنگره نوزدهم حزب آن را به عنوان اولويت براي سال هاي آينده برجسته کرد. اين گزارش همچنين بيان مي کرد که چين مايل است «خط مشي، زيرساخت، تجارت، ارتباطات مالي و روابط مردم با مردم» را برقرار سازد که موجب «مبنايي جديد براي همکاري بين المللي براي خلق محرک هاي جديدِ توسعه مشترک» خواهد شد.
    با توجه به راه هايي که در آن منافع چين با نظم مشترک پيوند مي خورد، اين سخنراني باز هم موضوعات به خوبي جا افتاده را مورد بازتاييد قرار داد.
    «شي» با افتخار به ديپلماسي منطقه اي و جهاني چين اشاره کرد که اين ديپلماسي از طريق نهادهاي چندجانبه اي مانند سازمان ملل، گروه ۲۰؛ نشست هاي رهبران اقتصادي همکاري اقتصادي آسيا- پاسيفيک (APEC)؛ اجلاس سران برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي (BRICS) و ... صورت وقوع به خود مي گيرد. اين گزارش وعده مي داد که چين هدايت مسائل زيست محيطي جهاني را بر عهده خواهد گرفت، جهاني سازي را ترويج و مبادرت به «توسعه اقتصادي باز» خواهد کرد. «شي» اصرار داشت که روياي چيني «مي تواند فقط در يک محيط بين المللي صلح آميز و در يک نظم باثبات بين المللي محقق شود.» رئيس جمهور چين گفت در فرآيند تبديل شدن به يک کشور کاملا توسعه يافته در آينده، ما «عضو فعال و مفتخر جامعه ملل خواهيم بود.»
    اين سخنراني تاييدکننده حس سرعت گرفته و فزوني يافته «قدرت در حال ظهور» در ميان رهبران و مقام هاي چين بود و به عواقبي اشاره مي کرد که اين عنوان «قدرت درحال ظهور» ممکن است براي يکپارچگي آينده چين در يک نظم کاملا مشترک داشته باشد. «شي» به اغراق مي گفت که چين اکنون «در آستانه عصر جديدي قرار گرفته» که نماياننده «مقطعي تاريخي در توسعه چين» است. او در اين سخنراني در کنگره نوزدهم حزب کمونيست افزود:چين «به تحولي عظيم دست يافته، روي پاي خود ايستاده، ثروتمند و قوي شده و اکنون چشم اندازهاي روشني از جوان سازي و شکوفايي را در آغوش کشيده است.» چنين اعتماد به نفسي آشکارا تمايلي را در چين پرورش مي دهد که در تعيين و اجراي قواعد و شکل دادن به ويژگي و خصلت سياست بين المللي تاثيرگذارتر شود. («شي» مي گفت عصر درحال ظهور عصري خواهد بود که «چين به نقطه کانوني» و «مرکز شدن» نزديک تر مي شود).
    اين سخنراني مملو از ارجاعات به مراحلي بود- از جمله اظهارات جدي در مورد قابليت هاي نظامي درحال فزونش- که چين درحال پيمودن براي قدرتمند ساختن خود و استفاده از اين نفوذ است. اينکه آيا اين جاه طلبي ها مي تواند با نظم چندجانبه همراه و هم تراز شود مساله اي است که بايد منتظر ماند و ديد. اين سخنراني همچنين تاکيد داشت که راه چين نمونه و البته فرصتي براي کشورهاي درحال توسعه ديگر به دست مي دهد. اين سخنراني به اين معنا بود که پکن تمايل دارد تا مسير منحصربه فرد چين را براي نظم اقتصادي- اجتماعي و توسعه ارائه دهد؛ مسيري که مي تواند با الگوي نوليبرال رقابت کند که مبناي نظم پساجنگ بوده است.
    نگاه ديگران: افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش بيست و نهم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "بوبولو و ليليا شوتسووا"

  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهل و يكم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهلم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و نهم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هشتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هفتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فنون هسته اي
متن مطالب شماره 87، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است