|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: شروع كم نوسان بازارهاي جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


شروع كم نوسان بازارهاي جهاني
نگراني ها از كند شدن رشد چين، آمارهاي نامناسب اروپا با تنش هاي تجاري و تعطيلي بازارهاي آمريكا رقم زد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    سيگنال هاي مثبت به شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با رشد ۱۵۸۲ واحدي (۱۸/ ۱ درصدي) همراه شد. شناسايي فرصت خريد پس از اصلاح گروه هاي کالايي (افت ۱۳ درصدي شاخص فرآورده هاي نفتي و کاهش ۸ درصدي شاخص فلزات اساسي در ۴ روز)، در کنار سيگنال بورس کالا از شاخص حمايت کرد. با وجود بازگشت قيمت پايه پالايشي ها به دلار رسمي در بورس کالا و برداشتن سقف معاملات اين محصولات رشد بيش از ۱۴۰ درصدي قيمت وکيوم باتوم نسبت به قيمت پايه، در شرايط عدم تغيير لوب کات نسبت به نرخ پايه، از پالايشي ها حمايت کرد. رشد ۵۰ درصدي مس مفتول «فملي» در کنار «فولاد»، «شبندر»، «شپنا» و«شتران» بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. خودرويي ها در شرايط انتظار براي تصميم شوراي رقابت در مورد افزايش قيمت ها نزديک سقف مجاز صعودي شدند. اما تضعيف سمت تقاضا در کنار هزينه هاي مالي سنگين اين شرکت ها، مي تواند مانع از پايداري رشد خودرويي ها شود.
    
    
    
بازار ارز
    جهش 1200 توماني دلار

    ديروز هر دلار آمريکا با جهش 1200 توماني به نرخ 12 هزار و 800 تومان معامله شد. با وجود روند کم نوسان دلار در کانال 10 هزار و 500 توماني در روزهاي ابتدايي شهريور، سيگنال هاي سياسي داخلي با استيضاح چند وزير و طرح سوال از رئيس جمهور عبور دلار از مرز ۱۰ هزار و ۶۰۰ توماني را رقم زد. با وجود مقاومت مقطعي سطح ۱۱ هزار توماني، از ابتداي هفته اخبار منتشرشده در مورد احتمال کاهش صادرات نفت ايران بيش از پيش بيني ها، با تقويت نگراني ها نسبت به احتمال تضعيف سمت عرضه، ۹ هفته مانده به شروع دور دوم تحريم ها (۵ نوامبر) در کنار تقاضاي محافظه کارانه روند صعودي دلار را تشديد کرد. با شکسته شدن مقاومت ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان، تشديد تقاضاي سفته بازي در کنار ممانعت از عرضه، ديروز سنجش سقف جديد دلار زير ۱۳ هزار تومان رقم خورد.
    
    
    
بازار سکه
    جهش سکه با سيگنال ارز

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 230 هزار توماني به قيمت 4 ميليون و 600 هزار تومان معامله شد. در شروع کم نوسان طلاي جهاني، جهش نرخ دلار عامل حمايت از سکه شد. با وجود اينکه روز شنبه شاهد احتياط سکه براي عبور از سقف 4 ميليون و 100 هزار توماني بوديم. اما رشد 510 توماني دلار روز يکشنبه در کنار دستور تعطيلي معاملات آتي سکه در بورس کالا، جهش قيمت سکه را رقم زد. به اين ترتيب در ۳ روز اخير جهش ۵۶۰ هزار توماني سکه رقم خورد. پس از عبور دلار از ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان، قرار گرفتن معامله گران در سمت خريد و خروج از موقعيت فروش نوسانات صعودي دلار را شدت بخشيد. به صورتي که جهش ۱۷۱۰ توماني دلار در روزهاي يکشنبه و دوشنبه رقم خورد. همچنان عرضه سکه هاي پيش فروش مي تواند نوسانات صعودي سکه را محدود کند.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    نوسان طلا حول 1200 دلار

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1199 دلار معامله شد. در شرايط نوسان شاخص دلار در سقف يک هفته، طلا حول 1200 دلار نوسان داشت. در شرايط تعطيلي بازارهاي آمريکا، بازارهاي سهام دو مسير متفاوت داشتند. احتمال اعمال تعرفه از سوي آمريکا بر ۲۰۰ ميليارد دلار کالاي چيني در کنار تداوم نگراني ها نسبت به اقتصادهاي نوظهور با نگراني ها نسبت به ترکيه و آرژانتين، بر بازارهاي سهام آسيا و نوظهور فشار آورد. سيگنال بانک مرکزي ترکيه براي احتمال افزايش نرخ بهره تا حدي از لير حمايت کرد. کمترين رشد شاخص خريد مديران کارخانه اي اروپا بازارهاي سهام اروپا را نزولي کرد. نگراني ها از نحوه خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا با فشار بر پوند از شاخص دلار و بازار سهام انگليس حمايت کرد. دورنماي رشد شاخص دلار، دارايي هاي بزرگ ترين صندوق طلا (SPDR) را با کاهش ۱۳ درصدي از آوريل مواجه کرده است.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    کم تحرکي «تسه»ها نزديک پايان فصل رونق

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند۹۵ (تسه۹۵۱۲) با رشد ۲/ ۰ درصدي به قيمت ۶۴ هزار و ۶۷۳ تومان معامله شدند. در تير و مرداد نيز با وجود قرار داشتن در فصل اوج تقاضاي مسکن، به ترتيب افت ۳/ ۳ درصدي و ۹/ ۱ درصدي قيمت «تسه»ها رقم خورد و کم نوساني «تسه»ها در شهريور را شاهد هستيم. پايين بودن قدرت خريد متقاضيان با رشد ۱/ ۶۲ درصدي ميانگين قيمت مسکن تهران در مرداد نسبت به سال گذشته و سطح پايين پوشش وام مسکن (سقف ۱۸۰ ميليون توماني وام صندوق يکم بانک مسکن، ميانگين قيمت در سطح ۶ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان هر متر مربع در ۵ ماه اول ۹۷) فشار را بر تقاضا حفظ کرده است. جهش قيمت نهاده هاي توليد و افزايش نرخ ارز، گزارش «دنياي اقتصاد» از کاهش ساخت و ساز در ماه هاي اخير دورنماي بازگشت مسکن به رکود را تقويت کرده است.
    
    
    
بازار نفت
    شروع کم نوسان نفت

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۹/ ۶۹ دلار معامله شد. پيش بيني ها از کاهش بيش از انتظارات صادرات نفت ايران(سومين توليدکننده اوپک) ۹ هفته مانده به شروع دور دوم تحريم ها رشد حدود ۱۰ درصدي برنت را در ۲ هفته رقم زد. اما تخمين ها از افزايش توليدات اوپک در اوت به ميزان ۲۲۰ هزار بشکه در روز، به سقف ۷۹/ ۳۲ ميليون بشکه در روز و گزارش ها از افزايش ۲۵۰ هزار بشکه در روز توليدات روسيه در ماه هاي ژوئن و ژوئيه نزديک سقف ۲۰۱۶، (سطح ۲۱/ ۱۱ ميليون بشکه در روز) مانع از رشد قابل توجه نفت شد. رشد (۲ موردي) تعداد دکل هاي نفتي آمريکا و افزايش ۳۰ درصدي توليدات آمريکا از ميانه ۲۰۱۶ تا سقف ۱۱ ميليون بشکه در روز و کمترين رشد شاخص خريد مديران کارخانه اي چين (Caixin) در آگوست در يک سال اخير فشار را بر نفت حفظ کرد.
    شروع کم نوسان بازارهاي جهاني / نگراني ها از کند شدن رشد چين، آمارهاي نامناسب اروپا با تنش هاي تجاري و تعطيلي بازارهاي آمريکا رقم زد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ميكروبيولوژي جندي شاپور
شماره 6 (پياپي 94)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است