|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: سخنگوي وزارت امورخارجه خبر داد: هشدار برجامي ايران به اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


سخنگوي وزارت امورخارجه خبر داد: هشدار برجامي ايران به اروپا
    
    دنياي اقتصاد : سخنگوي وزارت امورخارجه درخصوص مذاکرات ايران و اروپا گفت اين مذاکرات کمي طولاني شده و ما تاکيد داريم که اروپا بتواند هرچه سريع تر موضوعات باقي مانده را روشن و مشخص کند. به اروپايي ها هشدارهاي لازم را در اين زمينه داده ايم و اميدواريم هرچه سريع تر بتوانند تضمين هاي عملي و کافي را به ايران بدهند.
    بهرام قاسمي در نشست هفتگي با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد مذاکرات ايران و اروپا و اينکه برخي معتقدند اروپا در ارتباط با مذاکرات با ايران درحال خريدن زمان است، تاکيد کرد: من نمي توانم به جاي اروپايي ها به شما بگويم که درحال خريدن زمان هستيم يا نه. من در ارتباط با روند مذاکرات ايران با اروپا پيش از اين توضيح داده ام و معتقدم در فعاليت اروپايي ها در اين زمينه تاخيراتي وجود دارد که بايد برطرف شود و ايران نيز براساس مصالح و منافع خود رفتارش را تنظيم مي کند و به راه خود ادامه مي دهد. قاسمي همچنين در مورد اظهارنظر برخي از مقامات اروپايي در ارتباط با فعاليت هاي موشکي ايران و ديدگاه هاي تهران در مورد مسائل منطقه و اينکه ايران بايد در اين زمينه ها نيز با آنها گفت وگو کند، تاکيد کرد: موضوعاتي که در اين زمينه از سوي برخي از کشورهاي اروپايي مطرح مي شود موضوع جديدي نيست در گذشته هم از طرف برخي کشورهاي اروپايي مطرح شده است و آنها پاسخ هاي لازم را در اين زمينه از ما دريافت کردند.سخنگوي وزارت امورخارجه با اشاره به مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا در ارتباط با بحث برجام اظهار کرد: در اين مذاکرات در ارتباط با يافتن مکانيزم هايي براي همکاري هاي اقتصادي ايران با اتحاديه اروپا و جبران تبعات خروج آمريکا از برجام بحث و گفت وگو کرده ايم و در مورد موضوعات ديگري که اشاره کرده ايد صحبتي نشده و آنها از مواضع ايران در مورد آن مسائل اطلاع دارند.
    
    آزمون بزرگ اروپا
    سخنگوي وزارت امورخارجه همچنين در اين نشست با ارائه توضيحاتي در مورد آخرين روند مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا در ارتباط با برجام و با بيان اينکه اميدواريم در فرصت باقي مانده بتوانيم به تفاهم هاي لازم با اروپا دست پيدا کنيم، خاطرنشان کرد: اميدواريم اروپا از آزمون بزرگي که درحال حاضر با آن روبه رو است با موفقيت و سربلندي بيرون آيد و نقش تاريخي خود را ايفا کند. قاسمي با بيان اينکه در مورد بحث سيستم هاي پولي، مالي، بحث صنايع، فناوري و خيلي مباحث ديگر در حوزه مسائل اقتصادي با اروپا صحبت کرده ايم، گفت: اروپايي ها هنوز انتظارات ما را برآورده نکرده اند و اميدواريم در فرصت باقي مانده در اين مسير حرکت کنند.
    سخنگوي وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه چرا ايران براي اروپا به منظور دادن تضمين هاي عملي و کافي براي اجراي برجام ضرب الاجل مشخص نمي کند، اظهار کرد: اگر شما فکر کنيد مي بينيد که در مورد موضوعاتي چون تعيين مکانيزم هاي پولي و بانکي و مسائلي که مربوط به صنعت است نمي توان ضرب الاجلي گذاشت، چون بايد در مجموع ۲۸ کشور اروپايي در مورد اين گونه مسائل تفاهم کنند و اين امر زمانبري است و بعد از تفاهم به طرف ايراني پيشنهادها را ارائه کنند و در نهايت ايران نيز پيشنهادهاي ارائه شده از سوي آنها را مورد بررسي قرار دهد. او در پاسخ به سوال خبرنگار پرسش کننده مبني بر اينکه عراقچي در اواخر خردادماه گفته بود طرف هاي اروپايي فقط چند هفته فرصت دارند، ادامه داد: شايد آنچه در آن زمان مدنظر آقاي عراقچي بوده، اين است که طرف هاي اروپايي بايد در آن مقطع هرچه زودتر موضع گيري سياسي خود را در ارتباط با برجام، خروج آمريکا از آن و اعلام آمادگي براي ارائه تضمين هاي لازم و عملي جهت حفظ منافع ايران در برجام بيان مي کردند.
    
    اراده سياسي اروپا
    سخنگوي وزارت امورخارجه با بيان اينکه اروپايي ها اراده سياسي خود را براي حفظ برجام به صورت روشن مشخص کرده اند به روند مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا در مورد مسائل مربوط به برجام و حفظ منافع ايران از اين توافق اشاره کرد و گفت: اين مذاکرات در مراحل فني و تکنيکي خود به سر مي برد. البته اين مذاکرات کمي طولاني شده و ما تاکيد داريم که اروپا بتواند هرچه سريع تر موضوعات باقي مانده را روشن و مشخص کند. به اروپايي ها هشدارهاي لازم را در اين زمينه داده ايم و اميدواريم هرچه سريع تر بتوانند تضمين هاي عملي و کافي را به ايران بدهند. قاسمي همچنين در مورد برخي از اخبار منتشر شده مبني بر برگزاري نشست ايران و وزراي خارجه برخي کشورهاي اروپايي در ارتباط با برجام و اينکه آيا برگزاري چنين نشستي کنسل شده است، اظهار کرد: چيزي کنسل نشده است قراري هم به طور قطعي نشده است، ولي احساس مي کنيم در اين مرحله نياز به مذاکرات مجدد داريم، ولي اينکه اين مذاکرات در چه تاريخي، در کجا و تحت چه عنواني برگزار مي شود، هنوز مشخص نيست. وقتي موضوع دقيق تر مشخص شد در اين زمينه اطلاع رساني مي کنيم و اطلاعات من حاکي از اين است که تاريخ و مکان آن هنوز مشخص نشده است.
    
    نشست سران
    اين ديپلمات ارشد ايراني همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا در نشست روز جمعه سران سه کشور ايران، روسيه و ترکيه به جز موضوع سوريه مباحث ديگري نيز مطرح خواهد شد، اظهار کرد: نشست سران سه کشور مهم و تاثيرگذار در حل بحران سوريه نمي تواند به يک موضوع منتهي شود و حتما در کنار مسائل سوريه و آخرين تحولات اين کشور مسائل بين المللي و همچنين موضوع همکاري هاي دوجانبه و سه جانبه نيز مطرح خواهد شد. قاسمي گفت: طبيعتا در اين جلسه در مورد موضوعاتي که مي تواند مورد علاقه سه کشور باشد بحث خواهد شد و از گذشته چنين سنتي نيز وجود داشته و اين امر جديدي نيست. او با بيان اينکه من ترجيح مي دهم بعد از برگزاري اين نشست در ارتباط با مسائل مطرح شده در آن صحبت کنم، خاطرنشان کرد: پيشنهادهاي زيادي مطرح شده که در اين اجلاس مورد بحث و گفت وگو قرار بگيرد و اميدواريم در فرصت کافي اين موضوعات مورد بحث قرار گيرد و در مورد برخي مسائل نيز که مدنظر سه کشور است، تفاهماتي حاصل شود. سخنگوي وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه گفته شده قرار است در جريان نشست تهران بين ايران، ترکيه و روسيه پيمان نامه پولي مشترک به امضا برسد، اظهار کرد: من هيچ چيز را درحال حاضر تاييد نمي کنم تا بعد از برگزاري اجلاس. او ادامه داد: همان طور که توضيح دادم پيشنهاد شده که محورهاي مختلفي علاوه بر موضوع سوريه در اين جلسه مطرح شود و بايد ثبت کرد و ديد در اجلاس چه موضوعاتي مطرح و مورد بحث قرار مي گيرد و بعد در مورد آنها صحبت کرد.
    سخنگوي وزارت امورخارجه خبر داد: هشدار برجامي ايران به اروپا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله صنايع چوب و كاغذ ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است