|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: اخبار ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اخبار ديپلماتيكدر سفر به دمشق مطرح شد: استقبال ظريف از مشارکت شرکت هاي خصوصي در بازسازي سوريه
    فارس : وزير امورخارجه ايران در ديدار با نخست وزير سوريه ضمن استقبال از مشارکت شرکت هاي خصوصي ايراني در بازسازي سوريه، وظايف سفارتخانه هاي دو کشور را تسهيل حضور اين شرکت ها خواند.
    محمدجواد ظريف که ديروز دوشنبه به دعوت وليد المعلم همتاي سوري خود به دمشق سفر کرده، در ادامه ديدارهاي خود با مقامات سوري، با «عماد خميس» نخست وزير سوريه ديدار و گفت وگو کرد. در اين ديدار وزير امورخارجه ايران ضمن استقبال از برگزاري نمايشگاه بازسازي دمشق، آن را نشانه اراده قوي شروع بازسازي توصيف کرد. عماد خميس نخست وزير سوريه نيز ضمن تشکر از حمايت هاي ايران گفت: با مشارکت و همکاري کشورهاي دوست به ويژه جمهوري اسلامي ايران و روسيه و شرکت هاي خصوصي اين کشورها بازسازي را دنبال خواهيم کرد. او افزود: ما همچنين از مشارکت شرکت هاي ايراني در نمايشگاه دمشق استقبال مي کنيم. ظريف نيز از مشارکت شرکت هاي خصوصي ايراني در بازسازي سوريه استقبال کرد و وظايف سفارتخانه هاي ايران و سوريه را تسهيل حضور شرکت هاي خصوصي ايراني خواند. طرفين بر تبادل هيات هاي اقتصادي و تلاش براي نزديک کردن بخش هاي خصوصي دو کشور تاکيد کردند. ظريف پيش از اين هم با وليد المعلم ديدار کرده بود و وزيرخارجه سوريه خواستار ادامه حمايت هاي ايران از سوريه براي مبارزه با تروريسم شد. رئيس دستگاه ديپلماسي ايران همچنين با بشار اسد رئيس جمهوري سوريه نيز ديدار و گفت وگو کرد.
    
    
    محورهاي نشست سه جانبه تهران
    دنياي اقتصاد : مشاور کرملين يکي از مسائل احتمالي مورد بحث در نشست سه جانبه ايران، ترکيه و روسيه را تحرکات شيميايي سوريه عنوان کرد. به گزارش «ايسنا» به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، يوري اوشاکوف، مشاور کاخ کرملين، اعلام کرده است که ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه، در نشست خود با سران ايران و ترکيه در روز جمعه ممکن است درباره تحرکات شيميايي سوريه رايزني کند. اوشاکوف در گفت وگويي با روزنامه ايزوستيا در پاسخ به سوالي درباره تحرکات شيميايي عنوان کرد: درباره اين مساله به همراه تمامي جنبه هاي مسائل مرتبط با سوريه و مسائلي که به وخامت اوضاع (در اين کشور) منجر مي شود، صحبت خواهد شد. سومين اجلاس سران ايران، روسيه و ترکيه با محوريت موضوع سوريه روز جمعه (۱۶ شهريور) در تهران برگزار مي شود.
    
    
    واکنش حزب بارزاني به اظهارات ظريف
    ايسنا : يک عضو حزب دموکرات کردستان عراق به اظهارات اخير وزيرخارجه ايران در رابطه با اقليم کردستان عراق واکنش نشان داد. به گزارش بغداد اليوم، هيمن هورامي، عضو دفتر سياسي حزب دموکرات کردستان عراق که رياست آن را مسعود بارزاني برعهده دارد در واکنش به اظهارات اخير محمدجواد ظريف، وزيرخارجه ايران در رابطه با کردستان عراق در صفحه فيس بوک خود نوشت: محمدجواد ظريف، وزيرخارجه ايران در مجلس کشورش اظهاراتي در رابطه با پرچم کردستان داشت.
    ما بارها اظهارات نالايق از افراد بي اهميت و کينه توز شنيده ايم و هيچ اهميتي به آنها نداديم؛ اما از وزيرخارجه ايران که يک فرد ديپلمات و آکادميک است انتظار چنين اظهاراتي را نداشتيم و اين مساله موجب تعجب ما شد. او نوشت: قرار دادن پرچم کردستان افتخار هر کردستاني است. اما در رابطه با عدم خم شدن (ظريف) در برابر پرچم کردستان در مراسم تشييع جلال طالباني بايد بگويم که محمدجواد ظريف به عنوان وزيرخارجه ايران بايد مي دانست که تمام برنامه ها و مراسم تشييع جلال طالباني تحت نظارت و اشراف خانواده وي بود نه مسعود بارزاني. محمدجواد ظريف در جلسه علني روز (يکشنبه) مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال مشترک نادر قاضي پور و عليرضا محجوب نمايندگان اروميه و تهران مبني بر اينکه چرا به پرچم اقليم کردستان شمال عراق اداي احترام کرديد، توضيح داد: بنده براي شرکت در مراسم خاکسپاري مرحوم طالباني شرکت کردم که اين کار مورد اجماع همه دوستان در نيروي قدس، سپاه، وزارت خارجه و شوراي امنيت ملي بود، ضرورت داشت به نمايندگي از جمهوري اسلامي ايران در اين مراسم شرکت کنم. حضور پررنگ جمهوري اسلامي ايران و استقبال گسترده از آن در اين مراسم نشان داد که جايگاه ايران در عراق و کردستان و روابط ايران با تمام اقشار عراق در چه سطحي است. در اين مراسم در کنار رئيس جمهور عراق، نمايندگان مجلس و روساي فراکسيون هاي مجلس عراق از جمله آقاي حکيم حضور داشتند. البته که تعدادي از نمايندگان عراق هم به دلايلي حضور نداشتند. در جريان اجراي مراسم همکاران بارزاني برخلاف توافق انجام شده با دولت عراق به جاي پرچم عراق از پرچم کردستان روي تابوت استفاده کردند که باعث تعجب شد؛ اما در آن شرايط کسي جلسه را ترک نکرد. در مراسم اهداي تاج گل تنها کسي که در برابر جنازه سرخم نکرد بنده بودم.
    
    
    نشست مشترک هيات روابط پارلماني ايران و اروپا
    خانه ملت : رئيس هيات روابط پارلماني ايران گفت: اروپا براي حفظ برجام گام هايي عملي در اين زمينه بردارد و تنها به شعار اکتفا نکند تا ماندن جمهوري اسلامي ايران در اين توافق منطقي باشد.
    هيات روابط پارلماني جمهوري اسلامي ايران با پارلمان اروپا به رياست کاظم جلالي، رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس ديروز (دوشنبه ۱۲ شهريور ماه) با گيرت بورژوا نخست وزير منطقه فلاندر بلژيک ديدار و گفت وگو کرد. کاظم جلالي با اشاره به روند توافق هسته اي ميان جمهوري اسلامي ايران و ۱+۵ و امضاي برجام و بدعهدي آمريکا در اين زمينه تصريح کرد: با وجود کارشکني ها و پيمان شکني آمريکا در برجام، اروپا بايد به تعهداتش در اين زمينه پايبند باشد و براي اجراي آن اقدامات عملي و جدي انجام دهد. رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس با تاکيد براينکه اکنون در مسير حفظ برجام بار سنگيني بر دوش اروپا است، خاطرنشان کرد: ما به عنوان نمايندگان ملت بزرگ ايران اسلامي اکنون در مقابل سوال برحقي از سوي مردم قرار داريم که چرا اقدامات عملي و درخور شاني از سوي اروپا براي حفظ برجام صورت نمي گيرد. نايب رئيس اتحاديه بين المجالس جهاني در ادامه با اشاره به لزوم اقدام جدي اروپا براي حفظ برجام عنوان کرد: اروپا براي حفظ برجام گام هايي عملي در اين زمينه بردارد و تنها به شعار اکتفا نکند تا ماندن جمهوري اسلامي ايران در اين توافق منطقي باشد. گيرت بورژوا، نخست وزير منطقه فلاندر بلژيک نيز در اين نشست با تاکيد براينکه بانک سرمايه گذاري اروپا از سرمايه گذاري در ايران حمايت مي کند، گفت: در راستاي حفظ برجام به دنبال تقويت قانون مسدودسازي در اروپا در برابر اقدامات آمريکا هستيم.
    
    
    اخبار ديپلماتيك
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 229، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است