|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: دفاع مجدد جان كري از توافق هسته اي با ايران: برجام بدون آمريكا هم كار مي كند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


دفاع مجدد جان كري از توافق هسته اي با ايران: برجام بدون آمريكا هم كار مي كند
    
    دنياي اقتصاد : جان کري، وزيرخارجه سابق آمريکا در گفت وگويي يک بار ديگر از خروج آمريکا از برجام و سياست هاي دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت: برجام بدون آمريکا هم کار مي کند.
    شصت و هشتمين وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا در دولت دوم باراک اوباما ، در مصاحبه با برنامه هفتگي «رودررو با مردم» شبکه خبري «سي بي اس» آمريکا که روز يکشنبه پخش شد، ضمن انتقاد از رويکرد سياست خارجي «دونالد ترامپ» به ويژه در موضوع خروج يکجانبه آمريکا از برجام، اين توافق را يک توافق خوب دانست که همچنان شانس بقا دارد. کري با انتقاد از رويکرد ترامپ درباره برجام و ادعاي ترامپ مبني بر «فاجعه» بودن برجام گفت: گفتن اين حرف موجب نمي شود که برجام توافق بدي باشد. دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا ۱۸ ارديبهشت سال جاري پس از مدت ها انتقاد از امضاي توافق هسته اي با ايران در دولت باراک اوباما، خروج رسمي کشورش از برجام را اعلام و فرمان بازگشت تحريم هاي هسته اي ايران را که بر اساس برجام تعليق شده بود، امضا کرد. به اين ترتيب اولين سري تحريم هاي آمريکا روز ۱۳ مرداد شامل تحريم هاي تجارت خودرو و فلزات اجرا شد و بخش دوم تحريم ها نيز روز ۱۳ آبان ماه سال جاري شامل معاملات نفتي و بانکي با ايران بازخواهند گشت. پس از خروج يکجانبه آمريکا از برجام، رهبران انگليس، فرانسه و آلمان بيانيه مشترکي منتشر و نسبت به اين تصميم ترامپ ابراز تاسف و نگراني و در کنار آن مذاکرات گسترده اي را با ايران براي حفظ توافق هسته اي آغاز کردند. مذاکراتي که به نظر مي رسد تاکنون تا حد زيادي موفق بوده هرچند هنوز نتوانسته نظر کامل مقامات ايران را به خود جلب کند. اما اين تنها مقامات اروپا نبودند که از خروج يک جانبه آمريکا از برجام انتقاد کردند. باراک اوباما رئيس جمهوري سابق آمريکا که برجام در زمان او به امضا رسيد و جان کري وزير خارجه او نيز از منتقدان بزرگ تصميم ترامپ بودند.
    باراک اوباما همان زمان در بيانيه اي مفصل به تصميم دونالد ترامپ واکنش نشان داده و آن را پشت کردن به نزديک ترين متحدان آمريکا توصيف کرد. در کنار او جان کري وزير خارجه سابقه آمريکا نيز برجام را «سخت گيرانه ترين و شفاف ترين» توافق هسته اي جهان خواند و هشدار داد که خروج از اين توافق مي تواند به نزاع و بي ثباتي بيشتر در خاورميانه بينجامد. او ضمن ابراز تاسف نسبت به تصميم ترامپ براي خروج از برجام، تاکيد کرد که اين اقدام اعتبار آمريکا و امنيت اين کشور را تضعيف و واشنگتن را منزوي خواهد کرد.
    
    جنگ توييتري کري و ترامپ بر سر برجام
    جان کري که دوم آذر سال ۹۳ براي اولين بار مذاکرات هسته اي دوجانبه با محمدجواد ظريف را در وين آغاز کرد، پس از خروج آمريکا از برجام اعلام کرد که در پشت صحنه در حال کار درباره توافق هسته اي ايران است. او که آن زمان در شهر ميلان ايتاليا به سر مي برد، گفت: «من يک وزير خارجه سابق هستم که دوستي و روابطي عالي با افرادي در [نقاط مختلف جهان] دارم. من براي تجارت و ديگر چيزها به سرتاسر جهان سفر و با مردم ديدار و گفت وگو مي کنم. همين سخنان خشم دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا را برانگيخت و در توييتي نوشت: جان کري نمي تواند با اين واقعيت که فرصتش را از دست داده کنار بيايد! جان، از مذاکرات کنار بکش، داري به کشورت آسيب مي زني.
    البته ترامپ جنگ توييتري عليه تلاش هاي جان کري براي حفظ برجام را به همين جا ختم نکرد و يک بار ديگر در ارديبهشت سال جاري در نشست کابينه آمريکا، با اشاره به ديدار جان کري با ظريف گفت: «[جان] کري [وزير خارجه سابق آمريکا] در برابر مردي که داشت با او مذاکره مي کرد، هيچ شانسي نداشت. اولين باري که آن مرد را ديدم، او را در يک برنامه ديدم... من او را نگاه کردم و بعد از سه دقيقه تماشا گفتم امکان ندارد کري بتواند از پس مذاکره با اين مرد، برآيد. بعدا ديديم که همين طور هم شد؛ بنابراين يا به يک توافق واقعا خوب براي جهان مي رسيم يا اصلا توافقي نمي کنيم.»
    به دنبال اين سخنان، انتشار خبرهايي مبني بر ملاقات جان کري با وزير خارجه ايران در نيويورک و برخي از مقامات ايران در پاريس، يک بار ديگر با واکنش ترامپ مواجه شد. تا آنجا که رئيس جمهوري آمريکا از وزير خارجه دولت باراک اوباما بابت تلاش هايش براي حفظ توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ با ايران انتقاد کرد و در توييتر نوشت: «ايالات متحده به ديپلماسي احتمالي در سايه و غيرقانوني جان کري بر سر توافق ايران که بسيار بد بر سر آن مذاکره شده است، نيازي ندارد. او کسي است که از همان ابتدا باني اين آشفتگي شد!»
    اين همان موضوعي است که جان کري ۷۵ ساله روز يکشنبه در گفت وگويش با سي بي اس به آن پاسخ داد و درباره تماسش با ظريف که منجر به انتقادات تندوتيز ترامپ از مداخله او در روند سياست خارجي آمريکا شد، گفت: «در هنگام آن تماس سياست خارجي آمريکا همچنان از توافق هسته اي حمايت مي کرد... من تلاش داشتم تا سياست آمريکا که بخشي از توافق بود و آنچه عقل سليم حکم مي کرد، ادامه پيدا کند. من مذاکره نکردم. من حرف خودم را زدم و هميشه از حقم براي حرف زدن استفاده مي کنم.»
    حضور جان کري در نشست اسلو ۲۰۱۷ در خردادماه سال جاري نيز به دليل حضور همزمان ظريف در آن نشست، يک بار ديگر موجب انتقاد توييتري ترامپ شد و او در توييتي نوشت: «فکر مي کنم او (جان کري) هنوز براي ايران مي جنگد. آيا جعبه هاي پول نقد که قبلا به ايران داده بود کافي نبود؟»
    
    ادعاي تفرقه برانگيز ترامپ
    اما هيچ کدام از اين توييت ها و انتقادهاي رسمي ترامپ نتوانسته از عزم جان کري براي گفت وگو درباره اهميت برجام کم کند. همچنان که او روز يکشنبه در مصاحبه با برنامه هفتگي «رودررو با مردم» شبکه خبري «سي بي اس» آمريکا ضمن دفاع از برجام گفت: «اين توافق از لحاظ نظام بازرسي ها، شفافيت، پاسخگويي و آنچه ايران بايد انجام دهد، سختگيرانه ترين توافق است که در مقايسه با هر توافق ديگري روي کره زمين، بيشترين شفافيت در طولاني ترين مدت زماني را ايجاد مي کند. هيچ کشوري مثل ايران براي پايبندي به اين توافق عمل نکرده است.» به گزارش عصر ايران، کري افزود: «درحالي که آمريکا از برجام خارج شده، روسيه، چين، آلمان، فرانسه و بريتانيا همگي تلاش دارند تا آن را حفظ کنند. فقط آمريکا از آن خارج شد، فقط دونالد ترامپ.» وي تاکيد کرد: «به نظرم کارشناساني که درک درستي دارند همه بر اين عقيده بودند که بايد توافق را حفظ کرد. وزير دفاع ترامپ بر اين عقيده بود و وزير خارجه اي که ترامپ اخراجش کرد (رکس تيلرسون) هم معتقد بود که بايد برجام را حفظ کرد. مقام هاي اطلاعاتي دولت او هم مي گفتند که بايد آن را حفظ کرد. واقعيت اين است که آن توافق کار مي کند و حالا بدون آمريکا هم کار مي کند.»
    کري همچنين به شدت از اظهارات و سياست هاي ترامپ انتقاد کرد و گفت: «متاسفانه ترامپ در اغلب موارد نمي داند که چه حرفي مي زند. اين غم انگيز است. او چيزهايي به هم مي بافد و همين طور چيزهاي ديگري مي بافد.» به گزارش تابناک و زير امور خارجه سابق آمريکا معتقد است تصميم گيري دونالد ترامپ گهگاه بر اساس حقيقت يا توصيه اشخاص نيست و او داستان سرهم مي کند. جان کري همچنين اظهار کرد که ادعاي ترامپ درباره ضعيف خواندن و آسيب زننده بودن توافق هسته اي ايران براي آمريکا ادعايي غلط و تفرقه برانگيز است. به گزارش خبرگزاري مهر، وزير امور خارجه پيشين آمريکا با اشاره به اينکه دفاعش از اين توافق و اين سياست حمله اي به ترامپ نيست، اظهار کرد که به شدت طرفدار اتخاذ سياستي مثبت از سوي آمريکا درخصوص اين توافق بوده است.
    دفاع مجدد جان کري از توافق هسته اي با ايران: برجام بدون آمريکا هم کار مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فنون هسته اي
متن مطالب شماره 87، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است