|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود كرد: چرخش بورس با دو اهرم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود كرد: چرخش بورس با دو اهرم


نويسنده: فاطمه اسماعيلي


    
    دنياي اقتصاد : شاخص کل بورس تهران خلاف روند روزهاي پيشين خود، معاملات روز گذشته را با رشد ۱۵۸۲ واحدي (معادل ۲/ ۱ درصد) به پايان رساند و بار ديگر به کانال ۱۳۵ هزار واحدي بازگشت. برداشتن سقف قيمتي براي معاملات فرآورده هاي نفتي در بورس کالا در کنار اصلاح نسبي قيمت سهام بزرگان بازار در روزهاي اخير و جذابيت سطوح کنوني قيمت ها دو اهرم چرخش مسير شاخص سهام در معاملات روز گذشته به شمار مي رود. در اين ميان توجه سياستگذار به لزوم انجام عرضه هاي اوليه بزرگ و جذاب مي تواند نقدينگي قابل توجهي را جذب بازار سرمايه کند. موضوعي که البته به نظر مي رسد مورد غفلت قرار گرفته است.
    اوايل هفته گذشته بود که شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با صدور ابلاغيه اي درخصوص آزادسازي نرخ خوراک پتروشيمي ها خبر از حذف يک رانت ارزي پس از ۷ سال داده بود. در کمتر از ۴۸ ساعت اما سياستگذار از اين موضع عقب نشست و بار ديگر قيمت عرضه فرآورده هاي نفتي در بورس کالا را به روال قبل بازگرداند.امري که نوسانات زيادي در سهام مربوطه در بورس تهران نيز ايجاد کرد. در ادامه اين تصميمات، عصر روز يکشنبه، بورس کالا در اعلاميه اي خبر از برداشتن سقف دامنه نوسان معاملات کليه فرآورده هاي نفتي داد. به اين ترتيب در حالي که مبناي تعيين قيمت محصولات فرعي پالايشي همچنان همان دلار ۴۲۰۰ توماني است، اما سقف نوسان آزاد شده است و قيمت ها بر اساس ميزان عرضه و تقاضا بدون محدوديت نوسان افزايش پيدا مي کنند. در اين خصوص، روز گذشته ۱۵ هزار تن وکيوم باتوم (ماده اوليه توليد قير و نفت کوره) شرکت پالايش نفت تهران با قيمت پايه ۱۲هزار و ۷۱۴ ريال (۸/ ۴۹ درصد کمتر از قيمت پايه قبلي) به ازاي هر کيلو در بورس کالا عرضه شد که در نهايت، اين محصول با ميانگين قيمت ۳۲ هزار و ۶۸۸ ريال به ازاي هر کيلو (۱/ ۱۵۷درصد بالاتر از قيمت پايه) معامله شد.قيمت بالاترين تقاضا براي اين محصول نيز با افزايش ۱۸۵ درصدي نسبت به قيمت پايه همراه شد. وکيوم باتوم پالايش نفت بندرعباس نيز در قيمت پايه ۱۳ هزار و ۳۵۰ ريال عرضه شد که قيمت بالاترين تقاضا براي آن با رشد ۱۷۹ درصدي به ۳۷ هزار و ۲۲۲ ريال رسيد.لوب کات (جزء اصلي و ماده اوليه توليد روغن موتور) اما ديروز در قيمت پايه مورد معامله قرار گرفت. به اين ترتيب لوب کات سنگين «شتران» با ميانگين قيمت پاياني موزون ۲۰۱۳ تومان به ازاي هر کيلو دادوستد شد که نسبت به قيمت پاياني جلسه معاملاتي قبل ۲۳ درصد کمتر بود. همچنين معاملات لوب کات سنگين و سبک «شبندر» و «شپنا» نيز در قيمت پايه انجام شد(لوب کات و وکيوم باتوم جزو محصولات فرعي شرکت هاي پالايشي به شمار مي روند).
    در يک نگاه کلي اين تصميم دو گروه از صنايع بورسي را تحت الشعاع قرار مي دهد. گروه اول توليدکنندگان اين محصولات يعني پالايشگاه ها هستند. در حال حاضر بخش عمده اي از فروش پالايشگاه ها از طريق محصولات اصلي است و جهش قيمتي محصولات فرعي اثر محدودي بر سودآوري اين شرکت ها به جا مي گذارد. با اين حال جو مثبت ناشي از اين عرضه ها، اثر خود را بر معاملات روز گذشته پالايشي ها به جا گذاشت و سهام تمامي نمادهاي زيرمجموعه اين گروه شامل «شتران»، «شپنا»، «شبندر» و «شبريز»، ضمن رشد قيمت تا سقف مجاز روزانه شاهد تشکيل صف هاي خريد پرحجم بودند.گروه دوم اما مصرف کنندگان اين محصولات و به طور خاص روانکارها (از لوب کات استفاده مي کنند) را شامل مي شود. در اين گروه نيز غلبه هيجانات سبب تشديد فشار عرضه و افت قيمت سهام تا کف روزانه شده بود. اين در حالي است که توليدکنندگان روغن هاي موتور و پايه (روانکاران) بر اساس شنيده ها با نرخ دلار ۴۲۰۰ (قيمت پايه فروش لوب کات در بورس کالا) خوراک خود را دريافت مي کنند.البته در دقايق پاياني معاملات اين موضوع تا حدودي مورد توجه معامله گران قرار گرفت و شاهد چرخش قيمتي نمادهاي روانکار همچون «شسپا» بوديم.با اين حال همچنان ابهاماتي در بخش فروش پالايشي ها وجود دارد؛ چرا که شرکت هاي پالايشي تنها قسمتي از محصولات فرعي را در بورس کالا عرضه مي کنند و بخش ديگري از اين محصولات توليدي را خارج از بورس کالا و به صورت مستقيم دادوستد مي کنند. در شرايط کنوني فروش محصولاتي را که در بورس کالا با جهش قيمتي همراه مي شوند، مي توان عامل حمايتي از سودآوري پالايشي ها عنوان کرد.
    
    نگاهي به ديگر معاملات بورس کالا
    در معاملات روز گذشته بورس کالا، دادوستدهاي محصولات صنعتي عموما شامل محصولات مسي جريان داشت. ديروز يک هزار تن مفتول مس شرکت ملي مس ايران با نرخ پايه ۲۹۴ هزار و ۳۱۶ ريال در بورس کالا عرضه شد. ميانگين موزون نرخ پاياني اين محصول با افزايش حدود ۵۴ درصدي به ۴۵۲ هزار و ۷۶۴ ريال رسيد. اين در حالي است که تقاضا براي مس مفتول «فملي» در قيمت ۴۵۷ هزار و ۱۱۱ ريال نيز وجود داشت. اين مساله سبب شده است تا قيمت نماد «فملي» ديروز به سمت سقف مجاز حرکت کند و در دقايق پاياني به صف خريد برسد. بر مبناي دستورالعمل اخير مقرر شده است که قيمت پايه مفتول مسي اولا بر مبناي نرخ ارز ۴۲۰۰ توماني و قيمت اين فلز در بورس لندن تعيين و ثانيا بدون سقف نوسان در بورس کالا معامله شود. همچنين معاملات کاتد يک روز پس از تعيين قيمت پاياني مفتول در هر هفته انجام مي شود و قيمت پايه آن ۵ درصد کمتر از قيمت پاياني مفتول قرار خواهد داشت.
    
    سطح جذاب قيمتي براي معامله گران
    شاخص کل بورس تهران که طي ۴ روز معاملاتي اخير خود به دليل رشد قيمتي نمادهاي کوچک تر بازار از شاخص کل هم وزن عقب افتاده بود، ديروز به لطف رشد قيمتي بزرگان بازار تغيير جهت داد. صنايع بزرگ بورسي اعم از فلزي ها، پتروشيمي ها، پالايشي ها و معدني ها در روزهاي اخير شاهد اصلاح نسبي قيمت سهام خود بودند. به عنوان مثال پالايشي ها از دوشنبه هفته گذشته تا پايان معاملات روز يکشنبه هفته جاري، اصلاح ۵/ ۸ درصدي را تجربه کرده بودند. افت ۷/ ۸ درصدي شاخص گروه معدني و همچنين اصلاح ۵/ ۸ و ۲/ ۴ درصدي فلزي ها و پتروشيمي ها در بازه زماني مزبور از ديگر نمونه هاي قرار گرفتن قيمت سهام مزبور در سطوح نسبتا جذاب براي معامله گران است. به اين ترتيب اين اصلاح چند روزه در کنار سيگنال هاي ارسالي از بورس کالا، ديروز بهانه اي ديگر براي بازگشت اقبال معامله گران براي خريد سهام مذکور فراهم آورد.
    
    غفلت سياست گذار از عرضه هاي اوليه
    در شرايط کنوني بازار بار ديگر جاي خالي عرضه هاي اوليه بزرگ و جذاب احساس مي شود. بايد توجه داشت ورود شرکت هاي بزرگ که از جذابيت هاي بنيادي مناسبي برخوردارند، نقدينگي قابل توجهي را جذب بازار مي کند. نقدينگي که حالا در ميان بازارهاي سفته بازانه همچون بازار ارز، سکه و مسکن سرگردان است و سمت و سوي مناسبي ندارد. نتيجه جذب اين نقدينگي به سهام، بازاري بزرگ و پويا است که زمين بازي معامله گران حرفه اي بازار را وسعت مي بخشد و گزينه هاي بيشتري پيش روي سرمايه گذاران قرار مي دهد.
    در حال حاضر به نظر مي رسد نقدينگي که به سبب عرضه اوليه پتروشيمي پارس روانه بورس تهران شده بود، همچنان در بازار باقي مانده است و در ميان ديگر سهام بورسي جولان مي دهد. توجه به اين موضوع خود تاکيد دو چنداني بر اهميت عرضه هاي اوليه اين چنيني بر روند معاملات بازار دارد. اين در حالي است که اهالي بازار از مدت ها پيش در انتظار عرضه اوليه سهام پتروشيمي نوري در بورس تهران هستند. هر بار شنيده هايي درخصوص زمان عرضه اين سهم به بازار مخابره مي شود، اما تاکنون زمان مشخصي براي اين عرضه اوليه مشخص نشده است. در تازه ترين شنيده ها در اين خصوص نيز گفته شده سهام شرکت پتروشيمي نوري در اوايل فصل پاييز در بورس عرضه مي شود. اين پتروشيمي يکي از بزرگ ترين توليدکنندگان محصولات آروماتيک در صنايع پتروشيمي جهان با ۵/ ۴ ميليون تن ظرفيت توليد است. خوراک اصلي مجتمع پتروشيمي نوري ميعانات گازي به ميزان ۵/ ۴ ميليون تن در سال است که توسط پالايشگاه هاي گاز پارس جنوبي تامين مي شود و سالانه ۲۷۰ هزار تن بنزين پيروليز از پتروشيمي جم نيز به عنوان خوراک مورد استفاده قرار مي گيرد. به اين ترتيب، عرضه اين پتروشيمي مي تواند نقدينگي قابل توجهي را جذب بازار سهام کند.
    
    مروري بر بازگشايي بازارهاي جهاني
    روز گذشته با گشايش بازارهاي جهاني، فلزات اساسي کم نوسان ظاهر شدند. صبح روز گذشته موسسه Caixin در گزارشي اعلام کرد شاخص مديران خريد توليدي چين در ماه آگوست به ۵۰/ ۶ واحد رسيده است که کمي از پيش بيني ها پايين تر بود. هفته گذشته اما آمار ارائه شده از سوي اداره آمار ملي چين براي شاخص مديران خريد توليدي اين کشور فراتر از انتظارها بود. اداره آمار ملي چين براي تهيه آمار خود فعاليت شرکت هاي دولتي را در نظر مي گيرد. موسسه Caixin اما در محاسبه شاخص خود داده هاي مربوط به واحدهاي کوچک و متوسط را لحاظ مي کند. به اين ترتيب اختلاف پيش آمده بين اين دو آمار نشان از کاهش شتاب رشد در واحدهاي خصوصي کوچک و متوسط نسبت به واحدهاي بزرگ در اين کشور دارد که منجر به نگراني فعالان اقتصادي نسبت به فروکش کردن روند رشد اقتصادي چين در ماه هاي آتي شده و چشم انداز تقاضا براي فلزات را کمرنگ کرده است.در اين شرايط روز گذشته هر تن مس در معاملات آتي لندن با کاهش ۲/ ۰ درصدي در سطح ۵۹۷۴ دلار قرار گرفت. آلومينيوم نيز با افت ۴/ ۰ درصدي، ۲۱۱۱ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت. سرب اما ۵/ ۱ درصد گران شد و ۲۱۱۹ دلار در هر تن قيمت خورد. فلز روي نيز با افزايش ۲۲/ ۰ درصدي، در سطح ۲۴۶۷ دلار در هر تن قرار گرفت (قيمت ها در لحظه تنظيم اين گزارش ساعت ۱۵ اعلام مي شوند).
    
    خودرويي ها در انتظار افزايش قيمت
    تمامي نمادهاي زيرمجموعه گروه خودرو و ساخت قطعات طي معاملات روز گذشته شاهد رشد محسوس قيمت ها بودند. حتي برخي نمادهاي خودرويي ديروز تا سقف مجاز قيمتي نيز حرکت کرده و براي دقايقي با افزايش تقاضا شاهد تشکيل صف خريد بودند. درخصوص معاملات اين گروه، از يکسو ضعف تقاضا در ميان نمادهاي کالايي بخشي از نقدينگي اين گروه را روانه ديگر صنايع بورسي از جمله صنعت خودرو کرد. از سوي ديگر افزايش نرخ دلار، رشد قيمت مواد اوليه مورد استفاده در اين صنعت همچون فولاد و مس و آلومينيوم و البته پايان تخصيص ارز رسمي به توليدکنندگان صنعت خودرو (خودروسازان و قطعه سازان) احتمال افزايش قيمت خودرو را در نگاه واسطه گران پررنگ کرده؛ به طوري که فاصله قابل توجهي ميان قيمت کارخانه و بازار خودروهاي داخلي ايجاد شده است. اين مسائل شوراي رقابت را بر آن داشت تا روز گذشته در سيصد و چهل و پنجمين جلسه اش به بررسي بازار خودرو و تغييرات رخ داده در هزينه توليد خودروسازان بپردازد. به احتمال فراوان، در اين جلسه شوراي رقابت، نظر نهايي درباره افزايش قيمت خودروهاي داخلي اعلام خواهد شد. حدود دو هفته پيش نيز رضا شيوا،رئيس شوراي رقابت در يک برنامه تلويزيوني گفته بود احتمال دارد ميزان تغيير قيمت نهاده هاي توليد خودروهاي زير ۴۵ ميليون تومان را از بانک مرکزي گرفته و با در نظر گرفتن درصد تغييرات و همچنين فرمول مربوط به قيمت گذاري، به قيمت خودروهاي داخلي اضافه شود.در بازار سهام نيز شاخص صنعت خودرو روز گذشته با رشد بيش از ۳ درصدي همراه شد و بيشترين حجم معاملات نيز به اين صنعت اختصاص پيدا کرد.
    
    از ديگر صنايع بورسي چه خبر؟
    بررسي روند صنايع بورسي طي معاملات روز گذشته نشان مي دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسي، ۱۹ صنعت با افزايش شاخص همراه شدند و در مقابل شاهد افت شاخص ۱۷ صنعت بورسي بوديم. با وجود برگشت مسير گروه هاي بزرگ سهامي، اما گروه هاي کوچک همچنان در صدر جدول بازدهي روزانه بورس تهران قرار دارند. بر اين اساس گروه محصولات چوبي با تک نماد «چفيبر» رشد حدود ۵ درصدي را تجربه کرد. استخراج ساير معادن از ديگر گروه هاي سهامي بود که با معاملات مثبت خود در تک نماد «کماسه» شاهد رشد ۸۵/ ۴ درصد شاخص خود بود. پالايشي ها نيز که در روزهاي اخير افت هاي محسوسي را تجربه کرده بودند، در اين روز با رشد ۳/ ۴ درصدي شاخص گروه خود در رده سوم صنايع پربازده روز دوشنبه بورس تهران قرار گرفت.
    در گروه بانک نيز پس از رشد روزهاي اخير، ديروز شاهد افت قيمت ۷۵ درصد از نمادهاي زيرمجموعه اين گروه بوديم. به اين ترتيب نماد معاملاتي بانک ملت به عنوان ليدر اين گروه که از چهارشنبه هفته گذشته يعني به محض بازگشت از مجمع سالانه مورد اقبال فعالان بازار قرار گرفته و تنها در سه روز معاملاتي رشد حدود ۲۸ درصدي را از آن سهامداران خود کرده بود، روز گذشته رشد اندکي را تجربه کرد. قيمت پاياني «وبملت» ديروز به محدوده منفي خزيد. بايد توجه داشت حجم نقدينگي واردشده به اين سهم در روزهاي اخير (بيش از ۱۲۰ ميليارد تومان) و اميدواري سهامداران آن به تثبيت قيمت سهم، خود پشتوانه اي براي جلوگيري از ريزش قيمتي اين سهم به شمار مي آيد. نگاهي به تغيير مالکيت ديروز اين سهم نيز نشان از مشارکت ۶۵ درصدي سهامداران حقيقي در سمت خريد اين نماد بانکي دارد. مولفه اي که ديگر نمادهاي بانکي از آن برخوردار نيستند و به همين دليل ديروز اغلب بانکي ها شاهد افت قيمت سهام خود بودند.
    
    همگام با بازيگران
    روز دو شنبه، خالص تغيير مالکيت به نام معامله گران خرد بازار رقم خورد و حدود ۱۵۲ ميليون سهم به ارزش ۳۰ ميليارد تومان از پرتفوي حقوقي ها به سبد سهام معامله گران حقيقي افزوده شد. بيشترين خالص خريد سهامداران خرد در نمادهاي زيرمجموعه گروه فرآورده هاي نفتي به ثبت رسيد. به اين ترتيب خالص خريد حقيقي ها در نمادهاي پالايشي به ۳۲ ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان رسيد. بانکي ها نيز در اين روز شاهد تغيير مالکيت حدود ۳ ميليارد و ۴۰۰ ميليون توماني به نفع حقيقي ها بودند. معدني ها ديگر گروهي بودند که با خالص خريد يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون توماني توسط معامله گران خرد بازار همراه شدند. در صدر خريد معامله گران حقيقي، تمايل به جمع آوري سهام پالايش نفت اصفهان قرار داشت. خالص خريد حقيقي ها در نماد مزبور به ۳۳ ميليون و ۴۰۰ هزار سهم به ارزش حدود ۱۸ ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان بالغ شد. نماد معاملاتي پالايش نفت تهران نيز در اين روز شاهد جابه جايي ۱۷ ميليون و ۹۰۰ هزار سهم به ارزش ۷ ميليارد و ۷۰۰ ميليون توماني در مسير حقوقي به حقيقي بود. نماد معاملاتي بانک ملت از ديگر نمادهاي ديروز بورس تهران بود که مورد اقبال معامله گران خرد بازار قرار گرفت. به اين ترتيب ديروز حدود ۳۳ ميليون و ۴۰۰ هزار سهم «وبملت» به ارزش ۴ ميليارد و ۷۰۰ ميليون تومان به پرتفوي حقيقي ها اضافه شد.در آن سوي بازار نماد معاملاتي هاي وب شاهد جابه جايي ۷ ميليون و ۷۰۰ هزار سهم خود به ارزش ۳ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان در مسير حقيقي به حقوقي بود. نماد معاملاتي شرکت کالسيمين ا ز ديگر نمادهاي ديروز بازار سهام بود که موردتوجه سهامداران حقوقي قرار گرفت. بر اين اساس افزون بر ۴ ميليون و ۸۰۰ هزار سهم «فاسمين» به ارزش ۳ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان از سبد سهام حقيقي ها به پرتفوي معامله گران حقوقي افزوده شد.
    شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود کرد: چرخش بورس با دو اهرم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 92 بارآثار ديگري از "فاطمه اسماعيلي"

  رونق سنجي بورس با سه نشانه / شاخص سهام ۲۳۶۲ واحد صعود كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  كورس بورس با ارز و سكه / بازدهي بازار سهام از ۵۰ درصد گذشت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  جريان شناسي پول ها در سهام / «دنياي اقتصاد» نقدشوندگي در ۳۷ صنعت بورسي را بررسي مي كند
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  فاز احتياطي در بازار سهام / شاخص بورس ۲۷۰ واحد كاهش يافت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  تغيير جهت تورم انتظاري؟ / نرخ سود در بازار بدهي عقب نشيني كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي مازندران
متن مطالب شماره 174، تير1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است