|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: سيگنال بورس به آغاز اصلاح بانكي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


ديدگاه 
سيگنال بورس به آغاز اصلاح بانكي؟


نويسنده: سليمان كرمي

دنياي اقتصاد : سهام گروه بانکي با محوريت بانک ملت طي روزهاي اخير در صدر تقاضاي معاملات بورس تهران قرار گرفته است. از سوي ديگر عرضه هاي منطقي مانع از رشد قيمتي اين نمادها شد. علت استقبال بازار از نمادهاي بانکي را بايد در وضعيت حاکم بر اقتصاد کشور جست وجو کرد. وضعيت بغرنج کنوني اگر بنا به ادامه رويه گذشته از سوي اين بانک ها باشد به قطع منفعتي براي بانک ها و همچنين اقتصاد کشور در برندارد. فضاي تورمي اقتصاد کشور و رشدهاي افسارگسيخته دلار احتمالا سرمايه گذاران را به اخذ سودهاي بالاتر ترغيب مي کند. بر اين اساس ريسک خروج نقدينگي از سپرده ها ريسکي براي بانک ها و همچنين اقتصاد کشور محسوب مي شود.
    تراز مثبت خالص دارايي هاي ارزي بانک ملت از دلايل استقبال بازار به اين بانک و گروه عنوان مي شود. بخش قابل توجهي از دارايي هاي ارزي بانک ملت به اعطاي تسهيلات ارزي از صندوق توسعه ملي و صندوق انرژي اختصاص دارد که عمدتا طرح هاي نفتي را تامين مالي کرده است. با توجه به اين موضوع که ريسک وصول تسهيلات بر عهده بانک است؛ در نتيجه تسهيلات از محل صندوق در حساب دارايي هاي بانک قرار مي گيرد. نکته اي که بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که افزايش سود خالص بانک ملت از محل تسعير ارز، افزايش هزينه مالي تسهيلات گيرنده را به دنبال دارد. در اين شرايط پروژه هايي که از اين محل تامين مالي شده اند مانند ستاره خليج فارس با مشکل افزايش قابل توجه هزينه ها مواجه مي شوند و اين موضوع مي تواند بر ريسک بازپرداخت تسهيلات بيفزايد؛ گرچه عمده اين تسهيلات به نوعي تضمين دولتي و نهادهاي نيمه دولتي را دارند؛ اما ريسک افزايش هزينه تامين مالي اين شرکت ها تا حدي زياد است که مي تواند بر ميزان مطالبات معوق بانک ها بيفزايد. علاوه بر اين درخصوص سودآوري از تسعير ارز بانک ها بايد به نرخ مورد انتظار توجه کرد. بر اساس اطلاعات موجود در شرايط کنوني نمي توان به تسعير ارز در صورت هاي مالي بانک ها بر اساس نرخ ثانويه اميدوار بود. در اين ميان عمده کارشناسان و منابع آگاه اعتقاد دارند که هر گونه افزايش سود از محل تسعير به حساب سرمايه بانک ها خواهد نشست تا نسبت کفايت سرمايه بحراني بانک ها را بهبود بخشد. با اين حال اما و اگر بسياري در اين مسير وجود دارد و بخش قابل توجهي از اين مسووليت بر عهده سياست گذار است. اما همچنان نکته نااميدکننده نبود هيچ گونه برنامه اي براي سر و سامان بخشيدن به وضعيت نظام بانکي است و اين موضوع حتي نگراني ها از آينده را افزايش مي دهد.
    
     فرصت اصلاح در بحران
    چند سال است که کارشناسان ارشد اقتصادي بر لزوم اصلاح نظام بانکي تاکيد دارند. اما نگاه هاي کوتاه مدت سياست گذار از سال هاي قبل سرانجام کشور را به وضعيت کنوني سوق داد. رشدهاي افسارگسيخته نقدينگي به دنبال نرخ بالاي سود سپرده، تنها بر اعتياد سياست هاي اقتصادي به روزمرگي تاکيد داشت. در شرايط کنوني نيز احتمالا ريسک افزايش نرخ بهره به عنوان راهکار سرکوب موج نقدينگي وجود دارد. نگاه غالب در دولت که از ابتداي موج صعودي دلار (زمستان سال گذشته) از عدم توجه به علت جولان نقدينگي اشاره داشت که به تلاطم کنوني وضعيت کشور دامن زده است. بر اين اساس علت اصلي تلاطم اقتصادي کشور را مي توان ناشي از فضاي ياس و نااميدي از اصلاح امور در بخش هاي مختلف کشور عنوان کرد. بر اين اساس مطابق با آنچه در اقتصاد آرژانتين رخ داد، رکورد نرخ بهره ۶۰ درصدي نيز نتوانست مانع از سقوط ارزش پول آرژانتين شود، افزايش نرخ بهره نه تنها نتوانست موج نقدينگي را سرکوب کند، بلکه بر ميزان بي اعتمادي افزود. در شرايط کنوني نيز به نظر مي رسد نبود «اميد» ميان فعالان اقتصادي و عدم خوش بيني به اصلاح اقتصادي، سياسي و اجتماعي بر شدت هراس افزوده و به تلاطم اقتصادي دامن زده است.
    
    اميد لازمه به ثمر نشستن اصلاح
    در حالي که لازمه عبور از شرايط کنوني بازگشت اميد و احتمالا يافتن راهکار براي حل معضلات کشور در سياست خارجي است؛ اما اگر از همين فضاي بحراني به عنوان فرصتي براي آغاز اصلاح استفاده نشود حتي بازگشايي هاي احتمالي آتي بين المللي براي اقتصاد کشور نيز احتمالا نمي تواند در حل مشکلات عميق موجود کارساز باشد. رشد نرخ دلار فضاي مخربي را براي اقتصاد کشور رقم زده و افزايش روزافزن نرخ تورم نيز فشار را بر عموم جامعه افزايش مي دهد. با اين حال اين دو عامل بحراني مي تواند به حذف ناترازي صورت هاي مالي بانک ها کمک کند. در سال هاي گذشته بانک ها سودهاي موهومي و غيرقابل توجيهي به سپرده گذاران خود اعطا کرده اند. در حالي که شبه پول در اقتصاد کشور مداوم رشد کرده است؛ اما در سمت راست ترازنامه سيستم بانکي، دارايي هاي غيرمولد و راکد کفاف اين سودهاي موهومي را نمي داد. در شرايط کنوني اما فضاي تورمي و رشد نرخ دلار مي تواند به کمک بانک ها آمده و امکان حذف اين ناترازي را فراهم کند. به اين ترتيب اگر با افزايش نرخ بهره بار ديگر بر شدت رشد سمي سمت چپ ترازنامه بانکي (سپرده ها) افزوده نشود، اين اميد وجود دارد که سمت راست ترازنامه بانک ها با افزايش توامان ارزش و نقدشوندگي در فضاي تورمي کنوني همراه شوند.
    
    لزوم اجبار مديران به ترک سودسازي
    ريسک هاي زيادي در اين خصوص وجود دارد. نخست اينکه بانک ها مطابق با سال هاي دراز فعاليت خود بار ديگر طمع به کسب سود از محل رشد ارزش دارايي هاي ثابت داشته باشند و برخلاف انتظارت به جاي خروج از اين دارايي ها بر ميزان آنها بيفزايند. با اين حال اگر همان طور که مديران ارشد کشور نيز تاکيد دارند بانک ها از بنگاهداري خارج شده و به دل کندن از دارايي هاي سمي رضايت دهند، مي توان اميدوار بود از شدت التهاب کاسته شود. البته طرح اين موضوع بدون در نظر گرفتن جزئيات امکان پذير نيست و شايد در نهايت بدون بازگشت اميد به فضاي اقتصادي کشور امکان پذير نباشد. در اين خصوص دکتر فرهاد نيلي در هفته نامه تجارت فردا مسير اصلاح نظام بانکي را توصيف کرده است. شايد مواردي مانند عدم نقدشوندگي دارايي هاي سمي بانک ها در شرايط کنوني نيز مطرح شود؛ اما اگر بانک ها رضايت دهند که دارايي هاي متورم شده خود (رشد محسوس قيمت دارايي ها نسبت به سال گذشته) را با تخفيف قيمتي قابل توجه، حتي نزديک به سطوح قيمتي سال گذشته، به فروش برسانند شايد بتوان به پايان ناترازي بانک ها اميدوار بود. نکته ديگري که در شرايط کنوني وجود دارد اينکه بانک ها در شرايط کنوني نيز با افزايش برداشت از بانک مرکزي تعهدات پولي خود را اجرا کنند شايد اين موضوع فضا را براي بانک مرکزي به منظور تهاتر اضافه برداشت پولي بانک ها با دارايي هاي سمي آنها به وجود آورد. تجربه نشان داده مديران بانک ها با خوش خيالي در مقابل اصلاح مقاومت مي کنند؛ اما اجبار نهاد ناظر مي تواند حذف اين دارايي ها از صورت هاي مالي بانک ها و خروج از بنگاهداري را به دنبال داشته باشد.
    ديدگاه: سيگنال بورس به آغاز اصلاح بانکي؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 69 بارآثار ديگري از "سليمان كرمي"

  مرداد داغ بورس تهران / شاخص سهام بهترين عملكرد ماهانه در ۱۵ سال اخير را تجربه كرد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  فرصت رانت زدايي از اقتصاد / سوبسيدهاي دولتي از كانال بورس شناسايي شدند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  تناقض دولتي حذف رانت «خوراك» / «دنياي اقتصاد» چالش هاي آزادسازي ارز در صنايع پتروپالايشي را بررسي مي كند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  سه مانع بهبود وضعيت سهام شناسايي شدند : رصد رونق از «بهار» بورسي ها
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
  موانع خودساخته توسعه بورس
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 21/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است