|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»


نويسنده: هديه لطفي


    
    دنياي اقتصاد : رئيس کل سازمان خصوصي سازي در نشست خبري روز گذشته به بررسي آخرين اقدامات صورت گرفته در زمينه واگذاري بنگاه هاي مشمول خصوصي سازي پرداخت و وضعيت سهام عدالت را تشريح کرد.به گفته وي مشمولان دريافت سهام عدالت تنها تا پايان مهرماه سال جاري براي اعلام شماره حساب و دريافت سود «عدالت» فرصت دارند.
    آزادسازي سهام عدالت از طريق صندوق هاي سرمايه گذاري قابل معامله، پرداخت سود «عدالت» سال ۹۶ در ۲ماه پاياني سال جاري، تصميم گيري هيات وزيران درخصوص سهام عدالت مشمولاني که مراجعه نکرده اند، اعطاي مهلت پاياني براي تعيين تکليف سهام عدالت متوفيان و برنامه ريزي براي تعيين تکليف حداقل ۸۵درصد از ۶۳۱ بنگاه مشمول واگذاري در سال جاري از مهم ترين اظهارات روز گذشته معاون وزير اقتصاد بود. همچنين در اين جلسه پوري حسيني به خصوصي سازي باشگاه پرسپوليس و استقلال اشاره کرد و توضيحاتي در رابطه با نامه نگاري وزير ورزش با وزير اقتصاد براي عدم واگذاري ۵ ورزشگاه ارائه داد. تشريح نحوه قيمت گذاري و همچنين واگذاري «کشت و صنعت مغان» از ديگر صحبت هاي مطرح شده رئيس سازمان خصوصي سازي در نشست روز گذشته بود.
    
    نگاهي به جزئيات سهام عدالت
    ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني، رئيس سازمان خصوصي سازي در نشست خبري روز گذشته به تشريح اقدامات صورت گرفته براي سهام عدالت پرداخت و گفت: طرح ساماندهي سهام عدالت از اسفندماه سال ۹۵ توسط سازمان خصوصي سازي آغاز شد. در اين راستا سامانه اي جديد با همين نام راه اندازي و در اختيار بيش از ۴۹ ميليون مشمول سهام عدالت قرار گرفت.وي در ادامه افزود: فرآيند مزبور تا مهرماه سال ۹۶ با اعطاي صورتحساب قطعي به مشمولان ادامه يافت. سپس از اواخر فروردين پارسال زمان بندي کد شباي حساب بانکي از مشمولان آغاز شد و تا مهر امسال نيز ادامه خواهد يافت.وي در ادامه با اظهار اين مطلب که در حال حاضر نزديک به ۴۰ ميليون نفر از مشمولان سهام عدالت کد شباي خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کردند، گفت: بر اين اساس سود عملکرد شرکت هاي سرمايه پذير سهام عدالت مصوب مجامع عادي سالانه دوره مالي سال ۹۵ به حساب اين مشمولان واريز شد.
    پوري حسيني در ادامه افزود: تا پايان دي ماه پارسال نخستين صورتحساب ها براي واريز سود نقدي مشمولان صادر و پس از آن نيز يک نوبت در اواسط اسفند ماه و يک نوبت در ۶ ارديبهشت ماه سود نقدي سال ۹۵ واريز شد و پس از آن نيز تمامي کدهاي شباي مشمولاني که پس از ارديبهشت ماه به سامانه سهام عدالت اعلام کرده اند، طي دو روز اخير نيز سود نقدي سال مالي ۹۵ خود را از طريق بانک هاي عامل به جز صاحبان حساب در بانک ملت دريافت کرده اند. رئيس سازمان خصوصي سازي در ادامه با اظهار اين مطلب که ۶ميليون نفر از مشمولان با تخفيف ۵۰درصدي سهام عدالت روبه رو بودند، گفت: اين گروه سود نقدي معادل ۱۵۰هزار تومان را از لحاظ عملکرد سال مالي ۹۵ شرکت هاي سرمايه پذير سهام عدالت دريافت کردند. پوري حسيني ادامه داد: ساير مشمولاني که معادل ۵۳۲ هزار تومان سهام عدالت را در اختيار داشتند توانستند مبلغ ۸۰ هزار تومان سود نقدي عملکرد سال مالي ۹۵ را دريافت کنند که در نوبت اول مبلغ ۲۶ هزار تومان به حساب آنها واريز شد.وي در ادامه افزود: در اين ميان برخي مشمولان نيز بنابه دلايلي سهم عدالتي کمتر از ۵۳۲هزار تومان داشتند که سود اين گروه نيز متناسب با ميزان دارايي واريز شد.
    
    سود «عدالت» در سال ۹۶
    پوري حسيني در ادامه با تاکيد بر اينکه در اين فرآيند هيچ مراجعه فيزيکي از سوي مشمولان با هدف دريافت سود نقدي صورت نگرفته و تمامي مراحل از طريق سامانه عدالت بوده ،گفت: پرداخت سود سهام عدالت براي سال مالي ۹۶، در سال جاري خواهد بود. سود مالي سال ۹۶ که از تيرماه سال ۹۷ به بعد اعلام مي شود و به موجب مصوبات مجامع عمومي شرکت هاي سرمايه پذيري خواهد بود که اقدام به برگزاري مجمع خود کردند.وي در ادامه افزود: در اين ميان مطابق با اعلام سود تقسيمي اين شرکت ها تاکنون معادل ۴هزار ميليارد تومان بابت تقسيم سود شرکت هاي سرمايه پذير به حساب سهام عدالت واريز شده است.
     رئيس سازمان خصوصي سازي با اظهار اين مطلب که هنوز مجموع يکي از بزرگ ترين شرکت هاي موجود در پرتفوي «عدالت» برگزار نشده، گفت: هلدينگ پتروشيمي خليج فارس با توجه به سهم بالايي که در سبد سهام عدالت دارد، نقش مهمي در سود تقسيمي براي مشمولان دارد. اما هنوز اين شرکت اقدام به برگزاري مجمع خود نکرده است.پوري حسيني ادامه داد: البته هنوز ميزان دقيق تقسيم سود اين شرکت مشخص نيست. اما با فرض احتساب تقسيم سود هزار ميليارد توماني در مجمع عادي سالانه امسال «فارس»، سود سال جاري مشمولان سهام عدالت با افزايش نسبت به سال قبل همراه خواهد بود. رئيس کل سازمان خصوصي سازي در رابطه با زمان تقسيم سود مزبور نيز گفت: تلاش مي شود تا مطابق سال گذشته، تقسيم سود «عدالت» براي سود سال ۹۶، در دوماه پاياني امسال صورت بگيرد. به طوري که از اواخر دي ماه تا اواسط اسفند سال ۹۷ شاهد پرداخت سود اين مرحله به حساب مشمولان خواهيم بود.
    
    تعيين تکليف مشمولاني که شماره شبا نداده اند
    رئيس سازمان خصوصي سازي با بيان اينکه از مجموع بيش از ۴۹ ميليون نفر مشمول سهام عدالت تاکنون ۷ ميليون نفر هنوز اقدام به اعلام کد شباي حساب بانکي خود به سامانه سهام عدالت نکرده اند، گفت: يکي از ابهامات موجود در اين زمينه تعيين تکليف اين گروه از سهامداران است. به طوري که غير از پرداخت سود «عدالت»، برگه آزادسازي شده بايد به چه کسي تعلق گيرد؟ به اين ترتيب قاعدتا بايد اين گروه از سهامداران تا مهلتي قانوني تعيين تکليف شوند. پوري حسيني در ادامه افزود: انتظار مي رود با توجه به موضوع مالکيت ورقه و آزادسازي آن بر اساس مصوبات سران سه قوه و همچنين مجلس شوراي اسلامي، مالکيت سهام اين دسته از مشمولان، تعيين تکليف شود.
    وي در ادامه به مصوبه شوراي عالي اصل ۴۴ اشاره کرد و گفت: بر اساس مصوبات مزبور به کليه مشمولان تا پايان مهرماه سال جاري فرصت داده شده تا براي دريافت سود سهام عدالت سال ۹۵، شماره شباي خود را اعلام کنند. در غير اين صورت و با عدم اعلام شماره شبا، سود مزبور با نظر وزير اقتصاد در مکاني ديگر سرمايه گذاري خواهد شد.پوري حسيني در ادامه توضيح داد: به اين ترتيب مطابق با مجوز شوراي اصل ۴۴ قانون اساسي و بنا بر نظر وزير اقتصاد، سود مزبور يا در خريد سهم، يا خريد واحدهاي سرمايه گذاري صندوق هاي سرمايه گذاري مشترک يا در سپرده هاي بانکي سرمايه گذاري خواهد شد. بر اين اساس هر چند در مواعد تسويه حساب تعيين شده امکان نقد شدن آنها وجود خواهد داشت، اما با کمي تاخير همراه خواهد بود. به گفته پوري حسيني، پس از پايان مهر ماه واريز سود براي مشمولاني که کد شباي خود را اعلام نکردند، با تعلل و تامل زمان بري مواجه خواهد شد. رئيس کل سازمان خصوصي سازي اضافه کرد: البته بايد منتظر ماند و ديد پس از پايان اين مهلت چه تعداد از مشمولان اقدام به ثبت شماره شباي خود در سامانه سهام عدالت براي دريافت سود نکرده اند تا بر اساس آن تصميم گيري نهايي را انجام داد.
    رئيس کل سازمان خصوصي سازي اعلام کرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
  تاثير تحريم ها بر صنايع بورسي
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است