|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: آيا اخراج شدن مزيتي هم دارد؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


كافه سوال 
آيا اخراج شدن مزيتي هم دارد؟


نويسنده: Liz Ryan
مترجم: مريم مرادخاني
برگرفته از: Forbes


    مشاور عزيز، سال گذشته، همزمان که موقعيت شغلي ام به خطر افتاده بود، با ستون شما در فوربس آشنا شدم.رئيسم استعفا داد و شرکت، يک مدير جديد به نام «تام» استخدام کرد که زندگي ما را به فنا داد.
    هدف تام اين بود که سرسختي اش را به صاحب شرکت ثابت کند. او يک مدير مستبد بود. از همان لحظه اي که پشت ميز مديريت نشست، شروع به انتقاد و زورگويي به من و همکارانم کرد.
    سه ماه پس از ورود تام، تصميم گرفتم دنبال کار بگردم.
    همه تلاشم را کردم تا قبل از اينکه تام اخراجم کند، يک شغل جديد پيدا کنم. براي همين تا جايي که مي توانستم مصاحبه کردم. اما موفق نشدم. تام بدون اطلاع قبلي اخراجم کرد (البته حسم به من مي گفت که دير يا زود اين اتفاق مي افتد و بايد بروم).
    خوشبختانه در همان هفته اي که اخراج شدم، يک پيشنهاد شغلي دريافت کردم و يک هفته بعد، يک پيشنهاد ديگر.
    شغل جديدم از زمين تا آسمان با شغل سابقم فرق دارد.
    همکارانم باهوش تر و مهربان ترند. سطح مديريت شرکت به مراتب بالاتر است. اين شغل از هر جهتي از شغل سابقم بهتر است.
    هفت ماه پس از استخدامم در اين شرکت، يک نمايشگاه تجاري برگزار شد و من به مدت سه روز، مسوول غرفه شرکت بودم.
    يک شب، با همکارانم که حدود ۱۰ نفر مي شديم، براي شام دور هم جمع شديم.
    يکي از همکارانم پرسيد: «چطور شد که از شرکت قبلي بيرون آمدي؟». من هم داستان خودم و تام را تعريف کردم.
    يکي از همکارانم که در ميز بغلي نشسته بود، شروع کرد به خنديدن. و در حالي که مي خنديد، گفت: «تام راندولف اخراجت کرده؟ او رئيس من را هم اخراج کرده!».
    من رئيس او را نمي شناختم اما ده دقيقه بعد، در همان رستوران او را ديدم. همکارانم بي صبرانه منتظر بودند تا به رئيسشان بگويند که تام، کارمند جديد (که من باشم) را هم اخراج کرده. از قرار معلوم، همه آنها تام را مي شناختند و داستان هاي فراواني درباره سبک مديريتي اش شنيده بودند.
    شايد برايتان عجيب باشد اما اخراج شدن توسط تام، به من اعتبار داد! وقتي همکارانم، من را به خاطر اينکه توسط بدترين مدير دنيا اخراج شده بودم، تشويق کردند، اعتماد به نفس گرفتم.
    مکالمه کوتاه سر ميز شام به من يادآوري کرد که ديگران چقدر راحت مي توانند ذهنيت ما را نسبت به خودمان تغيير دهند. درست است که تام آدمي نبود که برايش احترام قائل شوم اما اينکه او اين قدرت را داشت که اخراجم کند (و نهايتا اين کار را کرد)، باعث شده بود احساس آزردگي کنم. اما صحبت هاي آن شب در رستوران باعث شد اين ذهنيت در من تغيير کند.
    اخراج شدن نه تنها بد نبود، بلکه فوق العاده بود، از چند جهت. اولا، ترسم از اخراج شدن باعث شد زودتر و جسورانه تر از هميشه به دنبال کار بگردم. دوما، اخراج شدن توسط تام به من يادآوري کرد که من و کارت ويزيتم يکي نيستيم. من ارزشمندم، چه شغل داشته باشم چه نداشته باشم.
    و در نهايت اينکه، اخراج شدن باعث شد چشم هايم باز شود و بپذيرم که تعيين مسير شغلي ام بر عهده خودم است. آدمي مثل تام مي تواند در زندگي هر کسي ظاهر شود. هر کسي ممکن است چيزي را که من تجربه کردم، تجربه کند. فهميدم که موقعيت من، اصلا غير عادي نيست. و اين درسي است که ياد گرفتم. از اين به بعد در مسير شغلي ام در کمال آگاهي و هوشياري خواهم بود.
    پاسخ: دوست عزيز، من تو را به خاطر درسي که از اين تجربه تلخ گرفتي، تحسين مي کنم. هدف او، تضعيف تو بود اما تو قدرتمندتر شدي و اين فوق العاده است.
    آدم هايي مثل تام، بي دليل سر راه ما قرار نمي گيرند. انگار دنيا مي دانست که تو داري استعدادهايت را هدر مي دهي و آماده پيشرفت هستي.
    دنيا معلم بزرگي است و دوست دارد به ما درس بدهد. هر بار يک درس جديد و سخت تر از قبل.
    گاهي مانعي بر سر راهمان قرار مي دهد. اولين واکنش ما اين است که عصباني مي شويم، به آسمان نگاه مي کنيم و خط و نشان مي کشيم. سپس، پس از کلي تلاش از مانع عبور مي کنيم و مي فهميم که وقتي از يک مرحله عبور مي کنيم و وارد يک مرحله جديد مي شويم، چقدر زندگيمان بهتر از قبل مي شود.
    
    اخراج شدن مي تواند از نظر شغلي به نفعت باشد. پنج مزيت اخراج شدن از اين قرارند:
    
    ۱. اخراج شدن کمک مي کند اهداف خود را مشخص کني. وقتي ناگهان شغل خود را از دست مي دهي، مجبور مي شوي به چيزهايي که در آن شغل از دست داده اي، فکر کني و تصميم بگيري که از شغل بعدي چه مي خواهي.
    اخراج شدن تو را از خواب بيدار مي کند و وادارت مي کند درباره حرفه ات فکر کني. اين شايد دردناک باشد اما به نفعمان است.
    
    ۲. اخراج شدن، منابعي را که در اختيار داري به تو يادآوري مي کند که به ندرت به آنها فکر مي کني. منظورم از منابع، سرسختي، جديت، شوخ طبعي، اشتياق و ايمان به خودت است.
    
    ۳. وقتي تقلا مي کني در يک شرکت بماني يا رضايت عده اي را جلب کني، استرس مي گيري. اخراج شدن، تو را از فشار و استرسي که در شغلت داشتي مي رهاند. در ميان همه فشارهايي که پس از اخراج شدن به تو وارد آمده، حداقل اينکه مجبور نيستي فردا به آن شرکت برگردي، خوشايند است.
    
    ۴. اخراج شدن به تو يادآوري مي کند که ديدگاه تو نسبت به خودت، تحت کنترل هيچ کس به جز خودت نيست. در همين لحظه، آدم هاي زيادي در حال اخراج شدن هستند و بايد تصميم بگيرند که به خاطر اخراج شدن، احساس بدي نسبت به خودشان داشته باشند يا نه که گزينه دوم درست است.
    
    ۵. اخراج شدن مجبورت مي کند تحقيق کني و ارزش بازار خودت را بشناسي. بايد درباره حقوق و پاداش شغل آينده ات تصميم بگيري. تو مخارجي داري، درست مثل همه. از طرف ديگر، رزومه و سوابقي داري که ارزش دارند، شايد بيشتر از آنکه فکرش را مي کني.
    اخراج شدن وادارت مي کند دنبال شغل جديد بگردي و روي خدماتي که ارائه مي دهي، قيمت بگذاري و اين گامي است که همه کارکناني که دوست دارند به اندازه استحقاق شان حقوق بگيرند، بايد بردارند.
    كافه سوال : آيا اخراج شدن مزيتي هم دارد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بارآثار ديگري از "Liz Ryan"

  در فرستادن رزومه براي استخدام عجله نكنيد
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  راهنماي گام به گام براي استعفا از سازمان
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  روش هاي تشخيص دروغ در مصاحبه شغلي
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  اشتباهات رايج در رابطه با نت وركينگ (شبكه سازي)
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 30/5/97
مشاهده متن    
  هنگام جذب نيرو به دنبال چه قابليتي در متقاضيان باشيم؟
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حقوق خصوصي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4902)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است