|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: رشد قيمت بدون دليل بنيادين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


رشد قيمت بدون دليل بنيادين
بازار فولاد روز گذشته افزايش قيمت هيجاني را پشت سر گذاشت    
    دنياي اقتصاد : رشد قيمت دلار و سکه باعث ايجاد و پايداري جو رواني قيمت ها در بازارهاي مختلف کالايي از جمله بازار فولاد و بسياري از بازارهاي ديگر شده و باعث بروز نگراني هايي در حوزه کالايي شده است. اين وضعيت که تا به حال تنها نکات منفي و ضررهاي آن خودنمايي کرده اند، موجب شده فروشندگان تا حد امکان از فروش خودداري کنند و در نتيجه خريداران براي تامين محصولات مورد نياز خود با مشکل روبه رو شوند.
    اين شرايط اکنون باعث رشد قيمت ها شده و بايد گفت افزايش قيمت هاي روز گذشته از «برتري تقاضا بر عرضه ها» حکايت دارد؛ به اين معنا که بازاريان حتي با انديشه هاي واسطه گري، سفته بازي و سرمايه گذاري به سمت خريد فولاد متمايل شده اند؛ اين وضعيت را بايد خيلي نگران کننده دانست، چون احتمال اينکه سياست هاي دولت را يا ثابت نگه دارد يا مانع از اثرگذاري سياست هاي جديد در اين حوزه شود اصلا بعيد نيست.
    اين روند به معناي اين است که فعالان بازار اين احتمال را مطرح مي کنند که شايد سخت گيري هاي دولت بر «الزام به فروش محصولات در بورس کالا» خيلي جدي نباشد، يعني انتظار هجوم عرضه از طرف واحدهاي توليدي نداشته باشيم، اين وضعيت باعث مي شود خريدار هم به سمت خريد ترغيب شود و البته دليل اصلي آن را بايد نگراني از آينده اقتصادي و بي اعتمادي به تصميمات دولت دانست.
    چيزي که تا به اينجاي کار در صحنه اقتصادي مشخص است، اين که دولت، نه تنها از موضع دلار ۴ هزار و ۲۰۰ توماني خود عقب نشيني نکرده، بلکه به خوبي هجمه ها را تحمل مي کند و اين رشد قيمت ها را هم مقطعي دانسته و واقعي نمي داند.
    انتظاري که در روزهاي اخير در فضاي بازار فولاد ايجاد شده بود بر اين مبنا استوار است که در همين روزها عرضه هاي گسترده اي هم در پروفيل و هم در ميلگرد وارد بورس کالا شود که تا اين لحظه چنين اتفاقي رخ نداده است؛ در اين باره حتي خريدار نهايي هم با سردرگمي روبه رو است.
    اين سردرگمي شامل همه خريداران نهايي در بازار مي شود؛ حتي آن خريداري که پروانه ساخت دارد و مصرف کننده نهايي است. اين شرايط نشان مي دهد که ابهام در بازار عميق تر از چيزي است که به نظر مي رسد، اما همين حجم خريد روزهاي اخير و رشد قيمت ها ممکن است به تحريک واحدهاي توليدي منجر و باعث افزايش حجم توليد اين واحدها شده باشد که خيلي هم دور از ذهن نيست؛ مشاهدات قيمتي در بازار حکايت از رشد قيمت شمش دارد که اين روند نشان مي دهد خريد شمش از طرف واحدهاي توليدي افزايش پيدا کرده يعني پتانسيل رشد تزريق کالا به بازار آزاد وجود دارد، به اين معنا که استمرار و تداوم اين شرايط در بازار باعث افزايش دوباره موجودي انبارها مي شود.
    اين روند به اين معنا است که نگراني از عقبگرد قيمت ها خيلي جدي تر از چيزي است که به نظر مي رسد، البته بازار فولاد را در حال حاضر مي توانيم با بازار پليمرها تا حدودي مقايسه کنيم، آن زماني که دلار ۴ هزار و ۲۰۰ توماني به شدت در اين بازار تاثيرگذار بود و قيمت ها را پايين آورد، خيلي ها اقدام به خريد کرده و بعد از آن صبر کردند ولي در نهايت اين قيمت دوامي نداشت و پس از برهه اي به شدت افزايشي شد، اين اتفاق در حالي رخ داد که دلار ۴ هزار و ۲۰۰ توماني هنوز در بورس کالا عرضه مي شود ولي ممکن است قيمت ها در بازار آزاد دو برابر قيمت هاي بورس کالا و حتي خيلي بيشتر باشد.
    
     سيگنال اضطراب بازارسازي
    اين شرايط، اين نگراني را ايجاد مي کند که وضعيت فعلي در بازار فولاد هم خودش را نشان دهد و خودنمايي رشد قيمت ها در اين بازار به اين معني است که بازار فولاد در حال نزديک شدن به لبه پرتگاه است، ما نمي توانيم از نرخ هاي بالاي فعلي در شرايط موجود دفاع کنيم؛ آن هم در شرايطي که دورنماي بازار از احتمال اعمال تحريم ها و سخت گيري بر صادرات فولاد حکايت دارد، چنانچه اگر کالايي نتواند صادر شود در نهايت بايد به بازار داخلي وارد شود، همه اين شرايط در کنار پايين بودن جدي تقاضا، نزديک بودن دهه اول محرم، نزديک بودن روزهاي سرد سال که تنها دو هفته به شروع پاييز باقي مانده است (برهه اي که به صورت سنتي تقاضا را کاهش مي دهد)؛ باعث ضعف تقاضا در ماه هاي آتي مي شود.
    در اين شرايط، اين نگراني را هم بايد مطرح کنيم که رشد قيمت هاي فعلي که از بازار رسمي(يعني بورس کالا) آغاز نشده، در بازار آزاد استارت خورده و در همين بازار گسترش پيدا کرده که نه تنها واقعيت عميق بازار نيست، بلکه يک بازارسازي از سوي افرادي است که با موجودي بالاي انبارها روبه رو شده بودند و نمي توانستند کالاي خود را به فروش برسانند يا مجبور بودند با ضرر بفروشند، اگر اين ذهنيت درست باشد به اين معنا که اين رشد نرخ که از دلايل بنيادي برخوردار نيست عميقا بازارسازي باشد، هيچ دليلي وجود ندارد که اين نرخ ها باز هم افزايش پيدا کند و ممکن است يک سقوط آزاد جدي را در پيش داشته باشيم.
    از طرف ديگر اين رشد نرخ هيجاني است، يعني در مقايسه با سکه ۴ ميليون و ۶۰۰ هزار توماني مورد ارزيابي قرار مي گيرد که اين ارزيابي هم درست نيست، به اين دليل که هم سکه حباب دارد و هم دلاري که در اين بازار در حال کشف قيمت است جذابيت بالايي براي صادرات ايجاد مي کند و با توجه به اين فرض که حجم صادرات ايران، مخصوصا براي ميلگرد، پروفيل، تيرآهن و تا حدودي ورق آنقدر بزرگ نيست که اصل بازار را تهديد کند يا مورد توجه قرار دهد، ولي بالاخره معاملاتي که با محوريت صادراتي انجام مي شود به اين دليل که يک فرآيند واقعي است باز هم تاثير خودش را بر بازار مي گذارد.
     در تجميع ين موارد بايد اين را بگوييم که رشد قيمت ها در شرايط فعلي بيش از حالت بنيادي و واقعي، هيجاني است و رشد قيمت هاي هيجاني اغلب تاريخ مصرف بسيار محدودي دارد و سريع تر از حد انتظار بايد منتظر برگشت ورق در بازار باشيم.
    اگر عرضه هايي که انتظار داريم در بورس کالا وارد شوند و اين روال عرضه شرکت هاي بزرگ که بعضا با وقفه صورت مي گيرد از سرگرفته شود و تداوم داشته باشد دليل چنداني براي رشد قيمت ها در بازار داخلي نداريم، آن هم در وضعيتي که موجودي انبارها بالا است و بالا رفتن بيشتر آن پتانسيل ريزش نرخ را بيشتر مي کند.
    
    رشد قيمت بدون دليل بنيادين / بازار فولاد روز گذشته افزايش قيمت هيجاني را پشت سر گذاشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حفاظت گياهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است