|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرعضو کميسيون صنايع و معادن مجلس عنوان کرد: بازار با عرضه کل زنجيره توليد در بورس کالا تنظيم مي شود
    عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: بايد تدبيري از سوي دولت و مجلس انديشيده شود تا کل زنجيره توليد محصولات از جمله فولاد به اضافه بخش هاي مختلف وارد بورس شود؛ اگر اين اقدام انجام شود عرضه و تقاضا متعادل شده و اجحافي در حق طرفين معامله نمي شود.
    محسن کوهکن در گفت وگو با خبرگزاري تسنيم گفت: قيمت گذاري دستوري صد در صد در هر شرايطي جواب نمي دهد و نمي توان به کار گيري آن را در بازار پيشنهاد داد.عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس افزود: در برخي از شرايط خاص ممکن است که فرمول هاي حاکم برعرضه و تقاضا باعث برهم خوردن تعادل موجود در ميزان عرضه و تقاضا در بازار برخي از کشورها شود که دولت در اين کشورها ناگزير به کنترل و نظارت کالاها و نيازهاي اساسي مردم در بازار خواهد بود.
    کوهکن اظهار کرد: سازمان حمايت از مصرف کننده و توليدکننده بايد نظارت مناسب تري در روند مصرف مواد اوليه داشته باشد تا امکان سودجويي ها آن هم در بازار مواد اوليه به حداقل برسد.عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس افزود: به هم ريختگي وضعيت بازار در دو ماه اخير عموما از اختلاف قيمت و دونرخي شدن کالاها نشات مي گيرد به طوري که اين اختلاف قيمت ها مسير بهره برداري از رانت هزار ميلياردي را براي عده اي باز گذاشته است.
    به گفته وي، براساس محاسبات انجام شده در حوزه فولاد تا پايان سال ممکن است يک رانت بسيار بزرگ (نزديک به ۴۰ هزار ميليارد توماني) به وجود آيد.کوهکن اظهار کرد: در صورت تامين تمام مواد اوليه يا بخشي از آن با پرداخت ارز ۴۲۰۰ توماني به صورت بديهي به دليل اختلاف قيمت با کالاهاي ديگر ميل به سوء استفاده برخي از افراد و بالا بردن اشتهاي کاذب را در برخي از مصرف کنندگان به وجود خواهد آورد.
    عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس در پايان به نقش بورس کالا در تنظيم بازارها اشاره و تاکيد کرد: ما حامي بورس هستيم و بايد تدبيري از سوي دولت و مجلس انديشيده شود تا کل زنجيره توليد محصولات از جمله فولاد به اضافه بخش هاي مختلف وارد بورس شود اگر اين اقدام انجام شود عرضه و تقاضا متعادل مي شود و علاوه بر سود عادلانه، اجحافي در حق هيچ يک از طرفين معامله انجام نمي شود.
    
    
    لزوم هدايت سرمايه هاي سرگردان براي تامين مالي طرح هاي پتروشيمي
    جذب سرمايه هاي ريالي و ارزي سرگردان در جامعه مي تواند روند ساخت و تکميل طرح هاي پتروشيمي را شتاب دهد.
    عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با «نيپنا» به تهديد، تحريم و فشارهاي آمريکا بر صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي ايران اشاره کرد و گفت: صنعت پتروشيمي مي تواند به عنوان يک صنعت ارزآور بخشي از نيازهاي ارزي کشور را تامين کند. احمد مرادي، با تاکيد بر اينکه اگر نفت خود را فرآوري و به کالا تبديل کنيم سود بيشتري خواهيم برد، افزود: فروش نفت با تقويت صنعت پتروشيمي تضمين مي شود، کشورهايي که نفت ندارند نفت ما را مي خرند و به کالا تبديل مي کنند و دوباره به خودمان مي فروشند پس بايد از صنعت پتروشيمي ايران حمايت کرد.
    وي با بيان اينکه دلارها و ريال هاي سرگردان را بايد به سمت توسعه صنعت پتروشيمي سوق داد، تصريح کرد: صنعت پتروشيمي جزو بزرگ ترين مزيت هاي کشور است، هرچه بتوانيم فرآورده ها را به کالاي نهايي تبديل کرده و ارزش افزوده بيشتري براي کشور خلق کنيم به نفع اقتصاد کشور است.
    مرادي ادامه داد: با توجه به اينکه هم اکنون کشور درگير نوعي جنگ اقتصادي است، بايد تدابير لازم اتخاذ شود و موانع بر سر راه توسعه صنعت پتروشيمي برداشته شود، کميسيون انرژي مجلس نيز همکاري هاي لازم را در اين خصوص انجام خواهد داد.
    اين عضو کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه صنعت نفت و به ويژه صنعت پتروشيمي، صنعتي راهبردي و داراي جايگاه ويژه است، گفت: بايد در توسعه صنايع پتروشيمي گام هاي اساسي برداشته و حرکت به اين سمت را در سياست گذاري هاي مربوط به صنعت نفت به عنوان يک اولويت ببينيم.
    
    
    جهش قيمت تولوئن در بازار آسيا
    نيپنا : قيمت تولوئن در بازارهاي آسيايي به بالاترين سطح در چهار سال گذشته رسيد.
    به گزارش پلاتس، منابع بازار اعلام کردند: قيمت هاي تولوئن آسيا روز پنج شنبه هشتم شهريور امسال به دلايلي چند از قبيل رشد قيمت هاي نفت خام در بازارهاي آتي، حاشيه سود قوي تر (strong margins) و يک رشته عمليات تعمير و نگهداري در تاسيسات توليد اين محصول، به بالاترين سطح خود در چهار سال گذشته رسيد.بر اساس داده هاي منتشر شده از سوي موسسه اس اند پي گلوبال پلاتس (S&P Global Platts) شاخص FOB کره جنوبي براي تولوئن ۸۱۴ دلار و ۵۰ سنت در هر تن تعيين شد که از تاريخ ۲۷ ژانويه سال ۲۰۱۴ ميلادي تا هفته گذشته بالاترين رقم محسوب مي شود.منابع بازرگاني اعلام کردند: بيشتر جهش قيمتي و تقويت بازار تولوئن ناشي از رشد قيمت پيش بيني شده براي مجموعه شاخص هاي نفت خام است. قرارداد آتي تحويل نفت خام شاخص برنت درياي شمال در ماه اکتبر در روز پنج شنبه هشتم شهريور در آسيا ۷۷ دلار و ۳۷ سنت در هر بشکه تعيين شد که بالاترين رقم در سه هفته پيش از آن به شمار مي رود.يک بازرگان مستقر در آسيا مي گويد: افزايش قيمت اين محصول همراستا با نفت خام و نفتا طبيعي است.از طرفي تقاضا براي تولوئن به عنوان خوراک توليد برخي محصولات پتروشيمي مانند زايلين مخلوط گريد ايزومر (isomer-grade mixed xylenes) به تقويت قيمت ها انجاميد.همچنين تعدادي عمليات تعمير و نگهداري برنامه ريزي شده در کره جنوبي ظرف چند ماه آينده سبب شد؛ خريداران براي تامين نياز خود بر عرضه ماه اکتبر متمرکز شوند.
    
    
    محمد لاهوتي گفت:کشف عادلانه قيمت و شفاف سازي ۲ رکن معامله در بورس کالا
    رئيس کنفدراسيون صادرات (اتاق) ايران گفت: بايد همگي در شرايط خاص اقتصادي در حمايت از توليدکنندگان بالادست و رفع مشکلات صنايع پايين دست با کمک بورس کالا و نهادهاي مرتبط تلاش کنيم.
    محمد لاهوتي در گفت وگو با «نيپنا» اظهار کرد: صنايع پايين دستي در کشور با مشکلات مختلفي مواجه شده اند که اين مشکلات در اثر ناهمگوني شرايط اقتصادي رخ داده است و توليدکنندگان صنايع پلاستيک سازي و پتروشيمي اين مشکل را بيشتر تجربه کرده اند. بنابراين تلاش مي شود تا از روش هاي مختلف و با مکانيسم بورس کالا شرايط براي حمايت از صنايع پايين دستي تامين شود.رئيس کنفدراسيون صادرات ايران با تاکيد بر لزوم حمايت از تمام ارکان صنعت پتروشيمي کشورمان عنوان کرد: بورس کالا فضايي شفاف را در اختيار توليدکنندگان و مصرف کنندگان قرار داده تا بتوان اقدامات را در راستاي حمايت از توليد تنظيم کرد.
    به گفته وي، ذات بورس کالا، کشف عادلانه قيمت و شفاف سازي در روند معاملات است که بايد همگي در شرايط خاص اقتصادي به حمايت از توليدکنندگان بالادست و رفع مشکلات صنايع پايين دست با کمک بورس کالا و نهادهاي مرتبط تلاش کنيم.لاهوتي افزود: بورس هاي کالايي در دنيا با سرعت بالايي در حال پيشرفت هستند و در کشور ما نيز مي توان با استفاده از مکانيسم هاي اين بازار به مشکلات در دو سمت عرضه و تقاضا و تعامل ميان توليدکنندگان بالادست و پايين دست خاتمه داد.رئيس کنفدراسيون صادرات ايران ادامه داد: در جلسات برگزار شده با متوليان امر در بخش هاي مختلف در تلاش هستيم در جريان عرضه و تقاضا، محصولات به مصرف کنندگان واقعي برسد تا شاهد حمايت از توليد و عبور از شرايط سخت اقتصادي امروز باشيم.
    
    
    رئيس انجمن پسته ايران:امسال ۵۰ هزار تن پسته برداشت مي شود
    ايانا : در سال گذشته تغييرات آب و هوايي سبب آسيب به درختان پسته شده است و پيش بيني مي شود در سال جاري ميزان برداشت اين محصول به ۵۰هزار تن برسد و کيفيت آن نيز کاهش يابد.
    زماني که صادرات نفت خام و درآمدهاي حاصل از فروش آن دچار رکود مي شود، توسعه صادرات غيرنفتي به ويژه در بخش کشاورزي مي تواند اين رکود را جبران کند. در سال هاي اخير در بخش کشاورزي صادرات پسته از جايگاه ويژه اي برخوردار بوده، اما امسال شرايط اقليمي که بر توليد اين محصول تحميل شد، به گفته پسته کاران، باعث کاهش توليد آن شده است. با اين حال، آنها معتقدند که با وجود کاهش توليد بايد بازارهاي صادراتي اين محصول حفظ شود.
    در اين باره، سيد محمود ابطحي رئيس انجمن پسته ايران در گفت وگو با «ايانا» درخصوص وضعيت صادرات پسته کشور گفت: بايد بازارهاي جهاني اين محصول تحت هر شرايطي حفظ شود.او با بيان اينکه در سال گذشته تغييرات آب و هوايي سبب آسيب زدن به درختان پسته شده است، افزود: پيش بيني مي شود در سال جاري ميزان برداشت اين محصول به ۵۰هزار تن برسد و کيفيت آن نيز کاهش يابد.ابطحي با تاکيد بر اينکه سال قبل در حدود ۲۳۰هزارتن پسته برداشت شده، افزود: متاسفانه توليد سال جاري به دليل تغييرات آب و هوايي نسبت به سال گذشته کمتر است.او با بيان اينکه هر ساله پسته کاران بيشتري نسبت به سال قبل باغات خود را بيمه مي کنند، افزود: اين موضوع سبب مي شود تا برخي از خسارت هاي وارده جبران شود.رئيس انجمن پسته کشور با اشاره به پرداخت تسهيلات بلاعوض به پسته کاران گفت: هر کمکي در اين حوزه مي تواند اميدواري بيشتري را براي پسته کاران ايجاد کند.او با بيان اينکه اولويت صادراتي همچنان براي پسته وجود دارد، افزود: قطعا بايد بازارهاي صادراتي را حفظ کنيم، طي ۱۰۰سال گذشته ۸۰درصد از توليد پسته کشور صادر شده، بنابراين حفظ بازارهاي جهاني پسته کشور بسيار مهم است و بايد حفظ شود.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 172، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است