|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: جولان حاشيه ها روي آنتن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


جولان حاشيه ها روي آنتن
انتقادها به مجري گري سلبريتي ها در برنامه هاي تلويزيوني به اوج رسيد    دنياي اقتصاد : ايده به کار گيري سلبريتي هاي سينما به عنوان مجري شوهاي تلويزيوني که با حضور مهران مديري در «دورهمي» و رامبد جوان در «خندوانه» به اوج رسيد و توانست مخاطبان زيادي را پاي جعبه جادو بنشاند، با حضور اکبر عبدي، حميد گودرزي، پژمان بازغي و محمدرضا گلزار در سه برنامه متفاوت ادامه پيدا کرد اما اين بار طبق انتظار پيش نرفت و حضور اين سه چهره کلي حاشيه هم به دنبال داشت.
    سال هاست که تلويزيون به هر دري زده تا محبوبيتش را در ميان مخاطبان حفظ کند اما آمار شکست هايش در اين راه، بسيار بيشتر از موفقيت هايش بوده و آمار حاشيه هايش بسيار بيشتر از متن! حاشيه هاي تلويزيون کار را به جايي رسانده که حتي هواداران دوآتشه اين رسانه بزرگ هم حالا منتقدش شده اند و کمتر صاحب نظر و کارشناسي را مي شود پيدا کرد که از تلويزيون و سر و شکل برنامه هايش دفاع کند. اين وضعيت، مديران سازمان را هم وادار کرده تا براي کاهش انتقادها و تنش ها به آب و آتش بزنند. يکي از ايده هاي مديران براي اين کار استفاده از بازيگران محبوب سينما به عنوان مجري در تلويزيون بود که اگرچه قبلا جواب داده بود اما همچنان که گفتيم، حالا با شکست و حواشي متعددي روبه رو شده است. در مدت کوتاهي که از پخش برنامه هايي با اجراي گودرزي و گلزار مي گذرد حواشي اين برنامه ها به طرز چشمگيري گسترش پيدا کرده و مورد انتقاد و اعتراض کاربران شبکه هاي اجتماعي و دست اندر کاران برنامه هاي تلويزيوني قرار گرفته است.
    بسياري از رسانه ها نيز در واکنش به اين رخدادها، گزارش هاي تحليلي و تفسيري متعددي نوشته اند. در يکي از همين گزارش ها، خبرگزاري خبرآنلاين، اوضاع نابسامان، برنامه ريزي نادرست، برنامه هاي بي محتوا و صرفا آنتن پرکن که در نهايت به از دست رفتن مخاطبان تلويزيون منجر مي شود را علت اصلي تنش ها و حواشي متعدد تلويزيون معرفي کرده است. اين خبرگزاري همچنين نوشته است: موضع گيري هاي جديد و واکنش هاي تندي که در چند وقت اخير نسبت به برنامه هاي تلويزيون آن هم از سوي مجري هاي رسانه و برخي بازيگران مطرح شده است زنگ هشدار تازه اي را به صدا درآورده که نشان از اوضاع اسفبار در تلويزيون است. حالا ديگر انتخاب هاي غلط و بدون منطق در تلويزيون کار را به جايي کشانده که حتي مجري ها هم با يکديگر درگير شده اند و به همتايانشان بي وقفه مي تازند و آنها را مورد انتقادهاي تند قرار مي دهند، البته پيکان انتقاد خيلي از معترضان به سوي خود صدا و سيما و انتخاب هاي اشتباهش نيز هست.
    
    آغاز انتقادها
    در حالي که پيش از اين بسياري از مجريان با سابقه تلويزيون انتقادهايي را از شيوه اجراي برنامه هاي جديد تلويزيوني مطرح کرده بودند و به همين مناسبت ممنوع التصوير شدن بعضي از مجريان معروف تلويزيوني را به باد انتقاد گرفته بودند، به تازگي نيز مجريان نه چندان باسابقه تلويزيون زبان به انتقاد از انتخاب بازيگران به عنوان مجري باز کرده اند. در چند هفته اخير محمدرضا گلزار، پژمان بازغي، حميد گودرزي، کامران تفتي، دانيال عبادي و چند چهره ديگر از بازيگران اجراي چند برنامه در تلويزيون را بر عهده گرفته اند و اگرچه تخصصي در زمينه اجراي برنامه تلويزيوني ندارند اما چنان که درز کرده گويا رقم هاي کلاني هم براي اجراي اين برنامه ها گرفته اند. اين مساله به مذاق مجري هاي پيشکسوت تلويزيون خوش نيامده و باعث بروز اعتراض هاي متعددي شده است. نکته جالب قضيه اين است که چند سال پيش، اين چرخه برعکس بود و خيلي از مجري هاي تلويزيون به عنوان بازيگر در فيلم ها جلوي دوربين رفتند، البته که آن موقع بازيگران واکنش هاي چندان تندي نسبت به اين موضوع نداشتند. مهم ترين مجرياني که از اجرا به بازي در سريال و فيلم هاي سينمايي رسيدند شايد شهاب حسيني، نويد محمدزاده و... باشند.
    
    چراغ اول اعتراض ها
    قضيه از آنجايي شروع شد که نام مجيد افشاري فيناليست خنداننده شو به عنوان مجري برنامه «ايرانيوم» مطرح شد، همين کافي بود تا اولين صداي اعتراض تند از سوي محمد نظري، مجري «به خانه برمي گرديم» شنيده شود. نظري در واکنش به انتخاب افشاري براي اجراي اين برنامه در گفت وگويي گفته بود که از کف خيابان مجري پيدا کرده اند! نظري در ادامه اظهارنظرش درباره صدا و سيما نيز گفته بود: «من نمي دانم در تلويزيون چه مي گذرد. انگار يک تشتت و تضاد فکري اتفاق افتاده و در زماني که مجري هاي صداوسيما از صدها گزينش رد مي شوند تا به آنتن برسند و هر هفته به خاطر گفتن يک جمله يا نگفتن آن توبيخ مي شوند، مي بينيم يک آدمي را از کف خيابان مي آورند و به او اجرا مي دهند، کسي که نمي داند روي چه خطوط قرمزي حرکت مي کند، روي آنتن مي رود و برنامه اجرا مي کند.»
    
    دستمزد کلان براي اجراي تصنعي
    پيش از حاشيه هاي برنامه «ايرانيوم» هم از همان موقعي که تيزرهاي پخش مسابقه «برنده باش» با اجراي محمدرضا گلزار روي آنتن رفت خيلي ها به حضور او در قامت يک مجري واکنش نشان دادند و علاوه بر بحث هاي مالي بر سر دستمزدي که گلزار براي اجراي اين برنامه گرفته و حضور مبهم اسپانسرها، به اجراي تصنعي اين بازيگر هم انتقادهاي زيادي شده و اين بحث مطرح شد که چرا با وجود مجري هاي کاربلد در تلويزيون بايد سراغ يک بازيگر رفت و دستمزدي بسيار بالا هم براي اجرا به او پرداخت کرد. بسياري از کاربران شبکه هاي اجتماعي هم نسبت به اين موضوع انتقاد کردند. آنها عقيده داشتند در شرايط فعلي جامعه، توجيهي ندارد که يک برنامه تلويزيوني بخواهد جوايز چند صد ميليوني به شرکت کنندگان در مسابقه بدهد. البته پيش از اين نيز انتقادهايي بي سابقه از ميزان دستمزد مهران مديري در برنامه دورهمي مطرح شده بود.
    
    گاف بزرگ
    البته گاف هاي برنامه «ايرانيوم» با انتخاب يک تازه از راه رسيده به عنوان مجري تمامي نداشت، چند روز پيش ايرج ملکي و برادرزاده اش ميهمان اين برنامه بودند. حضور اين ميهمانان و نوع گفت وگو با آنها هم واکنش هاي زيادي را در پي داشت. صابر ابر که اين اقدام صدا وسيما را غيراخلاقي دانسته بود درباره دعوت کردن ايرج ملکي به اين برنامه و بازخوردهايي که پس از آن به وجود آمد در توييتر نوشت: «آوردن ايرج ملکي و برادرزاده اش در صدا و سيما يک رفتار غيرانساني است. آيا واقعا در اين سازمان کسي اطلاعي از فعاليت هاي آنها نداشته؟! يا دانسته و خواسته آنها را براي تمسخر دعوت کرده اند؟ اين رفتار ترويج مرگ اخلاق بين مردم است.» نکته جالب اينجاست که صابر ابر پيش از اينکه بازيگر شود به عنوان مجري در برنامه «پلک» آغاز به کار کرد.
    نيما کرمي ديگر مجري تلويزيون هم از ديگر منتقدان سرسخت اين برنامه بود. او نيز در همين باره در صفحه اينستاگرامش نوشت: «متاسفم براي برنامه سازي رو به زوال رسانه ملي... واقعا يعني فکري براي برنامه سازي درست نداريد. دوستان عزيز! شما حق نداريد به هرکسي اجازه دهيد رو به روي دو انسان هموطن به هر شکل و ترتيبي قرار بگيرد و بعد مسخره شان کنيد[اسکولشان بفرماييد] به خدا زشته، به خدا بده، تو رو خدا از برنامه سازي دست برداريد که هرچه ما تلاش مي کنيم براي برنامه فاخر، شما همه چيز را زير سوال مي بريد. واي بر من با اين همه ابتذال در رسانه اي که روزي قرار بود دانشگاه انسان سازي باشد.»
    
    جولان حاشيه ها روي آنتن / انتقادها به مجري گري سلبريتي ها در برنامه هاي تلويزيوني به اوج رسيد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات اقتصاد انرژي
متن مطالب شماره 60، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است