|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/13: يكبار براي هميشه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4415 13/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سرمقاله 
يكبار براي هميشه


نويسنده: سيدشميم طاهري

در ماه هاي اخير بارها در مورد ابرچالش هايي که اقتصاد ايران با آنها روبه رو است (تنگناي بودجه دولت، مسائل نظام بانکي، بيکاري، مشکلات صندوق هاي بازنشستگي، تنش آبي و مسائل زيست محيطي) صحبت شده است. وجه مشترکي ميان اين ابرچالش ها وجود دارد که آنها را به مساله اصلي کشور تبديل مي کند. همه اين ابرچالش ها نتيجه مصرف دارايي هاي غيرپايدار کشور در سال ها و دهه هاي گذشته است.
    براي نمونه، منابع آب کشور که يک منبع غيرپايدار بوده در سال هاي متمادي به شکل نادرستي مصرف شده است. با صندوق هاي بازنشستگي هم مانند منابع آب رفتار شده و دولت ها هنگام استفاده بي رويه از آنها به اين فکر نبوده اند که اين منابع چگونه بايد جايگزين شود. به طور خلاصه در رويکرد عدالت محوري که در آن عدالت نه به معني بازتوزيع بلکه به معني فراگيرتر شدن توزيع تعريف شده، اتخاذ سياست هاي نادرست اقتصادي به ايجاد يک نظام انگيزشي منجر شده که در آن هميشه مصرف منابع و نه سرمايه گذاري براي حفظ آنها، توجيه داشته است. بانک ها که هميشه اقتصاد کشور را تغذيه مي کرده اند، اکنون خودشان بايد تغذيه شوند. زماني صندوق هاي بازنشستگي تامين کننده منابع دولت بوده اند، اما اکنون دولت بايد منابع اين صندوق ها را تامين کند. در مسائل مربوط به هواي کلان شهرها با توجه به اينکه سهم عمده مساله ناشي از سيستم حمل ونقل است، برخورد به شيوه سنتي لازم مي دارد منابع بسيار زياد صرف تحول و دگرگوني آن شود. مجموع هزينه هاي لازم براي بهبودبخشي به اين موارد و ساير ابرچالش ها به قدري زياد است که در ظرفيت اقتصاد ايران نمي گنجد.
    با نگاهي دقيق تر به معضلات فعلي، مي توان آنها را در هشت گروه کلي دسته بندي کرد۱:۱- مشکلات بخش مالي و بودجه (حجم بالاي بدهي دولت، عدم توازن ميان تعهدات مالي دولت و درآمدهاي آن، کسري بزرگ يارانه هاي نقدي و آثار مخرب آن بر بنگاه هاي بخش انرژي، کسري زياد صندوق هاي بازنشستگي و کسري مزمن منابع آنها). ۲- مشکلات نظام تامين مالي (ضعف شديد بانک ها در تامين مالي بنگاه هاي اقتصادي، اتکاي بنگاه هاي بزرگ به تامين مالي از طريق بانک ها و نبود سازوکاري براي تامين مالي بنگاه هاي کوچک و متوسط، نوپا بودن ابزارهاي جديد معرفي شده تامين مالي در بازار سرمايه و کندي فعال شدن اين ابزارها). ۳- مشکلات اجراي برجام و روابط خارجي اقتصاد (مشکلات اقتصاد سياسي، موانع مربوط به طرف هاي خارجي، مسائل روزافزون با کشورهاي منطقه اي، نبود نقشه راه تعامل با کشورهاي مختلف، مشکلات نظام بانکي شامل کفايت سرمايه، مطالبات غيرجاري و درگيري هاي چندساله با کارگروه ويژه اقدام مالي). ۴- مشکلات بخش توليد (عدم تصفيه بنگاه هاي ناکارآ در رکود، تسلط بنگاه هاي حاکميتي غيردولتي در بخش هاي مهم توليدي و بانکداري، ضعف و انفعال بنگاه داري خصوصي، ضعف تقاضا در بازار محصولات مصرفي بادوام و محصولات صنايع ساختماني). ۵- مشکلات سرمايه گذاري (ضعف مالي پيمانکاري خصوصي، تسلط پيمانکاري حاکميتي غيردولتي، وجود ناکارآيي در چگونگي تامين مالي و اجراي طرح هاي عمراني). ۶- مشکلات کارکرد بازارهاي مهم اقتصاد (چندنرخي بودن ارز همراه با پيش بيني ناپذير بودن اين بازار، بازار مخدوش انرژي، ناکارآيي در بازار اعتبار، مشکلات نظام تعرفه اي و بازار مبادلات خارجي، قيمت گذاري در بازار محصول و تخريب محيط کسب وکار). ۷- مشکلات منابع و ظرفيت هاي طبيعي (فرسايش خاک و تخريب جنگل ها و مراتع، آلودگي هوا در کلان شهرها، خشک شدن تالاب ها و درياچه ها). ۸- واگرايي هاي زياد منطقه اي از منظر رفاهي و سرمايه گذاري (دسترسي نامتوازن خانوارهاي مناطق مختلف به امکانات و زيرساخت ها، وضعيت بحراني بيکاري در استان هاي غربي و شرايط نامساعد معيشت خانوار و گسترش فقر در استان هاي شرقي).
    مشکلات فهرست شده از جنس مسائلي نيست که از بيرون نظام تصميم گيري به آن تحميل شده باشد، بلکه درست برعکس، مواردي را شامل مي شود که در تصميم گيري ها مورد توجه بوده است. جالب اينکه بزرگ ترين مشکلات کشور مسائلي است که اتفاقا بيشترين توجه در حوزه تصميم گيري به آنها معطوف بوده است. با توجه به ميزان انباشت سرمايه در اقتصاد ايران، ورودي سرمايه ‎هاي جديد به حدي نيست که بتواند به رشد اقتصادي بالا و پايدار در سال هاي آتي بينجامد. بنابراين نقش و اهميت افزايش بهره وري در ايجاد و پايداري رشد در سال هاي آتي برجسته تر مي شود. تغييرات لازم براي ايجاد رشد از طريق بهره وري تغيير بزرگي در ساختارهاي اقتصادي بلندمدت اقتصاد ايران است و بايد به اين مهم توجه کرد که سياست گذاري در فضاي اقتصاد ايران به طور معمول براي تغييرات بزرگ ناموفق بوده است. از اين رو، اقتصاد ايران چالش بزرگي در پيش دارد و عبور يا عدم عبور از اين وضعيت سرنوشت آينده کشور را مشخص مي کند.
    بايد توجه داشت که در به وجود آمدن اين شرايط همه نيروهاي فعال کشور نقش داشته اند و منصفانه نيست ادعا کنيم دولتي که اکنون با اوج همه اين مشکلات مواجه شده است بايد زير بار مسووليت همه چالش ها برود. دولت موظف به تلاش بسيار براي حل اين مسائل است و بايد در برابر سياست هايي که در پيش مي گيرد، پاسخگو باشد؛ اما وقتي کشوري در چند دهه نتوانسته است به درستي اين مسائل را مديريت کند و براي حل مسائل اقتصادي کشور اراده سياسي لازم وجود نداشته است، نمي توان انتظار داشت يک دولت به تنهايي بر همه اين مشکلات فائق آيد. متاسفانه در حال حاضر کسي به راه حل ها نمي پردازد و همه در مورد شاخص ها صحبت مي کنند، نه سياست ها. از طرفي فضاي سياست گذاري هم به جهت کمبود منابع و هم از نظر وسعت مشکلات بسيار محدود شده است. در وضعيتي که سياستمداران در پي تسويه حساب با يکديگرند، نمي توان از اقتصاد انتظار داشت تمام مشکلات را حل کند. تا زماني که نتوان يک انسجام سياسي براي حل مشکلات عمده اقتصادي ايجاد کرد، سخن گفتن از راه حل هاي فني و اقتصادي بي فايده است و در اين شرايط متهم کردن يک شخص (يا به زعم عده اي، يک تفکر اقتصادي خاص) نتيجه اي جز منحرف شدن توجهات از ريشه اصلي موضوع ندارد.
    سرمقاله: يکبار براي هميشه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4415 به تاريخ 13/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 58 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت خانواده
متن مطالب شماره 71، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است