|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/14: ۵ مانع عمده توسعه توريسم در ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4615
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4416 14/6/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
۵ مانع عمده توسعه توريسم در ايران
چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري

نويسنده: محمدرضا گوهري* (mohammadreza.gohari@hotmail.com)

موانع متعددي در مسير توسعه گردشگري درون مرزي ايران وجود دارد که به طور عمده مي توان آنها را به پنج دسته تقسيم کرد:
    ۱- عدم اراده لازم ميان تصميم گيرندگان و سياست گذاران سطوح بالاي گردشگري؛
    ۲- ضعف در حوزه پژوهش هاي کاربردي و روزآمد گردشگري؛
    ۳- ناشناخته ماندن ظرفيت هاي بالقوه توسعه مدرن گردشگري در ايران؛
    ۴- شناسايي نشدن اهداف توسعه گردشگري و همچنين عدم شناسايي بازارهاي هدف و نوع مناسب گردشگري قابل عرضه به گردشگران و بازديدکنندگان خارجي بر يک مبناي واقع بينانه؛
    ۵- کمبود زيرساخت هاي استاندارد و مدرن جهت ترغيب گردشگران براي ورود به کشور و نيز برآورده ساختن نيازهاي آنان.
    
    موارد ذکر شده را مي توان ترتيب ابتدايي و نقشه راه گام گذاري در مسير توسعه گردشگري تلقي کرد. همچنين اين موارد را مي توان مکمل يکديگر دانست. به طور مثال، عدم انجام مطالعات کارشناسي و ايجاد مانع در مسير هر يک از موارد پنج گانه مي تواند مانع از تحقق هدف و قدم بعدي شود. در نخستين قسمت از مجموعه مطالب «ارز آوري از طريق توسعه و مديريت گردشگري بين المللي در ايران» کوشش نگارنده بر اين است تا قدم به قدم و با حرکت از طريق طرح مسائل کلي به جزئي پيشنهادهايي براي توسعه منطقي گردشگري در کشور ارائه کند و مخاطبان گرامي خود را با مباني توسعه پايدار گردشگري و الگوهاي قابل بهره برداري آشنا سازد. موارد گفته شده در ضمن اينکه ممکن است ساده به نظر برسند، به کار بستن آنها امري دشوار و پيچيده است.
    دليل اين ادعا نيز در ماهيت صنعت گردشگري نهفته است. نه تنها در ايران، که در ديگر کشورها نيز صنعت گردشگري به عنوان يک صنعت خدماتي به بسياري از بخش ها، صنايع و دست اندرکاران گوناگون وابسته است؛ از صنايع و خدمات غذايي و اقامتي تا راهسازي، فرودگاه ها، حمل و نقل هوايي، بهداشت، قوانين و سياست هاي داخلي و بين المللي. به همين جهت، درگير بودن طيف وسيعي از تصميم گيرندگان در حوزه هاي مختلف، برنامه ريزي و مديريت توسعه گردشگري همواره با چالش هايي روبه رو است. بنابراين به دليل پيچيدگي هاي موجود و هزينه هاي گزافي که براي توسعه زيرساخت ها و برقراري ارتباطات بين المللي نياز است اين دولت ها و تصميم گيرندگان سطوح کلان هر کشوري هستند که نقشه راه گردشگري را تعيين مي کنند، نخستين قدم ها را با ايجاد ظرفيت ها و زيرساخت ها برداشته و سپس ابتکار عمل را در يک قالب تدوين شده به بخش هاي بزرگ و کوچک فعال در حوزه گردشگري واگذار مي کنند. برداشت بسياري از کارشناسان و فعالان حوزه گردشگري کشور اين است که با وجود شعارهاي حمايتي برخي مسوولان در بازه هاي زماني متفاوت، در عمل اراده لازم براي هموارسازي مسير توسعه گردشگري (به ويژه براي جذب گردشگران خارجي) مشاهده نمي شود. دليل عمده اين امر را مي توان در نوع نگاه برخي دست اندرکاران بخش دولتي به مقوله گردشگري جست وجو کرد.
    عدم تخصص کافي در حوزه گردشگري و نگاه سنتي به اين مقوله موجب مي شود برخي گمان برند که توسعه گردشگري در کشور و ورود گردشگران خارجي در مقياسي بالا سبب ناهنجاري و اثرات منفي فرهنگي و اجتماعي بر جامعه مي شود. ضمن درک تمامي اين نگراني ها، ذکر اين نکته نيز ضروري است که توسعه گردشگري به طور الزامي به معناي تغيير قوانين و اصول موجود در جهت خوشايند گردشگران خارجي نيست. متاسفانه در اين ميان، برخي بيش از انداره دچار منفي گرايي شده و بر اين باور هستند که براي نمونه، برخي مسائل شرعي و عرفي عاملي بازدارنده در جذب گردشگران است. اين ادعا ممکن است براي مقصدي که به دليل محدوديت ظرفيت ها تنها درپي توسعه گردشگري ساحلي و تفريحي است درست باشد، اما کشور کم نظيري همانند ايران با پشتوانه عظيم فرهنگي، تاريخي و مذهبي گزينه هاي بسيار بيشتري براي عرضه در اختيار دارد.
    تجربه چندين ساله نگارنده در برخورد و گفت وگو با گردشگران و مردمان خارج از ايران حاکي از اين است که بسياري از گردشگران امروزي به دنبال کشف و تجربه اي تازه هستند. درنتيجه، به صورت بالقوه اين امکان وجود دارد که با مديريت صحيح و تبليغات هدفمند حتي آنچه را که برخي به عنوان محدوديت مي انگارند، بتوان به صورت فرصت و حتي يک جاذبه عرضه کرد. در اينجا لزوم توجه به پژوهش ها و مطالعات گردشگري و تربيت کارشناسان زبده در اين عرصه اهميت پيدا مي کند. به دليل درآمد بسيار بالاي گردشگري، توزيع وسيع پول در سطح جامعه (ضريب تکاثري) و وابسته بودن بسياري از کشورها به اين صنعت، گردشگري بيش از پيش به محلي براي رقابت مقصدها در سطح بين المللي و منطقه اي تبديل شده است.
    رقابت شديد و تغييرات پيوسته در اين صنعت (از قبيل ذائقه گردشگران، سطح و نوع خدمات و...) نياز به انجام مطالعات پيوسته بازاريابي و ارزيابي اثرات گردشگري را برجسته مي کند. علاوه براينکه، امکان ارائه مشاوره هاي روزآمد و واقع بينانه به مديران و تصميم گيرندگان حوزه گردشگري در سطح کلان و دولتي و دست اندرکاران بخش خصوصي، از جمله ديگر فوايد بهره گيري از دانش گردشگري است. مطالعه و ظرفيت سنجي درباره نوع مناسب گردشگري با توجه به امکانات و شرايط داخلي و بازار بين المللي از جمله ديگر مواردي است که جز با بهره گيري از مطالعات دقيق امکان پذير نخواهد بود. در بخش بعدي از اين مجموعه با توجه به ظرفيت هاي موجود در ايران به انواع گردشگري قابل عرضه در بازار گردشگري بين المللي، اهميت تبليغات و باقي موارد پنج گانه ذکر شده در اين مطلب اشاره خواهد شد.
    
    *کارشناس ارشد اکوتوريسم از دانشگاه ايالتي وسترن استراليا مديريت گردشگري : ۵ مانع عمده توسعه توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4416 به تاريخ 14/6/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بارآثار ديگري از "محمدرضا گوهري"

  عامل سرگرداني صنعت توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 73، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است