|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس


نويسنده: شروين شهرياري


    دنياي اقتصاد : بازار سهام در هفته جاري شاهد رشد محدودي بود هر چند در مجموع گام هاي بورس با توجه به شتاب تحولات بيروني، نامطمئن و پراحتياط بود. به اين ترتيب، با وجود افزايش ۲/ ۰ درصدي بورس در مقياس هفتگي، اين متغير مهم بازار سرمايه هنوز موفق نشده از سد سقف قبلي ۱۴۰ هزار واحدي که پنجم شهريور تجربه شد گذر کند.
    از اين رو، با وجود افزايش جذابيت سرمايه گذاري در سهام همزمان با تضعيف ممتد ارزش پول ملي، به نظر مي رسد سرمايه گذاران سهام هنوز نسبت به پايداري شرايط کنوني و تبعات نوسانات اخير بر ريسک کلي سرمايه گذاري در بورس ترديد دارند و همين مساله موجب احتياط فزاينده خريداران سهام شده است؛ وضعيتي که بنا بر تجربه تاريخي اگر با آرام شدن نوسانات ارزي همراه شود دوباره اطمينان را به جبهه خريداران سهام باز مي گرداند.
    
    شگفتي ارزي در بازار آزاد
    شايد يک سال پيش اگر از بدبين ترين کارشناسان نسبت به مقصد ريال در شهريور ماه ۹۷ نظرسنجي مي شد نمي توانستند حال و روز اين روزهاي بازار ارز را پيش بيني کنند. واقعيت اين است که در کنار تحريم هاي اقتصادي و کاهش درآمد نفتي، مجموعه سياست گذاري هاي ارزي از ابتداي سال جاري موجب شده تا شتاب افت ارزش ريال تشديد شود. توجه به اين نکته حائز اهميت است که جنس تقاضاي کنوني براي ارزهاي خارجي از نوع وارداتي و تجاري معمول نيست بلکه موجي از نااطميناني موجب شده تا تقاضاي موسوم به احتياطي و ذخيره ارزش براي ارز فزوني گيرد. در اين ميان، تصميمات اتخاذ شده نه تنها به کنترل جو رواني کمک نکرده بلکه آن را ملتهب کرده است. برخوردهاي انتظامي با خريداران ارز در کنار محدود کردن عرضه در بازار آزاد، عوامل اصلي تشديد مشکل ريال در مقطع کنوني هستند.
    در واقع، در شرايط کنوني، با وجود آنکه براي تقاضاي وارداتي مسير مناسبي از سوي سامانه نيما تعريف شده و بازار به ثبات مناسبي دست يافته؛ براي تقاضاي آزاد هيچ مسير عرضه مشخصي به جز منابع ورودي از محل قاچاق احتمالي کالا وجود ندارد. همين مساله موجب شده تا در يک فضاي افزايشي، انگيزه عرضه که ماهيتا بسيار محدود است، محدودتر شود و بانک مرکزي و صادرکنندگان غير نفتي نيز عملا هيچ راهي براي پاسخ دادن به التهاب کاذب تقاضا در بازار آزاد نداشته باشند. برآوردها نشان مي دهد در شرايط فعلي و با تراز ارزي موجود، آزادسازي کامل ارزي مي تواند منجر به عقب نشيني جدي تقاضا در بازار آزاد همزمان با باز شدن کانال هاي اصلي عرضه (بانک مرکزي و صادرکنندگان غير نفتي) شود. در غير اين صورت، روند ملتهب کنوني احتمالا با معاملاتي اندک و پراکنده ادامه مي يابد و بر نااطميناني فضاي رواني کل اقتصاد و جامعه مي افزايد. اين تصميم ناگزير در نهايت بر فضاي بورس تهران هم تاثير خواهد گذاشت چرا که با برداشته شدن قيد عرضه ارز به واردکنندگان، هم انعطاف و هم حجم فروش ارز توسط صادرکنندگان غير نفتي افزايش مي يابد و قيمت ها نيز احتمالا از سطوح کنوني بالاتر مي رود. انتظار مي رود اتخاذ اين تصميم مهم ترين موضوع سياست گذاري اقتصاد کشور در هفته هاي پيش رو باشد و به تبع آن فعالان بورسي هم منتظر تعيين تکليف آن بمانند.
    
    تفسير جهش تورمي و پيامدهاي آن
    بر اساس آمار تورمي منتشر شده توسط بانک مرکزي، جهش ۵/ ۵ درصدي قيمت کالاها و خدمات مصرفي در مرداد ماه در ۲۰ سال گذشته بي سابقه بوده است. همچنين، در مقياس سه ماهه نيز شاخص مزبور رشد ۱۴ درصدي را ثبت کرده است که در دوران پس از انقلاب تنها در مقطع تورم بزرگ اواخر دولت آقاي هاشمي ديده شد. به اين ترتيب، با الگوبرداري از اتفاقات آن زمان مي توان افزايش تورم نقطه به نقطه تا محدوده بالاي ۴۰ درصد تا پايان سال را انتظار داشت. در همين حال، روند تاريخي گوياي آن است که رشدهاي ناگهاني تورم همچون سال ۹۱ و نيز سال ۷۴ زمينه ساز رونق بزرگ بورس با يک فاز تاخير شدند و رشد شاخص قيمت کالا و خدمات در نهايت در قيمت متوسط سهام در بورس تهران منعکس مي شود؛ رويدادي که بروز آن در شرايط جاري در شرکت هاي توليدکننده کالا محتمل است. با اين وجود، نکته مهم آن است که اشتباه مهلک سياست گذار در شرايط فعلي مي تواند حرکت به سمت جبران کاهش قدرت خريد جامعه از محل ترميم طرف تقاضا باشد؛ سياست هايي که عمدتا با افزايش مکرر دستمزدها، دولت را وارد يک مارپيچ تورمي از کسري بودجه و افزايش نقدينگي و کاهش مجدد ارزش پول ملي مي کند که تجربه تلخ آن در کشورهاي آمريکاي لاتين به عنوان يکي از درس هاي آکادميک اقتصاد در دانشگاه ها تدريس مي شود. با اين حال هنوز در ايران نشانه اي از حرکت دولت به سمت مزبور ديده نمي شود اما با عنايت به متغير بودن فضا، حرکت به سمت چنين سياست هايي به دليل پتانسيل پيامدهاي ناگوار آن بايد مورد رصد فعالان اقتصادي قرار گيرد.
    
    تلفيق فشار بر مواد خام و بازارهاي در حال توسعه
    احوال بازارهاي در حال توسعه از ترکيه تا آرژانتين و اندونزي و آفريقاي جنوبي و بسياري کشورهاي ديگر خوب نيست. بانک هاي مرکزي اين کشورها با موج ممتد فشار خروج سرمايه و کاهش ارزش پول ملي مواجه شده اند و شاخص ارز بازارهاي در حال توسعه به قعر محدوده يک ساله رفته است. عمق مشکل تا به آنجاست که برخي تحليلگران مالي خبره درباره احتمال تشديد بحران و سرايت آثار رکودي آن به اقتصاد جهاني هشدار داده اند. همزمان، قيمت هاي مواد خام به ويژه در بخش محصولات فلزي و معدني تحت موج جديدي از فشار کاهشي قرار گرفته اند. دليل اصلي اين رويداد به چشم انداز افزايش ارزش دلار در اثر ادامه سياست انقباضي بانک مرکزي آمريکا برمي گردد که اخيرا مورد انتقاد رئيس جمهوري اين کشور نيز بوده است. با اين حال، با توجه به استقلال نهاد مزبور از دولت، اين انتقادها باعث نشده تا در تصور کارشناسان مبني بر دو مرحله افزايش بهره تا پايان سال ميلادي تغييري ايجاد شود. به نظر مي رسد با ادامه اين روند، تقويت جهاني دلار و تضعيف قيمت مواد خام به ويژه با توجه به داده هاي کمتر از انتظار اقتصاد چين وجه غالب حرکت بازارهاي جهاني در کوتاه مدت باشد؛ روندي که البته دلالت مهم آن براي اهالي بورس تهران عدم انتظار دريافت سيگنال مثبت از محل قيمت هاي جهاني کالا خواهد بود.
    یک هفته با تپیکس: نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 56 بارآثار ديگري از "شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
  بورس در انتظار تغيير سياست
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 4/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است