|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: فاز احتياطي در بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


فاز احتياطي در بازار سهام
شاخص بورس ۲۷۰ واحد كاهش يافت

نويسنده: فاطمه اسماعيلي

دنياي اقتصاد : بورس تهران در حالي که معاملات روز گذشته خود را با رشد شاخص کل آغاز کرده بود، در ادامه به سبب افزايش فشار عرضه و البته کمبود تقاضا براي خريد سهام، با افت عمومي قيمت سهام مواجه شد. به اين ترتيب پس از ثبت رشد ۲/ ۳ درصدي در دو روز متوالي (دوشنبه و سه شنبه)، شاخص سهام با افت ۲۷۰ واحدي در سطح ۱۳۷ هزار و ۷۱۴ واحد قرار گرفت.
    در اين شرايط بار ديگر شاخص کل هم وزن (با اثرگذاري يکسان نمادها) تحت تاثير افزايش تقاضا در سهام کوچک تر، از شاخص کل سبقت گرفت و با رشد حدود يک درصدي همراه شد. اين مهم در حالي واقع شده است که بررسي هاي ميداني نشان از هجوم مجدد خريداران براي خريد دلار دارد. موضوعي که موجب شد طي روزهاي اخير شاهد جهش کم سابقه نرخ دلار در بازار آزاد باشيم. (البته نرخ دلار ديروز پس از لمس سطح ۱۵ هزار توماني از اين سطح عقب نشيني کرد). کارشناسان معتقدند کوچک ترين رخداد سياسي در راستاي بهبود فضاي اقتصاد کلان مي تواند به چرخش مسير در اين بازار منتهي شود. اين در حالي است که بورس تهران با پتانسيل بنيادي موجود مي تواند از ريسک پايين تر و بازدهي بالاتري برخوردار باشد. در مجموع التهاب روز گذشته بازار ارز در ساعات معاملاتي بورس تهران، در کنار لحاظ کردن شرايط روز پاياني هفته معاملات سهام توسط معامله گران که به طور سنتي در بورس مشاهده شده است، موجب ايجاد فضاي احتياطي در معاملات سهام شد.
    
    دستورالعملي که مثمر ثمر نبود
    معاملات اين روزهاي بورس کمتر به بازار جهاني توجه دارد و در حال حاضر نوسان دلار، تحولات بورس کالا و مسائل سياسي نقش پررنگ تري در تصميم گيري فعالان بازار سهام ايفا مي کنند. روز گذشته نيز معاملات برخي محصولات فولادي در بورس کالا مورد توجه معامله گران قرار گرفت و عرصه را براي افزايش عرضه در اين نمادهاي فلزي - معدني فراهم آورد. نگاهي به معاملات روز گذشته نيز نشان مي دهد بيشترين فشار بر شاخص سهام از جانب نمادهاي «کگل»، «فارس»، «فملي»، «فخوز» و «فولاد» وارد شده است. بر اساس آخرين دستورالعمل ابلاغي توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، هر چند دامنه نوسان محصولات فولادي در بورس کالا با افزايش ۵ درصدي، به ۱۵ درصد رسيده است اما به دليل کاهش قيمت ها در بازارهاي جهاني عملا قيمت پايه عرضه اين محصولات نسبت به قبل، حدود ۵ درصد کاهش يافته است (قيمت پايه محصولات فولادي قابل عرضه در بورس کالا از ميانگين قيمت جهاني با نرخ محموله هاي صادراتي در منطقه CIS و درياي سياه ضربدر نرخ تسعير ارز رسمي بانک مرکزي تعيين مي شود). به اين ترتيب دستورالعمل جديد وزارت «صمت» اصلاح رو به بهبودي در معاملات بورس کالاي فولادسازان ايجاد نکرده است. طبق دستورالعمل جديد وزارت صنعت که در ابتداي هفته جاري منتشر شد، قيمت پايه عرضه محصولات فولادي نسبت به مرحله قبل ۵درصد کاهش يافت اما دامنه نوسان ۵ واحد درصد بيشتر شد. همين امر مانع از ايجاد تقاضاي موثر در سهام فولادي است.
    
    تداوم صعود سهام پالايشي
    سهام پالايشي بورس تهران، روز گذشته برخلاف ديگر سهام کالايي، با رشد قيمت همراه شدند. شرايطي که سبب شد تا نمادهاي «شتران»، «شبندر»، «شپنا» و «شبريز» با تاثير مثبت خود مانع از ريزش بيشتر شاخص کل بورس تهران شوند. به اين ترتيب براي سومين روز متوالي، پالايشي ها با اهرم آزادسازي قيمت در بورس کالا شاهد رشد محسوس تقاضا بودند. در عين حال ديروز سه شرکت پالايش نفت اصفهان، تهران و شيراز، وکيوم باتوم توليدي خود را در بورس کالا عرضه کردند. وکيوم باتوم عرضه شده توسط «شپنا» به قيمت کيلويي ۳۷۳۹ تومان معامله شد که نسبت به قيمت پايه رشد ۱۹۴ درصدي و نسبت به قيمت پاياني جلسه قبل ۴۸ درصد رشد داشت. وکيوم باتوم عرضه شده توسط «شراز» به قيمت کيلويي ۴/ ۳۹۸۰ تومان معامله شد که نسبت به قيمت پايه رشد ۱۹۸ درصدي و نسبت به قيمت پاياني جلسه قبل با افزايش ۳۶ درصدي همراه شد. همچنين وکيوم باتوم عرضه شده توسط «شتران» در همان قيمت پايه (کيلويي ۳۲۶۹ تومان) مورد دادوستد قرار گرفت.
    
    رفتار محتاطانه در پايان هفته
    يکي از رفتارهاي سنتي که عموما در روز پاياني هفته مشاهده مي شود، پيشه کردن احتياط از سوي معامله گران در معاملات سهام است. رفتاري که به سبب مصادف شدن تعطيلي پنج شنبه و جمعه بورس تهران با پايان هفته بازارهاي جهاني بر بازار حاکم شده است. در شرايط کنوني نيز افزايش نوسان در بازارهاي جهاني، بر احتياط معامله گران افزوده است. هر چند در حال حاضر وضعيت قيمت کالاها در بازارهاي جهاني کمتر مورد توجه معامله گران قرار مي گيرد. به اين ترتيب روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۱۸ درصدي نسبت به روز قبل، ۳۶۳ ميليارد تومان برآورد شد.
    
    کاهش فشار عرضه در بازار فلزات
    طي روزهاي اخير تداوم نگراني ها درخصوص تشديد هر چه بيشتر جنگ تجاري ميان دو قدرت اقتصادي آمريکا و چين، سبب شد تا با تقويت ارزش دلار آمريکا در برابر سبدي از ارزهاي مطرح دنيا، تقاضا براي فلزات کاهش پيدا کند. صبح روز گذشته اما با کاهش شتاب رشد شاخص دلار، تا حدودي از فشار فروش در بازار فلزات کاسته شد. در زمان تنظيم اين گزارش (ساعت ۱۴ روز چهارشنبه) هر تن مس در معاملات آتي لندن با رشد۲/ ۰درصدي در سطح ۵۸۴۹ دلار قرار گرفت. آلومينيوم اما با کاهش ۵/ ۰درصدي در سطح ۲۰۵۸ دلار در هر تن قرار گرفت. در تحولات مربوط به اين فلز مي توان به ادامه اعتصاب کارگري در واحد توليد آلوميناي شرکت آلکو در غرب استراليا براي چهارمين هفته اشاره کرد. در حالي که گفته مي شود روز پنج شنبه کارگران در مورد پيشنهاد جديد حقوق و مزاياي شرکت تصميم گيري مي کنند، برخي منابع خبري از عزم آنها براي راي منفي به اين پيشنهاد خبر مي دهند. موضوعي که مي تواند سبب اختلال در سمت عرضه اين فلز شود. روي نيز ديروز با افت ۱۵/ ۰ درصدي، ۲۴۰۹ دلار در هر تن قيمت خورد. هر تن سرب اما با افزايش ۳۳/ ۰ درصدي، به قيمت ۲۰۷۵ دلار مورد دادوستد قرار گرفت.
    
    پتانسيل رشد در بازار سهام
    بازار ارز طي روزهاي اخير، افسارگسيخته رو به افزايش گذاشته است تا جايي که در ساعات داد وستد سهام در بورس تهران نرخ دلار از مرز ۱۵ هزار توماني نيز در معاملات ديروز عبور کرد.البته در ادامه معاملات به کمتر از سطح ۱۴ هزار تومان عقب نشيني کرد. به اعتقاد کارشناسان جهش پرشتاب نرخ در بازار ارز به سبب افزايش تقاضا از سوي معامله گران خرد در اين بازار ايجاد شده است. اين در حالي است که بررسي ها نشان مي دهد بازار سهام همچنان مي تواند از جذابيت بيشتري براي سرمايه گذاران برخوردار باشد؛ چرا که کوچک ترين تکانه سياسي در فضاي بين المللي مي تواند سبب چرخش مسير دلار و در نتيجه متضرر شدن خريداران اين ارز در شرايط هيجاني بازار شود. اين در حالي است که سهام بورسي به ويژه کالايي ها از پشتوانه هاي بنيادي لازم برخوردار هستند که نه تنها عامل حمايت از قيمت سهام در برابر رخدادهاي غيرمنتظره سياسي است بلکه بازدهي مناسبي را از آن سرمايه گذاران خواهد کرد.
    
    از ديگر صنايع بورسي چه خبر؟
    بررسي روند صنايع بورسي طي معاملات روز گذشته نشان مي دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسي، ۲۰ صنعت با افزايش شاخص همراه شدند و در مقابل شاهد افت شاخص ۱۵ صنعت بورسي بوديم. در اين ميان بار ديگر گروه هاي کوچک در صدر جدول بازدهي روزانه بورس تهران قرار گرفتند. بر اين اساس گروه محصولات چوبي با تک نماد «چفيبر» رشد ۶/ ۷ درصدي را تجربه کرد. زراعي ها از ديگر گروه هاي سهامي بود که با معاملات مثبت خود در تک نماد «زمگسا» شاهد رشد حدود ۵ درصدي شاخص خود بود. ديگر گروه هاي کوچک همچون وسايل ارتباطي، محصولات کاغذي و قندوشکر از ديگر گروه هايي بودند که در صدر جدول بازدهي روزانه بورس تهران قرار گرفتند.
    فاز احتياطي در بازار سهام / شاخص بورس ۲۷۰ واحد کاهش يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 61 بارآثار ديگري از "فاطمه اسماعيلي"

  رونق سنجي بورس با سه نشانه / شاخص سهام ۲۳۶۲ واحد صعود كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  كورس بورس با ارز و سكه / بازدهي بازار سهام از ۵۰ درصد گذشت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  جريان شناسي پول ها در سهام / «دنياي اقتصاد» نقدشوندگي در ۳۷ صنعت بورسي را بررسي مي كند
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود كرد: چرخش بورس با دو اهرم
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  تغيير جهت تورم انتظاري؟ / نرخ سود در بازار بدهي عقب نشيني كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد مديريت مدرسه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 9801)، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است