|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: روز كوچك تر هاي فرابورس ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


فرابورس 
روز كوچك تر هاي فرابورس ايراندنياي اقتصاد : شاخص کل فرابورس روز گذشته نيز براي سومين جلسه معاملاتي متوالي با رشد همراه شد. آيفکس در آخرين روز معاملاتي هفته با افزايش ۱۱ واحدي در سطح حدود يک هزار و ۵۸۰ به کار خود پايان داد.
    معاملات فرابورس در روز چهارشنبه با احتياط بيشتري نسبت به دو روز پيش از آن همراه بود. تاکيد وزارت صنعت بر تداوم کنترل قيمت بر معاملات محصولات فولادي در بورس کالا، باعث شد معامله گران با نگراني بيشتري در گروه هاي کالا محور به خصوص فلزي ها حرکت کنند. اين در حالي بود که رفع محدوديت ها از معاملات فرآورده هاي نفتي در بورس کالا، تمايل به سهامداري در اين گروه را تقويت کرده است. همچنين در بازار روز گذشته جهش قيمت دلار در بازار آزاد بر معاملات فرابورس سايه انداخته بود.
    در آخرين روز معاملاتي هفته، شاخص کل فرابورس با رشدي کمتر از يک درصد (۷۲/ ۰درصدي) به کار خود پايان داد. نماد شرکت هاي پتروشيمي مارون، پالايش نفت شيراز، توليد نيروي برق دماوند، فولاد هرمزگان جنوب و پالايش نفت لاوان بيشترين نقش را در رشد اين متغير داشتند. اين در حالي بود که معاملات منفي «ميدکو» و «ذوب» باعث شد آيفکس رشد بيشتري را تجربه نکند. ديروز يک نگاه معامله گران فرابورس به بورس کالا و يک نگاه آنها به تحولات بازار ارز و رشد پرشتاب قيمت ها در اين بازار بود. علاوه بر اينها جهش سنگين قيمت ها در دو روز معاملاتي قبل باعث شد سهامداران فرابورسي با احتياط و هيجان کمتري در بازار حرکت کنند. کاهش ارزش معاملات بازار اول و دوم نيز گواهي بر اين موضوع است. ارزش معاملات اين دو بازار روز گذشته نسبت به روز سه شنبه با کاهش ۲۱ درصدي همراه بود. ديروز ۹۹ ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان در بازارهاي اول و دوم فرابورس معامله شد.
    
    «ترين» هاي چهارشنبه
    در معاملات روز چهارشنبه رشد قيمت حداکثري نماد شرکت هاي شير پاستوريزه پگاه گلپايگان، بيمه سامان، دامداري تليسه نمونه، پالايش نفت شيراز، صنعتي بهپاک، صنعتي و معدني شمال شرق شاهرود و معدني کيمياي زنجان ثبت شد.
    بررسي خبرهاي پيرامون سهام مورد توجه معامله گران نشان مي دهد «غگلپا» ديروز با انتشار اطلاعيه اي از دريافت مجوز افزايش ۱۲ درصدي نرخ فروش محصولات خبر داد. اين در حالي است که شرکت در مرداد ماه نيز ۱۷ درصد قيمت محصولات خود را بالا برده بود و روز گذشته مجددا از افزايش قيمت ها به دليل افزايش قيمت مواد اوليه خبر داد. اين نماد با رشد قيمت ۸درصدي و پايداري صف خريد به تعطيلات پايان هفته رفت. بررسي ها نشان مي دهد ديروز همه نمادهاي گروه غذايي و آشاميدني در فرابورس با رشد قيمت و اقبال معامله گران مواجه بودند. بيمه سامان نيز ديروز با رشد قيمت حداکثري مواجه شد. اين در حالي است که «بساما» روز سه شنبه در اطلاعيه شفاف سازي قيمت از عدم تغيير با اهميت در وضعيت مالي خبر داد. با وجود اين، نماد براي نهمين روز متوالي با رشد قيمت سهام مواجه بود. اين نماد به تازگي با تغييراتي در ترکيب سهامداري مواجه شده است. «بهپاک» هم مجددا با رشد قيمت و صف خريد در فهرست بهترين هاي فرابورس قرار گرفت. همان طور که قبلا گفته شد اين نماد در گزارش ۶ ماهه خود از رشد ۸۴ درصدي سود نسبت به سال مالي قبل خبر داده است. اين نماد نيز در گروه مواد غذايي و آشاميدني با افزايش قيمت فروش محصولات و افزايش درآمد مواجه است. «کشرق» با توجه به افزايش نرخ فروش محصولات مدت هاست مورد توجه سرمايه گذاران قرار دارد. صنعت کوچک استخراج زغال سنگ با سه نماد در فرابورس، مرکز توجه بازار است.
    
    نگاهي به بازيگران فرابورس
    در جريان معاملات ديروز، سرمايه گذاران حقيقي با افزودن بيش از ۲۰ ميليارد تومان سهم به سبد خود برندگان بازار بودند. سرمايه گذاران خرد ديروز بيشترين خريدها را در نمادهاي کوچک داشتند. «تبرک» از گروه مواد غذايي و آشاميدني ديروز بيشترين بخش پرتفوي سهامداران خرد را به خود اختصاص داد. افزايش قيمت محصولات در اين گروه باعث افزايش درآمد و توجه ويژه بازار به آنها شده است. «ذوب» هم در رتبه دوم خريدهاي حقيقي قرار گرفت. «چکاپا»، «سمگا» و «زاگرس» از ديگر سهام مورد توجه سرمايه گذاران خرد بودند. اما در سوي ديگر بازار، حقوقي ها تلاش کردند تا سهام «ارفع»، «ميدکو»، «اوان» و «خديزل» را به سبد خود اضافه کنند.
    
    بهترين و بدترين هاي صنايع
    در ميان ۲۵ صنعت فرابورس، ديروز صنايع کوچک و تک سهم ها عمدتا مثبت بودند. گروه غذايي و آشاميدني با ۹ نماد مثبت در مدار حداکثري قيمت به کار خود پايان داد. گروه زراعت نيز با افزايش ۵درصدي قيمت سهام در ۵ نماد زير مجموعه اش مواجه شد. از ديگر صنايع مورد توجه بازار با رشد قيمت همه نمادهاي زير مجموعه بايد به گروه رايانه، کاني غير فلزي، قندي ها و استخراج زغال سنگ اشاره کرد. تک سهم هاي گروه ساير واسطه گري هاي مالي، بانک، سيمان، خرده فروشي، خودرو و کاغذ هم در حالي به کار خود پايان دادند که مرکز توجه بودند. اين در حالي بود که ديروز تک سهم «ولشرق» حاضر در گروه واسطه گري مالي و «حخزر» تک سهم صنعت حمل ونقل آبي با بيشترين عرضه ها و افت قيمت مواجه شدند. در گروه حمل و نقل آبي محدوديت هاي ناشي از تحريم ها براي اين صنعت، باعث شده تا تک سهم فرابورسي در روزهاي گذشته با کاهش قيمت سهم و عرضه هاي سنگين همراه شود. گروه سرمايه گذاري ها نيز با افت قيمت در اکثر نمادها مواجه شد.
    
    کاهش نرخ سود در «اخزا»
    ارزش معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت، اوراق تسهيلات مسکن و ETF ها در پايان معاملات روز چهارشنبه به ۲۳۱ ميليارد تومان رسيد که ۲۱۸ ميليارد تومان آن متعلق به اوراق با درآمد ثابت بود. ديروز اوراق اسناد خزانه اسلامي بيشتر از روزهاي قبل مورد توجه سرمايه گذاران قرار داشت و نرخ سود موثر اين اوراق با کاهش ۶/ ۰واحد درصدي نسبت به روز سه شنبه به ۷/ ۲۵ درصد رسيد.
    فرابورس: روز کوچک تر هاي فرابورس ايران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اكو فيتو شيمي گياهان دارويي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 25)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است